NASA’nın Mars Helikopteri, İlk Uçuşunu Tamamladı | Ingenuity

NASA’nın Mars helikopteri, uzun yıllardır çeşitli testlerden geçtikten sonra ilk testi son derece başarılı bir şekilde tamamladı. Yaklaşık üç aydır uçuş için tüm hazırlıklar yapılırken bugün gelen haberde sorunsuz bir performans gösterdiği belirtildi. Yeni uçuşlara dair de bilgi paylaşılırken çalışmaların devam edeceği öğrenildi. Daha önce yapılması planlanan ilk uçuş, son dakika ortaya çıkan yazılımsal problemler nedeniyle ertelenmişti.

Uçuşun heyecan verici olduğu NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity 40 saniye boyunca 3 metrelik bir yükseklikte kaldı. Bizzat Jet İtki Laboratuvarı tarafından takip söz konusu olurken uçuşun başarılı olduğunun açıklanmasıyla büyük sevinç yaşandı.

Proje sorumlusu olan Mimi Aung tarafından yapılan açıklamada ise, artık insanlık farklı bir gezegende rotorlu araç uçurabiliyor ifadeleri kullanıldı. Büyük bir başarı olarak yorumlanırken bilim insanlarının çalışmalarına aralıksız devam edeceği de dile getirildi.

hosting

Mars Helikopteri Ingenuity Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kızıl Gezegen olarak tanımlanan Mars çalışmalarında kullanılan mini yapılı NASA’nın Mars helikopteri özellikleriyle dikkat çekiyor. 18 Şubat 2021 günü Perseverance ile uzay aracında Mars’a taşınmış ve çeşitli denemelerde kullanıldı.

Başarısız deneme sonrasında ilk uçuşun sorunsuz gerçekleşmesi ise bir devrim olarak nitelendirildi. Çok ince bir atmosferin bulunmasından dolayı en hafif olacak şekilde tasarlandı. 1,8 kilogram ağırlığına sahip olan Ingenuity bir gözlem yapma olanaklarına sahip. Antik mikrobiyal yaşam belirtileri başta olmak üzere çeşitli incelemelerin kızıl gezegen özelinde yapılması planlanıyor.

hosting kampanya
mars-helikopteri-Ingenuity

Önbelleğe çeşitli kayıtların alınması ve bunların aktarılmasıyla incelemelerin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan bir teknolojiye sahip. Son derece hassas olduğu ise geçtiğimiz hafta gerçekleşmesi planlanan uçuş özelinde görüldü. Var olabilecek yazılım sorunlarından dolayı ertelenen ilk uçuşun başarıyla tamamlandığı bilgisi geldi.

Özellikleri açısından değerlendirildiğinde sıradan helikopterlerden çok farklı olduğunu görmek şaşırtıcı olmayacak. Bunun ana sebebi ise Dünya atmosferine göre Mars atmosferinin inceliğinin yüzde 1 seviyelerinde bulunmasıdır.

Dünya ile küçük bir kıyas yapıldığında Ingenuity için 500 RPM gücünde bir pervane yeterli olabilirdi. Ancak Mars’ta kullanılacak bir helikopterin 2.500 RPM gücünde olması minimum istektir.

Buna göre tasarlanmış bir güce sahip olması ve sahip olduğu hafif yapısıyla NASA’nın Mars helikopteri şimdiden beklentileri karşılamış durumda.

İlerleyen tarihlerde çok daha uzun uçuşların olacağı söylenirken ilk uçuş 30 saniye sürdü. 3 metrelik bir yükseklikte kalmasından sonra pillerin şarj olabilmesi için dört günlük bir zamana ihtiyaç var. Çift pervaneli olup güneş enerjisiyle çalışan mini helikopterin dayanıklılığı da oldukça yüksek. Eksi 90 derecelik sıcaklık durumlarında dahi herhangi bir olumsuzluk rapor edilmemişti.

NASA’nın Mars Helikopteri Ingenuity’ nin Uçması Neden Önemli?

Dünya genelinde var olan hava taşıtlarının çok altında bir ağırlığa sahip olan NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity ertelenerek yapılan ilk uçuşta başarı gösterdi. Hiçbir aksiliğin yaşanmadığı kayıtlara alınırken havalandığı sıradaki görüntülerde kamuoyu ile paylaşıldı. Tarihte ilk kez başka bir gezegende bir teknolojik ürünün uçurulması söz konusu olurken tarihi bir güne tanıklık da edilmiş oldu. NASA tarafından büyük başarı olarak yorumlanan bu performansın etkileri ise oldukça fazla.

mars-helikopteri-ilk-ucus

NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity başarılı bir uçuşla neler kazandırdı diye sorulmaya şimdiden başlandı. Uzay aracıyla taşınmış bir mini helikopterin çalışması, sorunsuz bir şekilde programı tamamlaması önemli. Farklı bir gezegende çeşitli çalışmalar yapılabileceğinin göstergesi. Başta yaşam izi aramak olmak üzere oldukça kapsamlı çalışmaların yapılmasının da önü açıldı. Geliştirilerek çok daha uzun süreler havada kalması sağlanacak olan helikopterin gizemli Mars hakkında bilgiler getirmesi planlanıyor.

İlk olarak ise 90 metrelik bir uçuş bölgesi belirlendiği ve burada beş sorti denemesinin Ingenuity tarafından yapılması öngörülüyor. Kamera kaydıyla neler olduğu, neler olabileceği ve nelerin Mars için mümkün olacağı sorularına yanıtlar aranıyor. Bir gezegenin keşfine en önemli katkıyı sunmaya devam edecek olan NASA’nın Mars helikopteri her geçen gün daha fazla bilgiyi getirecek görüşü de hakim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Logosu Hatalı Basılan iPhone 11 Pro Rekor Fiyata Satıldı

Rekabet Kurumundan Google’a Rekor Ceza | 296 Milyon TL