Web Tarayıcı Nedir? Chrome, Opera, FireFox ve Yandex Özellikleri

Web tarayıcı, hem bilgisayarlar hem mobil cihazlar hem de akıllı televizyonlarda bulunan ve internet bağlantısı kullanarak internet sitelerinin ziyaret edilmesini sağlayan bir web arayüzüdür. Teknolojik cihazlar, günümüzde insanlar arasında iletişim ve bilgi paylaşım metotlarını büyük ölçüde etkiler. İlk olarak masaüstü bilgisayarlar ile başlayan bu dijital dönüşüm sürecinin zamanla mobil cihazlara da yayıldığı bilinen bir gerçektir.

hosting
web-tarayici-nedir

Gündelik yaşamın en vazgeçilmez unsurlarından biri olan internet de bu dijital cihazların dış dünya ile bağlantısı konusunda iletişim sürecinin en önemli parçalarından biridir. Web tarayıcı uygulamaları, “World Wide Web” üzerinde yer alan internet sitelerinin görüntülenmesi için kullanılır. Diğer adı da “Web Browser” olan web tarayıcıları sayesinde, kullanıcılar birçok popüler siteye kolaylıkla erişim imkanına sahip olurlar.

İnternet tarayıcıları sörf yapmayı kolaylaştırır ancak bununla birlikte doğru bir yazılım tercih edilmezse ve doğru kullanılmazsa güvenlik açısından çeşitli sorunlar yaşanabilir. Tarayıcıların mağazalarında yer alan eklentilerin güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca güvenliğiniz için tarayıcınızda gerçekleştireceğiniz indirmelere de dikkat etmenizde yarar vardır. Mümkünse indirdiğiniz her dosyayı güvenilir bir antivirüs programı ile tarayıp temiz olduğundan emin olmalısınız.

web-tarayicilari-nelerdir

Ayrıca web tarayıcılarının son yıllarda çok popüler hale gelen özelliklerinden biri olan bildirimler de bazı durumlarda hayatınızı kolaylaştırıp internet deneyiminize hız katar. Ancak bir süre sonra bildirimler de rahatsız edici noktalara varabilir. Bundan dolayı sık sık push bildirimlere maruz kalmamak için ve daha minimal bir internet deneyimi elde etmek için her siteye bildirim izni vermemelisiniz.

Web Tarayıcıların Genel Özellikleri

Web tarayıcılar, web sayfalarını görüntüleme fonksiyonunun dışında bünyesinde bir takım farklı ve kullanışlı özellikler de barındırarak internet kullanıcılarının daha kolay ve verimli bir internet deneyimi elde etmesini sağlar. İnternet dünyasında birçok popüler internet tarayıcısı bulunur ve hepsini birbirinden ayıran çeşitli özellikler mevcuttur. Ancak tarayıcıların birçoğunun genel olarak sahip olduğu bazı ortak özellikleri bilmenizde yarar vardır.

hosting
web-tarayicilar
  • Adres Çubuğu : İnternet sitesinin adresini görüntülemek için kullanılır. Adres çubuğuna herhangi bir internet site adresini yazarak o siteye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu alanda yer alan kısa yol araçları sayesinde sayfayı yenileyebilir veya önceki/sonraki sayfalara gidebilirsiniz.
  • Açılış Sayfası: İnternet tarayıcınızı çalıştırdığınızda ilk açılan internet sitesini ifade eder. Tarayıcıyı kurduğunuz sırada varsayılan olarak belirlense de bu açılış sayfasını daha sonra istediğiniz şekilde kolaylıkla değiştirebilirsiniz ve tarayıcıyı açarken doğrudan istediğiniz sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.
  • Çoklu Açılış Sayfası: İnternet tarayıcınızı başlattığınız anda sık kullandığınız birden fazla sayıda internet sitesinin açılmasını sağlayan oldukça fonksiyonel bir özelliktir. Bu şekilde istediğiniz sitelerin aynı pencerede ve farklı sekmelerde otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Yer İmleri: Sıklıkla ziyaret ettiğiniz siteleri yer imlerine kaydedebilirsiniz ve istediğiniz anda kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca yer imlerine kaydettiğiniz web sayfalarını klasörlere ayırarak gruplandırabilir ve gerekli durumlarda favori sitelerinize daha kolay erişme imkanını elde edebilirsiniz.
  • Tarayıcı Geçmişi: Ziyaret ettiğiniz siteler, tarayıcı geçmişi özelliği sayesinde saklanır ve arşivlenir. Arama geçmişi bölümünde geçmişe yönelik ziyaret ettiğiniz içerikleri bulabilir ya da adresini unuttuğunuz sitelerin adreslerini bulabilirsiniz. Geçmişin saklanmasını istemiyorsanız, istediğiniz zaman tamamen temizleyebilirsiniz.
  • Gizli Sekme: Tarayıcınızda gizli gezinti yapmanız için tasarlanmıştır. Gizli sekmede gerçekleştirdiğiniz ziyaretleriniz kayıt altına alınmaz ve tarayıcı geçmişine kaydedilmez. Otomatik form ve çerez gibi veriler de kaydedilmez ancak indirmeleriniz gizli sekmede dahi kayıt altına alınır.
  • Uzantılar: Küçük programcıklar olarak bilinen tarayıcı uzantıları, web tarayıcınız üzerinde çalışan ek yazılımlardır. İş ve eğitim amacıyla kullanılan bir internet tarayıcısında çok işe yarayan uzantılara otomatik çeviri uygulamaları, reklam engelleme uygulamaları ve düzenleme araçları örnektir.
  • Kayıtlı Şifreler: Bu özellik sayesinde bütün web sitelerinde kullanıcı adı ve şifreleriniz kaydedilir. Böylelikle bir sonraki girişinizde bilgilerinizi siz değil, tarayıcınız doldurur ve hızlı bir şekilde giriş yaparsınız ve ayrıca şifrelerinizi unutma problemini de engelleyebilirsiniz.

En Çok Kullanılan Web Tarayıcılar

İnternet dünyasında kullanıcılar için daha iyi bir internet deneyimi sunmak adına geliştirilmiş olan birçok farklı web tarayıcı yazılımı vardır. Bu tarayıcıların temel özellikleri birbirine çok benzese de her bir firmanın sunduğu farklı fonksiyonel özellikler de mevcuttur. Ayrıca bazı uygulamalar, kullanıcı arayüzü, güvenlik önlemleri ve internet ağına bağlanma hızı olarak rakiplerine göre daha fazla ön plana çıkabilir.

Google Chrome

Dünyanın Bing ile birlikte en popüler arama motoru uygulamalarından biri olan Google tarafından ilk olarak 2008 yılında geliştirilen Google Chrome, dünyanın en popüler web browser olarak öne çıkar. Tamamen ücretsiz kullanım imkanı sunan bu tarayıcı, açık kaynaklı olduğu için geliştirici tarafında da popülerdir. Chrome; hem bilgisayarlarınızda hem de akıllı telefonlarınızda tercih edebileceğiniz bir web tarayıcısıdır.

chrome-browser-ozellikleri

Opera Browser

1995 yılında Opera Software firmasının geliştirdiği Opera Web Tarayıcı, bu alanda Chrome’dan sonra en çok kullanılan ikinci yazılımdır. Kişiselleştirilebilir özellikleri ve sunduğu uzantılar ile kullanıcı deneyimini geliştiren Opera Browser; VPN hizmeti, reklam engelleyici gibi birçok dahili uzantı sunarak kullanıcıların daha hızlı ve rahat bir internet deneyimi elde etmesini sağlar. Opera, bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda kullanılabilir.

hosting
opera-browser-ozellikleri

Safari Browser

Safari Browser, dijital teknoloji piyasasının dev markalarından biri olan Apple’ın 2003’te kullanıma sunduğu bir web tarayıcıdır. Apple’a ait macOS ve iOS işletim sistemleri için varsayılan web tarayıcısı olarak kullanılan bu yazılım, WebKit yerleşim motorunu esas alarak çalışır. Safari Web Tarayıcı, yalın kullanıcı deneyimiyle Apple ürünlerinin yanı sıra farklı Microsoft Windows işletim sistemli bilgisayarlarda da kullanılabilir. 

safari-browser-nedir

Yandex Browser

Yandex Tarayıcı, ilk olarak 2012 yılında yayınlanan ve ücretsiz hizmet sunan bir yazılımdır. Yandex’in Chrome’a rakip olarak tasarlayıp geliştirdiği bu web tarayıcı, Chromium açık kaynak kod projesini kullanır ve internet ortamının en popüler tarayıcılarından biri olarak öne çıkar. Windows ve MacOS işletim sistemlerinde kullanım imkanı sunan tarayıcı, mobil olarak da Android ve iOS cihazlarda kullanılabilir.

yandex-browser

DuckDuckGo

DuckDuckGo, “kişisel gizliliğin önemi” mottosuyla hareket eden bir web tarayıcısıdır. Açık kaynaklı bir arama motoru ve mobil web tarayıcısı hizmeti sunan DuckDuckGo, diğer alternatiflerinden farklı olarak kullanıcılarının IP adreslerini ve kişisel bilgilerini asla kaydetmemektedir. ABD’de kurulan ve geliştirilen yazılım, bağışlar yardımıyla çalışmalarını sürdürür ve arama sonuçlarında reklam gösterimi konusunda kullanıcılarının tercihlerini esas alarak hareket eder.

Mozilla Firefox

İlk versiyonu Mozilla Vakfı tarafından 2002 senesinde kullanıma sunulan bir yazılımdır. Genel olarak kişisel verilerin gizliliği konusunda hassasiyete sahip olan bireyler tarafından tercih edilir. Çeşitli temalar ve uzantılarla kişiselleştirilebilir özelliklere sahip olan tarayıcı, bilgisayarlar için Windows, MacOS ve Linux işletim sistemleri için tercih edilebilir iken mobil cihazlarda ise Android ve iOS işletim sistemlerinde tercih edilebilir.

firefox-web-browser

Microsoft Edge

Microsoft, Internet Explorer tarayıcı ile performans olarak verimli değildi ancak bu tarayıcının yerine geliştirdiği Microsoft Edge‘yi Chromium altyapısı ile tasarlayarak kullanıcılar için yüksek verim sunan bir tarayıcıyı ortaya çıkarmayı başardı. Windows işletim sistemli bilgisayarlar için varsayılan olan bu tarayıcı, iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlarda da kullanılabilir.

microsoft-edge-browser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SMTP Nedir? SMTP Ne İşe Yarar? Outlook ve Gmail SMTP Ayarları

Python Nedir? Python Öğrenmek | Pyhton Kodlama Dili