Yüksek Motivasyon ile Evden Çalışma İçin 5 Öneri

Günümüzde yaygın olan evden çalışma sistemi, şirketlerin tüm iş süreçlerini ofis dışına taşıyarak, personellerin evden çalışması sistemi olarak tanımlanabilir. Teknoloji giderek geliştiği için, evden çalışarak da iş yerindeki işlerin hepsi, rahatlıkla yapılabilir. Facetime, Zoom, Skype, Google Meet gibi uygulamalar şirket için iletişimde ekibi bir araya toplayabilen, fiziksel toplantıların yerine online görüşmeler ile de toplantı kültürünü ayakta tutabilen önemli uygulamalardır.

evden-calismak-nedir

Evden Çalışmanın Artıları ve Eksikleri Nelerdir?

Evden çalışma, birçok insana daha cazip gelir. Her gün işyerine gidip gelmek daha yorucudur. Evden çalışarak hem ofise gitmek zorunda kalmazsınız hem de yolda kaybettiğiniz vakit, evde size kazanç olarak döner. Şirketle yapılan sözleşme ya da anlaşmaya göre, birkaç gün evde birkaç gün iş yerinde de çalışılabilir.  Buradaki vakitleri ayarlamak, çalışan kişinin becerisi ile alakalıdır. Zamanını iyi kullanan kişiler, yarattığı vakitlerle, birçok aktivite yaratabilir.

Evden çalışma sistemi, son yıllarda tüm dünyada daha yaygın bir hale gelmiştir. Dünyanın değişen yapısı, iş ve sosyal hayatın değişmesi, bu alanı daha da gelişmiş bir hale getirmiştir. Son bir yıldır yaşanan pandemi sürecinden dolayı, çoğu kişi iş hayatına evden devam etmek zorunda kalmıştır.

evden-calismanin-zorluklari

Her zaman ihtiyaç duyulmayan bir personelin, her gün iş yerinde olmasına gerek duyulmaz. Ya da bir çalışan her gün işi yokken, ofise gidip gelmek istemez. Özellikle özel sektörde daha yaygındır. İş veren kişilerde ekstra maliyetten kurtulmak için, çalışanın haftanın bazı günlerinde evden çalışmasını talep eder.

Evden çalışma yapan kişilerin, iş konusunda daha üretken olduğu gözlemlenmiştir.  Bununla ilgili birçok anket ve araştırma yapılmıştır. Evden rahat bir şekilde çalışan kişiler, ofiste ya da herhangi bir işyerinde çalışan kişilere göre, daha üretken hale gelmiştir. Bunun nedeni stresten uzak kalmak ve yorgunluğun azalması şeklinde belirtilmiştir.  Ofiste çalışanların performansına göre %20 bir artış gözlemlenmiştir.

Evden Çalışmak Nasıl Üretkenliği Arttırır?

Herhangi bir göz üzerinizde olmaz ve evde rahat bir şekilde çalışmak, seriliği arttırır. Herkes sabah 8 akşam 5 arası yüksek bir modda olmayabilir. İşe çalışanın belirlediği bir saatte başlamak, performansın artmasını sağlar. Uzaktan çalışma sistemi, kişinin kendini daha özel hissetmesini sağladığından, işe daha fazla konsantre olabilir. Özgürlük her zaman, daha fazla başarı getirir. Bu detay unutulmamalıdır.  Özgüveni arttıran bir sistemdir.

hosting
uzaktan-calismanin-verimli-olmasi

Bu detaylar üretkenliği arttıran sebeplerdir. Ayrıca uzaktan çalışma sistemi ile sadece bulunduğunuz il değil, farklı çevre illerden de iş hakkında paylaşım yapabilir, yetenekli çalışma arkadaşları bulabilirsiniz. Yani Türkiye’de ki bir iş için, yurtdışından bir çalışan bulma ihtimali artar. Evden çalışma, her zaman üretkenlik ve rahatlık sağladığı için, çoğunlukla başarılı kişilerin, bu yöntemi tercih ettiği gözlemlenmiştir.

Evden ya da uzaktan çalışacak birine iş vermek, iş veren açısından da daha kârlıdır. Maliyet olarak tasarruf sağlar.  Bu çalışanlar için de geçerlidir. İşe gidip gelirken harcanan yol parası ve zaman, evden çalışma sayesinde kâr olarak geri dönüş yapar.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre, evden çalışanların birçoğunun daha fazla para kazandığı görülmüştür. İşe gitmek için, erken kalkmak, belirli bir süre içinde hazırlanmak gibi süre zarflarına ihtiyaç vardır. Kalabalık ve trafiğin yoğun olduğu şehirler göz önüne alındığında, işe girmenin bir hayli yorucu olduğu görülmüştür. Birkaç saat daha erken kalkmak dahi gerekebilir. Bu şekilde işe giden birinin, konsantre olması da bir hayli zaman alır.

Günümüzdeki şartlar göz önüne alındığında evden çalışma daha cazip gelmeye başlamıştır. Hiçbir işveren kolay kolay, çalışanını kaybetmek istemez. Eski bir çalışanın uzaktan hizmet vermesi ile yeni birini işe almak arasında büyük farklar vardır. Yani uzaktan çalışanların daha hevesli ve ise bağlı olduğu da yapılan tespitler arasında yer alır.

uzaktan-calismanin-guzel-yanlari

Evden çalışanlar kişiler için, bazı konulara dikkat etmek ve çalışma arzusunu kaybetmemek oldukça önemlidir. Bunun için bazı detaylara dikkat etmek yeterli olacaktır. İşte o detaylar;

 • Evden çalışmak geçici bir durumdur ve bu durum motivasyon düşüklüğüne sebep olmamalıdır. Görevinizi her zaman tam motive ile yapmak, daha başarılı olmayı sağlar.
 • Her gün mümkünse sabah kalkmak ve alıştığınız zaman diliminde kahvaltı yapmak, motivasyonu arttırır. Ayrıca mümkün olduğunca pijama gibi rahat kıyafetlerle çalışmamak gereklidir. Motiveyi düşürülebilir.
 • Resmi kıyafetlerden de evde uzak durulmalıdır. Bu da stres yaratabilir. Günlük bir kıyafet seçmek, en idealidir.
 • Çalışırken görüntülü bağlantılar kurulabilir. Bu yüzden her zaman bakımlı olmak ve iyi görünmek, motive açısından iyi gelecektir.
 • Bilgisayarla çalışırken, iş yerinde kullanılan programların hepsinin evden çalışma yaparken  de yüklü olması gerekir. İyi bir düzen kurulmalı, her şey yerli yerinde olmalıdır.
 • Evden çalışılacak alan da çok önemlidir. Evde neresi sessiz ve rahatsa orası tercih edilmelidir. Yatakta uzanarak çalışmak, sağlıklı değildir. Çalışma saatleri içinde rahatsızlık olmaması gerekir.
 • Çalışırken saat dilimi de oldukça önemlidir. İşe sabah saatlerinde başlamak daha çok motive sağlar. Arada mümkün olduğunca mola vermek ve akşam üstü işi sonlandırmak gerekir. Bu yüzden yatma ve uyanma saatlerine de dikkat edilmelidir. Bir süre sonra, alışkanlık kazanılmış olur.
online-toplantii-programlari

Evden çalışmanın dezavantajı sosyalleşmenin azalmasıdır. İş ortamında çalışmak sosyalliği ve insan ilişkilerini arttırır. Evden yalnız çalışmak bir süre sonra sıkıcı bir hale gelebilir. Bunun dışında pek bir dezavantajı olduğu söylenemez. Bunların dışında bazı şeyleri de uygulamak, çalışma açısından kolaylık sağlar.

Evden Çalışırken Motivasyonunuzu Nasıl Arttırabilirsiniz?

 1. Dikkat Dağıtacak Objeleri Ortadan Kaldırın: Çalışma ortamı tıpkı ofisle aynı olmalıdır. Gereksiz eşya ya da televizyon gibi cihazlar, ortamda olmamalıdır.
 2. Sabah Güçlü Bir Kahvaltı Yapın: Her sabah erken kalkıp kahvaltı yapmak, kişiyi işe ve güne hazırlar. Kahvaltıda besin değeri yüksek ve zindelik sağlayacak şeyler tüketmek gerekir. Kahvaltı saati mutlaka erken olmalıdır.
 3. Sık Sık Ara Verin: İş yerinde çalışırken, belirli sürelerde mola verilir. Bu evden çalışırken de mutlaka uygulanmalıdır. Çalışanın zihnini toplamasını sağlar. Aradan sonra, işe daha konsantre olabilir.
 4. Hedefleri Küçük Parçalara Bölün ve Tamamlayın: İşlerin hepsini birden yapmak yerine, az az yaparak tamamlamak motivasyonu arttırır. Mümkün olduğunca bu düzende çalışmak gerekir.
 5. Bir Sonraki Günün Planını Mutlaka Yapın: Bir günün sonuna gelirken, ertesi gün yapılacak işlerin planını yapmak, daha düzenli ilerlemeyi ve karışıklığı önler. Mutlaka her gün diğer gün yapılacakların, listesi çıkarılmalıdır.
 6. BONUSMüzik Eşliğinde Bir Çalışma Ritmi Tutturun: Çalışırken, çok küçük bir tonda müzik açmak, motivasyonu arttırır. Müzik seçimi ve dinleme süresi iyi belirlenmelidir. Bu herkes için geçerli değildir. Bazı kişilerde ters etki yapabilir. Genel anlamda motive edicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Raspberry Pi Nedir? Raspberry Pi 4 – 3 ve Zero Özellikleri

Yedekleme Nedir? Yedeklemenin Kritik Önemi | Hosting Yedek Alma