Arduino Nedir? Arduino UNO – Nano – Pro – Arduino Kurulumu

Arduino, elektronik ile alakalı olup çoğu insanın kolay ve basit bir şekilde kullanabileceği açık kaynaklı bir mikro kontrolcü platform olarak bilinip işletim sağlar. Arduino kurulumu sayesinde pek çok işi beraberinde yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Arduino UNO, Arduino Nano, Arduino Pro ve Arduino Mega set ile bir çok teknolojik geliştirme yapabilirsiniz.

arduino

Özellikle sensör ile gelen sinyaller okunabilir, ışık yakılıp söndürülebilir, motor çalışması sağlar ve aklınıza gelebilecek bütün elektronik uygulamaları yapma hakkına sahip olabilirsiniz. Arduino aynı zamanda çok kolay bir şekilde programlanabilir. Oldukça ucuz bir donanıma sahip olur.

Farklı türden cihazlar ile haberleşme olanağı sunar. Yalnız başına çalışma sağlayan interaktif nesneler oluşturmak için kullanılabilir olduğu gibi bilgisayar sistemi üzerinde çalışabilen yazılımlar sayesinde kullanım sağlar. Arduino için hazır üretilmiş olan kartlar satın alabilirsiniz ya da kendi Arduino kartınızı tasarlayıp hazır hale getirebilirsiniz.

Arduino ayrıca devre kartı girişine bağlanabilen sensörü okuyabilir. Yazdığınız program sayesinde çıkışlara bağlanabilen elektronik anahtarı kontrol altına alabilirsiniz. Arduino buton ya da sensör ile gelen elektriksel değerleri algılayabilir. Bu duruma bağlı olarak da motor ya da farklı aktüerleri sizin istediğiniz gibi çalıştırabilir. Genellikle C/ C + + programa dili ile geliştirilmiş olur.

Arduino-ozellikleri

Arduino ile Neler Yapılabilir?

Çok kolay bir biçimde çevresi ile beraber etkileşime geçebilen sistemler tasarlayıp hazırlayabileceğiniz açık kaynaklı olan bir geliştirme platformu olarak bilinir. Arduino kartları üstünde firmanın ne kadar olduğuna dair mikro denetleyicileri yer alır. Arduino kütüphaneleri neticesinde mikro denetleyicileri oldukça kolay ve basit bir halde programlama imkânınız bulunur.

Analog ve dijital giriş yerleri bulunduğu için bu sayede analog ve dijital verileri rahatça işleyebilirsiniz. Sensör sayesinde gelen verileri kullanma hakkına sahip olabilirsiniz. Dış dünya için çıktılar olarak ses, ışık, hareket ve daha pek çok şeyi üretebilirsiniz.

Aurduino’ya Başlangıç Nasıl Olmalı?

Arduino, daha yeni başlayan bir kişinin oldukça yoğun bir öğrenme süresinden sonra, bilen bir kişinin ise çok uzun zaman harcamasının muhtemel olduğu pek çok uygulamayı kısa sürede yapmayı sağlayan platformdur. Kullanım kolaylığı ve kod yazımı çok basit olan ve kısa süre içerisinde sonuca ulaşmayı yarayan oldukça ideal bir sistemdir. Marka ve model olarak farklılık gösterebilir.

arduino-projeleri

Çok yaygın bir şekilde kullanılabilen model ise Atmega 168 veya Atmega 328/P modelleri sayesinde Arduino için, PIC modellerinde yer aldığı gibi dışarıdan başka bir programlayıcıya gerek kalmıyor. Genellikle bootloader yazılımı ile beraber seri port üstünden programlama işlemi sağlanabiliyor.

Başlamak için yalnızca ihtiyacınız olan şey tabi ki bir Arduino olur. Türkiye’de pek çok yerde satılabilen Arduino’nun piyasa yerinde çok fazla modeli yer alır. Arduino’nun ARM işlemciye sahip olan bir modelini bile bulabilmeniz mümkün olur. Bu model sayesinde yazdığınız kodlar çok bir değişikliğe neden olmadan çalışma imkanına sahip olabiliyor Arduino UNO’yu Türkiye’den çok uygun bir fiyata temin edebilirsiniz. Daha ucuz maliyetli bir model düşünüyorsanız farklı modellere de bakabilirsiniz.

Arduino Çeşitleri Nelerdir?

Arduino’nun pek çok farklı modeli bulunur. Genellikle bu modeller kullanılacak olan yere göre, amaca göre, depolama alanına göre, giriş-çıkış pin sayısına göre ve daha birçok özelliğine göre çeşitli bir hale getirilmiş durumdadır.

  • Arduino Nano

Arduino’nun en ufak kartı olarak bilinir. Ufak devreler sayesinde tasarlanmış olan bu ürün modeli Atmega 328 ve Atmega 168 tabanlı 2 değişik farkta mikro denetleyici ile beraber piyasaya sürülmüş olur. Arduino nano’da gerilim sağlayan regülatör, USB çeviri çipi ve serisi, DC gerilim portu ve USB portları yer alır.

  • Arduino Mega

Atmega 2560 tabanlı bir mikro denetleyici sistemine sahip olur. Genellikle en çok kompleks sistem yerlerinde kullanım sağlar. Giriş ve çıkış pin sayıları oldukça fazladır. 54 tane dijital giriş ve çıkış mili ile beraber 16 tane analog giriş yeri bulunur. Bunun yanı sıra 4 tane donanımsal seri portu ve 16 mhz hızına sahip kristal osilatör yer alır. Arduino beslenmesi ise DC adaptör ve gerekirse USB sağlanması mümkün oluyor. Genellikle Arduino UNO ile birebir aynı özelliklere sahiptir.

Arduino-set
  • Arduino Pro Mini

Atmega 328 tabanlı bir mikro denetleyici olarak bilinir. Üzeri komponentler yüzey montajı bulunur. Bu durum sonucunda board’a ince bir görüntü kazandırılmış olur. Kart üstünde konumlandırılmış güç anahtarı bulunur. JST konektörü yer alır. Maliyet oranın aza indirilmesi için seri bağlantı yer almaz.

  • Arduino DUE

Arduino 32 bit tabana sahip olan ve ARM desteği ile geliştirilmiş ilk kartı olan DUE serisidir. Atmel Sam3x8e ARMbCoetex M3’e dayalı olan mikro denetleyici bir karttır. Arduino projeleri için çok iyi bir kart olan Arduino DUE’yi oldukça güçlü ve büyük yapılı projeleriniz için tercih etmeniz mümkün olur.

Kart üstünde 54 adet giriş ve çıkış pin yeri, 12 adet analog giriş yeri, 4 tane UART donanımsal seri port kanal yeri, 84 MHz ‘lik saat, 2 adet USB bağlantı alanı, 1 adet güç giriş sistem yeri, JTAG bağlantı yeri, SPI başlığı, 1 tane sıfırlama düğmesi olarak reset tuşu, 1 tane erase silme tuşu yer alır.

Bu kartı en basit AC- DC adaptörü ya da USB kablosu ile beraber bilgisayara bağlayarak çalıştırma imkanına sahipsiniz. Kart üzerinde yer alan USB bağlantısından bir tanesi micro-USB olup, Arduino DUE’yi USB host olarak kullanmanız mümkün olur. Diğer USB ise genellikle hata ayıklamak için ve programlama yapmak için kullanılır.

Arudino-Uno
  • Arduino Leonardo

USB bağlantısı kurmak için herhangi bir ek çipe gerek olmaz. Arduino Leonardo Atmega 32u4 tabanlı bir mikro denetleyiciye sahip olur. Kart üstünde 20 tane dijital giriş ve çıkış pin yer alırken 12 tane analog girişi bulunur. Bilgisayar klavye ve fare olarak rahat bir şekilde bağlanabilir.

  • Arduino Esplaro

Kart dahili bir şekilde birçok sensörü içinde bulundurur. Kart ile beraber sunulan eklentiler neticesinde ekstra bir elektronik bilgiye gerek kalmaz ve oldukça uyumludur. Sıcaklık ölçmek için sensör, 3 renkli LED, ivme ölçme, potansiyometre, ses ve ışık sensörü ve joystic bulunduğu sensörlerdir. Bu kartta yer alan mikro denetleyici ise Atmega 32u4 AVR’dir.

Arduino Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kullanmak olduğunuz Arduino modeli orijinal ise ya da Arduino UNO modeliyse ürün yanında yer alan kablo ile birlikte ürünü doğrudan bilgisayara bağlamanız mümkün olur. Bilgisayar Arduino’yu otomatik olarak tanır. Aynı zamanda Arduino modeline göre entegre drive kurmanız gerekebilir. Bu kurulum sayesinde Arduino’nun sorunsuz bir şekilde kullanım sağlar.

Arduino-nedir

Arduino kartına program yüklemeniz için resmî sitesinde bulunan kendi işletim sisteminize göre bir yazılım indirebilirsiniz. Yazılım inip bilgisayara kurulum gerçekleştirildikten sonra açılan sayfadan araçlar, kart bölümünden Arduino modelini, sonra araçlar, port alanından Arduino’nun bilgisayar üzerinden bağlı olduğu portu seçip sonrasında yükle butonuna basarak Arduionuzu kartınıza kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Aurduino’ya kütüphane eklemek isterseniz de taslaklar, library ekle seçeneğini seçip bu kısımda Arduino yazılım içerisinde bulunan mevcut kütüphaneleri kullanabilirsiniz. Yeni bir kütüphane için de internetten indirim yapıp içine yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Android Emülatör Nedir? En İyi 5 Emülatör Programı

En İyi Bilgisayar Seçimi İçin Fiyat /Performans Metrikler