Freelance Sitesi ile Evden Kolayca Para Kazanın

İnternet kullanımının her geçen gün yaygınlaştığı bu dönemlerde, iş ilanları da online siteler aracılığı ile verilmeye başlandı. Kolaylıkla iş bulup para kazanabileceğiniz birbirinden iyi olan tam 13 freelance sitesi mevcuttur. 2000 yıllarının başından bugüne dek web destekli iş ilanları her geçen gün artıyor. Aynı zamanda tek bir noktaya bağlı olmadan çalışmak isteyen insanlar için büyük bir avantaj olan freelance çalışma koşulları ile iş hayatınızı kendi isteğinize göre şekillendirebilirsiniz.

freelance-nedir

Freelance Çalışma Ne Demektir?

Freelancer çalışma tanım olarak; Mekandan ve zamandan bağımsız, tamamen özgür bir şekilde yapılan çalışma şartları Freelancer olarak tanımlanıyor. Freelancer çalışmanın en önemli noktalarından bir tanesi herhangi bir kişiye ve kuruma bağlı olmadan, bireysel olarak çalışmaktır. Kendi işlerinize ve iş yoğunluğunuza göre ne şekilde çalışacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Freelancer çalışmanın avantajları her yönden kişilere fayda sağlayacak niteliktedir. Kendi işinizin patronu olacağınızdan dolayı hangi işlemler için hangi uygulamaları yapacağınız, mesai başlangıcı ve mesai bitim saatini dilediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz, kimseye bağlı kalmadan çalışma prensiplerinizi kendiniz oluşturabileceğiniz bu çalışma modelinin sizlere sağlamış olduğu avantajlar şu şekildedir;

freelance-is-modeli

Dilediğiniz Yerde Çalışma Ortamı Kurabilirsiniz

Bilindiği üzere standart bir çalışma modelinde haftanın 5 ila 6 günü işyerine gitmek zorunda kalırsınız. Bu durum zaman geçtikçe can sıkıcı bir hal başlayabilir. Aynı zamanda işyerinizin bulunduğu noktaya eviniz uzak ise mesai saatinizden daha da erken kalkmak zorunda kalabilirsiniz. Trafik, kötü hava şartları gibi durumlarda da zorluk çekebilirsiniz. Freelancer çalışma şartlarında dilediğiniz her yer sizlere uygun bir çalışma ortamı olabilir. Çalışma saati ve ortamını dilediğiniz gibi ayarlama şansınız mevcuttur.

Müşteri Seçimi ve İş Tamamen Sizin Elinizde

Freelancer çalışma modelinin sizlere sağladığı avantajlardan bir tanesi iş yapacak olduğunuz müşteriyi kendiniz seçebilmenizdir. Üye olduğunuz sitelere gelen müşteri taleplerini kendi yoğunluğunuza göre ayarlayarak onaylayabilir ya da onaylamayabilirsiniz. Çalışma modelinin sağladığı bir diğer avantajlarından bir tanesi de; iş seçimleridir. Sizler, hangi alanda ilerleme kaydetmek isterseniz o alanda çalışmalar yapabilirsiniz.

Tatil Planınızı Kendinize Göre Yapabilirsiniz

Kurumsal şirketlerde tatil planlamalarınızı yaparken aynı departmanda yer aldığınız çalışma arkadaşlarınız ile teyitleşmeniz gerekir. Aksi bir durum olduğu takdirde izin tarihinizin değişmesi olağandır. Freelancer çalışma modelinde böyle bir durum söz konusu değildir. Dilediğiniz zaman tatile çıkabilirsiniz.

Fiyat Politikasını Kendiniz Belirleyebilirsiniz

Çalışacak olduğunuz iş alanında, ne kadar emek verdiğinizi düşünüyorsanız çalışmalarınız için dilediğiniz tutarda fiyat belirleyebilirsiniz. Kurumsal firmalarda ne kadar çalışırsanız çalışın, ücretlerinizi belirleyen kişiler sizin üstlerinizdir. Bu yönlüyle de büyük avantaj sağlar.

freelance-calismanin-faydalari

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

Freelancer çalışmak her ne kadar kulağa hoş gelse de ve kişiler için birçok avantajı bulunsa da düzeninizi oturtana kadar çeşitli dezavantajları ile de karşılaşabilirsiniz. Freelancer çalışmanın sizlere sağladığı dezavantajlar şu şekildedir;

İş Bulamama Riski Yüksektir

Freelancer çalışma modeli tamamen size ait bir çalışma sistemi olduğundan dolayı, üye olduğunuz sitelerde müşterileri tarafınıza çekmek, firmanızın reklamını yapmak uzun bir süreçtir. Bu süre zarfında iş bulamama riskiniz olabilir. Yapacak olduğunuz işlemlerinizin reklamını ne kadar iyi yaparsanız, iş bulma olanağınızda bir o kadar artar.

Müşteri İle Direkt Muhatap Sizsiniz

Müşteriler ile meydana gelebilecek problemleri direkt olarak sizin çözmeniz gerekir. Teslimat işlemleri, müşteriler ile gerekli bilgileri paylaşma ve diğer tüm bilgileri eksiksiz ve zamanında müşterilerinize bildirmeniz gerekir.

İş Bulabilmek İçin Freelancer Sitelerine Yatırım Yapmalısınız

Kısa süre içerisinde iş bulmanız olanaksız olacağından dolayı Freelancer çalışma modeline destek veren sitelere belli başlı yatırımlarınızı yapmanız gerekir. Yaptığınız yatırımlar neticesinde, firmanız öne de çıkabilir tam tersi yerinde de sayabilir.

Tahsilatlar Sıkıntı Yaratabilir

Patron siz olduğunuzdan dolayı iyi ya da kötü tüm işlemlerle birebir sizin ilgilenmeniz gerekir. Tahsilat işlemleri de işinizin en önemli parçasıdır. Yapacak olduğunuz işlemlerden sonra müşteri ile fiyat konusunda anlaşamayabilir ya da ödeme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Freelancer Siteleri

Birbirinden güvenilir freelance sitesi arasında sizlere uygun olacak olan siteler şu şekildedir;

Armut

Freelance siteleri arasında en bilindik platformlardan bir tanesi armut.com sitesidir. Kullanımı oldukça basit bir sistemi vardır. İster web sitesi aracılığı ile isterseniz de internet sitesi üzerinden kaydolarak, ilan verebilir ve gelen ilanları burada görebilirsiniz. Üyelik tamamen ücretsizdir. Ancak herhangi bir hizmete teklif verirseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Yayınlanan iş ilanına en fazla 4 kişi teklif verebilir. Tamamladığınız işlemlerden sonra sizler için yapılan yorum ve puanlama sistemleri de sizin için oldukça önemlidir.

armut-freelance-sitesi

Uzman Kirala

Freelance siteleri, farklı olan iş kollarından faydalanmanızı ve para kazanmanızı sağlıyor. Uzman kirala, üzerinde çalışmış olduğunuz projeyi sisteme yüklediğiniz takdirde, size gelen teklifi değerlendirmeye alarak teklifi kabul edebilirsiniz.

Bionluk

Bionluk freelance sitesi en çok tercih edilen siteler arasında yer alıyor. içerisinde tam olarak 7 farklı kategori bulunuyor. Bu kategoriler arasında çevirmenlik, sosyal medya yönetimi, web tasarımı ve seslendirme gibi kategorilerdir. Bu platform içerisinde profilinizi oluşturarak referans kısımlarını da doldurarak kendinizi ve uzmanlık alanlarınızı burada tanıtarak, size gelen iş tekliflerini değerlendirebilirsiniz. Üye olabilmek ve profil açabilmek için ufak bir tutarda ödeme yapmanız gerekir.

bionluk-freelance-sitesi

Proje Kurdu

Proje kurdu, freelance siteleri arasında güvenirliliği kanıtlanmış, belirli bir kullanıcı seviyesine ulaşmış en önemli sitelerden birisidir. Web tasarım, çeviri metinler, fotoğrafçılık ve metin yazarlığı gibi birçok alanda faaliyet gösterebileceğiniz bu siteye dilerseniz üye olarak freelance siteleri aracılığıyla kendinize bir iş alanı yaratabilirsiniz.

Weebly

Webly yeni gelişen bir freelance siteleri arasında yer alıyor. Webly sitesi, web tasarımı, yazılım, reklamcılık ve grafik tasarım gibi çeşitli noktalarda çalışma yapmanıza olanak sağlıyor. Kategoriler arasında hangisi sizin için uygun ise seçim yaparak kendi işinizi oluşturabilirsiniz.

R10

Freelance siteleri, çalışma şartları bakımından birbirinden farklı olabilir. R10 sitesi de üyeliği ücretsiz olan bir platformdur. Ancak, üyeliği davet yoluyla yapmanız gerekir. Davetiye kodu edindikten sonra dilediğiniz gibi üye olabilirsiniz.

freelance-para-kazanabileceginiz-siteler

En İyi Yabancı Freelance Siteleri

Freelance siteleri sadece Türk platformlarında değil yabancı platformlarında da tercih ediliyor ve sıklıkla kullanılıyor. Yabancı dil seviyeniz belirli bir seviyenin üzerinde ise burada kolaylıkla kendinize uygun bir iş bulabilirsiniz. Yabancı siteler arasında sizler için uygun olabilecek ve yararlanabileceğiniz 5 freelance sitesi şu şekildedir;

yabanci-freelance-siteleri
  • Fiverr: En çok tercih edilen freelance siteleri arasında ilk sırada yer alıyor. Yaptığınız ve tamamladığınız işlere göre ilanlarınız ön plana çıkartılarak birçok kişiye sunulur.  Dünya genelinde büyük freelance siteleri arasında yer alan bu siteye üye olarak çalışabilirsiniz.
  • Upwork: Profesyonel firmaların yer aldığı upwork sitesinde birçok alanda iş ilanları mevcuttur. Sahip olduğunuz yeteneklerinize göre bu freelance siteleri aracılığı ile sizlerde dilediğiniz alanda hizmet verebilirsiniz.
  • Nexxt: Tam olarak 85 milyon üyesi olan bu platforma üye olarak UBER, Amazon gibi çeşitli dünya siteleri ile çalışma şansı elde edebilirsiniz.
  • People Per Hour: Sosyal medya, dijital teknoloji işlemleri, tasarım ve marka yönetimi gibi birçok alanda iş bulabilirsiniz.
  • Guru: Sizi uzmanlar ile buluşturan önemli bir freelance sitesi olan Guru sitesini diğerlerinden ayıran tek fark, üye olabilmek için yüksek ücret ödemeniz gerekir. Global bir site olmasından dolayı üye olduğunuz takdirde kısa süre içerisinde çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Influencer Ne Demek? Influencer Marketing Kampanyası Nasıl Yapılır?

Kripto Para Nedir? En Popüler 5 Kripto Para Birimi