Mobil Uyumlu Site Nedir? Responsive Web Sitesi Yapmak

Mobil uyumlu site, mobil iletişim cihazlarında sorunsuz açılacak biçimde tasarlanmış ve kodlanmış web sitelere denir. Mobil uyumlu siteler, akıllı telefon ve tabletlerin ekran boyutlarına duyarlıdır. Kullanıcının, ekran üzerinde yakınlaştırma yapmasına veya cihaz ayarlarını manuel olarak değiştirmesine gerek kalmadan site içinde kolayca gezinmesine olanak tanıyan sitelerdir.

hosting
mobil-site-nasil-yapilir

Mobil uyumlu tasarlanan internet siteleri, site genelinde kullanılan metinleri ve görsel içerikleri kullanılan mobil cihazın ekran boyutlarına göre optimize eder. Sitenin görüntülendiği cihaz masaüstü bilgisayar, notebook, tablet veya akıllı telefon olması fark etmeksizin, kullanıcı her tip cihazda aradığı bilgiye kolay erişim sağlar ve kaliteli bir site içi gezinti deneyimi yaşar.

İngilizcede “responsive site” olarak bilinen ve Türkçede “duyarlı site” terimiyle ifade edilen mobil site tasarımının odağında, kullanıcıya daha kaliteli bir navigasyon tecrübesi yaşatmak vardır. Responsive tasarım tekniğiyle oluşturulan siteler, kullanıcı deneyimini ön planda tutan arama motorları tarafından da önerilmekte ve sonuç sayfalarında daha üst sıralarda listelenmektedir.

mobil-uyumlu-site

Kendi Yazdığınız Siteyi Mobil Uyumlu Yapmak

İnternet kullanımı, masaüstü bilgisayarda hayat bulmuş olsa da gelişen mobil teknolojiler sayesinde cep telefonları ve tabletlere taşınmıştır. Günümüzde, küresel internet kullanımının %70’i aşan kısmı akıllı cihazlardan gerçekleşmektedir. Bu veri doğrultusunda, işletmenize ait dijital varlığın veya kişisel blogunuzun mobil cihazlara duyarlı biçimde tasarlanmış olması, sizi birçok yönden avantajlı konuma getirecektir.

Mobil web sitesi yapmak, tasarım yönünden zaman ve emek maliyetini azalttığı gibi içerik yönetimi açısından da pratik kullanım avantajı sağlar. Sitenizi mobil uyumlu hale getirdiğinizde, site genelinde yapacağınız içerik güncellemeleri ve tasarım değişikliklerini, görüntülenen her cihaz tipi için ayrı ayrı düzenlemeniz gerekmez. Yapacağınız her işlem, sitenize erişebilen tüm cihazlara aynı anda yansır.

hosting
mobil-web-sitesi

Tasarım ve içerik yönetimini kolaylaştırmak, site ziyaretçilerine daha kaliteli bir gezinti deneyimi yaşatmak ve SERP’lerde üst sıralara yerleşmek için sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz gerekir. Mobil site yapımı, tasarlanacak sitenin mobil cihazlarda görüntülenme kalitesini temel alır. Arka planda kullanılan yazılım, site genelinde kullanılan elementlerin farklı ekran büyüklüklerine göre tanımlı, ideal orana sahip görüntüsünü cihaza yansıtır.

Mobil uyumlu sitesi yapmak için repsonsive tasarım özelliğine sahip bir tema seçerek işe başlayabilirsiniz. Günümüzde, web geliştiricileri tarafından satışa sunulan site temalarının hemen hepsi, cihaza duyarlı tasarım özelliklerini içinde barındırır. Mobil site teması seçerken sitenin konusuna uygun, hızlı yüklenen, W3 standartlarıyla uyumlu, sade ve gözü yormayan bir tema olması, dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardır.

Mevcut Siteyi Mobil Uyumlu Yapmak

Yeni ve mobil uyumlu bir site kurmak veya sadece PC’ler için tasarlanmış bir siteye mobil site görünümü kazandırmak istiyorsanız, online site dönüştürücü platformlardan faydalanabilirsiniz. Üstelik, çevrimiçi hizmet veren site dönüştürme sistemlerini kullanarak mobil site yapmak için tasarım ve kodlama konusunda bilgi sahibi olmanız da gerekmiyor.

hosting

Günümüzde adını sıklıkla duyduğunuz Weebly, Wix ve Duda gibi yüzlerce online site dönüştürücü uygulama ile eski web sitenizdeki içerikleri kullanarak mobil cihazlarla uyumlu yeni bir site oluşturabilir, sürükle bırak fonksiyonu sayesinde, hiçbir yazılım ve tasarım tecrübeniz olmasa dahi, profesyonel görünümlü bir responsive siteyi sıfırdan yaratabilirsiniz.

mobil-web-site-tasarimi

Tecrübeli bir web developer olarak sitenizin tüm süreçlerini kendiniz yönetiyorsanız, eklenti kullanarak web sitenizi mobile duyarlı hale getirebilirsiniz. WordPress, Drupal ve Joomla gibi küresel üne sahip CMS (içerik yönetim sistemi) sistemleri, ücretli ve ücretsiz olarak sundukları birçok eklenti sayesinde dijital mülkünüze profesyonel mobil site görünümü kazandırıyor ve tüm cihazlardan erişimi olanaklı hale getiriyor.

WordPress Mobil Site Yapma

Dünya genelinde en çok kullanılan CMS sistemi WordPress ile mobil uyumlu site oluşturmak için dikkat edilecek en önemli unsur tema seçimidir. Sitenizin, tüm cihaz ekranlarında sorunsuz biçimde görüntülenmesi için responsive tasarım özelliği sunan bir tema tercih etmelisiniz. Böylece, sitenizi ziyaret edenler, kullandıkları cihaza bağımlı olarak optimize edilmiş içerikleri, cihaz ekranına en uygun boyutlarıyla görüntüleyeceklerdir.

wordpress-mobil-web-sitesi-acmak

WordPress site teması seçerken, açılış ve yüklenme hızı gibi performans değerlerini göz önünde bulundurmalısınız. Hem kullanıcı deneyimi hem de sitenizin SEO performansını etkileyecek olan bu değerler konusunda fikir edinmek için temayı kullananların görüşlerini inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz temanın demo sayfalarını Google PageSpeed Insights ve GT Metrix gibi online araçlarla test edip, teknik hız verilerine ulaşabilirsiniz.

Mobil Uyumlu WordPress Teması Seçmek

Mobil uyumlu WP teması seçerken önemli bir diğer faktör de temanın tüm web tarayıcılarla uyumlu olmasıdır. Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Netscape Navigator ve Apple Safari, internet kullanıcılarının dünya genelinde en çok tercih ettiği tarayıcılardır. Seçeceğiniz tema, web tarayıcılarının hem PC hem de mobil uygulamalarıyla uyumluysa, site trafiğine olumlu katkı sağlayacaktır.

wordpress-mobil-uyumlu-yapmak

İşletmenizin veya kişisel blogunuzun konusuyla örtüşen, tüm internet tarayıcılarla uyumlu çalışan, her tip cihazda sorunsuz biçimde görüntülenebilen ve yüksek hız değerleriyle açılıp yüklenen bir mobil WordPress teması bulun. Mevcut sitenizi yedekleyip en güncel WP sürümünü de kullandığınızdan emin olarak, yeni temanızın kurulum aşamasına geçebilirsiniz.

WordPress tabanlı ve yalnız PC uyumlu olarak oluşturulmuş bir web siteniz var ve tasarım değişikliği yapmadan mobil uyumlu siteye dönüştürmek istiyorsanız, WP’nin sunduğu eklentilerden faydalanarak mevcut tasarımınıza mobil site görünümü sağlayabilirsiniz. WordPress sitenizi mobile uyarlamak için WP Mobile Edition, WP Touch Mobile Plug-in, WP Mobile Detector, WordPress Mobile Pack ve JetPack eklentilerini kurabilirsiniz.

WordPress sitenizi mobil uyumlu yapmak için eklenti kullanacaksanız, mevcut temayla eklentinin senkronize çalıştığından emin olmalısınız. Mevcut tema kullanılacak eklentiyle uyumlu değilse, akıllı cihazlarda içerik kaybı oluşabilir. Bu durum, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyeceği gibi ziyaretçi trafiğinde kayıp ve nihayetinde SERP performansında düşüşe neden olabilir.

Günümüzde WordPress tabanlı bir web sitesini eklenti kullanarak mobil uyumlu hale getirmek, zorunda kalmadıkça rantabl bir yöntem değildir. Son yıllarda kodlanan tüm WP temaları, mobil duyarlı tasarım özelliğine sahiptir. Eski WP temaya eklenti kurarak mobil site yapmak yerine responsive tasarım özelliği sunan bir temaya geçmek daha isabetli bir tercih olacaktır.

mobil-web-sitesi-acmak

Mobil Site Google’da Avantaj Sağlar Mı?

Mobile uyumlu olarak tasarlanan ve kodlanan siteler, erişimde kullanılan cihaza bağımlı kalmadan aynı URL ve HTML yapısını kullanır. Böylece, site içeriğini daha kolay keşfeden Google arama motoru botları, sitenizin Google’da daha hızlı indekslenmesine katkı sağlar. Mobil cihazlarla senkronize çalışan siteler, Google gözüyle değerlendirildiğinde, hızlı indekslenmenin yanı sıra farklı birçok avantaja sahiptir.

web-sitesi-tasarimi
  • Responsive siteler, aynı içeriği her cihazda tek URL üzerinden ziyaretçiye sunar. Bu durum, Google’ın site içeriğini duplicate (yinelen) içerik olarak görmesini engeller, Google’da algoritma cezası alarak, olası SERP kaybının önüne geçer.
  • Mobil uyumlu siteler, Google’ın mobil öncelikli dizine ekleme özelliğinden faydalanır. Böylece, site mobil arama sonuçlarında daha hızlı indekslenir. Mobil cihazlardan yapılan kelime bazlı Google aramalarında sıralaması yükselir ve organik hit artışı sağlar.
  • Mobil tasarımlı ve mobil cihazlarda hızlı yüklenen siteler, site ziyaretçilerine daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi yaşatır. Ziyaretçilerinin hemen çıkma oranı düşen ve site içi gezinti süresi artan kullanıcı odaklı siteler, Google’da sıralama yükselişiyle ödüllendirilir.
  • Google sıralamalarını etkileyen en önemli faktörlerden biri geri bağlantılardır. Duyarlı tasarıma sahip sayfalara alınan geri bağlantılar (backlinkler), masaüstü ve mobil arasında bölünmeden aynı adrese işaret eder. SEO ve dolayısıyla Google SERP performansını olumlu etkiler.

Google, 21 Nisan 2015 tarihli açıklamasında yeni algoritmasına uyumlu responsive siteleri desteklediğini duyurmuştur. Mobil cihaz kullanımı ve beraberinde akıllı cihazlardan yapılan Google aramalarının artışıyla, Google’ın mobil kullanılabilirlik yönergelerine uyumlu hareket etmeleri gerekiyor. Sitenizin, Google mobil uyumlu olup olmadığını öğrenmek için Google’ın kullanıcılarına sunduğu Mobil Uyumluluk Test aracını kullanabilirsiniz.

AMP ile Responsive Site Arasındaki Fark Nedir?

AMP (Accelerated Mobile Pages) özelliğine sahip site ile responsive siteler, benzer amaçlara hizmet etse de aynı şey değildir. Her iki sistemin temel amacı kullanıcı odaklılık ve mobil kullanılabilirlik olsa da şu konularda birbirinden ayrışır:

  • AMP, bir sitenin süper performansla açılması için kullanılan bir sistemdir. Duyarlı tasarım, internet sitesinin farklı cihaz tiplerinde uyumlu olarak optimum düzeyde görüntülenmesini esas alır. AMP mobil performansı merkezine alırken, responsive site kullanıcı deneyimine odaklanır.
  • AMP, mevcut bir PC uyumlu sitenin bile tasarımına adapte edilerek mobil cihazlarda uyumlu ve hızlı açılır hale gelmesini sağlanır. Responsive tasarım uygulanan bir web sitesinin eski tasarımı yayından kalkar, yerini yeni duyarlı tasarım alır.
  • AMP, SEO yönünden, makale karuseli döngüsüne sahip siteler (haber siteleri, statik içeriğe sahip siteler) için idealdir. Responsive site, konusu ve içeriğinden bağımsız olarak her web sitesinin SEO performansına olumlu yönde etkiler.
  • AMP sayfa, orijinal sayfadan farklı bir URL’de sunulur. Bu durum, yinelenen içerik sorunu ve SEO performansında düşüşe yol açabilir. Bunu önlemek için AMP sayfaların başlık kısmında, kaynak sayfa linkini işaret eden canonical etiketi kullanılır.
  • Mobil uyumlu (responsive) sitelerin sayfaları, her cihazda aynı URL üzerinden ziyaret edilir. Bu yönüyle yinelenen içerik sorunu oluşmadığından, arama motoru algoritmalarıyla uyum sağlar ve SEO performansı olumsuz yönde etkilenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Tema Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

PHP Nedir? PHP Kodları Nelerdir?