Ping Süresi Nedir? Ping Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Ping süresi internet ağının veri iletişim hızını gösterir , radyo veya video yayını gibi canlı multimedya veri akışlarını direkt olarak etkiler. Ayrıca ‌ping süresi uzun olan ağlarda, ‌online oyunların akıcılığı da olumsuz etkilenebilir. Bu yazımızda ‌ping nedir, ‌ping testi veya ‌ping süresi kısaltmak gibi konularda detaylar bulacaksınız.

ping-nedir

‌Ping Nedir?

Ağın hızı, veri paketlerinin iki nokta arasında iletilme süresi olarak bilinir. Bu sürenin ölçülmesi için ‌ping komutu kullanılır. ‌ICMP protokolü kapsamında iki taraf arasında seyahat eden ‌Ping paketleri, anlık hız hakkında fikir verir. ‌Ping süresinin uzun olması ağ iletim hızının aynı oranda düşük olduğu anlamına gelir. ‌Ping sürelerine etki eden birden çok faktör olabilir. 

‌ICMP Protokolü ve ‌Ping Komutu

İngilizcede açılımı ‌”Internet ‌Control ‌Message ‌Protocol” olan ‌‌ICMP, internet kontrol mesaj protokolü anlamına gelir. İnternet ağının temelini oluşturan ve ‌TCP/‌IP protokol takımında çalışan ‌‌IP, uç noktalarda, sunucularda, istemcilerde veya ağ geçitlerinde oluşan hataları tespit edemez. ‌ICMP ise yaşam süresi dolan paketler, hata oluşumları, yol değişiklikleri gibi çoğu olumsuz konuda geri besleme yapar.

ping-suresi-ne-demek

ICMP mesajları sayesinde ciddi bağlantı sorunlarını anında öğrenen ağ cihazları, olası veri kayıplarının veya yavaşlıkların önüne geçer. ‌Ping, ‌ICMP protokolü temelinde çalışan bir test komutudur. Ağ üzerinde iletim hattının kontrolü için kullanılan ‌ping paketleri, bilgisayar ağı üzerinde bulunan aktif cihazların ulaşılabilir olup olmadığının tespitinde de kullanılır.

‌Ping Nasıl Çalışır?

‌Ping komutu iki ‌IP adresi arasında çalıştırılır. Hedef ‌IP adresine ‌ping komutu verildiğinde karşı tarafa ‌ECHO_REQUEST istek paketi gönderilir. İstek kendisine ulaşan hedef ‌IP adresi, kaynak noktasına ‌ECHO_REPLY cevap paketini yollar. İstek mesajıyla cevap mesajı arasındaki süre gecikme süresi olarak bilinir. Gecikme süresi ne kadar uzunsa bilgisayar ağının hızı o kadar yavaş anlamına gelir.

ping-suresi-nasil-duser

‌Ping Testi Nasıl Yapılır?

Temelde ‌ping testi bilgisayarın komut sistemi üzerinden yapılır. ‌Windows işletim sisteminde başlat tuşuna basıldıktan sonra ‌CMD yazıp ‌enter tuşuna basmak bizi komut satırı ekranına götürür. Komut satırında ‌ping komutu yazıldıktan sonra ilgili hedef ‌IP adresi ismi yazılabilir. ‌Linux işletim sistemlerinde de benzer şekilde komut kullanım imkânı vardır.

Örneğin ‌CMD ekran üzerinden bir oyun sunucusunun ‌IP adresi veya internet sitesinin ‌domain adı yazılarak ‌ping testi yapılabilir. Bu test karşı tarafa ne kadar sürede ulaşacağımızın bir göstergesidir. ‌Ping, farklı paket sayısı veya değişik paket büyüklükleriyle de yapılabilir. ‌Ping testi için komut satırı ekranına alternatif olarak geliştirilen masaüstü uygulamalar veya ‌online hizmetler de kullanılabilir.

ping-nedir-ping-nasil-duser

İdeal ‌Ping Süresi Nedir?

‌Milisaniye ‌(‌ms) birimiyle ifade edilen ‌ping süresinin bağlantı için yeterli olup olmadığı kullanılan uygulamaya bağlıdır. Örneğin akıcı bir ‌online oyunda ‌ping süreleri çok önemliyken radyo yayın akışı için ara sıra gerçekleşen takılmalar çok da sorun olmayabilir. Canlı akış yayınlar UDP protokolüyle de çalışabilir. UDP alt yapısında veri paketlerindeki kayıplar önemsizdir.

 • 0 ila 20 ‌ms aralığındaki ‌ping süresi, kesinti istenmeyen multimedya akışı için veya profesyonel bilgisayar oyuncuları için ideal kabul edilir.
 • 20 ila 50 ‌ms aralığındaki ‌ping süresi, genel bilgisayar oyuncuları için yeterli görülür. Bu aralıkta çok yüksek grafik veriler taşımayan oyunlarda takılmaların gerçekleşme olasılığı düşük olur.
 • 50 ila 100 ‌ms aralığındaki ‌ping süresi, oyunlar için ideal kabul edilmese de ‌web siteleri üzerinde sörf yapan kullanıcılar için sorun oluşturmaz.
 • 100 ila 500 ‌ms aralığındaki ‌ping süresi, sınır kabul edilir. İnternet ağının yavaşlığına işaret eden süre, ‌online oyunları çıkmaza sokarken çoğu internet aktivitesinde sorunlar oluşturabilir.
 • 500 ‌ms üzerindeki ‌ping süresi, sağlıksız bir ağın işaretçisidir. Yüksek ‌ping süresi olarak kabul edilen yarım saniye ve üzerindeki gecikmeler, ağ üzerinde fiziksel sorunlar olabilir.
alastyr-hosting-fiyatlari

‌Ping Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Ping süresi uzun olan bir ağda birden fazla gönderme veya alma işlemi yapılıyor olabilir. Örneğin aynı ağda ‌online film izleyen bir kullanıcı diğer kullanıcının ‌ping süresini uzatır. Bant genişliğini dolduran canlı multimedya içerikler veya yoğun indirme işlemleri hassas uygulamaların iletişimini etkiler. ‌Ping süresi çok uzun olan kullanıcıların arka planda yapılan ağ işlemlerini kapatmaları gerekir.

İnternet ağında haberleşen noktaların birbirlerine olan fiziksel uzaklığı veri paketlerinin iletim süresini direkt olarak etkiler. Örneğin bir internet siteniz varsa, yayın yaptığınız hedef kitleniz hangi ülkede ise aynı ülkeden ‌hosting kiralaması yapabilirsiniz. Böylece kullanıcıların ‌web siteye ulaşma hızı daha yüksek olacaktır. Birden çok ülkeye hizmet veriliyorsa CDN yöntemleri alternatif olabilir.

İletim ağının fiziksel yapısı da gecikme sürelerinde önemli bir faktördür. Örneğin bakır alt yapıyla kullanılan bir bilgisayar ağında 100 metreden fazla uzaklıkta veri kayıpları veya yavaşlıklar oluşabilir. Fiber optik teknolojisi ışıkla iletim yaptığı için bu mesafe kilometrelerce uzayabilir. Örneğin bir güvenlik kamerası izleme sisteminde ‌IP kameraların toplandığı ‌switch cihazları fiber optik kabloyla merkeze getirilmelidir.

Wi-Fi gibi kablosuz ağlar ile ‌internete bağlanan bir kullanıcı yavaşlık hissettiği anda modemi destekliyorsa 2,4 ‌GHz frekansından 5 ‌GHz frekansına geçebilir. 5 ‌GHz bandı modem ile bilgisayar arasındaki iletişimin hızını artırır. Bu da yetmiyorsa kablolu ağ tercih edilebilir. Kablolu ağın kayıpları daha az olacağı için ‌ping sürelerinin kısalmasına yardım eder.

ping-testi-nasil-yapilir

Oyunlarda ‌Ping Süresi Uzun Olursa Ne Yapılmalı?

Online oyun oynayanların başlıca şikâyetlerinden biri olan uzun ‌ping süreleri, anlık takılmalara neden olabilir. Oyun kalitesini bozan yavaş bağlantı bazı durumlarda ‌online oyun oynamayı imkansız hale getirebilir. Problemin yavaş bağlantıdan kaynaklandığını ping testi ile anlamak mümkündür. Bu sorunları yaşayanlar ve ‌ping süresini düşürmek isteyenler aşağıdaki kontrolleri yapabilir:

oyunlarda-ping-suresi
 • İnternet hızı ‌speed test uygulamalarıyla kontrol edilmeli ve bir sorun varsa internet servis sağlayıcı firmasına arıza kaydı düşülmelidir.
 • İdeal internet hızına sahip oyuncular için aynı modeme bağlı kişi sayısı yüksek olabilir. Paylaşım yapılan kişi veya cihazların sayısı azaltılabilir.
 • Modeme bağlı cihaz sayısı çok değilse ve ‌ping süresi sorunu devam ediyorsa ortak kullanıcılar multimedya izleme veya indirme gibi yoğun internet aktivitesi içerisinde olabilirler.
 • Yüksek iletişim hızı sırasıyla fiber ağ, bakır ağ, 5 ‌GHz ve 2,4 ‌GHz kablosuz ağ şeklinde belli değerlerde düşebilir. 5 ‌GHz ‌Wi-Fi ağı daha az baskılandığı için 2,4 ‌GHz frekansına oranla daha hızlıdır.
 • Bir ‌Ethernet kablosuyla modemle direkt bağlantı kurmak kablosuz ağlardan daha sağlıklıdır. Ağ hızından şikayet eden ‌online bilgisayar oyuncuları, fiziksel bağlantılarını kontrol etmelidir.
 • Ping süresi uzun olan oyuncular oyun sunucusunu yakın bir ‌lokasyona çekebilir. Fiziksel mesafenin kısalması ‌ping sürelerinin düşmesini sağlayabilir.

‌FPS ile ‌‌Arasındaki Farklar

İngilizce açılımı ‌Frame ‌Per ‌Second olan ‌‌FPS, saniye başına gösterilen karedir. Yüksek ‌FPS değeri akıcı görüntülerin temelini oluşturur. FPS ayarı düşük kalan bir oyun görüntüsündeki kalitesizlik, ‌ping süresinden bağımsızdır. ‌FPS ayarı ideal aralıkta tutulmalıdır. Çünkü çok yüksek ‌FPS ayarı, yetersiz bant genişliği veya güçsüz ekran kartı faktörleriyle bir araya geldiğinde sorunlar oluşabilir.

pin-suresi-test-etmek

‌Ping Cevabının Gelmeme Nedenleri Nelerdir?

‌Ping testi yapılan ‌IP adresi bir ağ cihazına ait olur. ‌Ping cevabı alınamayan bir testte karşıdaki cihaz kapalı veya fiziksel ağ kopukluğu gerçekleşmiş olabilir. Ayrıca güvenlik önlemi için cihaz üzerinde ‌ICMP izinleri kapatılmış da olabilir. Ayrıca bunlara ek olarak bant genişliği tamamen dolu bir bilgisayar ağı üzerinde ‌ping testi yapmak da imkânsızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlock Nedir? AdBlock Ayarları ve Avantajları Nelerdir?

VPN Nedir? En Popüler VPN Programları