Tesla Kaza Yaptı! Sürücüsüz Tesla Bu Defa Can Aldı!

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Teksas eyaletinde 2019 model sürücüsüz Tesla ile seyreden iki kişi yaşanan kaza sonucu iki kaybetti. İddialara göre oto pilotta olan araç, virajı alamayıp ağaca çarptı. Bu durum ülkede büyük ses getirdi. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği sadece mart ayında Tesla’ya 27 ayrı soruşturma başlattığını duyurdu. Tesla CEO’su Elon Musk, sürücüsüz Tesla otomobillerin yüzde yüz güvenli olduğunu belirtse de oluşan kazalar bunun aksini göstermekte.

tesla kaza

ABD’nin Teksas eyaletinde saat 21:00 sularında gerçekleşen sürücüsüz Tesla kazası ile ilgili açıklamalar gecikmedi. Sürücü koltuğunda kimsenin olmadığını belirten yetkililer, yüksek hızda seyreden otomobilin virajı alamaması sonucu ağaca çarptığı, ön ve arkada oturan iki kişinin de feci kazada hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Kazada alev alan pillerin söndürülmesi bir hayli zor oldu. Hızla olay yerine gelen itfaiyenin yangını söndürmekte bir hayli zorlandığı ve yaklaşık 30 galon yani 113,56 litre su harcadığı belirtilen açıklamalar arasında. Ayrıca Tesla’nın oto pilot ile karışmış olduğu 23 kazadan, ilk defa sürücü koltuğunda biri olmadan gerçekleştiği belirtildi.

hosting
elektrikli tesla kaza yaptı

Şirket, daha önce oto pilotun otonom bir sürüş olmadığını ve seyir halindeyken yine de dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Fakat sürücüsüz Tesla aracının güncel kazası ile alakalı sessizliğini koruyan şirket, tüm basın ve medyanın gözünü üzerlerine çekti.

Meydana gelen kaza sonrası bir gün içerisinde Tesla hisseleri yüzde 3,8’e kadar düşerken, Elon Musk’ın serveti de 5,6 milyar dolar düştü.

hosting kampanya

Sürücüsüz Tesla Araba Modeli ve Özellikleri Nelerdir?

2003 yılında bir grup girişimci tarafından üretilmeye başlanan ve amacı benzinli ve dizel araçlarından daha iyi, daha hızlı ve daha eğlenceli hale getirmekti. Kurucu CEO’su ve Tesla hisse sahibi Elon Musk renkli kişiliği ve tabiri caiz ise uçuk kaçık fikirleri ile tanınan bir adam oldu. Uzaya Tesla model araç yollamaktan tutun da uzay mekiği yapımına kadar uzay ile alakalı pek çok girişimde bulunmuş ve çoğu başarı ile sonuçlanmıştır. Uzay ile yaptığı bu çalışmalar bilim dünyasına yeni soluklar getirmiş ve bilinmezliğin, uzayın kapılarını bizlere aralamıştır.

Tesla-Model-3-ozellikleri-nelerdir.jpg

Bu yaptıklarının arasında şüphesiz en dikkat çekeni sürücüsüz Tesla araba. Bu araçlar bilinenlerin aksine, yakıt olarak elektrik kullanmaktadır. Bu araçlar diğer araçlardan ayıran birçok özellik vardır; yüksek tork, sade ve anlaşılabilir yapı, çevre dostu, teknolojik ve daha sayamadığımız birçok şey.

Bu araçların en dikkat çeken özelliği ise otonom sürüş özelliği bulundurması. Otonom özellik seyir halindeyken sizin tuşa bastıktan sonra, yoldaki şeritleri yapay zekâ sayesinde okuyarak şeritte kalmanızı, yolun azami ve asgari hızını bilerek o hızlarda seyretmenizi ve karşınıza çıkan ve aniden durmanızı gerektirecek yerlerde sizin yerinize ani fren yapan bir sistemdir. Sürücüsüz Tesla model araçlar da her şeyi kendi yapsa da sizden direksiyon başında kalmanızı ve belirli periyotlarla direksiyona dokunmanızı istemektedir. Bu sayede uyuma veya dikkat kaybı gibi durumları engelleyerek olası bir facianın önüne geçmektedir.

Sürücüsüz Tesla Güvenli Mi?

Yaptıkları ile herkesin gözünde kusursuz bir ivme yakalayan Tesla, son zamanlarda can alan kazalarda ismini duyurdukça, insanların gözünden bir hayli düşmekte. 2018 yılında açıklanan verilere göre 254.530 araç üreten firmanın, 23 tane ölümle sonuçlanan kazası bulunmakta. Bu kazaların çoğunda hatalı kullanıcı olarak belirtilse de kazalarda bu kadar köklü ve güvenilir bir firma olması, insanların aklına soru işaretleri getirmekte.

tesla kazası

Üretilen araç ve kaza oranına bakıldığında ne kadar az görünse de can alan bu kazalar aslında hiç de küçümsenecek şeyler değil. Tesla bu sefer hayat kurtardıgibi haberler de çıksa da bu kadar olay yaşandıktan sonra akıllara gelen soru, sürücüsüz Tesla araçları güvenilir mi? Olmakta. Kaza detaylarına bakıldığında tam olarak sebebi bilinmediği ve sürücü koltuğunda kimsenin bulunmaması sebebi ile, kullanıcının da hatalı olması durumu medyada konuşulanlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rekabet Kurumundan Google’a Rekor Ceza | 296 Milyon TL

Edge Canary Uygulaması Yeni Arayüzü ve Özellikleri ile Geliyor