Kripto Para Nedir? En Popüler 5 Kripto Para Birimi

Kripto para kavramı son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz yatırım araçlarının başında gelmektedir. Öyle ki bugünün dev şirketleri de bu bağlamda yatırımlarını kripto paralar üzerinden yatırım yaparak, ek bir çaba sarf etmeden gelir elde etmeye başlamışlardır. Hal böyle olunca da herkesin aklına bir yatırım fikri olarak sanal paralar gelmektedir. Peki nedir kripto para yatırımı ve ne gibi bir faydası vardır?

kripto para

Kripto Para Nedir?

Kripto para; son yıllarda hayatımıza girmiş olan dijital ve sanal olan bir para birimidir. İçerisinde bir şifreleme mevcuttur ve bu şifreleme de Kriptoloji bilimini esas alarak oluşturulmuştur. Fiziksel bir para girdisinden ziyade, sanal ortamda kullanılabilen ve aktarıma izin verilen paralar olarak geçmektedir. Herhangi bir kişinin üzerinde yönetiminin olmaması, bu paraları daha cazip hale getirmektedir.

İlk kripto paranın nasıl ve ne şekilde ortaya çıktığı bilinmemektedir. Bitcoin ile hayatımıza giren bu sanal paraların asıl kurucusunun kim olduğu henüz bilinmemektedir. Şifreli olarak, belirli sayılarda üretilmektedir. Genel olarak kripto para almak son dönemlerde herkesin gündeminde olsa da temelinde oldukça yoğun bir analizin olduğu da unutulmamalıdır.

kripto para nedir

Kripto paraların, normal bir paradan en temel farkı merkezi olmayan bir yapıda olmasıdır. Yani fiziksel paralar merkezi bir yapıda iken, dijital paralar herhangi birinin yönetiminde olan paralar değildir. Bu da iki farklı para türü arasındaki temel farkı oluşturur. Buna ek olarak kripto paralarda miktar ve zaman, bu sistemin kuruluş adımında belirlenmektedir. Miktarının sınırlı olduğundan bahsettiğimiz bu sanal para türünde hükümetlerin kendi istekleri doğrultusunda ek dijital para üretmelerine izin yoktur. Ek olarak bir kişinin elinde bulunan kripto paraya da hiçbir hükümet, kişinin izni olmadan el koyamamaktadır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para satın almak için sanal bir ortama ihtiyacınız vardır. Kripto paranın da sanal bir para olmasından da kaynaklı olarak bu alım ve satım işlemleri de yine sanal bir düzenek üzerinden işleyecektir. Kripto para satın almak için Binance ve Paribu uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Bu uygulamalar; içerisinde pek çok farklı imkan da bulunmaktadır. Özellikle grafikleri takip etmek, bu grafikler sayesinde farklı yorumlamalarda bulunmak ve paranın akışı hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmak için özellikle bu uygulamalar oldukça önemlidir. Çünkü bahsettiğimiz kripto para değerleri; saniyede değişen, artabilen ve azalabilen bir yapıdadır. Bu yüzden de tüm grafikleri takip etmek gerekmektedir. Anlık çıkışları, inişleri görebilmek adına bu grafiklerin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

kripto para almak

Biance ve Paribu tarzındaki sitelerin üzerinden yapacağınız kartlı kripto para alışverişlerinizi, güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Coinler arasında değişim yapabilir, dilerseniz yeni coinler alabilir dilerseniz de tüm coinlerinizi bozdurabilirsiniz. Normal bir web sitesinden alışveriş yapar gibi bu alışverişlerinizi doğrudan gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para sektörü bu kadar gelişmişken, sitesinin de bu denli gelişmiş olması şaşırılmaması gereken bir durumdur.

Sitenin ara yüzü oldukça kolay ve anlaşılır bir düzende hazırlanmıştır. O yüzden telefonunuza indirdiğiniz ya da internet üzerinden web sitesine giriş yaptığınız zaman doğrudan açılacak olan sayfalardan doğrudan bilgi alabilirsiniz. Sadece ilgili olduğunuz coinleri de değil, her coin türüne bu uygulamalar üzerinden erişebilirsiniz. Aynı zamanda farklı yabancı siteler üzerinden de yine kripto alım satımı yapabilirsiniz.

Kripto Para Yatırım Tavsiyesi

Yatırım tavsiyesi olarak kripto para; pek çok kişinin tavsiye etmeyeceği bir öneri çeşididir. Yani içerisinde pek çok iniş ve çıkış olduğu için kimse tam anlamıyla bütün riski göze alıp ‘’muhakkak kripto paraya yatırım yapın’’ tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bunun yerine piyasaları takip ederek ve piyasayı takip eden kişiler ile iletişime geçerek, bu konular hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ancak özellikle Bitcoin ile alakalı olarak ciddi bir sıçramadan bahsetmek mümkündür. 2017 yıllarında 1 Bitcoin 60.000 TL’ye denk iken şu anda 1 Bitcoin 514.000 TL’yi geçmiştir. O yüzden önü alınamaz bir kardan Bitcoin bazında bahsetmek imkansız değildir. Bu büyük atak bile bir yatırım tavsiyesi nezdinde geçmemelidir. Kişinin tamamen kendi inisiyatifine kalmış bir durum olan kripto para yatırımı, sürekli takip edilen bir birimdir.

coin almak

Özellikle risk grubunda olan bir para birimi olması sebebiyle de kaybedebilme düşüncesi ile hareket etmek gerekmektedir. Yani aslında sanal paraya yatırmış olduğunuz parayı, hiç elinize almamış gibi sayabilirsiniz. Uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kripto para tavsiyesi seçeneğini doğrudan tercih edebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak kripto para önerileri de sıklık ile aratılan başlıklar arasında yer almaktadır. Pek çok farklı alt coinler bu bağlamda fazlasıyla söz konusu olmaktadır. Farklı pek çok farklı çeşidi bulunan alt coinlerin getirileri de küçümsenemeyecek kadar fazladır.

Popüler Kripto Paralar Nelerdir?

Kripto para konusunda sadece belli başlı kripto paralar değil, alt coinler de oldukça faydalı yükselen ivmeler arasında yer almaktadır. Son dönemlerin sıklıkla yükselen alt coinlerinden olan Holo özellikle 2 hafta kadar önce yaptığı sıçrama ile adından sıkça söz ettirmeyi başarmış olan bir alt coindir. İlk çıkan sanal para olan Bitcoin ise varlığını en başından beri güçlü adımlar ile kanıtlamıştır. Şu andaki değerini de 60.000 Dolar eşiğini geçerek gösteren bu kripto para türü, önüne geçilemez bir yükseliş ile de bu ivmeye devam edeceğe benzemektedir.

ripple, holo coin

Bittorent (BTT) de yine aynı haftalarda Holo ile birlikte yükselişe geçen bir alt coin türüdür. Bu sıralar stabil seyretmekte olsalar da yine bir atak göstermeleri beklenmektedir. Çünkü en çok kazandıran alt coinlerden olan BTT ve Holo; son dönemlerin en çok yatırım yapılan kripto paraları arasında yer almaktadır. Ripple (XRP) yine bu bağlamda adı geçen sanal para türlerindendir.

Hangi dijital paranın satın alınacağı noktasında doğru bir araştırma gerekmektedir. Zaten dijital para mantığı sadece tek seferlik, bir yere yapılan yatırım demek değildir. Farklı türler arasındaki yükseliş ve düşüşleri doğru hesaplamak ile mümkün olacak bir çizgide ilerlemek, kripto paranın mantığı içerisinde yer almaktadır. O yüzden de tüm parayı sadece bir coine yatırmak ve beklemek bazen yanıltıcı bazen de oldukça mantıklı bir yöntemdir.

İşte içerisinde bu kadar farklı ve fazla dinamik barındırdığı için kripto para ile alakalı doğrudan bir yorum yapılamamaktadır. İnişler, çıkışlar genelde tahmin edilebilir olsa da saniyelik hamleler ile insanlar milyon dolarlara varan paralar kazanabilmektedir. Yine aynı şekilde, anlık olan düşüşlerden kaynaklı olarak da insanlar, büyük paralar kaybedebilmektedir.

Bir gecede değişebilen hayatların bu ara en kısa hikayesi olan dijital paralar adlarından, çok uzun yıllar daha bahsettirmeye devam edecek gibi durmaktadır. Buna ek olarak yeni alt coinler de çıkarak daha hızlı bir büyüme, sanal para piyasası için geçerli olabilmektedir. Yeni ve daha da gelişen bir düzen içerisinde devam edecek olan kripto para piyasasında denge, her geçen gün daha da farklılaşmaktadır. Bu yüzden iyi analiz oldukça önemli bir hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Freelance Sitesi ile Evden Kolayca Para Kazanın

Anneler Günü İçin Özel Teknoloji Hediyeleri 2021 – Anneler Gününde Ne Alınır?