Rekabet Kurumundan Google’a Rekor Ceza | 296 Milyon TL

Google ceza yemekten kurtulamadı. Rekabet otoriteleri, Google şirketinin genel arama hizmetleri pazarındaki hakim konumunu kötüye kullanıp kullanmadığını araştırmayı bitirdi. Rekabet Kurumu Google cezası için Google şirketi, rekabet kurallarını ihlal ettiği için 296,1 milyon lira para cezasına çarptırıldı.

Cezalarla ilgili yaptığı açıklamada Google arama motoru şirketi, genel arama hizmetleri pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığını belirterek, yerel arama ve konaklama fiyat karşılaştırma hizmetlerini rakipleri ortadan kaldıracak şekilde vurguladı.

rekabet-kurumu-google-ceza

Rekabet Kurumu Nedir?

Rekabet kurumu, mal ve hizmet piyasalarının serbest ve sağlıklı bir rekabet ortamında kurulmasını ve geliştirilmesini sağlamak, bu kanunun uygulanmasına uymak ve yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla 4054 sayılı Kanunun 20 nci maddesi uyarınca rekabet otoriteleri kurulmuştur.

hosting

Bu bağlamda rekabet otoritelerinin temel yükümlülüğü, kanunla verilen yetkileri kullanarak mal ve hizmet piyasalarında rekabet tehdidini önlemek olmaktadır. Rekabet otoritelerinin misyon sistemi, rekabet sürecini devam ettirerek kaynakların verimli dağıtımını sağlamak ve sosyal refahı iyileştirmektir.

Rekabet Kurumu Google Şirketine Neden Ceza Kesti?

Rekabet kurumu Google cezası için yetkililerinin internet sitesinde yayınlanan açıklama şu şekildedir: Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti soruşturma altında olmaktadır. Google International LLC şirketi, Google LLC şirketi, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. şirketlerinin ekonomik bütünlüğü genel arama hizmetleri pazarına hakim olmaktadır.

hosting kampanya
google-cezasi

Google şirketinin benzersiz yerel arama ve oda fiyatı karşılaştırma hizmeti, yaygın arama sonuçları sayfalarının konumu ve gösterimleri açısından rakiplerinden daha iyi performans gösterir ve rakip yerel arama sitelerini yerel birimlerden uzak tutar. Bu durum, rakiplerin faaliyetlerini bulmayı veya yerel olarak aramayı zorlaştırır. Servis ve oda fiyatı karşılaştırma hizmeti pazarlarındaki rekabetin bozulmasına yol açtığından dolayı Rekabet kurumu Google cezası için 4054 Madde 6 kanununu ihlal ettiği için cezaya çarptırılmıştır.

Bu nedenle, Kanunun 4054. maddesinin 3. fıkrası ve “Rekabet Kararlarını, Koordineli Usul ve sistem ve cezaları sınırlayan anlaşma kuralları, Madde 5, Paragraf 1 Hakimin Müzakere Konumunun Kötüye Kullanılması” Yönetim Kurulu’na göre bu ceza durumu, 2020 hesap dönemi sonunda kazanılan toplam yıllık gelirin 1. ve 7. fıkraları hükümleriyle belirlenir.

Rekabet kurumu Google cezası durumunda kaynaklı Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. şirketlerine yaptıkları hatadan kaynaklı 296.084.899,49 TL para cezası verilecektir.

Bölüm 2’de açıklanan ihlali sona erdirmek ve pazarda etkili rekabeti sağlamak için Google şirketi aşağıdaki sistemleri uygulayacaktır.

Meşru bir kararın kendisine bildirilmesinden sonraki altı ay içinde, Google şirketinin ortak arama sonuçları sayfalarıyla ilişkili hizmetleri, rakiplerin yerel arama hizmetleri veya rakiplerin oda fiyatı karşılaştırma hizmetleri tarafından cezalandırılmayacaktır.

Rekabet kurumu Google cezası için şirketi, ilk uygunluk önlemlerinin alındığı tarihten itibaren beş yıl içinde ve Ankara İdare Mahkemesine geçerli bir kararın yasal bildiriminden itibaren 60 gün içinde düzenli ve yıllık olarak ajansa rapor vermeye karar verdi.

google-cezasi-rekor

“Kullanıcılar seyahat veya yerel hizmetler ararken her zaman diğer web sayfalarına bağlantılar yerine ihtiyaçları olan şeyleri test etmelerine yardımcı olan bilgileri görürler. Seçenekler, haritalar, fiyatlar ve fotoğraflar eklendi. Milyarlarca ücretsiz erişim yarışmayı yarattık. Rekabetçi talep Yetkililerle çalışmaya devam edeceğiz. “

Rekabet kurumu Google cezası için Rekabet yetkilileri, 2020’de Google ve satış ortaklarına iki büyük ceza verdi.

Rekabet kurumu Google cezası için ayrıca AdWords için Google’a para cezası verdi. Bu karar, gelir getirmeyen organik arama sonuçlarının, genel arama sonuçlarının en üstüne metin reklamlar da dahil olmak üzere belirsiz ve ağır reklamları yerleştirerek Rekabet Koruma Yasası 4054’ü ihlal ettiğini ortaya koymaktadır. Rekabet yetkilileri, soruşturma için Google’a 197 milyon sterlin para cezası verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NASA’nın Mars Helikopteri, İlk Uçuşunu Tamamladı | Ingenuity

Tesla Kaza Yaptı! Sürücüsüz Tesla Bu Defa Can Aldı!