SQL Management Nedir? Özellikleri ve Lisans Fiyatları

SQL Management, tam adıyla Structured Query Language Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir veri platformudur. Türkçe’ ye “yapısal sorgulama dili” olarak geçmiştir. Kullanıcıların veri tabanı işlemlerini hızlı bir şekilde yapmaları için kullandıkları bir alt dil olarak ifade edilebilir. SQL aslında bir veri tabanı yönetimi kavramı demektir. SQL’ in iki temel amacı ise verileri tasarlamak ve doğru bir şekilde yönetmektir.

hosting

Microsoft SQL Server Management uygulaması verilerin bütünlük ve güven içerisinde depolanmasına ve aynı anda bir veya birden fazla kullanıcı tarafından erişilmesine olanak sunan kurumsal çaplı ve ilişkisel bir veri tabanı yönetimi sistemidir.

Birbirleriyle ilişkili olan verilerin sistematik bir biçimde kaydedilmesine ve bu veriler ile beslenen uygulamalar tarafından gerekli ihtiyaç anında kullanılmasına imkan sağlayarak işletmelerin BT altyapılarında gerçekleşen veri aktarımlarının sorunsuz bir şekilde yönetilmesini sağlar. Bilişim, finans, sağlık gibi birçok çeşitli sektörde önde gelen işletmelerin tercih ettiği SQL Server Management, birbirindenfarklı her tip kullanıcının ihtiyaçlarına uyum sağlayabilen ve ölçeklenebilen bir yapıya sahiptir.

Microsoft SQL Management ile yapabileceklerinizin arasında veri işleme ve depolama, veri indeksleme ve sorgulama, veri tabanı yönetimi, veri akışı optimizasyonu, veri raporlama ve ilke tabanlı veri erişimi işlemleri yer almaktadır.

SQL Server Management Nasıl Kullanılır?

Microsoft SQL Management kullanımından bahsedecek olursak, SQL server sql sunucusu demektir ve MSSQL (.mdf) veri tabanlarını barındırarak kullanıcılarının erişimine sunan bir sunucu yazılımıdır. Sunucuya erişim bilgisine sahip olan herkes istediği yerden bu veri tabanına ulaşabilir ve işlemlerini yapabilir.

hosting
SQL Server

Bir MSSQL veri tabanı ile herhangi bir işlem yapabilmek için sunucunun (sql server) adresine, bir kullanıcı adı ve parola ile giriş yapılması gerekmektedir. Kullanıcı adı ve parola bilgisine sahip olunmadan veri tabanına ulaşım sağlanamaz. SQL yazılımı veri tabanını barındıran ve bu veri tabanının çalışmasını sağlayan bir yazılımdır. SQL Server Management üzerindeki veri tabanına ulaşmak veya veri tabanını düzenlemek gibi işlemleri yapmak için ise SQL Server Management Studio (SSMS) adlı bir başka program kullanılmalıdır.

Peki SQL Server Management programını bilgisayarlarınıza nasıl kuracağınız konusuna gelecek olursak, eğer veri tabanı dosyasını kendi bilgisayarınızda barındırmayıp uzak sunucudaki bir veri tabanına bağlanarak işlem yapacaksanız SQL yazılımının bilgisayara kurulumunu yapmanıza gerek yoktur. Bilgisayarınıza SQL Server Management Studio kurarak dilediğiniz veri tabanı sunucularına bağlanabilir ve işlem yapabilirsiniz.

Eğer kendi bilgisayarınızda da veri tabanı barındıracak iseniz SQL yazılımını bilgisayarınıza indirip kurulumunu yapmanız gerekmektedir. SQL Server yazılımının Express ve Developer adlı ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Bilgisayarınıza SQL Server kurulumu yapmak için “www.microsoft.com/tr-tr/sql-server/sql-server-downloads” adresinden SQL Server yazılımının ücretsiz Express versiyonunu indirerek kurabilirsiniz.  SQL Server yazılımı veri tabanı dosyalarınızı barındırmak için gerekli olan SQL Sunucu yazılımıdır. SQL sunucularına bağlanabilmek ve veri tabanlarını görüntüleyip üzerlerinde düzenlemeler yapabilmek için SQL Server Management Studio programına ihtiyacınız vardır. SQL Studio programını yine Microsoft’un kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Microsoft SQL Management Kullanımının Avantajları ve Özellikleri

Bilgisayar ortamında saklanan ve işlenmemiş olan her türlü bilgiye veri denir. Bilgisayarınızda var olan aklınıza gelebilecek her şey sistemde veri olarak saklanır. Bu verileri ihtiyaç duyduğunuz her an ulaşabilir ve değişiklikler yapabilirsiniz. Tam olarak bu noktada ise SQL’ e ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. Verilerin kendiniz için oluşturduğunuz kriterlere uygun olarak sunulmasına bilişim sektöründe sorgu denir. SQL Management sayesinde sorgu işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapılır.

hosting
SQL Management

Her sektörde olduğu gibi bilişim sektöründe de teknolojik gelişmeler her geçen gün artıyor. Artık her şey daha kolay ve hızlı bir hal alıyor. Dağınık verilerin bir arada tutulabilmesi, listelenebilmesi ve düzenlenmesi için kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlayan SQL veri tabanı yazılımı geliştirilmiştir.

SQL Server Management özelliklerinden bahsetmek gerekirse, işletmeler için kritik öneme sahip olan verileri şifreleme, verilere erişim sağlama iznine sahip olan kişileri gözlemleme ve gerekli görülen durumlarda erişim kısıtlamaları tanımlama gibi güvenlik özellikleri ile kullanıcılarına geniş kapsamlı bir denetim imkanı sunmaktadır. Yüksek kullanılabilirlik (High Availability) ve durum kurtarma özelliklerini tek bir çözüm altında birleştiren SQL Server Management kullanıcılarına sunduğuhızlıyük devretme ve yük dengeleme desteği olanakları ile aksaklık sürelerini en aza indirir ve güvenli bir veri akışı optimizasyonu sağlar.

SQL Server Management database alt yapısı sayesinde çevrimiçi veya çevrimdışı her işleminiz için ilişkisel bir veri tabanı oluşturabilir, oluşturduğunuz bu veri tabanları üzerinde çeşitli tablolar oluşturarak ve datalarınızı oldukça kolay bir şekilde yöneterek (listeleme, ekleme, silme, güncelleme vb.) güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. SQL veri tabanı yazılımı sayesinde veriler çok daha basit bir şekilde kategorize edilebilir bir hal alırken veri dağınıklığı da ortadan kalkmış olur. Ayrıca kullanıcı tarafından kategorize edilmiş olan veriler kullanıcının ulaşmak istediği her an kolaylıkla listelenebilir.

SQL Server Management Studio Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

SQL Server Management Studio, Microsoft ‘un geliştirmiş olduğu bir veri tabanı editörüdür. T-SQL komutları kullanılarak dataların üzerinde birçok farklı işlemin yapılmasına olanak sağlar. Bu işlemlere örnek olarak veri girme, veri düzenleme rapor alma ve veri analizini gösterebiliriz. Ayrıca bir veri tabanı tasarlayarak veri tabanı oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

T-SQL (Transact- SQL), SQL Server Management Studio veri tabanı üzerinde veri ekleme, sorgulama, değiştirme ve silme gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi için kullanılan bir sorgu dilidir.  Her ne kadar bir programlama dili olmasa da tıpkı programlama dillerine benzeyen bir alt dildir. Diğer veri tabanlarında da kullanılan dille aynıdır. Örnek verecek olursak  Oracle veya My Sql gibi farklı veri tabanları üzerinde de aynı dil yapısı ile sorgulama yapabilirsiniz.

SQL Server Management

Microsoft SQL Server Management Lisans Fiyatları

Microsoft lisanslarını genellikle farklı yollar aracılığı ile satmaktadır ve ilk olarak başvurabileceğiniz yöntem lisansınızı perakende olarak Microsoft’un kendi sitesinden satın almaktır. Bir diğer yöntem ise lisansınızı partnerler aracılığı ile satın almaktır. Microsoft ile partnerlerin aralarında yapmış oldukları toplu lisans anlaşmaları sayesinde lisansınızı daha ekonomik bir fiyata satın alabilme imkanınız vardır.  SQL Server Management lisans ücretleri kullanmak istediğiniz versiyona göre değişiklik göstermektedir. Sunucunuzda kullanılan işlemcinin çekirdek sayılarına göre değişiklik göstermekle birlikte lisans fiyatları 200-10.000 dolar bandında seyretmektedir.

Microsoft SQL Server Management programını kullanmak isteyenler için Express ve Developer olmak üzere iki adet ücretsiz versiyon sunuyor. Bu iki versiyon dışındaki lisansları satın almak için belirli ücretler ödemeniz gerekiyor. Eğer lisansınızı Microsoft’un kendi sitesinden almak isterseniz SQL Server Management 2019 lisans fiyatları ve sürümlerinin bulunduğuliste şu şekildedir;

  • Enterprise (2 çekirdekli paket)- $13,748
  • Standard- çekirdek başına (2 çekirdekli paket)- $3,586
  • Standard- sunucu- $899
  • Standard- CAL- $209
  • Developer- ücretsiz
  • Express- ücretsiz

Abonelik fiyatları ise aşağıda verilen listedeki gibidir;

  • SQL Server Enterprise (2 çekirdekli paket)- 5434$/ yıl
  • SQL Server Standard (2 çekirdekli paket)- 1418$/ yıl
  • Büyük veri düğüm çekirdekleri (2 çekirdekli paket)- 400$/ yıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Danışmanı Kimdir? SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Subdomain Nedir? Alt Alan Adı Ne İşe Yara?