AKN Nedir? AKN Ne İşe Yarar?

İnternet kullanan herkesin en büyük talebi, kotası, sınırı ve kesintisi olmayan bir internet kullanabilmek olmaktadır. Telekomünikasyon şirketleri son yıllarda, müşterilerinin bu ihtiyaçlarına özel oluşturduğu paketlerle, bu talebi bir miktar karşılıyor. Buna rağmen oldukça fazla kullanıcı bu hizmetleri alamıyor veyahut alsa dahi, belirli bir noktada AKN gibi engellere takılabiliyor.

AKN nedir

Kullanıcılara bir noktada engel oluşturan bu düzenlemelerden ilki, AKN veyahut AKK olarak bilinir. AKN uygulaması, kullanıcılarının internet hızlarının bir noktada hızlı bir şekilde düşmesine sebep olur. İnternet kullanan her kullanıcıyı etkileyen AKN düzenlemesinin tüm ayrıntılarını bu yazıda bulabilirsiniz. Kullandığınız İnternet servisinin neden yavaşladığını ve “AKN nedir?” sorusunun cevabını rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu düzenlemenin yani AKN açılımı “adil kullanım noktası” olarak ya da “adil kullanım kotası” yani AKK olarak bilinir. Bu uygulamanın en temel amacı, sunucularda oluşan veri trafiğini rahatlatmaktır. AKN nedir internet kullanan herkes tarafından zaman zaman merak edilebilir. AKN en basit şekliyle, kullanıcıların sunucular üstünde oluşturduğu yoğun trafiğin, bir teknik aksaklık oluşturmaması amacı ile geliştirilmiş düzenleme olarak tanımlanabilir.

sinirsiz-internet-nedir

Genellikle servis sağlayıcıları, diğer bir tabir ile İnternet için Telekomünikasyon şirketleri, bu uygulamayı İnternet kullanıcılarının mağdur olmaması için geliştirdiğini belirtir. Bu darboğaz sorununu AKN uygulaması ile aşmak, tüm kullanıcılara aynı İnternet hizmetini sunmayı sağlar. AKN uygulamaları temelde, kullanıcıların belirli bir veri kullanımı sonrasında internet hızlarının düşürülmesi anlamına gelir. Bu uygulama ise kullanıcıları sınırlandırarak, yoğun veri trafiğinin önüne geçer.

Örneğin, 24 mbps hıza sahip bir İnternet paketi olan kullanıcıların, belirli bir kotadan sonra hızları 6 mbps hıza düşer. Bundan sonuçla 1 GB boyutunda bir dosya önceki durumda çok daha hızlı bir şekilde cihaz üzerine indirilebilirken, AKN uygulamasından sonra çok daha yavaş şekilde indirilebilir. Bu hız ve kota rakamları ise kullanılan pakete ve telekomünikasyon şirketine göre değişiklik gösterir.

AKN Ne İşe Yarar?

AKN uygulamaları her ne kadar İnternet kullanıcıları tarafından sevilmese de tüm kullanıcıların eşit bir İnternet hizmetine ulaşmasını sağlar. Bu şekilde maksimum ve eşit hizmet sunulurken, sağlıklı ve güvenli bir veri dağıtımı yapılıyor. Bütün İnternet kullanıcılarının eşit kalitede hizmet almasını sağlayan bu uygulama, tüm İnternet kullanıcılarının aynı anda bu servisi kullanması gibi muhtemel senaryoda da bir aksaklık çıkmamasını sağlar.

internet-kotasi-nedir

Her kullanıcının merak ettiği “AKN ne işe yarar?” sorusunun cevabı ise; tüm kullanıcıların en iyi şekilde hizmet alabilmesi için geliştirilmiş uygulama, olarak verilebilir. Telekomünikasyon şirketlerinin sunduğu paketlerin büyük bir bölümünde, İnternet kullanıcısı için belirlenen bir download kotası bulunur. Bu kotada belirtilen download yani veri indirme sınırı aşılır ise AKN aşımı gerçekleşir. İnternet hızı belirli bir miktar yavaşlar.

AKN uygulaması gereği bu kota aşıldığı durumlarda, İnternet hızınız bir miktar yavaşlar. Örneğin 8 mbps hız 3 mbpsye veyahut 50 mbps hızındaki İnternet 16 mbps’ye düşebilir. Bu oranlar paketinize göre değişse de bir ay içerisinde indirme kotanızı aşmamanız durumunda İnternet hızınızda yavaşlama olmaz. Aştığınız durumlarda ise bir sonraki ay kotanız tekrardan sıfırlanır ve yüksek hızlı bir İnternet kullanabilirsiniz.

akn-ne-ise-yarar

AKN Nasıl Belirlenir?

Türkiye üzerindeki İnternet kullanıcılarının %90’ından fazlası kotalı bir hizmet paketine sahiptir. Telekomünikasyon şirketlerinin sunduğu bu paketler “Sınırsız İnternet” adı altında geçse dahi, belirli bir kota sonrasında hız yavaşlar. Bu durumda tam olarak limitsiz bir İnternet servisi almamanız demektir. Bu sektördeki paketler genellikle 25 GB, 50 GB, 75 GB, 100 GB veya 200 GB boyutunda sunulur.

Bir kullanıcı olarak İnternet üzerinde yaptığınız film izleme, sosyal medyada dolaşma, müzik dinleme, program ya da belge indirme gibi tüm işlemlerin belirli bir indirme değeri vardır. Farklı indirme değerlerine sahip olan bu işlemlerin toplamı, paketinizde bulunan kota değerini aştığı zaman İnternet hızınız otomatik olarak düşer. Bu hız düşürme tarifesi sadece AKN kotasını aştığınız aylarda geçerlidir.

akn-nedir

AKN aşımı olarak da adlandırılan bu düzenleme, sadece kullanıcılar bulundukları ay içerisinde kotayı aştığı durumlarda gerçekleşir. Bir sonraki ay ise telekomünikasyon şirketinin size sunduğu paketteki hıza geri dönebilirsiniz. Her ne kadar hızların düşmesi  negatif algılanabilse de AKN internet uygulaması tüm kullanıcıların kesintisiz ve verimli bir hizmet alabilmesini sağlar.

Sınırsız İnternet Ne Anlama Gelir?

Sınırsız internet, temelde İnternet kullanımının sınırsız bir şekilde kesintiye uğramadan gerçekleşmesini ifade eder. Sınırsız İnternet hizmeti alan kişiler, bu hizmeti kullanırken herhangi bir kota olmaksızın kullanabilirler. Buradaki kota herhangi bir veri limiti olmadan işlem yapabilmeyi kapsar. Sınırsız İnternet tarifesi limitsiz veri işlemi yapmanıza olanak verir fakat aynı zamanda belirli bir kotada İnternet hızı düşürülür.

adil-kullanim-kotasi

AKN veya AKK neredeyse tüm kullanıcılar için benzer şekilde çalışır. İndirme kotası aşıldığında hız düşer, hızın düşmesi ile indirme süreniz uzar. Tüm kullanıcılar bu kota aşıldıktan sonra dahi, İnternet hizmetini istedikleri kadar kullanabilirler. İnternet kullanımına limit getirilmezken, sadece hizmetin hızına bir sınırlandırma getirilir. Neredeyse tüm sınırsız İnternet paketlerinde bulunan bu uygulama sayesinde hız sınırı belirlenir.

Çok yaygın bir uygulama olmasa da AKN ya da AKK kotası bulunmayan İnternet paketleri de satılabilir. Bu İnternet kampanyalarının sunduğu hizmetler kapsamında kullanıcıya adil kullanım kotası uygulanmaz ve limit belirlenmez. Bu sayede kullanıcının hiçbir zaman İnternet hızı yavaşlamaz. Fiyatları genel paketlere göre daha yüksek olan bu İnternet hizmetleri, çoğu servis sağlayıcı tarafından sunulabilir.

AKN Aşımı Nasıl Olur?

Bazı servis sağlayıcılar, AKN kotasını müşterilerinin takip edebilmesi için sisteminde bir sekme bulundurabilir. Böyle bir uygulama olmadan kullanıcıların bu kotayı takip edebilmesi oldukça zordur. Paket içerisinde bulunan indirme limitine ulaşıldığı gün, ayın kalan günleri daha düşük bir hızda İnternet kullanılır. Adil kullanım noktasının aşılması durumunda hiçbir kullanıcının İnternet hizmeti kesilmez.

adil-kullanim-noktasi

Tüm İnternet kullanıcıları bu uygulama sayesinde hizmet kalitesi düşmeden, İnternet üzerinde işlem yapabilir. Adil kullanım noktası yani AKN aşılmaz ise, kullanıcının İnterneti o ay içerisinde yavaşlamaz. Paketinde sunulan hız ile İnternete erişebilir. Bir kullanıcı olarak, servis sağlayıcınız ile İnternet anlaşması yaparken, bu kotanın miktarı ve aşmanız durumunda aldığınız hizmetin ne kadar yavaşlayacağı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İnternet paketlerinde sunulan hız ve kota özelliklerine göre farklı oranlarla hız kısıtlaması yapılabilir. Bu kapsamda hızlı bir İnternet hizmeti almanız durumunda, kota aşımından sonra hızınız daha alt paketlere göre üst seviyelerde kalır. Her ay düzenli olarak bu İnternet indirme kotaları sıfırlanır ve geçen ay kotayı aşmış bulunan kullanıcılar eski hızlarında İnternet paketlerini kullanabilir. Tekrardan AKN aşımı hızın düşmesini sağlar.

sinirsiz-internet-nedir

Adil kullanım kotası çerçevesinde farklı uygulamalar bulunabilir. Örneğin, gece geç saatlerde kullanıcı sayısı oldukça azaldığından, AKN uygulaması 01.00 ile 06.00 dâhil edilmeyebilir. Bu uygulamalarda ise AKN kotanızın tamamını kullanmış olsanız dahi eski İnternet hızınızda servis alabilirsiniz. Bu şekilde esneklik saylayan uygulama, özellikle büyük büyük çaplı verilerin indirilmesi veya İnternete yüklenmesinde, kullanıcılara planlama avantajı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VDS Nedir? VDS Server Kiralama Fiyatları | VDS Server Özellikleri

Blog Nedir? Blog Yazmak İçin Tavsiyeler