Jeff Bezos Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

Jeff Bezos, Amazon’un kurucusu olarak büyük başarılar yaşamış, günümüzde dünyanın en zengin popüler girişimcilerinden biridir. Girişimci ve bir e-ticaret öncüsü olan Jeff Bezos, ayrıca bir uzay keşif şirketi olan Blue Origin’in de kurucusudur. Yaptığı başarılı girişimler onu iş dünyasında zirveye yerleştirmiş ve Jeff Bezos’un hayat hikayesi bir ders niteliği kazanmıştır.

jeff bezos kimdir

Jeff Bezos’un Hayatı

12 Ocak 1964 yılında New Mexico’da dünyaya gelen Jeff Bezos’un biyolojik ailesi Jacklyn Gise ve Ted Jorgensen’dir ama annesi Kübalı bir göçmen olan Miguel Bezos ile evlendikten sonra Jeff de onun tarafından evlat edinildi. New Mexico’da dünyaya gelen Jeff Bezos, çocukluğunu Houston ve Teksas’ta geçirdi. 

tr domain
hosting
jeff-bezos-hayati

Çok küçük yaşlardayken bilgisayarlara hayranlık duymaya başlayan Jeff Bezos, bu ilgisini zaman içerisinde geliştirerek Princeton Üniversitesi‘nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği eğitimi aldı. Bezos, daha bir lise öğrencisiyken genç öğrencilerde yaratıcı düşünmeyi teşvik eden bir merkez olan Dream Institute’u geliştirdi ve girişimcilik zekasına sahip olduğunu kanıtladı. 

Üniversite Yıllarında Jeff Bezos

1986 yılında Princeton Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi diplomaları ile mezun olan Bezos, birçok faklı işte çalışmayı denedi. Bu işlerden çok kısa süre içerisinde sıkılan ve daha önemli bir yerde olması gerektiğine inanan Bezos, New York yatırım bankası D.E. Shaw & Co‘da çalışmaya başladı.

jeff-bezos-hayat-hikayesi-ve-basarilari

Wall Street‘te çalışmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra yeteneklerini göstermeyi başardı ve şu zamana kadar şirketteki en genç başkan yardımcısı pozisyonuna geçerek internetteki yatırım olanaklarını incelemekten sorumlu oldu. Hatta çalışma arkadaşlarından bir tanesi olan MacKenzie Bezos ile ilişki yaşamaya başladı ve kısa bir sürede evlendiler.

MacKenzie, Amazon’un kuruluşunun ve başarısının ayrılmaz bir parçasıydı ve Amazon’un ilk iş planının oluşturulmasına yardımcı oldu ve şirketin ilk muhasebecisi olarak hizmet verdi. Princeton Üniversitesi’nde Toni Morrison’ın yanında eğitim alan bir romancı olan MacKenzie, 2 tane roman yayınladı. 25 yıl süren evlilikleri 2019 yılında sona erdi.

Jeff ve MacKenzie 3 erkek ve 1 kız çocuğa sahip oldular. Jeff Bezos MacKenzie ile boşandıktan sonra The National Enquirer’da sunucu olan Lauren Sanchez ile ilişki yaşadığı hakkında dedikodular ortaya çıktı. Sanchez nisan 2019’da kocasından boşandı ve Bezos ile temmuz ayında Wimbledon’da bir çift olarak ilk kez birlikteliklerini kanıtladılar.

Amozon’un İlk Temellerini Atmaya Başladı

Başkan yardımcısı pozisyonundayken daha çok üzerine düştüğü internet yatırımları, Bezos’un girişimci hayal gücünü tetikledi. 1994 yılında D.E. Shaw & Co ile ilişiğini kesti ve kendi hayali olan sanal bir kitapçı açmak için Seattle, Washington’a taşındı. Birkaç kişi ile birlikte evinin garajında çalışan Jeff Bezos, kurduğu site için yazılım geliştirmeye başladı.

amazon-sahibi-kim

1995 yılında Bezos kurduğu web sitesinin adını Güney Amerika’daki bir nehirden esinlenerek Amazon koydu ve yine bu sene ilk kitap satışını yaptı. 2000 yılına gelindiğinde Bezos, uzay yolculuğunun maliyetini düşürmek için teknolojiler geliştiren bir havacılık şirketi olan Blue Origin‘i kurdu ve bu şirket on bir sene boyunca sessiz bir şekilde faaliyet gösterdi.

2016 yılına gelindiği zaman Bezos, gazetecileri Seattle’ın hemen güneyinde bulunan Kent, Washington’daki Blue Origin genel merkezini ziyaret etmeye davet etti ve orada insanların sadece uzayı ziyaret etmekle kalmayıp sonunda kolonileştirme vizyonunu da açıkladı. “Uzaya giden bir yol inşa edeceğiz. Ve sonra harika şeyler olacak.” dedi.

tr domain
jeff-bezos-amazon

İki yıl sonra, Blue Origin ay iniş aracını ortaya çıkardı ve şirketin, turistleri birkaç dakikalığına uzaya götürecek New Shepard roketinin test uçuşlarını gerçekleştirdiğini söyledi. Ağustos 2019’da NASA, Blue Origin’in Ay’a ve Mars’a ulaşmak için 19 teknoloji projesinde işbirliği yapmak üzere seçilen 13 şirket arasında olduğunu duyurdu.

5 Ağustos 2013’te Bezos, The Washington Post’u ve ana şirket olan The Washington Post Co.’ya bağlı diğer yayınları 250 milyon dolara satın aldı. Bezos, yüzlerce muhabir ve editör işe aldı ve gazetenin teknoloji kadrosunu geliştirerek üç katına çıkardı. Jeff Bezos kaç yaşında sorusunun cevabı olarak da ünlü iş adamı bu sene 56 yaşına girdi.

sınırsız hosting

Amazon Ne Zaman Kuruldu?

Jeff Bezos Amazon adlı online kitap sitesini 1995 yılında, 300 arkadaşından sitenin beta testini yapmasını istedikten sonra hayata geçirdi. Bezos’u dünyanın en zengin adamı yapan “Amazon” kuruluşu ile lansmanı arasında Bezos’un garajında işletiliyordu. Bezos, Amazon için yazılım geliştirdikten sonra ekibiyle birlikte işlerini iki yatak odalı bir eve taşıyarak genişletti.

amazon-ne-zaman-kuruldu

Şirket çok başarılı bir şekilde iş hayatına atılarak herhangi bir basın promosyonu olmadan, 30 gün içerisinde Amerika genelinde ve 45 yabancı ülkede kitap sattı. Daha ikinci ayda satışlar, Bezos ve ​​ekibinin öngördüğünden daha hızlı büyüyerek haftada 20.000 dolara ulaştı. 1997 yılına gelindiğinde Amazon.com halka açıldı ve iki sene içerisinde lider pozisyona geldi.

1998 yılında Jeff Bezos hayatı boyunca aldığı en iyi kararlardan birini alarak Amazon’da sadece kitap değil de CD, video, kıyafet, elektronik ve oyuncak gibi ürünler de satmaya başladı ve satışlarını katlamaya devam etti. Film ve dizi izleme platformu olan Amazon Prime sayesinde 100 milyondan fazla aboneye sahip oldu.

2018 yılının eylül ayında, Amazon’un değeri 1 trilyon dolardan daha fazlaydı ve Apple’dan sadece birkaç hafta sonra bu rekoru kıran ikinci şirket olmayı başardı. Ayrıca Amazon.com kendi bünyesinde birçok önemli platforma da yer vererek yeniliklere devam etti. Bu platformlar, çok bilinen ve sevinen IMDb, Alexa.com, Twitch.tv ve Goodreads’dir..

bulut sunucu satın al

Jeff Bezos’un Serveti

2019 yılının ağustos ayı itibarıyla, hem Bloomberg hem de Forbes, Jeff Bezos serveti net değerinin 110 milyar dolar olduğunu belirtti. Bezos, hem 2018 hem de 2019 yıllarında Forbes’in dünyanın en zengin insanları listesinde birinci oldu. 1998 yılından bu yana Bezos, Amazon’dan maaşını yılda 81.840 dolar olarak almaya devam ediyor.

jeff-bezos-serveti

Amazon’u halka açtıktan sonra sahip olduğu hisseler onu çok zengin bir adam haline getirdi. Bezos’un 2018 hisse senedi kazançlarının bir analizi yapıldığında, günde yaklaşık 260 milyon dolarlık kazandığı ortaya çıktı. 2020 yılında, Jeff Bezos 140 milyar dolarlık serveti ile halen dünyanın en zengin adamı unvanına sahip.

Jeff Bezos evi ile de ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Eşi MacKenzie ile boşanıp Lauren Sanchez ile ilişki yaşamaya başladıktan sonra Los Angeles’da 165 milyon dolarlık bir ev satın aldı. 263.481 metrekarelik devasa evi, kocaman bahçeleri, tenis kortları, yüzme havuzu ve 9 adet golf sahası ile Los Angeles’daki en pahalı malikane unvanına da sahip oldu.

tr domain

Jeff Bezos Sözleri

Girişimci zekası ve e-ticaret alanında başarılarıyla dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos, iş hayatı ile ilgili önemli sözleriyle de akıllarda yer etmiştir. Amazon’un sahibi Jeff Bezos sözleri, özellikle girişimcilere ilham kaynağı olacak türdendir. Kendi başarı hikayesi ile iş hayatında örnek olan Bezos, sözleri ile de yolun başında olanlara ilham olmaya devam ediyor.

jeff-bezos-sozleri
  •  “Büyük ölçekli bir icat yapacaksanız, üç şeyi yapmaya istekli olmalısınız: Başarısız olmaya istekli olmalısınız; uzun vadeli düşünmeye istekli olmalısınız ve uzun süreler boyunca yanlış anlaşılmaya istekli olmalısınız.”
  • “En akıllı insanlar sürekli olarak anlayışlarını gözden geçirirler, çözdüklerini düşündükleri bir problemi tekrar gözden geçirirler. Yeni bakış açılarına, bilgilere, fikirlere, çelişkilere ve kendi düşünce tarzlarına meydan okurlar.”
  • “Müşterilerimizi partiye davet edilen bir misafir olarak görüyoruz ve biz de ev sahipleriyiz. Müşteri deneyiminin her yönünü biraz daha iyi hale getirmek her gün bizim işimiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Link Kısaltma Nedir? En Çok Kullanılan URL Kısaltma Araçları

LiteSpeed Web Server Nedir?