Metaverse Nedir?

Sanal dünyaların hayatımızda daha fazla yer alması ile birlikte metaverse kavramı da artık yeni bir yönelim olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında söz konusu sanal ortam artık günümüzde önemli detayları ile insanları yep yeni bir geleceğe doğru hazırlıyor. Facebook tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan ve bir hayli iddialı olan bu proje gelecekte gerçeklik algımızı baştan değiştireceğe benziyor.

Metaverse Nedir?

Bunun yanında bu yazılımsal gelişmeler teknoloji ile daha fazla içli dışlı olmamıza neden olacak. Son zamanlarda artan sanal teknolojilerin daha etkin bir şekilde ortaya çıkacağı bu projede bir nevi bir matriks denemesi yapılacak görülüyor.  Facebook tarafından 10 milyar bütçe ayrılan söz konusu çalışma fiziksel gerçeklik ile sanal gerçekliğin birbirinden ayırt edilemeyeceği bir geleceği önümüze sunuyor.

Metaverse aslında uzun yıllardan bu yana bilinen bir gerçek. Hatta the second life gibi farklı platformlarda bunun öncüllerini görmek mümkün oluyor. Metaverse projesi ise bu sanal gerçekliğin artık daha fazla kurum ve kuruluş tarafından ortak paydalar dikkate alınarak geliştirileceği bir açıklama olarak karşımıza çıkar. Facebook, whatsapp ve İnstagram çatı adı olarak resmen tescillenen meta gerçek ötesi deneyimleri yaşamak isteyenlere yeni kapılar açıyor.

Metaverse’de Neler Olacak?

Bir sanal gerçeklik projesi olarak karşımıza çıkan bu projede bunun yanında çeşitli iş toplantılarının ya da konserlerin de organize edileceği söyleniyor. Geçen sene benzer bir örneği sunulan söz konusu çalışmaların artık daha fiziksel ortama yakın olması da beklentiler arasında yer alıyor. Avatarlar vasıtası ile iletişim kurulacak olan bu evrende ilerleyen zamanlarda fiziksel gerçeklikler olan dokunma ya da hissetme duygularına yönelik de çalışmalar ortaya çıkabilecek gibi görünüyor.

Metaverse Nedir?

Son zamanlarda insanların ilgisini hayli bir oranda çekmişe benzeyen bu proje gelecekte birçok iş ve işlemin de sanal ortamlarda gerçekleştirilmesini mümkün kılacak. Hatta hali hazırda çeşitli satış siteleri de bu sanal ortamlarda yerini almaya hazırlanıyor. Dijital varlıkların daha erişilebilir olmasının yanı sıra aynı zamanda daha verimli olarak da kullanımına imkân tanıyan metaverse birçok insan tarafından merak ediliyor.

İnsanların iletişim kurması anlamında yeni bir devrim olması beklenen bu yapıda aynı zamanda insanların daha yüksek iletişim becerilerinden da yararlandırılması mümkün oluyor. 10 milyar bütçenin yanı sıra bu proje için binlerce mühendisi de istihdam etmeyi planlayan Facebook gelecek yatırımlarını bu projeye odaklamış durumda.

Metaverse Projeleri nelerdir?

Facebook tarafından resmen bu projenin duyurulması ile birlikte meta tabanlı coinlerde de ciddi bir artış meydana geldi. Bunun yanında söz konusu projeler yapay zekâ destekli semantik web tabanlı özellikler taşıyor. Aynı zamanda daha önceki yıllarda oculus sanal gerçeklik arttırılmış gerçeklik gözlükleri üreten firmayı satın alan Facebook bu alanda büyümeyi sürdürmeyi amaçlıyor.

Sonuç olarak metaverse projeleri insanların gerçeklik algısını yeni baştan oluşturmayı temsil ediyor. Aynı zamanda sanal gerçeklik alanında insanların alışveriş yapabilmelerine ve konserlere katılabilmelerine de imkân tanıyan yeni metaverse projeleri insanların sanal yaşam gereksinimlerini de karşılayacak bir hale geliyor.

Metaverse Nedir?

Son zamanlarda bu projelerin hayata geçirilmesi ile dikkat çeken yeni bir yönelim olarak görülen arttırılmış gerçeklik gerekli alt yapıların ortaya konulması ile birlikte daha kısa sürelerde hayatımıza girecek görünüyor. Hali hazırda benzer projeler görülmekle birlikte bu yeni projede internetin geleceği olarak metaverse projeleri görülüyor. Yani yakın gelecekte internetin yerine sanal dünyaların daha fazla ön plana çıkacağı söylenebilir. Web 3,0 teknolojilerinin de hayatımıza girmesi ile birlikte artık bu projeye doğru gittiğimiz görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boeing Uzaydan İnternet Projesi ile Starlink’e Rakip Oluyor!

Microsoft İş Birliği Uygulaması Loop’u Duyurdu!