UTM Builder Nedir? UTM Neden Kullanılır? | UTM Link Oluşturma

Bir pazarlama stratejisi oluşturduktan sonra bu strateji doğrultusunda hedefe ulaşabilmek adına bazı yöntemlerden yardım almak gerekiyor. Örneğin; hedeflenen kitleyi iyi anlamak oldukça önemli. Bu bakımdan UTM pazarlama stratejilerinin etkin bir şekilde hayata geçirilmesini sağlıyor. Peki, UTM nedir? UTM ne işe yarar? UTM Builder neden kullanılır? Bu sorular ve daha fazlası hakkında bilgi yazının devamında.

UTM Builder

UTM Builder Nedir?

Açılımı Urchin Tracking Mode olan UTM Builder, oluşturulan bir pazarlama stratejisinde hedeflenen kitleyi tanımayı sağlayan verilerin toplanmasını sağlayan araçlardır. UTM ile çok sayıda veri toplanabilir ve pazarlama stratejisi kapsamlı bir şekilde tamamlanabilir. Oldukça basit bir kod olan UTM Builder, özel bir URL’ye ekleniyor ve böylelikle linkin kaynağı, pazarlama aracı ve kampanyanın adı kolaylıkla izlenebiliyor.

Bunun dışında UTM Builder, hedef kitlenin hangi kampanya üzerinden geldiğini, nasıl geldiğini ve hangi kampanyaya gittiğini Google Analytics üzerindeki site istatistiklerinde görüntülemeyi mümkün kılıyor. UTM her kampanya özelinde bir URL oluşturuyor ve sonra oluşturduğu URL’yi hedef kitlenin belirlemiş olduğu adrese yönlendiriyor. Yönlendirmenin yapıldığı bu adres genellikle hedef kitlenin kullandığı özel bir domain oluyor.

UTM Builder nedir

UTM Builder Ne İşe Yarar?

Web sitesine gelen kitle hakkında çok sayıda bilgi elde edebilmek için son derece yarar sağlayan UTM koduna bazı değerler ekleniyor. Bu sayede girişimci, pazarlamacı ve stratejistler; web siteleri hakkında en net bilgilere kısa sürede sahip olabiliyor. Sahip oldukları bu önemli bilgiler doğrultusunda stratejilerini yeniden şekillendiriyor ve ayrıca bu önemli bilgileri raporlarında da kullanıyorlar.

Kapsamlı ve etkili bir dijital pazarlama stratejisi ya da reklamcılık gerçekleştirmek için UTM’nin sunduğu parametrelerden mutlaka faydalanmanız gerekiyor. En başta gelirlerin kaynağını izlemeyi mümkün kılan bu eşsiz parametreler bunun dışında da pek çok farklı fayda da sağlıyor. Bu durum modülü nasıl kullandığınıza göre farklılık gösteriyor. Modülü kullanma yönteminizi doğru belirleyip işinizi kolaylaştıran faydalar sağlayabilirsiniz.

utm-kodlari

Tüm bunların yanında UTM Builder sayesinde web adresinize gelen önemli trafiği arttırmak adına size fayda sağlayacak ideal içerikleri tespit edebilirsiniz. Ayrıca şirketin birbirinden farklı işler yürüten bölümleri, UTM verileri ile kendi stratejilerine göre kampanyalar oluşturabiliyor. Bu da UTM’nin çapraz işlevinin bir özelliği olarak ön plana çıkıyor.

Bunun yanı sıra UTM Builder olarak adlandırılan araçtan faydalanarak stratejinizi en uygun duruma getirebilirsiniz. Bu sayede de stratejinizin başarılı olmasını sağlayabilir ve aynı zamanda gelirinizi kademeli olarak artırabilirsiniz. Bu açıdan çok sayıda girişimci ve uzman, UTM parametreleri ile iş modellerinin, stratejilerinin, kampanyalarının ve reklamlarının kazancını kolaylıkla artırabiliyor.

UTM Kodu Nasıl Oluşturulur?

UTM link oluşturma doğrultusunda kampanya URL’sine eklenmesi gerekli olan beş çeşit UTM Builder değişkeni ve değişken kodu bulunuyor. Campaign, content, medium, source ve term olarak adlandırılan bu değişkenler ile web adresinin trafiği ve ziyaretçilerine ait bilgiler kolaylıkla daraltılabilir hale geliyor. Böylelikle ihtiyaç duyulan bilgi kolaylıkla öğrenilmiş oluyor. Bu nedenle kampanyanın UTM kodu olması büyük önem taşıyor. UTM link oluşturma sayfasına giriş yapabilirisiniz.

utm oluştuma sayfası

Source

Source kodu, web sayfasına gelen trafiğin ve hedef kitlenin hangi arama motorundan, haber metninden, Facebook, LinkedIn ya da Twitter gibi platformların hangisinden geldiğini tespit etmeyi kolay bir hale getiriyor. Bu etiket sayesinde trafik tespitinin sağlayabilmek için “&utm_source = twitter” gibi düzenlenen kodun kullanılmasına mutlaka önem vermek gerekiyor.

hosting
utm etiketi oluşturma

Medium

Medium kodu kullanılarak web adresine gelen ziyaretçinin ne tür bir trafikle geldiğini tespit etmek kolaylaşıyor. Ziyaretçiler e-posta, banner, sosyal medya, tıklama özelinde ödeme yapılan reklam araçları, organik ziyaret ya da markalarla yapılan ortaklıklar gibi kanallarla gelebiliyor. Bunu tespit etmek için “&utm_medium=banner” gibi düzenlenen kodun kullanılmasına önem vermek gerekiyor.

utm nasıl çalışır

Campaign

Campaign kodu da anahtar kelimelerin analizlerini yapmak adına tercih ediliyor. Bu bakımdan da belirli ürünler özelinde tanıtımlar için kullanılıyor. Bunun yanı sıra trafik özelinde sonuç alınan kampanyanın performans değerlerinin de izlenmesinde tercih ediliyor. Bunu tespit etmek için “&utm_campaign=ad” gibi düzenlenen kodun kullanılmasına önem vermek gerekiyor. Burada “ad” yerine kampanya adı ya da slogan geliyor.

Content

Content kodu ise belirli bir içeriği ve hedefi olan reklam çalışmalarında A / B testlerinde tercih ediliyor. Bu sayede call-to-action performansları değerlendirilebiliyor. Ancak aynı URL özelinde bağlantılar birbirinden farklılık gösterebiliyor. Bu bakımdan hangi bağlantının kullanıldığını tespit edebilmek için “utm_content” gibi düzenlenen kodun kullanılmasına önem vermek gerekiyor.

Term

Term kodu da tıklama başına ödemenin yapıldığı reklam çalışmalarında yer alan çeşitli keyword’ler için tercih ediliyor. Böylelikle reklam bağlantısına tıklayan insanların esasen neyi aradığı tespit edilebiliyor. Ancak bunun için kategori ve ürün kullanımı gerekiyor. Bunun için “&utm_term=pilates-topu” gibi düzenlenen kodun kullanılmasına önem vermek gerekiyor.

utm-nedir-nasil-olusturulur

UTM Builder Kodu Neden Kullanılır?

Urchain Tracking Mode kodu kullanarak kişilerin elde edeceği çok sayıda fayda bulunuyor. UTM ile kişiler deneme ve yanılma isteyen stratejilerde yanılma payını en aza indirebiliyor. Bu deneme yanılma yöntemi çok sayıda pazarlamacının strateji başarısının tespiti için yeni pazarlarda kullanmak zorunda kaldığı bir yöntem olabiliyor. Bu yöntem sonucunda da kampanya maliyetlerinin artmasına sebep olabiliyor.

Tam da bu noktada UTM’nin sunduğu değişkenler devreye girerek deneme yanılma işlemlerinin zaman aralığını daraltıyor. UTM builder ile de tespit edilmek istenen dönüşümlerin tespiti kolaylaşıyor. Sosyal medya kanalları ile gelen dönüşümlerin maliyeti tespit edilemiyor. Instagram sayfasında yayınlanan fotoğraf altı yazı bölümünde hedeflenen kitlenin tıklama yapabileceği URL sistemi bulunmuyor ancak trafiğin çoğunluğu Instagram aracılığıyla gelebiliyor.

utm nedir

Benzer bir şekilde beklentinin düşük olduğu bir internet sitesinden çok sayıda trafik elde edilebiliyor. Tam bu noktada UTM etiket sistemi devreye girerek trafiğin nereden geldiğini ve performansını ölçüyor. Bu bakımdan maliyet tespiti yapılırken de hangi kanalın daha fayda sağladığı hakkında karara varılabiliyor ve strateji buna göre yönleniyor.

UTM Builder ile Site Trafiğinizi Detaylı Raporlayın

Tüm bunların yanı sıra UTM Builder sistemi rapor etme çalışmalarında çok sayıda fayda sağlıyor. Müşteriler ve işverenler pazarlamacıların yürüttükleri kampanya çalışmalarının etkilerini kanıtlamasını isteyebiliyor. UTM parametreleri de bu kanıtların eksiksiz bir şekilde sunulmasını mümkün kılıyor. Böylelikle hazırlanması istenen raporda hangi kampanya çalışmalarının işe yaradığı kolaylıkla gözler önüne seriliyor.

Satış ortaklığı için yapılan anlaşmalar da dijital dünyanın en önemli kampanya çalışmaları arasında yer alıyor. Çok sayıda çalışma bu sayede satış yapıyor ve para kazanıyor. Ancak pazarlamacıların yapılan hangi ortaklığın fayda sağladığını ve yüksek performans sunduğunu anlayabilmesi gerekiyor. UTM parametreleri de bu aşamada devreye girerek tespitlerin kolaylaşmasına yardım ediyor.

utm-nasil-kullanilir

Marka temsili ya da ürün satışı için bir influencer ile yapılan anlaşmada da UTM parametreleri kullanılıyor. Bu tür çalışmalarda kullanılan UTM değişkenleri blog yazarı ya da sosyal medya fenomeninin çalışmasının performansının görünmesini sağlıyor. Bu da gereksiz harcamaların önüne geçerek çalışma adına doğru komisyonların ödenmesine yardımcı oluyor.

En iyi kurgulanan pazarlama stratejisinde bile uygulama aşamasında iyi bir takip sisteminin bulunması gerekiyor. Bu bakımdan UTM Builder pazarlamacıların kullandığı en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Siz de bir pazarlama stratejisi oluşturduktan sonra hayata geçirmeden önce tüm bu değişkenleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde atladığınız bir trafiğin getirdiği faydayı tespit edemeyebilir ve yanlış kampanya çalışmaları kurgulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı ve Kolay Web Sitesi Açmak Mümkün mü?

WebMail Nedir? | Ücretsiz Web Mail Programları