Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır? Mail Marketing’de Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mailing tasarımı, e-mail pazarlama sektöründe söz konusu işletme için adeta vitrin görevi gören bir iştir. Mail ile yüzlerce hatta binlerce kullanıcınıza gönderdiğiniz e-bültenlerin nasıl göründüğü aynı zamanda şirketinizin ya da firmanızın nasıl bir kimliğe sahip olduğunu da ortaya koyar. Ayrıca iyi bir mailing tasarımı yapıldığında bu tasarım maillerinizin spam filtrelerinden de rahatlıkla geçmesini sağlar. Kaliteli ve profesyonel olarak yapılmış olan tasarımların yapılan araştırmalar neticesinde e-maillere tıklanma oranının daha yüksek olmasını sağladığını ortaya koymuştur.

Mailing Tasarımı

Gelişigüzel ve kriterlere uymaksızın yapılan mail tasarımlarında ise alıcıların dikkatini çekememekle birlikte aynı zamanda gönderilen maillerin spam filtre kriterlerinden geçememesi de söz konusu olur. Bu nedenle de profesyonel bir mailing tasarımı dikkat çekmek ve firmanızın kimliğini etkili bir şekilde ortaya koymak adına önemli bir adımdır.

Mail Nedir?

Mail, son dönemlerde teknolojinin büyük ölçüde gelişme göstermesi ve internet ortamından birçok işlerin yürütülüyor olması sayesinde geniş bir kullanım alanına sahip olmuştur. Günümüzde kurumsal kimliği olan kişilerin yanı sıra artık bireysel kişiler de mail kullanıyor. Günümüzde neredeyse her işlemde gereklilik haline gelmiş mail, e-mail olarak da bilinir ve açılımı “Elektronik Posta” şeklindedir. Kullanıcılar mail aracılığı ile başka bir kullanıcıya metin ve dosya gönderebileceği gibi aynı zamanda görüntü ve ses gibi doya gönderimi de yapabilir.

İletişimi büyük oranda hızlandıran mail adresleri adı.soyadı@sitedi.com şeklinde oluşturulur. Kullanıcı adı ve soyadı tamamen kullanıcının isteği doğrultusunda oluşturulur. Mail açmak ve mail üzerinden hızlı iletişim kurmak son derece kolay ve pratik bir işlemdir. Özellikle şirket ve kurum bazında kullanılan, üyelerine e-bülten gibi toplu mailler atan mail adresleri ise mailing tasarım gibi işlemlerden geçerek daha profesyonel hale getirilebilir.

Mail Tasarımı

Mail Marketing Nedir?

Mail marketing, internet üzerinde pazarlama ve tanıtım yaparak ürün ve hizmet satışlarını hızlandırmak isteyen büyük marka firmalarının yaygın olarak kullandığı posta yönetimidir. Bireysel mail adreslerine gün içerisinde birçok tanıtım, indirim ya da bilgilendirme gibi birçok mailler gelir. Bu maillerin bazıları birincil kutusuna düşerken kimileri spam kutusuna düşer. Ancak bu maillerin her birisi aslında büyük marka ve firmaların kullandığı mail marketing yönetimidir.

Mail marketing, marka ve firmaların mailing tasarımı yaparak çağın gereklilikleri doğrultusunda ürün ve hizmetlerinin tanıtımını, bilgilendirmelerini yaptığı dijital pazarlama yöntemlerinin başında geliyor. Mail marketing yöntemini kullanan marka ve firmalar bu mail yönetiminin geri dönüşlerini müşterileri tarafından kısa sürede alabiliyor. Ancak bunun için mailing tasarımı profesyonel olarak yapılmış olması gereklidir. Aksi takdirde mailler, spam filtre kriterlerinden geçemeyip spam kutusunda güncelliğini yitirecektir.

Mailing Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mailing tasarımı; kurumsal kimliğe sahip olan, ürün ve hizmetlerinin pazarlamasını tanıtım ve bilgilendirme gibi dijital pazarlama ile yapan firmaların kullandığı etkili bir pazarlama yöntemidir. Ancak mailing tasarımı ne kadar kaliteli ve profesyonel olur ise geri dönüşleri hızlı ve ulaşılan kitle de o kadar geniş olur. Bu sebepten ötürü mailing tasarımı yapılırken birçok hususa dikkat edilmelidir.

mail-marketing

Mailing tasarımı yapılırken öncelikle renk kullanımı dikkat edilecek hususlardan birisidir. Daha sonra mailing tasarımında yer alanca görsellerin birbirini tamamlar nitelikte olmalıdır. Gönderim zamanlaması doğru şekilde planlanmalıdır. Mail gönderiminin yapıldığı zaman dilimi kullanıcıların maile ulaşabileceği zamanlar olmalıdır. Diğer yandan mailin tasarımı yaparken hedef kitle seçimi önemidir. Hedef kitle tercihi doğru şekilde yapılmadığında giden mailler ne kadar profesyonel bir mailing tasarımına sahip olsa da geri dönüş olmayacaktır.

– Renk Kullanımı

Mailing tasarımı yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında renk kullanımı geliyor. Renk kullanımı ne kadar doğru ve isabetli olur ise mailing tasarımının başarı oranı o kadar yüksek olacaktır. Mailing tasarımı sırasında görsellerin renk kullanımı aşırı karışık ve aşırı canlı renkler olmamalıdır. Ayrıca geri dönüş sağlamak ve mailin hangi markadan geldiğini vurgulamak adına göz alıcı bir renk ile markanın logosunu kullanmak önemli bir detaydır. Kısacası renk kullanımı keskin ve kaliteli renklerde olmalıdır.

– Görsel Bütünlüğü

Mailing tasarımı yarken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus görsel bütünlüğüdür. Öncelikle mailing tasarımı sırasında tercih edilecek olan görsellerin doğru görseller olduğundan emin olunmalıdır. Bunun için öncelikle JPEG ve PNG resim formatına sahip olan görsellerin kullanılması gereklidir. Buna karşın mailing tasarımı yapılırken PDF gibi yayınlama formatı kullanılmamalıdır. PDF formatında yüklenen görseller, dosya içerisinde kaldığında hedef kitleye ulaşmaz ve hatta mailin güvenilirliğini de zedeler.

mailing-taasrimi-nasil-yapilir

Mailing tasarımı yaparken görsel bütünlüğünü boyutla da sağlamak önemlidir. Dolayısıyla da mail tasarımı yapılırken doğru boyutlarda görseller kullanılmalı ve bu görsellerin birbirleri ile boyut olarak da birbiri ile bütünlük sağlaması gerekir. Bu nedenle de tasarımda kullanılacak görsellerin 600 px-700 px boyutlarında olması gereklidir.

– Call To Action

Call to action, mailing tasarımı sırasında son derece önemli bir adımdır. Call to action. “Eylem çağrısı” anlamına gelir. Bu aşamada önemli olan mailin gönderildiği hedef kitlesini harekete geçirerek maile geri dönüş yapmalarını sağlamaktır. Bunun için birçok yol izlenebilir. Böylece maili alan hedef kitle, pazarlaması yapılan ürün ve hizmetlere karşı belirli bir ilgiye sahip hale gelir.

E-mail ya da e-bülten gönderilen hedef kitleyi harekete geçirmek adına eylem çağrısı yapmak için mail sonuna “Bizimle iletişime geçebilirsiniz,” gibi cümleler kullanabileceği gibi “Hemen bizimle iletişime geçip size özel fırsatlardan faydalanabilirsiniz” ya da “ilk … kişiye %.. indirim” vs gibi cümleler ve vaatler de yer alabilir. Bu tarz ifadeler mailing tasarım yaparken önemli bir call to action aşamasıdır.

– Mail Boyutu

Mailing tasarımı yaparken mailini boyutu doğru şekilde düzenlenmelidir. Aksi takdirde büyük boyutlu mailler birçok alıcıya ulaşılamayabilir ya da ulaşsa da alıcılar bu maili açamayabilir. Bu nedenle de mailde aşırı büyük boyutlu görsel ve dosyalara yer verilmemelidir. Mümkün olduğunda küçük boyutlu ancak net olan görseller ile mailing tasarımı desteklenmelidir.

eposta-pazarlamasi-nedir

– Gönderim Zamanlaması

Mailing tasarımı yaparken gönderim zamanlaması son derece önemli bir aşamadır. Hedef kitlesi belirlendikten sonra belirlenen hedef kitlesinin hangi saatlerde daha aktif olduğu ve maillere bakılma zamanının hangi zaman dilimlerinde daha yoğun olduğu saptanmalıdır. Örneğin; gece gönderilen mail ile gündüz saatlerinde gönderilen maillere dönüş oranları farklıdır.

Gece saatlerinde gönderimi yapılan maillere alıcıların dönüş yapma ve eyleme geçme oranı oldukça düşüktür. Bununla birlikte sabahın erken saatlerinde de gönderilen mailler de birçok alıcıya ulaşamayabilir. Ancak gündüz özellikle öğlen vakitlerinde gönderimi yapılan maillere yapılan araştırmalar sonucunda da dönüş oranının daha fazla olduğu görülmüştür.

toplu-mail-gonderimi

– Hedef Kitle Seçimi

Hedef kitle seçimi ne kadar başarılı olursa maile dönüş oranı da aynı oranda başarılı olacaktır. Dolayısıyla da dijital pazarlaması yapılan ürün ya da hizmetin ilgilendiği yaş aralığı ve cinsiyeti doğru saptanmalıdır. Örneğin genç giyim ürünlerinin reklam ve tanıtımını içeren bir mailing tasarımı yapılır ise yaş ortalaması genç bir hedef kitlesi seçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim Formatı Nedir? Çok Kullanılan 15 Görsel ve Video Formatı

Apple HomePod, Apple TV’ye Gömülebilir