Google, Avrupa’daki O Şansını Kaybetti | Google Android Arama Motoru

Google Android Arama Motoru ekranında büyük bir değişikliğe gidiyor. Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda Google ana arama motorudur. Kullanıcılar Play Store’dan başka bir mobil tarayıcı yüklediğinde, diğer Google hizmetlerini kullanamazlar. Komisyonun geçen yıl aldığı karar, Google’ın kullanıcılara alternatif arama motorları ve tarayıcı uygulamaları sağlamasını gerektirdi.

Google, artık kendi arama motorunu istediği gibi “varsayılan” olarak ayarlayamayacak noktada bulunuyor. Google, kullanıcılara yeni Android cihazlarında seçmeleri için Google’ın yanı sıra diğer arama motorlarını da göstermeye başlıyor. Bu anlamda, Google android arama motoru seçim ekranı üzerinde önemli değişiklikler yaşanacağı belirtilmiştir. Rakiplerinin de ön planda yer alması için Google bir fırsat ortamı yaratmıştır.

Google Android Arama Motoru

Android Arama Motoru Seçim Ekranı Nedir?

Yeni seçim ekranına göre, Android cihaz ilk kez kurulduğunda, kullanıcı arama motoru seçimini görebilecek. Arama devi, Eylül ayından itibaren ücretsiz olarak bu durumu sağlayacaktır. Farklı arama motorları da dâhil edilecek ve seçim ekranında görüntülenen hizmet sayısı artacaktır. Şu anda seçim ekranı yalnızca dört arama sağlayıcısı içeriyor.

hosting

Bu arama sağlayıcılarından biri Google’dır ve diğer üçü kapalı bir teklif süreci ile seçilir. Her arama sağlayıcısı, kullanıcı seçim ekranından her seçim yaptığında, ödemek istediği fiyatı belirtir ve ardından Google, minimum teklif eşiğini aşan en yüksek teklifi veren üç kişiyi seçer. Devamında ise rastgele sırada Google android arama motoru seçim ekranı görüntüler.

Android Arama Motorunda Neler Değişecek?

Değişiklikler, Avrupa Ekonomik Alanı ve Birleşik Krallık’ta satılan tüm cihazlar için geçerli olması planlanıyor. Google android arama motoru seçim ekranı on ikiye kadar sağlayıcı gösterecek ve hiçbirinin katılmak için ödeme yapması gerekmeyecek. İlk beş web analitiği hizmeti, belirli bir ülkedeki en popüler motorlara sahip olacak ve StatCounter tarafından belirlenen şekilde rastgele sırada görüntülenecektir.

hosting kampanya

Bunların altında Google, rastgele sırayla yedi sağlayıcı gösterebilecek.  Ayrıca Google, aralarından seçim yapılması istenen yediden fazla sağlayıcı olduğu zaman, seçim ekranı görüntülendiğinde yedi tane rastgele seçimin görüntüleneceği belirtilmiştir.

google chrome

Android Arama Motoru Seçim Ekranı Neden Önemli?

Google rekabet direktörü olarak yer alan Oliver Bethell, Komisyondan gelen ve oldukça fazla talep edilen geri bildirimin ardından, seçim ekranında, uygun arama sağlayıcıları için katılımı ücretsiz hale getirmek de olmak üzere birtakım son dokunuşları yaptıklarını belirtti. Bethell, insanlara ve işletmelere alternatifler sunmaya ve hizmetlerinde benimsemiş oldukları esas amacın, rekabet etmeye daima inandıkları vurgusu üzerinden belirtti. İnsanların Google’ı alternatif olmadığı için değil, faydalı olduğu için tercih ettiğine inandıkları söyledi.

Bethell, bu söylemiyle rakipleriyle bir rekabet ortamının oluşturulmasını sağlayarak Google’ın güç kazanmasını, elde edilen hareket sayesinde kullanıcıların Google android arama motoru seçim ekranı kendi iradeleriyle yeniden seçeceklerini anlatmıştır. Rakip şirketler ise alınan bu karar doğrultusunda oldukça heyecanlı hissettiklerini belirtti.

Google’ın Benimsediği Anlayış Nedir?

Rekabet avantajı, rekabet ortamında bir şirket için etki yaratan bir dizi niteliktir. Firmaların hedef pazarları için rakiplerinden katma değeri daha yüksek ürün veya hizmetler sunmalarını sağlar. Bu sayede uzun vadede sektördeki konumlarını geliştirmelerine ve rakiplerine göre daha yüksek satış yüzdesi elde etmelerine yardımcı olabilir. Karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olmak, şirketin rekabet avantajını da destekler.

google arama motoru

Ancak, karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olmak, her zaman rekabet avantajı elde etmek anlamına gelmez. Bu noktada ürün veya hizmet, piyasaya daha düşük bir fırsat maliyetiyle sunulabilir ancak piyasada doğru konumlanamayabilir veya piyasanın gerektirdiği kaliteye tam olarak sahip olmayabilir. Bu anlamda Google, rakiplerine konumlarını geliştirmeleri için bir fırsat vererek Google android arama motoru seçim ekranı ise kişilere yarar sağladığı için kendi iradeleriyle seçim yapacakları konusunda güveni tamdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Şifreli Veriler Güvenli mi?

Etkileyici ve İkna Edici Kurumsal Sunum Hazırlamak