Gereksiz Dosyaları Silmek İçin En İyi 5 Program!

Gereksiz dosya silmek için kullanabileceğiniz en iyi 5 programı sizler için derledik. Bilgisayar, telefon veya tablet gibi elektronik cihazları kullandığınız süre zarfında bu cihazların hafızaları  birçok dosya ve içerik ile dolmaktadır. Belirli bir zaman sonra bu doluluk elektronik cihazlarınızın tam verimle çalışmasını güçleştirmektedir. Bu durumunda donma ve gecikme sorunları, cihazlarınızda kronik bir problem haline gelebilmektedir.

Bilgisayar ve telefon gibi cihazlarınıza yüklediğiniz Gereksiz Dosyaları Silmek istediğinizde gerçekten silebildiğinizden emin misiniz? Yüklediğiniz oyunlar, programlar veya dosyaları doğru bir şekilde silemediğinizde bellekte hala yer kaplamaktadır. Bu durumu tamamen ortadan kaldırabilmek amacıyla program geliştiricileri çeşitli uygulamaları hayata geçirmiştir. Temizlik programları, cihazınızın belleğindeki tüm gereksiz içerikleri etkili bir şekilde ortadan kaldırmaktadır.

bilgisayarda-zararli-dosya-temizleme

Bu programlar, toplum içerisinde gereksiz dosya silme programı olarak bilinmektedir. İlk olarak, bilgisayarlar için üretilen bu tarz içerikler daha sonrasında teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesiyle telefonlar ve tabletler için de uyarlanmıştır. Son zamanlarda mobil cihazlarda bu uygulamaların kullanımı artış göstermiştir. Çevrimiçi marketlerden erişebileceğiniz bu programlar, kolay kullanım ve hızlı ara yüz sağlamasıyla çoğu cihazda yer edinmiştir.

Aklınızda neden gereksiz dosya silmek programı kullanmalıyım gibi bir soru oluşuyorsa bunun pek çok cevabı vardır. Bu nedenleri sıralayacak olursak:

  • Sildiğinizi düşündüğünüz birçok uygulama, bazı durumlarda bellekten tamamen silinmez.
  • Kullandığınız cihazların ön belleğini bu programlar sayesinde temizlersiniz ve cihazın daha verimli kullanılmasına imkanı sunar.
  • Bilgisayar ve mobil cihazlarda bellek sorununuzu ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Yukarıda maddelediğimiz gibi birçok farklı cevap, neden bu programları kullanmanız gerektiğini işaret etmektedir. Sizler için günümüzde aktif olarak hizmet veren, kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen gereksiz dosya silme programı listesi oluşturduk

Gereksiz Dosya Silmek

Sizlere anlatacağımız programlar içerisinde hoşunuza giden, cihazınıza uygun olan uygulamayı seçip hızlı bir şekilde kullanıma başlayabilirsiniz. Bu programları deneyimledikten sonra gözle görülür bir şekilde bilgisayarlarınızda veya mobil cihazlarınızda hız farkını hissedeceksiniz. Belirli periyodlarla bu programlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Uygulama, dosya ve herhangi bir içeriği silerken artık bu dosya silme programları kullanmanız silme işlemini %100 oranında gerçekleştirecektir.

hosting
gereksiz-dosya-silme-programlari

Günümüzde gereksiz dosya silme programı olarak çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Kimileri ücretli hizmet sunarken kimiler tamamen ücretsiz bir kullanım sunmaktadır. Ayrıca her uygulamanın kendi içerisinde farklı özellikleri ve işlem kapasitesi bulunmaktadır. Bu sebeple sizlere uygun olan uygulamayı kullanmanız verim almanız için önemli olacaktır. Uygulamalar, mobil cihazlarınızın işletim sistemi ve sürümlerine göre de sınıflandırılabilir. Bazı programlar yalnızca bilgisayar için üretilmişken bazılarının mobil sürümleri de vardır.

Yazımızın devamında sizler için derlediğimiz, gereksiz dosya silme programı çeşitleri sıralayacağız. Cihazınıza uygun olanı yükleyerek sorunsuz bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Bu programlarla yapacağınız bazı işlemler kısa bir süre içerisinde hallolurken bazıları ise hatırı sayılır zaman alabilmektedir. İşlemin boyutuna göre programın çalışma hızı değişiklik gösterebilmektedir.

CCleaner

Bu program, birçok editör ve bilgisayar uzmanı tarafından şiddetle önerilmektedir. Gereksiz dosya silme programı denildiğinde akla ilk gelen öncü uygulamalardan biri olmuştur. İlk başlarda yalnızca bilgisayar sisteminde işlem görürken son zamanlarda mobil uygulamasıyla birçok elektronik cihaza hizmet sunmaktadır. CCleaner geliştiricileri, zaman içerisinde bu programla birçok ödül ve başarı toplamıştır.

ccleaner-dosya-temizleme

Bilgisayarda gereksiz dosyaları silmek CCleaner ile artık çok kolay. Dünya genelinde, yaklaşık 2,5 milyon kez indirilen bu program, birçok özelliğiyle en etkili dosya silme programı olarak kabul edilir. Hem Windows, hem macOS hem de Android için çeşitli sürümleri bulunmaktadır. Program kullanım halinde iken minimum kapasitede kaynak kullanımı yapmaktadır.

Cihazınıza ücretsiz olarak ekleyebileceğiniz bu programın bir de ücretli sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz sürümü de ihtiyacınız olan tüm işlemleri sizlere sağlayabilmektedir. Tarayıcıda kaydolan bilgileri, bilgisayar belleğinde kullanılmayan içerikleri ve geçici belleği temizlemenizi sağlar. Bu sayede cihazlarınız eskine göre hızlanır ve kullanımı daha akıcı bir hale gelir. Gereksiz dosyaları silme programı olarak gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Clean Master ile Gereksiz Dosyaları Silmek

Mobil cihazların vazgeçilmez uygulaması olan Clean master, gereksiz dosya silme programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Android cihazlarda büyük bir uyumlulukla çalışmaktadır. Program içerisindeki antivirüs programı ve kapsamlı temizlik özellikleri dikkat çekmektedir. Bu özelliklerin yanında, program birçok detaylı işlem de barındırmaktadır. Ücretsiz sürüm sayesinde silme ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.

clean-master-download

 Bilgisayarda gereksiz dosyaları silmek Clean Master ile artık mümkündür. Android ve macOS uyumlu sürümlerden sonra Windows platformu için de uygulama geliştiricileri bir sürüm çıkartmıştır. Sistem optimizasyonu için de Clean Master’ı kullanabilirsiniz.  Arka planda çalışan uygulamaları yönetmenizi sağlar. Bu sayede cihazınızın verimini arttırmanıza olanak verir.

Uygulama silme dışında Clean Master ile enerji tasarrufu, CPU soğutma ve uygulama kilitleme gibi ekstra işleri gerçekleştirebilirsiniz. Yoğun olarak mobil cihazlara yönelik verilen hizmetlerle, cihazınızın birçok kısmında kullanabileceğiniz özellikleri sizlere sağlamaktadır.Clean Master, gereksiz dosya silme programı olarak kullanımı tamamen ücretsiz bir şekilde marketlerde sunulmaktadır.

SD Maid Gereksiz Dosyaları Silmek

Mobil cihazlarda hizmet veren SD Maid uygulaması, özellike Android cihazların en eski temizlik uygulamaları arasındadır. Gereksiz dosya silme programı olarak yıllardır en çok indirilen uygulama listelerinde yer almaktadır.  Kullanım ara yüzü, oldukça sade ve basit bir şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede hızlı bir temizlik imkanı sunmaktadır. Gereksiz dosyaları ve boş klasörleri bu uygulama ile silerek belleğinizde alanlar açabilirsiniz.

SD-Maid

Bilgisayarda gereksiz dosyaları silmek SD Maid ile yapılamamaktadır çünkü yalnızca Android cihazlar için üretilmiştir. Profesyonel sürümü bulunan bu uygulama, ücretli kullanımında periyodik temizleme planlaması yapabilmektedir. Uygulama yalnızca Android cihazlara hizmet verdiğinden burada oldukça stabil çalışmaktadır. Uygulamanın tarama özelliğini kullanarak cihazınızdaki tüm gereksiz dosyaları silebilmektesiniz.

System Ninja

Bu program yukarıda verdiğimiz örnekler gibi bellek temizleme işlevi gören önemli uygulamalardan biridir. Bilgisayarlarda kullanabileceğiniz System Ninja, gereksiz dosya silme programı olarak güvenle tercih edebileceğiniz bir programdır. İnternet tarayıcınızla ilgili temizlikleri veya sistem temizliklerini hızlı bir şekilde bu programla halledebilirsiniz. Sisteminizin optimum bir şekilde çalışması için size yardımcı olmaktadır.

Programı kendi web sitesi üzerinden indirebilmektesiniz. Bilgisayarda gereksiz dosyaları silmek System Ninja sayesinde kolay bir işlem haline gelmektedir. System Ninja, gereksiz dosyaları sizler için tarayıp listelemektedirler. İsterseniz karşınıza çıkan tüm dosyaları silebilirsiniz, isterseniz de arasından seçerek silme işlemi yapabilirsiniz. Ücretli sürümleri, dosya silme yanında çeşitli özellikler de sunmaktadır.

Glary Utilities

Glary Utilities bilgisayarınızı korumak ve hızlandırmak için hizmet veren ücretsiz programlardan biridir. Gereksiz dosya silme programı olarak kullanabileceğiniz bu uygulama, bilgisayarınızdan üst seviyede verim alabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Tarayıcı geçmişi ve ön belleği temizleme, gereksiz dosya silimi ve dosya şifreleme gibi çeşitli özellikleriyle kullanıcı dostu bir programdır. 

Glary-Utilities-dosya-temizleme

Bilgisayarda gereksiz dosyaları silmek Glary Utilities yardımıyla hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Türkçe dil desteği içeren paket ile ülkemizde de bir popülerlik elde etmiştir. Ücretsiz erişim sağlayabileceğiniz program, kendi web sitesi üzerinden indirilebilmektedir. Hem kurulumu hem de kullanımı oldukça basit bir şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosya ve içeriklerden Glary Utilites sayesinde kolayca kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ubuntu Nedir? Ubuntu İşletim Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Trojan Nedir, Trojan Virüsü Nasıl Temizlenir?