Clubhouse Nedir? Clubhouse Özellikleri Nelerdir?

Clubhouse Nedir?

Amerikan bir sosyal medya uygulaması olan Clubhouse, Paul Davison ve Rohan Seth tarafından geliştirilmiştir. Sesli sohbet, panel, sunum ve birçok çeşitli etkinlik için kullanılabilen bu uygulamanın çeşitli avantajları bulunur. Yeni nesil sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Clubhouse, 2020 yılının başında piyasaya sürülmüş olmasına karşın özellikle son zamanlarda oldukça fazla popüler hale gelmiştir.

Clubhouse Uygulamasına Nasıl Üye Olunur?

Bu uygulamaya kayıt olabilmeniz için öncelikle iOS işletim sistemi cihazınızdan App Store uygulamasına girmeniz gerekmektedir. Arama kısmına “Clubhouse” yazdıktan sonra çıkan uygulamayı cihazınıza indirin. Uygulamayı açtıktan sonra, sosyal medya içerisinde kullanacağınız kullanıcı adını belirleyin. En son olarak ise cep telefonunuza gelen SMS ile onaylama yapmalısınız. Her telefon numarası sadece tek bir hesap için kullanılabilir, bunu unutmayın. Siz de sosyal medyanın yeni trend’i Clubhouse uygulamasını indirin.

Clubhouse-nedir

Birçok yatırımcı tarafından desteklenen uygulamanın şu anki piyasa değeri ortalama bir milyar dolar olarak biliniyor. Google firmasının hazırladığı Google Trend raporunda da uygulamanın özellikle son zamanlarda gittikçe popülerleşmeye başlandığı görülebilir. Sosyal medya sayesinde oluşan içerik tüketimi gittikçe hızlanıyor ve Clubhouse gibi uygulamalar Instagram, Facebook, Twitter gibi mecraların alternatifi olarak görülüyor.

Instagram, Facebook ve Twitter gibi takipçisi çok olan kitlenin sesini daha çok duyurabildiği ortamlar hayatımızda büyük bir yer kaplamaktadır. Clubhouse ise bu noktada yarattığı eşitlikçi durum ve bilgi alışverişi gibi avantajlar ile yükselen bir sosyal medya trendi olmayı başarmaktadır. Son günlerde oldukça popüler olan uygulama içerisinde sesli şekilde iletişim sağlanabiliyor, çeşitli bilgi alışverişinde bulunulabiliyor.

Clubhouse Nasıl Popüler Oldu?

Bu uygulamanın bu kadar popülerleşmesi için çeşitli nedenler sayılabilir. Bu nedenlerden bir tanesi yeni bir mecrada ilk olmak olarak tabir edebiliriz. Bir sosyal mecrada ilk olmak, henüz ortamda az kişi varken daha hızlı bir bilinirliğe gidebilir. İkinci en önemli husus ise sosyal kabul olarak gösterilebilir. Bir sosyal medya mecrasına herkesin girememesi ve girenlerin ayrıcalıklı hissetmesi, uygulamanın popülerleşmesinde önemli rol oynayabilir.

Clubhouse-uygulamasi

Bu noktada sorulan “Clubhouse uygulamasına herkes girebilir mi?” sorusunun cevabı, en kısa şekilde herkes giremez olacaktır. Uygulama şimdilik sadece iOS işletim sistemi ile çalışan cihazlarda iPhone’larda kullanılabilir. Bu durumun yanında platforma giren kişilerin belirli bir davetiye ya da referans yöntemi ile girmesi gerekmektedir.  Bu nedenle giren kişiler kendisini daha özel hissetmekte ve bu uygulamanın popülerliği artmaktadır.

Bu uygulama içerisinde bulunan her hesabın iki davet hakkı vardır. Bundan dolayı davet almak şu an için oldukça zor ya da meşakkatli olabilmektedir. Davet yönteminin yanında ise kayıt için başvuru seçeneğiniz de bulunur. Bu seçeneği kullanmanız durumunda, rehberinizde bulunan her hangi bir kullanıcı sizin uygulamaya katılmanızı onaylayabilir. Davet yöntemine göre daha uzun bir zaman gerektirse de bu yöntemi de kullanabilirsiniz.

Clubhouse uygulaması, insanların sosyal medya mecralarında artık sıkılmış olması ile zamanında öne çıkmış bir uygulama olarak görülebilir. Sürekli olarak görüntülü veya yazılı bir içerik düzenleme ve bunu insanların beğenisine sunmak sosyal medya mecralarında oldukça yorucu bir süreç olabilmekte. Bu işlemlerin yanında anlık olarak sesli sohbet etmek isteyenler ve hızlı bir şekilde etkileşimde bulunmak isteyenler bu mecrayı tercih edebiliyor.

Clubhouse Uygulamasına Nasıl Üye Olunur?

Bu uygulamaya kayıt olabilmeniz için öncelikle iOS işletim sistemi cihazınızdan App Store uygulamasına girmeniz gerekmektedir. Arama kısmına “Clubhouse” yazdıktan sonra çıkan uygulamayı cihazınıza indirin. Uygulamayı açtıktan sonra, sosyal medya içerisinde kullanacağınız kullanıcı adını belirleyin. En son olarak ise cep telefonunuza gelen SMS ile onaylama yapmalısınız. Her telefon numarası sadece tek bir hesap için kullanılabilir, bunu unutmayın.

Clubhouse-nasil-yayin-yapilir

Tüm bu işlemleri tamamlamanız durumunda uygulama sizi bekleme sırasına yerleştirir. Bu noktada rehberinizde kayıtlı bulunan ve uygulama içerisinde hesabı olan kişiler isterse sizi onaylayarak, size davetiye gönderebilir. Zaten davetiyeniz var ise uygulama sizi otomatik olarak onaylar ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktadan sonra profil bilgileriniz olan ilgi alanları, sosyal medya hesapları ve benzeri bölümleri doldurabilirsiniz.

Clubhouse Uygulaması Nasıl Çalışır?

Bu uygulamanın en temelinde ses ile iletişim yer almaktadır. 18 yaşından büyük kişilerin girebileceği sosyal medya uygulaması, anlık olarak sesli iletişim özelliği sayesinde kullanıcıları bir araya getiriyor. Profilinizde sosyal medya hesaplarınız ve sizi takip edenler gösterilir. Bu alana ilgi alanlarınızı ve kısa bir biyografi ekleyebilirsiniz. Ayrıca profilinizde uygulamaya kim tarafından davet edildiğiniz de gösterilmektedir.

Uygulama arayüzünde yer alan onlarca oda arasında konuşmacı ya da moderatör olarak girebileceğiniz gruplar mevcut. İlgi alanlarınıza göre listelenen bu odalardan istediğinize kolaylıkla girebilirsiniz. Odanın konusuna göre konuşmacılar ve moderatörler konuşma yapar, bu noktada el kaldırarak söz isteyebilir, görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Aynı zamanda oda içerisinde sadece dinleyici olarak da kalabilirsiniz.

Clubhouse-nasil-uye-olunur

Sohbetini sevdiğiniz odalarda kalabilir ya da sevmediğiniz odalardan “sessizce ayrıl” butonu sayesinde ayrılabilirsiniz. Uygulama içerisinde insanları, diğer sosyal medya mecralarında olduğu gibi, takip edebilirsiniz. İnsanlar da sizi takip edebilir. Sosyal medya üzerinde çok fazla takipçisi olan kişiler tarafından ve ünlüler tarafından kullanılmaya başlanan uygulama farklı bir konsept ile öne çıkıyor.

Dünyada ve ülkemizde çok fazla ünlünün kullandığı uygulama, daha önce kişisel olarak konuşmasına denk gelmediğiniz birçok isim ile sizi buluşturabilir. Bu ünlüler Oprah Winfrey, Drake ve Elon Musk gibi yabancı ünlüler ile Barış Özcan, İrem Derici, Şebnem Bozoklu gibi isimlerde olabilir. Bir oda içerisinde, belirli bir konu hakkında bunun gibi çeşitli bir sürü isim ile anlık olarak sesli iletişim kurabilirsiniz.

Clubhouse Uygulamasının Özellikleri Neler?

Anlık olarak sesli iletişimde bulunmak her zaman olumlu sonuçlar getirmeyebilir. Bu sebepten dolayı Clubhouse uygulaması konuşmaların kayıt altına alınmayacağını tüm kullanıcılarına garanti ediyor. Bu noktada güvenlik amaçlı olarak kısa kayıt yöntemi kullanan uygulama sonrasında bütün kayıtları siliyor. Diğer kullanıcıların ise görüşmeleri kayıt altına almasına olanak vermemektedir.

Clubhouse-app

Sesli görüşmelerin anlık olarak yapılması sırasında, yanlış kullanılan ifadeler istenmeyen sonuçlara yol açabileceği için Clubhouse yapımcılarının en çok dikkat ettiği noktanın bu olduğu bilinmektedir. Sosyal medya üzerinde sıklıkla karşılaşılabilen fikir ayrılıkları durumunda, karşınızdaki kullanıcıyı engelleyerek iletişimi kısıtlayabilirsiniz. Engellediğiniz kişi ile aynı odalara giriş yapmanıza izin verilmez.

Bu yöntem sayesinde sessizce bu karmaşıklığı gideren Clubhouse uygulaması, bir oda içerisinde en fazla 5000 kullanıcıya izin vermektedir. Elbette bu kadar fazla kullanıcının yer aldığı odalardaki konuşmalar, genellikle bir veya birkaç konuşmacının öncülüğünde söz verilmeden devam edebilir. Odayı oluşturan kişi odayı kapatır ise odada bulunan herkes odadan çıkarılmaktadır. Bu durum ise bazı durumlarda sizin için can sıkıcı olabilir.

Clubhouse uygulaması içerisinde bir konu başlığı oluşturarak, herkese açık olan, sadece arkadaş listenize açık ya da kapalı bir grup oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız grubu uygulama üzerinde bulunan takvim sayesinde planlayabilir, belirli konularda belirli saatlerde sohbet odaları oluşturabilirsiniz. Bu odalarda konuşmaları için dinleyicilere söz verebilir ya da belirlediğiniz konu üzerinden seminer verebilirsiniz. Bunu yapmak ise ücretsiz ve oldukça basittir.

Clubhouse üzerinde bulunan bu özellikler ile çeşitli sesli uygulamalar yapmak mümkün hale gelir. Örneğin bir radyo tiyatrosu düzenleyebilir ve bunu herkese açık bir odada dinleyicilerin beğenisine sunabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise uzmanı olduğunuz konuda bir Clubhouse odası açarak, o konuya meraklı olan ve bir şeyler öğrenmek isteyen insanlar ile sohbet edebilir, öğrenmek isteyen herkese bilgi sahibi olduğunuz konularda yardımcı olabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Plesk Panel Nedir? Plesk Kontrol Panel Özellikleri ve Fiyatı

cPanel Nedir? cPanel Özellikleri ve Lisans Fiyatları