En Popüler Dosya Yöneticisi Uygulamaları

Dosya yöneticisi, dosyaları veya klasörleri rahatça yönetebilmek için kullanıcı ara birimi sağlayan bir araç olarak tanımlanır. Herhangi bir görsel ara yüz sahibi olan bütün işletim sistemlerinin dosya yöneticilerini kullandığını belirtmekte yarar bulunur. Dosya yönetici programlarını kullanarak bilgisayarınızın ya da mobil cihazlarınızın içerisinde sakladığınız dosyalarınızı görüntüleyebilir, değiştirebilir, kopyalayabilir, taşıyabilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

Bilişim dünyasında her geçen gün yepyeni gelişmeler ve değişimler yaşanır. Web 2.0’ın hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan değişiklikler de birçok şeyi etkiler. Yapay zekanın her geçen gün daha da önemli hale gelen katkılarıyla teknolojik cihazların kontrol edilebilir yönleri giderek genişler. Kontrol mekanizması bakımından fonksiyonelliğin artması da insanların teknolojiye karşı bakış açılarıyla ilgili fark yaratan bir faktördür.

dosya-yoneticisi-nedir

Mevzu bahis bakış açısı ile alakalı en temel farklılık ise birçok işlemi bir arada gerçekleştirebilme rahatlığından dolayı ortaya çıkar. Zira bu rahatlığın bilişim teknolojilerinin insanlara sunduğu sistemlerle rahat bir şekilde kontrol edilebilmesi, kullanıcıların programları, uygulamaları veya dosyaları rahat bir şekilde yönetmesini sağlar. Bilişim dünyasındaki enformasyon yığınının ortasında kişisel verileri bu karmaşadan uzak tutmak oldukça önemli.

Bilişim dünyası, her geçen gün etkileşime daha açık bir hale gelmiştir ve sunduğu etkileşim ile gündelik yaşamda büyük bir yer edinmiştir. Verileriniz ve dosyalarınızı ister çevrim içi olarak, isterseniz de çevrim dışı olarak farklı cihazlarda yönetmenizi sağlayan dosya yöneticisi türleri, işlevsel açıdan kaliteli hizmet sunan bir dosya yöneticisi programı kullanırsanız işlerinizi önemli oranda kolaylaştırır. 

dosya-yonetim-programi

Günümüzde yazılım çeşitleri oldukça fazla sayıdadır ve farklı şekilde yarar sağlayacak programları kontrole açık bir şekilde saklayabilmek çok önemlidir. Kişisel verilerinizle birlikte bu tür yazılımların beraberinde gelen eklentilerin de saklanabilmesini ve ihtiyaç duyduğunuz durumda her zaman kolaylıkla bulabilmenizi sağlayan dosya yöneticisi programları, kaliteli bir kullanıcı deneyimi vadeder ve verimliliği yüksek bir deneyim sağlar

Dosya Yöneticisi Nedir?

Windows işletim sistemleri için dosya yöneticileri farklı uygulamalara sahiptir. Windows, dosyaların kontrolü ve yönetimi için Microsoft Explorer programını kullansa da bu işletim sistemi için kullanılabilecek olan tek alternatif bu değildir. Başka yazılımlar ile de Windows üzerinde dosya yönetim işleminizi yürütebilirsiniz. Bu çeşitli yazılımlar, dosyalar üzerinde en iyi şekilde kontrol ve denetim işlemi gerçekleştirmenizi sağlar.

dosya-yonetim-araclari

Hosting paketlerinde bulunan dosya yöneticisi programları ise yeni dosya veya klasör oluşturabilmenizi sağlar. Bu tür yazılımlar ile yeni dosya ya da klasörler oluşturabilmek ile birlikte cihazlarınıza yeni dosyalar yükleme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte yüklemiş olduğunuz dosyaları ön izleyebilir ve bu dosyaların sistem izinlerini yönetme imkanına sahip olabilirsiniz. Dosya yöneticisi çok sayıda dosya görüntüleyebilmenizi sağlar.

Microsoft Explorer, Windows’un dosya yönetici programı olarak Windows Gezgini’nin daha geliştirilmiş hali olarak verimli bir performans sunar. Şirketin birçok konuda geliştirdiği ve bilgisayarınızda yer alan dosyalara ulaşmanızın en temel alternatifi olan Windows Gezgini ile dosyaları açabilir ve ISO’ları kurma işlemini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yazılımın işleyişini yeterli bulduğunuz takdirde başka bir uygulamaya ihtiyacınız kalmaz.

Dosya yöneticisi programları konusunda değişik alternatiflere yönelmenin sebebi, işletim sistemine ait olan yazılımın kullanıcı beklentilerinin tamamını karşılamaması ile alakalı. Daha net açıklamak gerekirse kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun cihazlarınızda kurulu olan dosya yöneticileri, yalnızca temel işlevleri yerine getirmeye yarar. Ancak dosyaları karşılaştırmak veya farklı kriterlere göre sıralamak için alternatif dosya yönetici programlarını tercih etmelisiniz.

dosya-gonderimi-nasil-yapilir

Bilgisayarda Dosya Yöneticisi Nerede?

Birçok bilgisayar kullanıcısı, cihazlarında dosya yöneticisi nerede sorusunun yanıtını merak eder. Bu basit sorunun temel bağlamda ihtiyacınıza göre birden fazla yanıtı olduğunu belirtmek mümkündür. Bilgisayarınızdaki dosyalarınızı görüntülemek ve yönetebilmek için farklı, bu dosyalarınızın sistem performansı konusunda yarattığı etkiyi incelemek için farklı bir yönteme başvurmanız gerekir. 

Windows işletim sistemi ile çalışan bir bilgisayar kullandığınızda öncelikle Bilgisayarım ya da Bu Bilgisayar şeklinde ifade edilen kısımlardan görüntülenebilen Windows Dosya Gezgini ile dosya yöneticisi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kuşkusuz Windows’un en önde gelen bileşenlerinden birisi olarak tasarlanan bu yazılım cihazınızın masaüstünde veya Başlat bölümünün sağında yer alır.

bilgisayarda-dosya-yoneticisi

Bunun yanı sıra Windows’ta çalışan programları ve dosyaları görüntülemek için kullanabileceğiniz bir Görev Yöneticisi programı da bulunur. Bu araç ile dosyalarınızı görüntüleyebilmenin yanı sıra çalışan uygulama veya dosyaların sistem içindeki payını ve performans konusunda yarattığı etkileri inceleyebilme imkanına sahipsiniz. Çok basit bir yol olarak CTRL+Alt+Delete tuş kombinasyonuyla Görev Yöneticisi’ne erişebilirsiniz.

Apple markasına ait bilgisayar modellerinde ise Dosyalar uygulamasını kullanarak sahip olduğunuz bütün dosyaları kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Dosyalar uygulaması bütün Apple cihazlarında dosyalarınızı görüntüleyebilmenizi sağlar. Bu program ile dosyalarınızı birbirinden farklı Apple cihazları arasında göndermeniz ve çevrim içi mecralarda paylaşmanız oldukça kolaydır. Temel seviyede bir kullanım kolaylığına sahip olan bu uygulama, işlevsel yapısıyla beğeni toplar.

dosya-yonetimi

Telefonda Dosya Yöneticisi Nerede?

iOS işletim sistemine sahip Apple cep telefonlarında dosyalarınızı yönetmek için Dosyalar uygulamasını kullanabilirsiniz. Cihazın ekranında bulunan bu program sayesinde bütün dosya işlemlerinizi eş zamanlı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlem Android tabanlı cep telefonlarında biraz daha değişik bir şekilde gerçekleştirilir. Bu modellerde dosya yöneticisine erişmek için izlemeniz gereken bazı adımlar var.

telefonda-dosya-yonetimi

Android için dosya yöneticisinin kullanım süreci, işletim sisteminin sürümüyle alakalı olarak değişiklik gösterir. Android 6.0 ve daha yüksek sürümlere sahip olan bütün akıllı telefonların “Ayarlar” kısmındaki depolama ayarlarına gidip “Keşfet” seçeneğiyle ulaşabileceğiniz dosya yöneticisinden hem dahili depolama alanınız için hem de hafıza kartı gibi harici depolama araçlarınız için dosya yönetim işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

En Popüler Dosya Yöneticisi Uygulamaları

1. FreeCommander

Çift bölmeli arayüzüyle dikkat çeken FreeCommander programı, Windows işletim sistemi için geliştirilmiştir. İki farklı klasörü aynı anda görüntüleme imkanı sunan program, bu iki klasörün arasındaki dosya transfer işlemlerinizi de kolaylaştıran özelliklere sahiptir. Bu program, dosyaları bölme ve birleştirme özelliğinedosya karşılaştırma aracına ve zip ve unzip dosya arşivleri gibi çeşitli özelliklere sahiptir.

freecommander-dosya-yonetimi

2. Q-dir (Quad Explorer)

Dosya yöneticisi uygulaması alternatiflerinden biri olarak aynı anda birçok değişik klasör ile çalışmayı amaçlayan bu program, diğer uygulamalardan ayrı bir yere sahiptir. Çünkü dört bölmeli bir gezgin kullanabilmenizi sağlayan Q-dir, ayrıca varsayılan görünümde dosya yöneticisinin kolajını yapar. Bu programı kullandığınız sırada bir dosya üzerinde yaptığınız düzenlemeleri kaydedebilir ve başka bilgisayarlarda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

3. Frigate3

Windows işletim sistemi için en fonksiyonel programlardan biri olan Frigate 3 FTP ile dosyalarınızı ya da arşivinizi kolaylıkla görüntüleyebilmenizi sağlar. Büyük dosyaları kolaylıkla bulmanızı sağlayan boyut yöneticisi ile de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bütün dosya türleri ile uyumlu bir şekilde kullanabileceğiniz bu uygulamada gelişmiş arama, hızlı görüntüleme, dahili metin düzenleme ve klasör karşılaştırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

4. File Manager

Android tabanlı akıllı telefonlarda kullanılabilen File Manager, dosyalarınızı sıkıştırarak saklar. Uygulama, dosyalarınızın cihaz hafızasında işgal ettiği yer konusunda ciddi bir tasarruf imkanı sağlarken sizin için de dosyalarınızın kontrol edilmesini büyük ölçüde kolaylaştırır. Oldukça kolay bir şekilde yüklenip kurulumu gerçekleştirilebilen File Manager ile cihazınızdaki tüm dosyaları ve uygulamaları eş zamanlı olarak inceleyebilirsiniz.

file-manager-dosya-yonetimi

5. Explorer+++

Explorer+++, ücretsiz kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir dosya yöneticisidir. Dosyalarınızı daha iyi tarayabilmek için klasör filtreleme, sıralama, sekmeler halinde görüntüleme, çift bölme ve OneDrive senkronizasyonu gibi özellikleri bünyesinde barındıran bu yazılım ile dosyalarınızın tarihini de değiştirebilirsiniz. Özelleştirilebilir sistem arayüzü ile dosyalarınızı kontrol ve düzenleme süreciniz oldukça kolaylaşırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BTK Nedir? Ne İş Yapar?

Link Kısaltma Nedir? En Çok Kullanılan URL Kısaltma Araçları