Apple’ın Yarışmasını Kazanan Türk Öğrenci: Mehmet Bertan Tarakçıoğlu

Her yıl Apple tarafından farklı yarışmalar düzenleniyor. Bu sene Apple’ın yarışmasını kazanan Türk öğrenci oldu. İlginç olansa bu gencin geçen senede yine Apple tarafından düzenlenen yarışmada birinci olması. Apple tarafından düzenlenen ve her yıl merakla beklenen Worldwide Developers Conderce ( Dünya Geliştiriciler Konferansı WWDC 2021) resmen başladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleşen etkinlikle Apple şirketi tarafından sağlanacak olan yeni hizmetler ve ürünler tüm dünya ile paylaşıldı. Bunun yanı sıra kullanıcıların merakla beklediği İOS 15, İPadOS 15, masOS 12 ve watchhOS 8 işletim sistemleri resmen kamuoyu ile paylaşılarak tanıtımı gerçekleştirdi.

Mehmet-Bertan-Tarakcioglu

Her yıl düzenlenen yarışmanın en dikkat çekici etkinliklerinden bir tanesi de her zaman olduğu gibi Swift Student Challenge. Dünyanın dört bir tarafından öğrencinin katıldığı ve kıyasıya yarıştığı etkinlik bu senede pandemiye rağmen büyük bir ilgi gördü. Katılımcılara Apple gibi dünya devi bir şirkete kod yazman ve problem çözme yeteneklerini sergiledi. Her yıl düzenlenen Apple’ın yarışmasını kazanan Türk öğrenci Mehmet Bertan Tarakçıoğlu oldu.

hosting

Shiftdelete’de yer alan bilgilere göre Apple, Swift Student Challenge yarışmasını kazanan öğrencilerin isimlerini tüm dünya ile paylaştı. Kazanan isimlerin arasında bir Türk gencinin de bulunması Türkiye tarafından sevinç ile karşılandı. Apple’ın yarışmasını kazanan Türk öğrenci enler listesinde yer alıyor.

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu Kazandı

Apple’nin resmi internet sitesi üzerinden kamuoyu ile paylaşılan bilgilere göre yarışmaya 35 farklı ülkeden toplamda 350 öğrenci katıldı. Kazanan yarışmacılar arasında bir Türk’ün ismi de vardı. Mehmet Bertan Tarakçıoğlu, Apple şirketinin resmi internet sitesi üzerinden açıklamış olduğu kazanan isimler arasında yer alıyor.

hosting kampanya

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu sayesinde Rusya, Hindistan, İngiltere, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya ile Birlikte Türkiye’de listede yerini aldı. Bu şekilde bakıldığı zaman Apple’ın yarışmasını kazanan Türk öğrenci hem ülkesi hem de kendi adına çok büyük bir başarıya imza attı.

Mehmet Bertan Tarkçıoğlu Ne Geliştirdi

Yarışmanın kazananlarının ilk ağızdan açıklanması ve bu listede bir Türk’ün olması büyük ilgi çekti. Aynı zamanda Apple’ın yarışmasını kazanan Türk öğrenci çok merak edildi ve ‘Mehmet BertanTarakçıoğlune geliştirdi’ sorusu en çok arananlar arasına girdi.

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu Apple tarafından düzenlenen yarışmaya DEHB yani dikkat eksikliği hastalarının semptomlarını yönetebilmesi için her birine özel tavsiyeler veren başarılı bir uygulama ile katıldı. Uygulama kullanıcılarına toplamda 15 sorudan oluşan bir kişilik testi yapıyor.

Arkadaşının Sözleri İlham Kaynağı Oldu

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu uygulamasına ‘The ADHD Exploration’ adını verirken ilham kaynağı ise arkadaşı oldu. Tarakçıoğlu ilham kaynağını ise şu şekilde açıkladı: ‘DEHB’li bir arkadaşım pandemi sırasında odaklanmanın ne kadar zor olduğunu paylaştıktan sonra, DEHB belirtileri ile kişilik arasındaki ilişkiyi araştırmak istedim. DEHB ile olan deneyimimizin aynı olmasını bekleyemeyiz.

apple-odulu-kazanan-turk

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu kimdir?

16 yaşında büyük bir başarıya imza atan Mehmet Bertan Tarakçıoğlu aslen Ankaralı. Bu genç yetenek kodlamayı ise bloglardan, kitaplardan, YouTube videolarından ve çevrimiçi platformlardan öğrenmiş.

Kendi geliştirerek Apple gibi bir şirkete kendini kanıtlayan Mehmet Bertan Tarakçıoğlu yazılım yapmak isteyen birçok kişiye örnek olmuş durumda.

Swift Student Challenge Nedir?

Swift Student Challenge, Apple tarafından geliştirilen bir yarışma. Yarışmaya farklı ülkelerden yüzlerce öğrenci katılırken rekabette hat safhadadır. Her yıl periyodik bir şekilde yapılan yarışma bu yıl küresel çapta etkili olan Covid- 19 pandemisi nedeniyle online olarak gerçekleştirildi. Ancak Apple’ın yarışmasını kazanan Türk öğrenci Tarakçıoğlu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1.600 Km Menzil Sunan Güneş Panelli Elektrikli Otomobil-Sol

Apple’ın WWDC 2021 Videosunun Etiketlerinde Yeni İşlemciye Dair İpucu Bulundu