Google My Business Nedir?

Google My Business işletmenizin Google arama sonuçları ve haritalarda listelenmesini sağlayan bir özelliktir. Birçok ürünü ve hizmetiyle bireysel kullanıcıların işlemlerini kolaylaştıran Google, bu hizmetlerine devam ediyor. İşletmelerin ücretsiz olarak yararlanabildiği araçların Google hizmetleriyle senkronize şekilde çalışıyor. Bu araçlardan biri olan My Business servisi, işletmelere birçok avantaj sağlıyor.

hosting kampanya
Google-My-Business

Google tarafından işletmelere sunulan Google My Business Nedir? sorusunun cevabı, insanların işletmeleri kolay bulabilmesini sağlayan araç olarak verilebilir.  İşletmenin çalışma saatleri, adres, işletmeyi ziyaret eden kullanıcı yorumları gibi birçok bilgi Google My Business tarafından sağlanıyor. Aynı zamanda haritalar ve arama sonuçları gibi diğer servislerle de entegre şekilde çalışıyor. Böylece kullanıcılar ve işletmeler, işletmeye dair bilgileri listeleyebilir ve raporlayabilir.

İşlemlerin Google tarafından gerçekleştirilmesi için ilk olarak işlem kaydı oluşturulması gerekiyor. Kaydolduktan sonra işletme profiline girilecek adres, çalışma saatleri ile kullanıcıların yol tarifi alması, ziyaretçi yorumlarına erişilmesi mümkün oluyor.

My Business Özellikleri Nelerdir?

Google My Business ile Google Aramalar ve Haritalar ’da işletme ilgili yapılan aramalar ile kaç görüntüleme geldiği ve kullanıcıların işletmeyle ilgili tüm eylemleri performans alanın görüntülenebilir. En son yayınlanan yayınlar, işletme profil bilgileri ve işletmeyi ziyaret eden kullanıcıların eklediği fotoğraflar, yorumlar gibi verilere ana sayfadan erişilebilir.

My Business özellikleri nelerdir sorusuna cevap olabilecek bir diğer özellik de işletmeyle ilgili içeriklerin yayınlanabilmesidir. Etkinlikler, yenilikler, teklifler ve ürünlerle ilgili paylaşımların yapılabildiği platformda yayında kullanıcıların yapabileceği işlemler sınırlandırılabiliyor. Satın al, daha fazla bilgi edin ve rezervasyon yap gibi seçenekler isteğe göre eklenebiliyor.

hosting kampanya
Google-my-business-giris

Etkinlik ve tekliflerle ilgili yayınlanan içeriklerde, yayın başlangıç ve bitiş tarihleri girilerek yayın süreli hale getirilebilir. Aynı zamanda teklif ve kampanya yayınları için kupon kodu tanımlanabilir. İşletmelerin sunduğu ürün ve hizmetlerle ilgili yayınlarda fiyat aralığı konulabilir ve ürün bilgileri girilebilir.

İşletme bilgileri de Google My Business ile yönetilebilir. Aynı zamanda bu bilgilerde sonradan güncelleme yapılabilir. İşletmenin telefon numarası, kategorisi, mağaza adı gibi bilgiler güncellenebilir, işletmeye ait fotoğraflarda değişiklikler yapılabilir.

My Business’in Markalara Kattığı Faydalar

My Business’in markalara kattığı faydalar çok fazladır. Büyük çaplı olan tanınmış işletmeler ile rekabet edebilmeyi sağlayan GMB, Google Arama sonuçlarının ilk sayfalarında en üstlerde yer alan harita paketinde, markalar gösterilebilir.

Ücretsiz olan My Business, listeleme için hiçbir ücret talep etmez. Google Haritalar’a otomatik olarak bağlantı sağlar ve kullanıcıların işletmelere kişisel araç veya toplu taşıma ile ulaşabilecekleri rotalar oluşturur.

Arama yapan kullanıcılar için ürün ve hizmetler eklenebilir. Ayrıca My Business kullanan işletmelerin işletme açıklaması, çalışma saatleri, fotoğraflar, düzenlenen indirim ver kampanyalar gibi bilgileri girebilmesi de avantaj sağlar. Müşterilerden gelen yorumların da gösterilmesi geri bildirim özelliğinin verimli şekilde kullanılabilmesine olanak tanır. İşletmeler, geri bildirimlere göre ürün ve hizmetlerini şekillendirebilir.

Google-My-Business-Kaydi-Yapmakş

İnternet üzerinden mağaza ve restoran gibi işletmelerin bilgilerine erişmek isteyen kullanıcılar için avantaj sağlayan My Business uygulaması, acil durumlarda yol tarifi ve telefon bilgilerine erişme olanağı tanır. Ancak bu bilgilerde eksiklik veya hatalar söz konusu olabilir. Bu yüzden işletmelerin My Business kullanırken işletme hakkındaki bilgileri doğru girmesi önemlidir.

Google My Business ile işletmeler online sorgulara erişebilir ve böylece potansiyel müşterilere kolaylıkla erişebilir. Müşterilere detaylı bilgiler sunarak olumlu deneyim yaşatmak da GMB sayesinde mümkündür. Birden fazla şubesi bulunan işletmelerin şube performansları da yapılan yorumlar ile kolayca öğrenilebilir.

My Business Kaydı Nasıl Yapılır?

Google My Business kaydı nasıl yapılır öğrenmek isteyenler için ilk olarak bir gmail hesabının olması gerekir. Gmail hesabıyla Google Business panelinde oturum açılır. Daha sonra hesap üzerinde konum ekle butonu kullanılarak işletmenin konumu eklenir. İşletmenin My Business listesine dahil olabilmesi için listeleme üzerinde hak iddia etmek gerekir. Bunun için eklenen konum, Google Haritalar üzerinden bulunur ve işletme adı girilerek listede görünmesini sağlayacak bir anahtar kelimeyle arama yapılmalıdır. Eğer işletme burada çıkmıyorsa kayıt yok demektir. Bu durumda My Business kaydı yapılmalıdır.

Google Yerel İşletme sayfasına kaydolabilmek için işletmeye ait bilgiler My Business sayfasına gidilerek girilmelidir. Siteye girildiğinde “Hemen Başlayalım” butonuna tıklanmalıdır. Daha sonra hizmet şartları kabul edildiğinde işletme bilgileri girme sayfasına yönlendirilir. Burada “işletme adı” bölümünden başlanır ve “kategori” bölümüne kadar istenen tüm bilgiler doldurulur. “Ürün ve hizmetleri müşterilerime kendi yerlerinde sunuyorum” seçeneği evet ya da hayır olarak girildikten sonra devam edilir. 

Doğrulama Talebi Gönderin

Tüm bilgiler eksiksiz girildikten sonra doğrulama talebi gönderin. Bunugöndermek için “şimdi telefonla” veya “şu adrese postayla” seçeneklerinden biri seçilir. Telefon seçeneğinin seçilmesiyle, arama yapılır. Aramada söylenen kod girilerek doğrulama işlemi tamamlanır. İkinci seçeneğin seçilmesi durumunda ise kod, gmail adresine gönderilir.

Doğrulama İşlemi Nasıl Tamamlanır?

My Business üzerinden kayıt işlemi yapıldıktan sonra geriye kalan doğrulama işlemidir. Doğrulama işlemi nasıl tamamlanır diye merak edenler için, doğrulama gmail yoluyla veya telefon yoluyla yapılır olarak cevap verilebilir. Doğrulama talebinin gönderilmesi sonrası, gelen kodun My Business kullanıcı panelinde gerekli yere girilmesiyle doğrulama tamamlanmış olur.

My Business Giriş Yapın

Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra My Business giriş yapın. Giriş yapmak için gmail hesabı ile oturum açmak yeterlidir. Ana sayfada son yayınlanan içerikler, işletme profili bilgileri, işletmeyi ziyaret eden kullanıcı sayısı gibi bilgiler görüntülenir.

Kayıt ve giriş işlemleri sonra işletme ile ilgili birçok işlem My Business ile yapılabilir. Bunlardan biri de işletme ile ilgili analizler yapmaktır. İşletme hakkında yapılan aramaların 1 hafta, 1 ay ve 3 ay gibi belirli tarih aralıklarında görüntülenebilmesi GMB sayesinde mümkündür. Aynı zamanda müşterilerin siteyi doğrudan mı keşif yaparken mi bulduğu hakkında bilgiler edinebilir. Analizler sayfası sayesinde işletmenin bulunmasını sağlayacak arama sorguları görülebilir.

google-my-business-logo

İşletmenin Google Haritalar ve Google Aramalar’daki performansı da yine GMB ile öğrenilebilir. Aramalar sonucunda görüntülenen işletme bilgilerine ne amaçla girildiği anlaşılabilir. Bunlar yol tarifi alma, web sitesini ziyaret etme veya telefon numarası üzerinden işletmeyi arama gibi işlemler olabilir. Bu işlemler hakkında detaylı bilgilere ve karşılaştırmalı sonuçlara ulaşılabilir.

Müşteri ve ziyaretçilerden gelen yorumların takip edilmesi de My Business giriş ile yapılabilecek işlemlerdendir. Arama sonuçlarında listelenen işletmeler için arama gerçekleştiren kullanıcıların işleme hakkında görüşlerini ve görsellerini paylaşabilecekleri eklenti bulunur. Kullanıcıların girdiği yorumlar işletme tarafından silinemez ve diğer kullanıcılar için bu durum güven sağlar. Eğer yanıltıcı unsurlar olduğu düşünülürse inceleme talebinde bulunulabilir.

my-bussiness-yararlari

My Business giriş yaptıktan sonra işletmenin fotoğrafları da yüklenebilir. Yalnıza yöneticiler değil kullanıcılar da fotoğraf paylaşımında bulunabilir. İşletme mekânı için detaylı bilgi vermek isteyenler 360 derece video, iç ve dış mekanla ilgili görüntü, işletmede bulunan ekibin fotoğrafları gibi görüntüleri de kullanıcılara sunabilirler. Ayrıca, işletmeler yükledikleri fotoğrafların görüntülenme sayılarını da fotoğraflar üzerinde görebilirler.

İşletmeye ait web sitesi de GMB sayesinde eklenebilir. Google My Business altında bulunan web sitesi bölümünde yayınlanan bilgiler kullanılarak web sayfası oluşturulabilir ve bu sayfa yayınlanabilir. Bu web sayfası üzerinde de fotoğraf ve video gibi içerikler paylaşılabilir.  İşletmenin iletişim bilgileri de yine buradan ziyaretçilere sunulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook Neighborhoods | Facebook’tan Komşular Yeni Uygulama

Hosting Firması Seçiminde Önemli Püf Noktaları