Yeni Windows 10 Görev Çubuğu Kullanıma Sunuluyor

Dünyaca ünlü teknoloji devi Microsoft’un Windows 10 görev çubuğunda yapacağı değişiklikler uzunca bir süredir bekleniyordu. Microsoft son düzenlemelerinin ardından Windows 10’da uzun zamandır gerçekleştirdiği en büyük değişimlerden olan görev çubuğu güncellemesini sunmaya hazırlanıyor.

Windows 10 yeni görev çubuğu

Microsoft’un sunduğu bu değişiklikte, Windows 10 görev çubuğunda, bir hava durumu ve haberler paneli de yer alacak. Buna ek olarak Windows10 görev çubuğu güncellemesinin ardından Microsoft, haberler görev çubuğunun yanı sıra, hava durumu bilgilerinin de doğrudan görev çubuğunda gösterileceğini belirtiyor.

Windows görev çubuğu üzerinde borsa, hisse senetleri ve spor bilgileri de yer alabilecek. Ayrıca haberlerin ‘’AI’’ özelliği ile seçildiği özel bir tasarım da bu yeni pencere ögesi ile karşımıza gelebilecek.

Windows 10 Görev Çubuğu Yeni AI Özelliği

Artificial Intelligence, AI, günümüzde pek çok alanda karşımıza çıktığı gibi, Windows 10’da da kullanılan bir teknik özelliktir. Daha öncesinde Facebook, Instagram, Pinterest vb. uygulamalarda kullanıldığına şahit olduğumuz AI, bizimle en ilişkili içerikleri karşımıza getirmek için çalışmaktadır.

WIndows-10-gorev-cubugu.jpg

Microsoft’un güncellemesini hazırladığı görev çubuğu da yine bu prensibe dayalı olarak çalışıyor. Microsoft News adında bir haber ağını kullanarak, 4 bin 500’ün üzerinde çeşitli kaynaktan toplanan haberleri ve içerikleri bu ağ üzerinde derleyen AI, bizim için en uygun haberleri seçip alakasız olanları eleyerek sadece ilgili olduğumuz alandaki verilere odaklanmamızda yardımcı olur. Yeni Windows 10 görev çubuğu sayesinde AI özelliğinin kullanımı da mümkün olacak. Windows AI sayesinde kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir deneyim sunacak.

Buna ek olarak yeni pencere ögesini kullanmayı tercih etmeyen kullanıcılar için bu özelliği devre dışı bırakmak da oldukça basittir. Windows kullanıcıları için Nisan 2021’de gerçekleşen toplu güncelleştirme ön izlemesini indirmiş kullanıcıların yeni pencere ögesini kullanması mümkündür. Ayrıca Mayıs 2021’de Windows Defender güvenlik güncelleştirmesinin daha da yaygın hale gelmesiyle birlikte ilerleyen günlerde yeni pencere ögesi özelliği daha geniş kitlelere ulaşabilecek.

2021 yılının Ocak ayından beri test süreci devam eden Microsoft Windows 10 görev çubuğu, Microsoft’un 2021 içerisinde gerçekleştirmeyi planladığı 21H1 ve 21H2 işletim sistemi güncellemelerinden hemen önce ortaya çıktı.

Şu an son testleri yapılan Microsoft’un son güncellemesi olan 21H1 sürüm güncellemesi, gelecek ay başlayacak. Buna karşın yeni Windows 10 görev çubuğu aI uygulaması, Windows 10’un 1909 ya da daha üst sürümleri ile çalışan işletim sistemlerinin kullanabileceği şekilde sunulacak.

Windows Update Hakkında Detaylı Bilgi Alın

Windows 10 Görev Çubuğu Nasıl Özelleştirilir?

Windows 10 görev çubuğu, en sık kullandığımız uygulamaları ve hala kullanılan uygulamaların yer aldığı masaüstünün altında yer alan çubuktur. Elbette iş akışınızın sizin tercihlerinize göre iyileştirilmesi mümkündür. Bu sebeple Windows 10 görev çubuğu için pek çok özelleştirme seçeneği mevcuttur.

Bu özelleştirmeler sayesinde en sık kullandığınız uygulamaları görev çubuğuna sabitleyebilir, görev çubuğunuzu iki satıra genişletebilir, gizleyebilir ya da ekranın istediğiniz kenarına taşıyabilirsiniz.

windows-10-mayis-ayi-yeni-update

Yeni Windows 10 görev çubuğu güncelleştirmesi ardından, haberler için ayrılan bölüm sizlere en kaliteli deneyimi sunmak adına AI olarak bilinen yapay zeka tarafından gerçekleştirilir. Aynı şekilde yaşadığınız bölgeyi seçmeniz halinde bu bölümde yer alan hava durumu da değiştirilebilir. Buna ek olarak borsa ve spor bölümleri de yine kullanıcıların tercihlerine bağlı değiştirilebilmektedir. Eğer kullanıcılar haberlerin bulunduğu yeni pencere ögesini kaldırmak isterse, ayarlar sekmesi üzerinden devre dışı bırakabilir. Aynı şekilde hava durumu, spor takibi ve borsa gündemi de ayarlar üzerinden değiştirilebilir, kapatılabilir ya da gizlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nintendo’dan Oyun Geliştiricisi Yapan Yeni Proje – Game Builder Garage

Nisan 2021 En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar Açıklandı