DOGE Coin Nedir? DOGE Coin Nasıl Alınır Satılır?

Son günlerde adından oldukça fazla söz ettiren DOGE coin 2013 yılının aralık ayında çıkmıştır. Geleneksel bankacılık işlem ücretlerinin yer almadığı ve eğlenceli bir ödeme sistemi oluşturmak için tasarlanmış olan DOGE Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından çıkarılmıştır. DOGE Coin nedir, DOGE hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

doge-coin

Blockhain teknolojisinde yenilik çıkarma amacı yoktur ve bu yüzden Litecoin ağında yapılan güncellemeler DOGE Coin ağında da geçerlidir. İlk ortaya çıktığında blok madenciliği için kullanıcılara ödül veriliyordu ve bu ödüller statik hale dönüşmüştür. Günümüzde de DOGE üzerindeki yükseliş devam ediyor.

Coin Nedir?

Temelinde elektronik para olan coin değerli olduğuna inanılan dijital bir varlıktır ve kayıtlı oldukları yerlerin güvenliği kırılması neredeyse imkânsız olan şifrelerle korunur. Coin nedir sorusu yeni yatırımcılar için de merak konusudur. Bu coinlere elektronik paralara sanal para denmesinin sebebi ise eritildiklerinde değer kaybetmemeleri ve altın ve gümüş gibi değerlerinin gram olarak ifade edilememesidir.

Özelliklerini taklit etmek zordur ve detayları herkes tarafından bilinen fiziki nesneler değildirler. Aynı zamanda devlet veya kanun önünde geçerliliği olan değişim araçları olarak nitelendirilemezler.

coin nedir

Coinlerde olmazsa olmaz özelliklerden bazıları şunlardır;

  • Merkeziyetsizlerdir.
  • İşlem ve sahip kayıtları vardır.
  • Yeni arz oluşturmak için kurallar vardır.
  • Sahiplik kriptografik tekniklerle yalnızca sahibine ispat edilebilir.
  • Para yalnızca sahibinin emriyle el değiştirilebilir.
  • Coin için birden fazla işlem yapıldığında yalnızca biri yerine getirilir.

DOGE Coin Nedir?

DOGE adını ünlü internet karakterinden alır. Dost canlısı ve erişilebilir özellikte olan coin, BTC karmaşıklığından sıkılan yatırımcıların erişimi mümkündür. Kripto para birimi Doge, en aktif ve en büyük topluluklardan birine sahiptir. Son zamanlarda adından söz ettirmesiyle DOGE coin nedir diye araştıranların sayısı da artmıştır.

Bahşiş hizmeti için de yaygın olarak kullanılan sanal para farklı projelere finanse ediyot. Bu da kullanıcılar tarafından tanınmasını sağlıyor. Diğer kripto para birimlerine göre DOGE farkı, deflasyonist değil enflasyonist olmasıdır. Bu da dolaşımda Doge ile ilgili herhangi bir sınırlamanın olmadığı anlamına gelir. Bitcoin gibi para birimlerinin sınıra ulaşması, madenciliğe devam etmenin kar getirmeyeceği anlamına gelirken, Doge coinde böyle bir durum yoktur.

doge-coin-elon-musk

DOGE madenciliği yapılan bir coindir. Blok seviyesi, zorluk seviyesi gibi özelliklerde diğer kripto para birimlerine göre farklıdır. Doge için dakika başına blok süresi 1’dir ve bu değer Bitcoin için 10’dur. Bu, DOGE madenciliğinin daha hızlı yapıldığı anlamına gelir. Madencilik yapmak için kullanıcılar solo ve madencilik havuzları arasında tercih yaparlar.

Solo işlemler tek başına yapılırken havuzda işlemler onaylatılarak ödül kazanmak hedeflenir işlem güçlerini paylaşan kullanıcılar havuz kapsamında madencilik yapıyorsa bunun için ücret öderler.

Solo madencilik yaparken bekleme süreleri uzundur ve risk yüksektir. İlk blok ödülün alınması aylar sürebilir. Ancak ödül kazanıldığında paylaşım olmayacağından tamamı kullanıcıya kalır ve ödeme yapmak gerekmez.

DOGE Coin Nasıl Alınır?

Kripto para yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların kullanabileceği birçok coin borsası bulunuyor. DOGE Coin listeleyen borsalar üzerinden alım satım yapılabilir. Türkiye’de Türk Lirası ile bu coinalınabilir ve bu işlemler oldukça hızlıdır. DOGE parçalara ayrılabilir. 1 Doge yerine daha az miktarda alınabilir ancak 10 dolarlık işlem yapma sınırlaması getirilirmiştir. Borsadan borsaya bu sınırlama farklılık gösterse de hemen hemen hepsinde 10 dolar altında işlem açılmaz. DOGE ile kazanç sağlayanların sayısı arttıkça DOGE coin nasıl alınır diye araştıranların sayısı da artmaya başladı.

DOGE Coin satın almak için kullanılan borsada ilk olarak hangi para birimi üzerinden alınacaksa o pariteye girilmelidir. Dolar üzerinden alınacak Doge için satın alma sayfasına giderek o anki fiyatından Doge satın alınabilir. Manuel olarak miktar veya fiyat girilebileceği gibi paranın tamamıyla satın alma yapmak için %100 seçeneği kullanılabilir.

doge-coin-artar-mi

DOGE Coin Hangi Firmanın?

DOGE Coin yazılım mühendisleri olan Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından çıkarılmıştır. Logosunda bir internet meme’i olan ve Doge olarak bilinen Shiba lnu cinsi köpek vardır. DOGE hangi firmanın diye yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 2013 yılında Amerika merkezli olarak çıkarılan coin, herhangi bir firmaya bağlı değil ancak kurucularından olan Palmer coin çıktığında Adobe Systems’de çalışıyordu.

DOGE Coin Tarihçesi

DOGE Coin 2013 yılının aralık ayında piyasaya sürülmüş ve 30 gün içerisinde sitesi 1 milyondan fazla ziyaretçi almıştır. Kurucusu olan Palmer, Dogecoin.com alan adını satın alarak logoyu ana sayfaya ekledikten sonra bir diğer kurucusu olan Markus, Palmer’a ulaşarak bu coini geliştirme çabalarına başlamıştır.

dogecoin-grafik

19 Aralık 2013 tarihinde Doge 0,00026 dolar değerindeyken 72 saat içerisinde yüzde 300 değer kazanmış ve milyarlar ile ölçülen günlük hacme ulaşmıştır. Hacminin büyümesiyle Çin bankaları Bitcoin ekonomisine yatırım yapmayı yasakladı. Olaydan üç gün sonra ise Doge madenciliği yapman için büyük madencilik havuzları yüzde 80 değer kaybetti.

2021 yılının ocak ayından itibaren ise DOGE Reddit kullanıcılarının ilgisiyle 24 saat içerisinde yüzde 800 oranında arttı. Elon Musk’ın söylemleri de bu artışa katkıda bulundu.

Son 3 ayda DOGE Coin Ne Kadar Arttı?

8 yıl önce piyasaya çıkan Dogecoin ünlü iş adamı Elon Musk’ın attığı tweetler ile yönünü belirliyor. Son 3 ayda yüzde 30 bine kadar kazandıran kripto para birimi her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Milyarlarca yatırımcısına her gün yenisini ekliyor.

son 3 ayda dogecoin

Özellikle son günlerde hareketli zamanlarını yaşayan coin, küresel bazda Bitcoin ve Ethereum kadar değerli olmaya başladı. Bu da son 3 ayda DOGE coin ne kadar arttı sorusunu akıllara getirdi. 2020 yılında Elon Musk’ın tweetleriyle hareketlenmeye başlayan DOGE Coin 1 Aralık 2020 tarihinde 0,0023 dolara yükselmişti ve günümüzde 1 dolara yaklaştı.  

DOGE Coin Fiyatı Ne Kadar?

DOGE Coin alım satımın en yüksek coinler arasına girmeyi başarmıştır. Elon Musk yönlendirmeleriyle hareketine devam eden sanal para birimi ani iniş ve çıkışlarıyla hacmini korumaya devam ediyor. 9 Mayıs tarihinde güncel Doge fiyatları ise şu şekilde;

  • 1 DOGECOIN: 0.000009719 BTC
  • 1 DOGECOIN: 0.0001443 ETH
  • 1 DOGECOİN: 0,5686 Dolar

DOGE Coin Artar mı?

Merakla takip edilen kripto para birimi Dogecoin fiyatındaki haftalık artış sayesinde kripto dostu ticaret platformu olan eToro Dogecoin’i listeleyeceğini duyurdu. Bu da coinde artışa sebep oldu. Aynı zamanda güçlü müşteri talebi nedeniyle listelediklerini açıklamasıyla da dogecoinde hacim arttı. 20 milyon kullanıcısı bulunan platformda Dogecoinin piyasa değeri 52,5 milyar dolara ulaştı. DOGE yatırımcıları DOGE coin artar mı diye araştırmaya başladı.

Dogecoin, pump bir coin olarak değerlendirildiğinden analistler teknik analizlerin bu coin üzerinde pek çalışmadığını belirtiyor. İleriki günlerde bu kripto para birimi ile atılacak tweetler ve yapılacak hamleler yükselmesine sebep olabilir. Hacminin yüksek olması da artacağına olan umutları yükseltiyor.

DOGE Coin Yorumları

DOGE Coin yorumları incelendiğindeElon Musk’ın paylaşımlarıyla büyük bir yükseliş kaydetmiş ve sene başından bugüne 74 kat artmıştır. Kripto boğası CEO’su olan Mike Novogratz tarafından Doge hakkında kumar değeri taşıdığı belirtildi. Aynı zamanda bu yıl gerçekleşen Doge rallisinin finansal sisteme başkaldırı olduğunu vurguladı.

Elon Musk’ın katılacağı SNL etkinliği de 8 Mayıs gününde gerçekleşti ve 1 dolar seviyesine gelmesi beklenen coin, etkinlik sonrası sert bir düşüş yaşadı. Kripto para birimi için “üçkağıt” ifadesi kullanan

Elon Musk’ın bu düşüşe sebep olduğu biliniyor. Şovda sorulan “Dogecoin nedir?” sorusuna “dünyayı ele geçirecek bir finansal araç” diye cevap veren Musk, Dogecoini yönlendirmeye devam edecek gibi duruyor.

Yukarı bulunan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bios Güncelleme | Bios Nedir?

Alan Adı Yönetiminde Kullanılan Tüm Özellikler | Domain Yönetimi