WordPress İletişim Formu Eklentileri

Web sitesinde iletişim formuna sahip olmak artık bir zorunluluktur. Site ziyaretçileri ile iyi ilişkiler kurabilmek için gerekli olan WordPress iletişim formu ulaşılabilirlik sağlar. Web sitesinin 7/24 çevrimiçi olmasına ve tüm dünyadan müşterileri olan sitelerin saat farkından etkilenmeden hizmet verebilmesine olanak tanır. WordPress iletişim formu eklentileri sayesinde ziyaretçiler siteye istediği zaman mesaj yollayabilir ve site yöneticileri de cevap verebilir.

wordpress iletişim formu

Bu iletişim formları, site sahiplerinin de müşterileri hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlar. Ziyaretçilerin analiz edilebildiği ve içeriklerin bu yönde geliştirilebildiği site olmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda gelen kutusundaki istenmeyen postaların azaltılması için de WordPress iletişim formu etkilidir. Müşteriler posta hesabına değil de direkt siteye mesaj atacağından gereksiz mesajlardan kurtarır. Spam botlarının da sitedeki mesaj kutusunu doldurmasını engellemek için farklı araçlar kullanılabilir.

WordPress Nedir?

WorPress nedir sorusunun cevabı, bir web sitesi oluşturmak için gerekli olan araçlar bütünü olarak verilebilir. Nasıl ki akıllı telefonların çalışması için Android veya IOS gibi yazılımlara ihtiyaç varsa, web siteleri için de içerik yönetim sistemlerine ihtiyaç vardır.

En çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress, site içeriklerinin düzenlenmesi, güncellenmesi ve yönetilebilmesini sağlar. Kullanılması en kolay ve en hızlı olan sistemlerden biridir e internette görülen birçok web sitesi WP kullanır. Açık kaynaklı bir araç olmasının yanında web siteleri için kolay çözümler üretir.

wordpress nedir

WordPress kullanılarak birçok farklı alanda web sitesi oluşturulabilir. Temelde blog oluşturmak için kullanılsa da WordPress iletişim formu eklentisi gibi geniş eklenti seçenekleri ve tema ekosistemi sayesinde her türlü site oluşturulabilir. Bu sitelere örnek olarak kurumsal web siteleri, portfolyo, online satış siteleri, online kurs veren siteler, sohbet odaları, haber portalı, online dergi siteleri, sosyal ağlar ve forumlar verilebilir.

WordPress kullanan popüler web siteleri vardır. Bunlardan bazıları Microsoft Studios, Toyota, Sony Music, Reuters, Beyaz Saray, Plesk, The Sun Vogue, The Mozilla Blog olarak sayılabilir.

WordPress Eklentisi Nedir?

WordPress eklentisi nedir sorusu web sitelerine eklenmek istenen özellik ve işlevleri çalıştıran araçlardır olarak cevaplandırılabilir. Örneğin bir blog sayfasına soru cevap bölümü eklenmek istiyorsa sitenin baştan yenilenmesine gerek yok. Gerekli eklenti yüklenerek soru cevap bölümü oluşturulabilir.

Birçok WordPress eklentisini siteye yüklemek için iki yol vardır. Bunlardan ilki WordPress kütüphanesi içerisinde bulunan eklentilerden indirilmesidir. Diğer bir yol da kütüphanede yer almayan ücretli eklentilerin satın alınmasıdır. WordPress kütüphanesinden eklenti yüklerken ilk olarak “Eklentiler” sayfasına girilmeli ve buradan “Yeni Ekle” butonuna tıklanmalıdır. Daha sonra “Hemen Yükle” denerek etkinleştirme yapılır.

wordpress eklentileri

İstenilen eklenti indirildikten sonra kurulum için de iki yol vardır. Admin paneli ile eklenti kurulumu en çok kullanılan kurulum çeşididir. Bunun için admin paneline giriş yapılır ve “Eklentiler” kısmından “Yeni Ekle” denerek “Eklenti Yükle” butonuna tıklanır. Daha sonra “Yüklü Eklentiler” kısmından yüklenen eklenti seçilerek etkinleştirme yapılır.  

hosting

FTP ile eklenti kurulumu için ise giriş bilgileri girilerek bağlantı gerçekleştirilir. Daha sonra yüklenen eklenti dosyası Public html> wp-content> Plugins klasörüne sürüklenerek bırakılır. Sonrasında admin paneli girişi yapılarak eklenti aktif hale getirilir.

İletişim Formu Nedir?

WordPress iletişim formu web siteleri için önemli bir eklentidir. Mail adresini gizli tutmak isteyenler için avantaj sağlayan iletişim formu site ziyaretçilerinin iletişime geçmesini kolaylaştırır ve mail kutusuna gelen spam mesajlardan korur. İletişim sayfası olan sitelere iletişim formu eklemek, kişiselleştirmek ve mesaj almaya başlamak için eklentinin WordPress ‘de dahil edilmesi yeterlidir.

wp iletişim formu kurmak

Kullanıcıların site sahiplerine daha kolay erişebilmesini, ziyaretçilerle daha iyi ilişkiler kurabilmesini sağlayan WordPress iletişim formu siteyi 7/24 çevrimiçi ve tüm dünyadan ulaşılabilir yapar.

Aynı zamanda bu eklenti sayesinde müşteriler hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı yakalanabilir. Web sitesini ziyaret eden ziyaretçiler analiz edilebilir ve buna göre web sitesi içeriği geliştirilebilir. Geri bildirim formları sayesinde, ziyaretçilerin istediği düzenlemeler yapılabilir.

WordPress iletişim formu güvenlik açısından da önemlidir. İletişim formu olmadığında web sitelerine ziyaretçiler mail yoluyla oluşur. Bu da spam botlarının mesajlarına kapı açar. Bunun önüne geçebilmek için iletişim formları kullanılır. Posta adresini paylaşmaya gerek kalmadan ziyaretçilerle kesintisiz iletişim kurulabilir.

Popüler WordPress İletişim Formu Eklentileri

WordPress iletişim formu eklemek için birçok seçenek bulunur. En çok kullanılan popüler iletişim formu eklentileri ise WPForms, Contact Form 7, Form Maker by 10Web, Caldera Forms ve Formidable Forms olarak sayılabilir.

WPForms

En popüler WordPress iletişim formu eklentilerinden biri olan WPForms yeni başlayan kişiler için uygundur. Kolay ve güçlü bir eklentidir ve çevrimiçi form oluşturmaya olanak tanır. Ücretsiz sürüme sahiptir ve temel form alanları, spam koruması, form onayı ve teşekkür sayfası gibi temel iletişim formu özelliklerini taşır.

WPForms iletişim formu

Premium sürüme de sahiptir ve üyelik yükseltildiğinde işlevsellik arttırılabilir. Çok sayfalı formlar, e posta aboneliği formları, sipariş ve ödeme formları gibi özellikler Premium sürüm ile gelen bazı işlevlerdir. WordPress için oturum açma ve kullanıcı kaydı için güçlü form alanları sağlayan eklentide alınan e-posta bildirimileri özelleştirilebilir.

Contact Form 7 Eklentisi

Contact Form 7 ile iletişim formu yaratmak çok kolaydır. Etkinleştirme yapıldıktan sonra web sitesine koyulabilecek hazır bir form elde edilir. Eklentiye önceden belirlenmiş olan alanlar ile özel formlar da yapılabilir. Aynı zamanda Contact Form 7 spam azaltan özelliğe sahiptir ve hızlı etkileşim için AJAX’ı destekler. Daha fazla bilgi almak ve eklentiyi indirmek için tıklayınız.

Contact Form 7 Eklentisi

Form Maker by 10 Web

Form Maker by 10 Web eklentisi de popüler WordPress iletişim formu eklentileri arasında yer alır. Müşterilerden bilgi edinmek için güzel tasarımlı formlar yapmaya izin veren eklenti, işletme sahipleri ve geliştiriciler için iyi performans sunar. Birçok türde kayıt formu, anket, çoklu seçimli sorular gibi formlar bu eklenti sayesinde oluşturulabilir.

Caldera Forms

Kullanımının kolay olması ve fonksiyonel olması gibi özellikleriyle ön plana çıkan bir diğer eklenti de Caldera Forms eklentisidir. Güzel bir görsel editöre sahiptir ve formlarda sadece gerekli bilgiler görüntülenir. Eklenti ücretsizdir ancak premium üyelik satın alınabilir.

Caldera-Forms-wp-iletisim-formu

Üyelik yükseltildiğinde gelecek olan özellikler ise gelişmiş e posta ulaştırma seçenekleri gibi işlevlerdir. Aylık olarak satın alınabilen premium özellik fiyatı, 90,8 TL’den başlıyor. Aynı zamanda bu eklenti kullanıldığında form gönderileri PDF formatında kaydedilebilir, alınan e postalar analiz edilebilir ve Entry Limiter, Mail Templates gibi uzantılara sahip olunabilir. Eklentiyi indirmek için tıklayınız.

Formidable Forms

Son olarak popüler WordPress iletişim formu eklentileri için Formidable Forms örnek verilebilir. Ücretsiz versiyonu bulunan eklenti %100 mobil duyarlıdır ve yeni başlayanlar için kullanışlıdır. Sürükle bırak form yaratıcısı bulunur ve görsel karmaşıklığı azaltmak için dinamik form alanları ücretsiz eklenebilir.

Premium versiyonu da bulunan eklentide üyelik yükseltme bedeli yıllık olarak 297 TL’dir. Elite plan satın alınırsa yıllık 2418 TL ödenmesi gerekiyor. Her iki planda da gelişmiş özellikler ve fonksiyonlar bulunuyor. Toplanmış ve analiz edilmiş verilerin görüntülenebilmesi, müşterilerin mesaj yollamak istediklerinde bilgileri her seferinde elle girmesini gerektirmeyen otomatik tamamlama formu, yazım hatalarını engelleyecek onaylama alanları premium üyelikle gelen bazı özelliklerdir.

One Comment

Leave a Reply
  1. Contact Form 7 ücretsiz versiyonda istediğimi elde edemedim. Diğerlerini deneyeceğim öneriler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress SEO Eklentileri

Webmaster Kimdir? Webmaster Ne İş Yapar?