Affilate Nedir? Affilate Marketing Nasıl Yapılır?

Affilate Nedir?

Affilate, sözlükteki kelime anlamı olarak; bağlı olunan kuruluş, iş ya da satış ortağı gibi anlamlara sahiptir. İş sektöründeki anlamı ise beraber çalışılan şirket veya kuruluştur. Affilate Marketing yapıp bundan kazanç sağlamak isteyen bir kullanıcının beraber çalıştığı şirket ya da kişi, çalışan kişinin Affilate’i yani satış ortağı durumundadır.

Affilate Nedir

Affilate Marketing Nedir?

Affilate marketing nedir sorusuna cevap olarak, internet üzerinden satış ortaklığı yapıp, yapılan her satış işlemi başına komisyon ücreti almak verilebilir. Belli bir ürününü veya hizmetini pazarlamak isteyen firmalar, affilate marketing yapan firmalar aracılığıyla satış sürecini hızlandırır. Bu satıcılar, gerçekleştirdikleri her bir satış işlemi için komisyon alır.

Günümüzde internetin global bir duruma gelmesi ve çok sayıda sektörün birçok işlemini online olarak yapması affilate marketing ve benzeri yeni iş modellerini ortaya çıkarmıştır. Bu iş modelleri, internet kullanımının yaygın olduğu bölgelerde yoğun olarak kullanılsa da internete ulaşamayan veya yeni ulaşım sağlayabilen bölgelerde sık görülmez.

hosting
affiliate marketing nedir

Affilate Marketing Nasıl Yapılır?

Affilate Marketing’in iki çeşidi bulunur. Birincisi, ürün sahipleri ya da firmalar aracılığıyla satış yaparak para kazanmaktır. Bu yolla ürün sahibiyle direkt olarak iletişim yapılarak anlaşılır, ürünü veya hizmeti satarak iş modeli oluşturulur. İkincisi ise aracı siteler yani affilate network platformlarıyla satış yapmaktır. Affilate network siteleri, satıcılar ile satış ortağı yapan kullanıcıları bir araya getirir.

Affilate veren siteler, satış yapmak ve talep almak için özel olarak oluşturulmuş olan altyapıları ve web siteleri bulunur. Bu sitelerin altyapıları sayesinde, ürününü veya hizmetini satmak isteyen satıcı, siteye giriş yapar ve ürününü sisteme ekler. Affilate marketing yapmak isteyen alıcı da siteye giriş yapar ve kendisine uygun ürünü seçerek satın alır.

hosting kampanya
satis ortakligi sistemi

Affilate Marketing Firmalara Nasıl Avantaj Sağlar?

Affilate Marketing yani gelir ortaklığı sistemi firmalar açısından oldukça avantajlı bir iş sistemidir. Normal şartlarda yapılan pazarlama işlemlerinin birçok maliyeti ve efor kaybı bulunur. Ancak satış ortağı iş sisteminde, hiçbir şekilde maliyet ve zaman kaybı yaşanmaz. Bu nedenle, affilate marketing sistemi günümüzde pek çok satıcı tarafından tercih edilir.

Affilate marketing sistemi için örnek vermek gerekirse, normal şartlarda satışı yapılması istenen bir ürün ya da hizmet için, öncelikle satış yapılacak bir alan gerekir. Fakat gelir ortağı iş modeliyle beraber, satış yapılacak olan alan için ekstra harcama yapılmasına gerek kalmaz. Diğer yandan bu sistem sayesinde, pazarlama ve reklam masrafları için de yatırım yapılmasına gerek yoktur.

Affiliate Marketing ile para kazanmak

Affilate ile Nasıl Para Kazanılır?

Affilate marketing yani gelir ortaklığı ile para kazanabilmek için kişinin belli başlı özelliklere sahip olması gerekir. Komisyonculuk olarak da düşünülebilen bu sistem de satıcının çabasına bağlı olarak gelişme gösterebilir. Özellikle satıcının ikna kabiliyetinin yüksek olması ve reklam yatırımlarıyla müşterilerin dikkatini çekmesi önemlidir.

Affilate sistemi ile para kazanabilmek için öncelikle ne tür affilate marketing yapılacağı kararlaştırılmalıdır. Bunun için de affilate marketing çeşitleri incelenmeli ve faaliyet koluna en uygun olanı tercih edilmelidir. Örneğin, Affilate Marketing’in bazı çeşitlerinde pay alabilmek için satış yapmak zorunlu iken, bazılarındaysa satış yapmak zorunlu değildir. En çok tercih edilen satış çeşitleri şunlardır:

Affilate Marketing ile para kazanmak
Affilate Marketing

Pay Per Sale (Satış Başına Ödeme)

Pay Per Sale yani satış başına ödeme sisteminde, affilate yapan kullanıcının satış işlemlerinden pay alabilmesi için ürün/hizmet satışının gerçekleşmesi gerekir. Ürünlerini ya da hizmetlerini satmaya çalışan satıcılar, satışın yapılıp yapılmadığını özel yazılımlar sayesinde takip eder. Her satış işlemi gerçekleştiğinde, affilate kullanıcısı satış başına ödeme alır.

Pay Per Click (Tıklama Başına Ödeme)

Pay Per Click ya da diğer adıyla tıklama başına ödeme sisteminde kişinin ödeme alabilmesi için satış işlemi gerçekleştirmesine gerek kalmaz. Bu ödeme sisteminde, kullanıcının yaptığı satış değil, ürünün bulunduğu siteye getirdiği ziyaretçi sayısı göz önüne alınır. Ziyaretçi sayısına bağlı olarak da ödenecek olan miktar belirlenir.

satis-ortakligi-yapan-firmalar

Pay Per Lead (Yönlendirme Başına Ödeme)

Pay Per Lead veya yönlendirme başına ödeme sisteminde, kullanıcının yaptığı satış ya da siteye kazandırdığı ziyaretçi sayısına göre ödeme yapılmaz. Bu sistemde esas olan bilgi edinmek ya da pazar analizi yapmak gibi çeşitli amaçlarla oluşturulmuş olan bir formun varlığıdır. Bu formu doldurarak bilgilerini kaydeden kişi sayısına göre ödeme alınır.

Affilate para kazanmak için öncelikle yukarıda belirtilen sistemlerden bir tanesi seçilir. Daha sonra, satıştan gelir elde etmek isteyen kişinin ziyaretçileri siteye yönlendirerek satış yapabileceği bir web sitesi bulunmalıdır. Böylece belirli affilate marketing platformlarından satışının yapılması istenen ürün, ziyaretçi çekilmek istenen web sitesi bağlantısı veya doldurulması gereken form tespit edilir.

Affilate Marketing sistemi

Affilate marketing kullanıcısı, satışını yapacağı ürünü, tanıtacağı siteyi ya da doldurtacağı formu satış ortaklığı platformlarından seçtikten sonra, ürünün veya hizmetin satıcısıyla iletişime geçer. Satıcı, affilate marketing siteleri ürüne özel bir kod verir. Kullanıcı, bu kodu kopyalar ve kendi web sitesine ekler. Kendi sitesine eklediği bu özel bağlantı sayesinde ziyaretçi trafiği de sağlanmış olur.

Kullanıcının kendi web sitesine eklediği kod, sitedeki ziyaretçilerin kod içinde bulunan bağlantıya tıklamasına ve o bağlantıya erişimlerine imkan verir. Ziyaretçiler bu linklere tıkladıklarında, söz konusu olan siteye ulaşır. Site bağlantısına tıklandığında, yönlendirilen siteden ürün satın alındığında ya da oluşturulan form doldurulduğunda satış ortaklığı kullanıcısı görevini yerine getirmiş olur ve en baştan belirlenen ödemesini alır.

Affilate marketing yapmak için çok sayıda seçenek bulunur. Firmalar, ürünün ya da hizmetin niteliğini ve hedef kitlesini göz önüne alarak, reklamın hangi şekilde ne tür platformlarda yapılacağına karar verir. Reklam yapılabilen her platformun, kendi içinde kuralları ve reklam politikaları vardır. Firmalar bu faktörü de göz önüne alarak iş modeline en uygun platformu tercih eder.

Affilate marketing, blog sayfaları, e-mail listeleri, internet reklamları ve sosyal medya aracılığı ile yapılabilir. Hangi platform olursa olsun, satış ortaklığı sisteminde düşük maliyetlerle satışları arttırmak asıl amaçtır. Bu nedenle, iş birliğine girmeden önce ürünü tanımak ve işlevini bilmek ya da satışı yapılacak hizmetin tüketicilere sunduklarına hakim olmak büyük önem taşır.

alastyr satis ortakligi

Affilate Marketing Dezavantajları

Affilate programı her ne kadar modern ve yeni bir iş sistemi olsa da dezavantajları da bulunur. Örneğin, affilate marketing yaparak büyük miktarda para kazanmak, bu işe yeni başlayan biri için mümkün değildir. Ancak sektörde belirli bir süre çalışmak, tecrübe edinerek sistemi kavramak, ilerleyen zamanlarda ciddi oranda gelir getirici bir faaliyete dönüşebilir.

Bilgisayar kullanımına hakim olan herkesin gelir ortaklığı yapabileceği beklenmemelidir. Bu iş modeli, satış yapacak kişinin iş stratejilerine ve dijital pazarlama dinamiklerine hakim olmasını gerektirir. Öte yandan, firmalar bütün reklam çeşitleri ile çalışmayı tercih etmeyebilir. Diğer bir deyişle, bazı firmalar e-posta reklamlarını tercih ederken, bazıları internet reklamlarına önem verir. Satıcı, bu tercihleri göz önünde bulundurmalıdır.

affiliate marketing nasil yapılır

Sektörde müşterilerden alınan geri dönüşler ve satıcının firmaya sunabildiği referanslar, firmanın satıcıyla iş yapma olasılığını arttırır. Ayrıca firmanın kullanıcıdan memnun kalabilmesi ve tekrar işbirliği oluşabilmesi, satıcının performansına da bağlıdır. Satışların artması, siteye belirli bir ziyaretçi trafiğinin gelmesi ve formların doldurulması sayesinde ancak firma kullanıcıdan memnun kalırsa iş birliği devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayar Virüsü Temizleme Önerileri

Domain Uzantısı Nedir? En Popüler Alan Adı Uzantıları