Freelancer Nedir? En İyi 10 Yabancı Freelance Sitesi

Freelance, uzaktan çalışma sistemine verilen bir isimdir. Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz bu uzaktan çalışma sistemi, genel olarak ev ortamında yapılır. Aynı zamanda herhangi bir kurumdan veya kuruluştan bağımsız olarak uzaktan çalışılıyor. Bilhassa son zamanların cazibesi olan freelancer, günümüzde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Freelancer kelimesi, ingilizce bir kelimedir. Türkçesi ise serbest çalışan demektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere, freelancer, bir serbest çalışma sistemidir. Serbest çalışan kişiler, kendi kendilerinin patronu olurlar. Mesai saatlerini ve dinlenmelerini kendileri tasarlar. Aynı zamanda bütün kararları da kendileri alır ve kendi insiyatifleri doğrultusunda ilerler. Buna bağlı olarak da freelancer’ın çok rahat bir iş olduğunu söyleyebiliriz.

Bağımsız çalışma anlamına da gelen freelancer, esnek bir çalışma kapsamında olduğunu kanıtlamaktadır. Freelanceri genel olarak, bir ofise veya işe gitmek istemeyenler tercih etmektedir. Buna bağlı olarak da freelancer kapsamında çalışmayı tercih eden kişiler, uzman olduğu alanda çalışmaktadır. Özellikle ev ortamlarında freelancer sistemi uygulanır. Dolayısıyla da uzaktan çalışma sistemi, birçok kişiye oldukça cazip gelmektedir. 

hosting

Freelancer, günümüz çalışma biçimleri arasında en rahat çalışma biçimi olarak kabul edilir. Buna bağlı olarak da görüldüğü üzere freelancer, en rahat çalışma biçimi olduğu aşikâr. Çünkü, bu çalışma biçimi kapsamında, hiçbir emir almadan kendi kararlarınız doğrultusunda işinizi yaparsınız. Bununla beraber, uzman olduğunuz alanda ki kendi işinizi yaparsanız. Dolayısıyla da hem mutlu olduğunuz meslek hem de rahat bir çalışma biçimi, mümkün olacaktır.

En İyi 10 Yabancı Freelance Sitesi

1-Freelance

hosting kampanya

Freelance sitesinin en güzel avantajı, hiçbir üyelik ücreti ödemezsiniz. Fakat, sadece 8 alanda hizmet sunulacağını da unutmayınız. Freelance iş fırsatları için tıklayınız.

2-Upwork

Upwork, büyük bir freelancer şirketidir. Yaklaşık 5 milyon müşteri olan site de çok fazla çalışanın olduğunu da söyleyebiliriz. Oldukça kaliteli bir site olan Upwork, müşterilerle sağlıklı bir ilişki kuruncaya kadar, küçük bir miktar ücret almaktadır.

3-Flexjobs

Tamamen serbest bir iş düşünüyorsanız ve bu işlere düzenli olarak erişmek istiyorsanız, Flexjobs, tam da size göre. Ancak, site işleri çok iyi araştırmaktadır.

4-SolidGigs

Bir diğer en iyi freelancer sitesi de SolidGigs’dir. Bütün iş fırsatlarını sunan site, birçok iş kuralını da beraberinde sunuyor. Özellikle freelancer işini büyütmek isteyenler için ideal bir platformdur.

5-CloudPeeps

CloudPeeps sitesine katılımınız onaylanırsa eğer, siteden iş bulmanız da oldukça kolaylaşacaktır. Fakat site, sadece metin yazarlığı, sosyal medya ve pazarlama üzerine hizmet sunuyor.

6-Guru

Guru sitesinin en güzel yanı, iş verenler ile daha sağlıklı bir iletişim kurulmaktadır. Aynı zamanda çok az miktarda komisyon ücreti alan site, oldukça kaliteli bir sitedir.

7-Craigslist

Bu sitede de en güzel bölüm, iş ilanı bölümüdür. Eğer işlere bakmak istiyorsanız eğer, Craigslist sitesine üye olabilir ve avantajlarından yararlanabilirsiniz.

8-ServiceScape

ServiceScape, 2000 senesinde, piyasaya giriş yapmıştır. Serbest çalışanlar ideal bir site olan ServiceScape, muhteşem bir küresel pazar olduğunu da kanıtlıyor.

9-Contena

Contena, makale işleri kapsamında, en iyi sitedir. Yazı işleri alanında en iyi site olan Contena, ücret konusunda da oldukça avantajlı bir site olduğunu söylemek mümkündür.

10-Blogging Pro

Blog yazarlığı yapıyorsanız, Blogging pro platformu, tam size göre bir sitedir.  Adından da anlaşılacağı üzere bu site blog yazarlarının buluştuğu ve birçok blog içeriği işleri olduğu bir platformdur.

Freelancer Meslekleri

Freelancer kapsamında pek çok meslek bulunmaktadır. Ancak, freelancer genel olarak ev ortamında uygulandığı için ülkemizde ki pek çok mesleğin freelancer kapsamında yapılabildiğini söyleyemeyiz. Buna bağlı olarak, freelancer çok güzel ve rahat bir meslek grubu olsa da öncelikle tecrübe edinmek şarttır. Çünkü, her mesleğin tecrübesi olduğu gibi serbest mesleklerin tecrübesi vardır. Tecrübe kazanmak için de freelancer sitelerine üye olmak ve kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

Tamamen serbest çalışma biçimi olan freelancer kapsamında ilk olarak yazılım işleri bulunuyor. Yazılım mesleği kolay olmasa da kendinizi geliştirerek yapabilirsiniz. Bir diğer meslek de hepinizin bildiği üzere grafikerliktir. Özelliklle son yıllar da oldukça popüler bir meslek olan grafikerlik, ücret konusunda da oldukça avantajlıdır. Günümüzde hepinizin bildiği gibi online eğitmenlik de oldukça rağbet görüyor. Dolayısıyla, hangi derste uzmansanız, online olarak eğitimini verebilirsiniz.

freelance çalışmak

Eğlenceli bir meslek istiyorsanız ve bu mesleği bir serbest meslek olarak yapmak istiyorsanız, mutlaka fotoğrafçılık yapmalısınız. Üstelik evinizden bile fotoğrafçılık yaparak, para kazanabilirsiniz. Son zamanların en güzel mesleklerinden bir tanesi de tercümanlık mesleğidir. Hepimizin de bildiği üzere tercümanlık, online olarak da yapılmaktadır. Bundan dolayı da eğer yabancı dil biliyorsanız, online tercümanlık yapabilirsiniz.

Freelancer Neden Rahat?

Günümüzde oldukça rağbet gören freelancer, ülkemizde de sıklıkla tercih edilen bir iş kapsamındadır. Özellikle rahat çalışma biçimi olarak bilindiğinden, birçok kişi de freelancer çalışma sistemini tercih ediyor. Freelancer, esnek bir çalışma sistemi olduğundan oldukça rahattır. Bu bağlamda, her bir işlemi kendi kararlarınız doğrultusunda yaparsınız. Genel olarak da freelancer kapsamında bütün işlerinizi evden yürütebilirsiniz. Üstelik hiçbir emir almadan yapacağınız işin patronu da siz olacaksınız.

Freelancer ile kendi işinizin kendi patronu olmanız mümkündür. Üstelik, uzman olduğunuz işi yaparak, meslek hayatınızda da mutlu olabilirsiniz. Bilhassa freelancer kapsamında yapacağınız iş de hiçbir stres veya sıkıntı da yaşamazsınız. Çünkü serbest çalışmak, daima özgür bir çalışma alanı kapsamındadır. Buna bağlı olarak, dilediğiniz işi yaparak, hem eğlenir, hem rahat eder, hem de para kazanabilirsiniz. Sonuç olarak freelancer, oldukça rahat bir meslek grubudur.

freelance siteleri

Freelancer Çalışmanın Avantajları

 • Freelancer kapsamında çalıştığınız sürece ilk olarak rahat olacağınızı unutmayınız. Rahat bir çalışma ortamında kendi işinizi zevkle yapabilirsiniz.
 • Serbest çalışma ile dilediğiniz kararı da kendiniz alabileceksiniz. Yani, hiçbir kimsenin emri altında çalışmayacaksınız.
 • Freelancer ile hiçbir kısıtlama durumunuz da yoktur. Her türlü projeyi yapabilir, satabilir veya satın alabilirsiniz.
 • Özellikle esnek bir çalışma sistemi kapsamında işlerinizi yürüteceğinizden, gün için de kendinize vakit de ayırabilirsiniz.
 • Freelancer çalışma ortamında, dilediğiniz mesleği tercih edebilirsiniz. Bu sayede kendi mesleğinizi seçerek, mesleğinizi evinizde icra edebilirsiniz.
 • Çalışma saatlerini dilediğiniz gibi oluşturmanız da mümkündür. İster sabahın en erken saatinde işinize başlayın. İsterseniz de akşam vaktinde ek iş olarak freelancer işinizle ilgilenin.
 • Freelancer çalışma biçiminin en avantajlısı da home officedir. Yani, ev ortamında freelancer kapsamında mesleğinizi icra edebilirsiniz. Buna bağlı olarak da hiçbir ofise, iş yerine gitmeye gerek kalmadan, sadece evinizde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.
 • Freelancer ile trafik meslesi, uyku, şık giyinme gibi durumlarında ortadan kalkacağını uınutmayınız.

Freelancer Çalışmanın Dezavantajları

 • Freelancer çalışmak, genel olarak avantajlı olsa da dezavantajları da bulunuyor. Buna bağlı olarak freelancer kapsamında maddi zorluklar yaşayabilirsiniz.
 • Genel olarak ev ortamında çalışacağınız için işleri de yetiştirememe gibi aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Çünkü ev ortamında rehavete kapılmanız, an meselesidir.
 • Özellikle freelancer kapsamında çalışıyorsanız, kendi sigortanızı kendinizin yatıracağını unutmayınız. Aynı zamanda sosyal haklardan da mahrum kalacağınızı hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boeing Starliner İçin NASA Yeni Fırlatma Tarihi Belirledi!

Fiber İnternet Nedir? Hızlı İnternet İçin Fiber Dünyasını keşfet!