Font Awesome Nedir? Nasıl Kullanılır?

Font Awesome Nedir?

Font Awesome, web sitelerinde kullandığımız simge sembollerini CSS olarak tasarlayan ve bizim için kullanılabilir hale getiren bir CSS kütüphanesidir. Aslında ilk olarak web siteleri için piyasaya sürülen FontAwesome, bugün o kadar büyüdü ki, sadece web’de değil, Android, iOS, PC ve hatta oyun konsolları gibi birçok yerde uygulama geliştirmede kullanılabilir.

CSS desteğine ek olarak, artık SVG desteği de var, görüldüğü gibi web sitelerinde ve geliştirilen uygulamalarda kullanabileceğiniz Font Awesome Icon Pack’ler bulunmaktadır. FontAwesome, sembolik bir fonttur. Profesyonel sürümde 4500’den fazla simgeye ve 1400’den fazla ücretsiz simgeye sahiptir. Aklınıza gelebilecek birçok sembol türü içerir. Sitenizi FontAwesome ile bağladığınızda, basit bir HTML etiketiyle herhangi bir simgeye erişebilirsiniz.

Font Awesome

Font Awesome’nin Avantajları Nelerdir?

Çevrim içi olarak sunulan birçok simge paketindeki en yaygın sorun, belirli boyutlarda iyi görünmeleridir. Ancak FontAwesome sembolleri farklıdır. Her yerde çalışır ve kullanmayı seçtiğiniz boyut ne olursa olsun harika görünür.

FontAwesome, sembol eklemeyi kolaylaştıran bir font çerçevesidir. Bunlar web sitenizdeki menüleriniz, başlıklarınız vb. Bir simge eklemek istiyorsanız, ”.png” uzantılı görseller aramaya devam etmeniz gerekmez. Bunun için Font Awesome size yeter.

Font Awesome’nin Diğer Avantajları Nelerdir?

 • Kütüphanede 1400’den fazla ücretsiz simgenin yanı sıra 4500’den fazla simge bulunmaktadır.
 • Sitenizi ana kitaplığa dâhil ettiğinizde her simgeye kolayca erişilebilir.
 • Tüm vektör sembolleri. Yani ölçekleme teknik bir problem değildir ve sembolleri herhangi bir ölçekte kullanabilirsiniz.
 • Herhangi bir yere simge eklemek kolaydır.
 • Çok ödüllendirici bir öğrenme eğrisi yoktur.
 • Tasarım tutarlıdır, böylece her şey birbirine uyar.
 • Tasarım çok minimaldir, bu nedenle simgeler çeşitli amaçlar için kullanılabilir.
 • Ne kadar sembole ihtiyacınız olursa olsun, FontAwesome bunları sağlayabilir.

Neden FontAwesome Kullanmalıyız?

FontAwesome ve alternatifleri piyasaya çıkmadan önce, uygulamalarımız için kullanacağımız sembolleri herhangi bir görsel düzenleyicide tasarlamak ve PNG veya SVG gibi çıktılarla kullanmak zorundaydık. Bu yüzden simgeleri oluşturmak biraz zaman aldı. Sonuçta oluşturduğumuz simgeler, web sitesinin daha yavaş açılması gibi sorunlara neden oldu. Font Awesome bize bir çözüm sunuyor ve elbette işimize yarıyor.

Sitemizde kullanacağımız bir ikonu tasarlayıp birkaç dakika içerisinde siteye uyarlamak yerine yazdığımız 30-40 haneli kodları kullanarak sitemize veya uygulamamıza eklemek daha kullanışlı ve değerlidir. Aynı zamanda CSS ile tasarlandıkları için bu semboller PNG gibi yapılardan çok daha hızlı çalışır. Bu yüzden Font Awesome’i kullanmalıyız. FontAwesome dosyalarını en son sürümleriyle indirip web sitemize eklemek yerine, bunları FontAwesome kullanımı API ile kolayca ekleyebiliriz.

FontAwesome Nasıl Kullanılır?

1-Font Awesome Kullanımı API ile

İndirmeden Font Awesome kullanımı  için, önce FontAwesome web sitesine gitmeli ve bir hesap oluşturmalısınız. Hesabınızı oluşturduktan sonra Font Awesome’in projeniz için size sunduğu bağlantı adresini verdikten sonra Font Awesome’i projelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Font Awesome’in size verdiği bağlantı

<link href = ‘https: //stackpath.bootstrapcdn.com/font-awesome/4.7.0/css/font-awesome.min.css’ rel = ‘stil sayfası’ />

Formda projenize dâhil etmeniz yeterlidir. Projenize ekledikten sonra

hosting

<i class = “fa fa-user-plus”> </i>

2-Font Awesome Kullanımı İndirerek

<i class = “fa-try”> </i>

Gibi kodlarla istediğimiz sembolleri kullanabiliriz. Tüm FontAwesome sembolleri arasında arama yapmak istiyorsanız, Font Awesome sembolleri arama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Font Awesome İndir

Font Awesome İndir

Linkler kullanılarak açılan bağlantılar ile ulaşılan ”Font Awesome indir” ile program indirildikten sonra projenize eklemeye hazırdır.

<link rel = “stylesheet” href = “fontawesome5 / css / font-awesome.css” /> // eski sürümler bu şekilde kullanılır.

<link rel = “stylesheet” href = “fontawesome5 / css / all.css” /> // bu şekilde

<link rel = “stylesheet” href = “fontawesome5 / css / all.css” /> // yeni

güncellemede bu şekilde kullanıldı. Yukarıdaki gibi, font-awesome.css dosyasının <head> </head> etiketleri arasına konumunu belirtmek için kod ekleyebilir ve kullanabilirsiniz. Sembolleri kullanmak istediğimiz projemize Font Awesome’i ekledikten sonra

<i class = “fa fa-user-plus”> </i>

<i class = “fa-try”> </i>

Gibi kodlarla istediğimiz sembolleri kullanabiliriz.

Font Awesome Nasıl Kurulur?

WordPress sitenize Font Awesome kurulumu için iki seçeneğiniz vardır:

 • Manuel kurulum
 • Eklentiler aracılığıyla kurulum

İki seçeneğiniz olmasına rağmen, teknoloji konusunda bilgili değilseniz, FontAwesome’i eklentileri kullanarak yüklemek manuel olarak yüklemekten daha kolay bir seçenektir. Yüklemek için bir FontAwesome eklentisi arıyorsanız, aşağıda size 2 önerimiz var:

 • Daha iyi yazı tipi harika: Blogunuzun her yerinde harika yazı tipi simgelerini görüntüler.
 • FontAwesome 4 Menüsü: Menüde FontAwesome simgelerini görüntüler.

Better FontAwesome kullanıyorsanız, bu işlevi elde etmek oldukça kolaydır. Eklentiyi kurmanız ve etkinleştirmeniz yeterlidir.

Font Awesome Premium’a Yükseltmeli Misiniz?

FontAwesome Premium’a yükseltmeye karar veremiyorsanız, FontAwesome’in premium özelliklerine birlikte göz atın:

 • Fort Awesome Premium size ayrı setlere (temalar, farklı tasarım stilleri vb.) bölünmüş bir dizi ek simge sunar. Bu, web sitenizin tüm simge ihtiyaçlarını tek bir araçla karşılamanıza olanak tanır. Özellikle çok özel şeylerin sembollerle temsil edilmesini istediğinizde.
 • Kendi sembollerinizi yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. Logonuzu, ürün simgelerinizi veya mantıklı olan her şeyi yükleyebilir ve bunları FontAwesome kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Ardından bu sembolleri diğer FontAwesome sembolleri gibi kullanabilirsiniz. Kaynak ne olursa olsun, tüm sembolleriniz tutarlı bir şekilde çalışır.
 • Kitlerinize yazı tipleri ekleyebilirsiniz. En iyi ücretsiz yazı tiplerinden birini seçebilir veya kendinizinkini yükleyebilirsiniz. Bu şekilde web sitenizin tüm tipografisini tek bir yerde tutabilirsiniz.
 • MaxCDN aracılığıyla sağlanan optimize edilmiş bir CDN’den her şeyi yükleyebilirsiniz.
 • Genel olarak, Font Awesome Premium, tüm simgeleriniz ve yazı tipleriniz üzerinde kullanılabilirlik, performans iyileştirmeleri ve genel olarak kolay kontrol sunar.

Premium Font Awesome Kimler İçindir?

FontAwesome premium teklif büyük olasılıkla daha büyük çapta ki web sitelerine, e-ticaret mağazalarına veya temalı web sitelerine hitap edecektir. Sonuçta, muhtemelen sayfanızda yalnızca birkaç simgeye ihtiyacınız var (en azından standart WordPress blogları için) ve bunları çok sık güncellemediğiniz için Premium size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Ancak, bir çevrimiçi mağazaysanız, sayfalarınızı alıcınız için daha çekici hale getirmek için tek tek ürünler için özel simgeler oluşturabilir veya farklı simge setleri kullanabilirsiniz.

Tüm bu nedenlerle FontAwesome Premium, çoğu WordPress blogu için en iyi seçim olmayabilir. Çünkü ücretsiz teklif muhtemelen ihtiyaçlarınızın %99’unu karşılıyor. Sonuç olarak, FontAwesome her şey dâhil bir premium paket değildir. Premium teklifi satın aldıktan sonra ödemeye devam edebilmeniz için ek ücretli simge paketleri mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ERP Nedir? Kurumsal Firmalar İçin ERP Sistemi Avantajları Nelerdir?

GitMind Nedir? GitMind Özellikleri Nelerdir?