Microsoft, 19.7 Milyar Dolara Siri’nin Mucidi Nuance’ı Satın Alıyor

Ses tanıma teknolojilerinin mucidi Nuance Communications şirketi, Microsoft tarafından 19.7 milyar dolara satın almak için başlattığı görüşmelerde son aşamaya geldi. ABD Massachusettes merkezli olan Nuance Communications şirketi önceden, Apple’ın cihazlarında sanal asistan olarak kullandığı Siri’nin ses tanıma özelliklerini geliştirmişti. Anlaşma gerçekleşirse Microsoft Siri ile benzer nitelikte yeni hizmetler geliştirebilecek.

microsoft

The Verge’in yayınladığı habere göre, teknoloji devi olan Redmond’un ses tanıma ve transkripsiyon ile desteklenen Al konuşma teknolojisi sahibi olan Nuance firması, Microsoft tarafından 19.7 milyar dolara satın alınacak.

hosting

Microsoft, dünya devi haline gelen Nuance firması için, hisse başına 56 dolar ödeyerek sahip olmayı planladığını açıkladı. Bu fiyat şirketin geçtiğimiz Cuma gününde kapanış fiyatı üzerinden yüzde 23’lük düzeyde prim yapacağını gösteriyor. Yapılan görüşmelerin sonunda nihai anlaşmanın bir sonraki hafta kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Daha önceleri Apple’ın sanal asistanı olan Siri’nin ses tanıma sistemini ABD Massachusettes merkezli Nuance Communications firması geliştirmişti. Akıllı mobil cihazlarda yapay zeka kullanılarak oluşturulan Siri, konuşmayı gelişmiş doğal dil işleme ile birleştiren bir uygulamadır. Teknoloji harikası Siri’nin, yazılımı sayesinde kullanıcıların konuşmaları ve talepleri istenilen düzeyde gerçekleştirilme imkanı bulunuyor.

hosting kampanya

Nuance Communications şirketi, konuşma seslerini yazıya dönüştürebilmek için derin bir şekilde öğrenmeyi kullanan ve cihaz kullanıcısın sesine entegre olarak zaman içinde doğruluğunu arttıran Dragon yazılımıyla teknoloji devi haline gelmişti. Teknoloji sektöründe lider konumda bulunan Nuance, Apple’ın sanal asistanı Siri’nin de dahil olduğu birçok hizmetin lisans ve patentine sahip konumundadır.

Nuance, sektörde bulunan rakibi ScanSoft firması ile ticari açıdan büyük ölçekli konuşma hizmeti kapsamında Ekim 2005 yılında birleşme sağladı. En büyük rakibi ile ticari açıdan birleşme yaşayan ScanSoft şirketi Nuance firmasını satın aldıktan sonra “Nuance Communications” ismi altında birleşti.

siri nedir

Microsoft Siri’nin mucidi Nuance Communications firmasını 19.7 milyar dolara satın almadan önce 2016 yılında Linkedln’ini 26 milyar dolara satın almıştı.

Microsft’un bu yeni yatırımı ile şirket, Microsoft Siri adı altında en büyük ikinci yatırımını gerçekleştirmesi üzerine tarihe geçecek. İlerleyen zamanlarda Microsoft Siri şeklinde hafızalara kazınabilecek durumlar için Apple’ın yeni bir politika izleyebileceği yürütülen tahminler arasında yer almaktadır.

Siri Nedir? Kim Tarafından Yapıldı?  

Siri, Apple şirketinin watchOS, iOS ve tvOS işletim sisteminin bir parçası olmasıyla bilinen dijital asistandır. Bu yazılımın amacı, kullanıcıların sorularına cevap vermek ve işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamaktır. Siri, Nuance firması tarafından geliştirilen bir yazılım olmakla birlikte 28 Nisan 2010 yılında sadece Android ve BlacBerry cihazlarında kullanım alanı bulacağını açıklamıştı. Ancak Apple, şirketi devraldıktan hemen sonra Nuance firmasının yaptığı açıklamayı iptal ederek sadece kendi cihazlarında bu hizmeti vereceğini açıklamıştır.

Apple’ın çıkardığı akıllı cihazlarda kullanılan iOS 5 işletim sisteminden itibaren Siri, bu sistemin bir parçası olmaya başladı. Siri, 2012 yılının mayıs ayında iPhone 4S’e ve 3. Nesil iPad’lere, Ekim ayında da 5. Nesil iPad Touch’lara entegre edilmiştir. Ekim 2012 yılından sonra Apple’ın ürettiği tüm akıllı cihazlarda Siri bulunmakta olup Apple Watch’a da yazılım entegre edilmiştir. “Hey Siri” denilerek aktif hale getirilebilen uygulamaya Türkçe dil desteği 2015 yılında getirilmiştir. Günümüzde Microsoft Siri ile yeni hizmetler vermeye hazırlanıyor.

siri-ozellikleri

Siri Özellikleri Nelerdir?

Nuance Communications firmasının geliştirip Apple cihazlarına entegrasyonunu sağladığı ve şirketin devri gerçekleştikten sonra Microsoft Siri adı altında anılacak olan uygulamanın, kullanıcısına sunmuş olduğu birçok kolaylık bulunmaktadır. Siri, araba kullanırken ya da cihaz kullanıcısının meşgul olduğu durumlarda sesli komut yardımı ile arama yapılabilir veya mesaj atılabilir konumdadır.

Gelen mesajları AirPods üzerinden sesli bir şekilde dinleme imkanı sunan Siri uygulaması, yapılması gereken önemli aramaların hatırlatmasını kullanıcısına sunma özelliğini bünyesinde bulundurmaktadır. Numarası kayıtlı olmayan kişiler için öneride bulunan Siri, son güncellemesi ile birlikte bu özelliği kullanıcısına sunmaktadır. Yeni özelliklerden biri de; Siri üzerinden yazılan mesajlarda uygulama, cümleleri kullanıcısı için tamamlama özelliğine sahiptir.

Siri üzerinden, cihaz ele alınmadan alarm kurulabilme, anımsatıcı açılıp sayaçlar ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Takvime göz atıp toplantı planlamak için Siri, sesli komut yardımı ile tüm bu işlemleri gerçekleştirebilecek düzeyde bir yazılımdır. Her geçen gün yenilenen ve geliştirilen bu yazılımla birlikte günlük rutin işler Siri tarafından tahmin edilerek cihaz sahibine yardımcı olmaktadır. Cihazda bulunan tüm uygulamalar ile entegre olan Siri, yeni geliştirdiği özelliği sayesinde trafik durumuna göre seyahat süresini ve zamanını belirleyebilmektedir.

microsoft siri satın alacak

Siri’nin Apple Music ile sorunsuz bir şekilde çalışmasının ürünü olarak cihaz sahibinin hoşuna giden bir şarkıyı bulmasına, dilediği albümü çalmasına ve beğendiği gruplar ile ilgili soruları cevaplandırmasına yardımcı olmaktadır. Yapay zekanın başarılı bir şekilde işlendiği uygulamada, spor salonundan çıkıldığında ya da eve dönüş aşamasında Siri, en sevilen müzik listesinin önerisini yapabilmektedir

Yazılımın geliştirilen bir başka özelliği; Ev uygulaması ile uyumlu hale gelen Siri ile birlikte, akıllı cihazdan birçok işlem kontrol altına alınabilmektedir. Sadece sesli komut yardımıyla cihaz sahibinin akıllı evinde bulunan tüm aygıtlar kontrol altına alınabilir ya da denetlenebilir.

İstenilen tüm bilgiye anında cevap verme özelliğine sahip olan Siri saat kadranı sayesinde; günlük programlar, borsa, skorlar ve yapılacak aktivitelerin kontrolü, cihaz sahibinin sesi ile mümkündür. Microsft Siri ile birlikte tüm bu özellikleri ve daha fazlasını geliştireceği yeni uygulamalarda kullanım imkanı bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Huawei Türkiye Yatırımları – Huawei’den 520 Milyon TL Yatırım

NURO R2 Robotu Pizza Teslimatına Başlıyor