Telegram Web Uygulaması WebZ ve WebK’yı Duyurdu!

Telegram yazılımcıları geçtiğimiz günlerde yeni web uygulamaları  olan  Telegram WebZ ve WebK uygulamasını kullanıcılarına sunmuştu. WhatsApp’ın kullanıcıların kişisel verilerine yaptığı müdaheleden sonra alternatif arayışına giren kullanıcılar soluğu Telegram’da almıştı. Bunun etkisi ile fazla zaman geçmeden Telegram yazılımcılarının uygulamayı geliştirmeye yönelik atakta bulunduğu söylendi.

telegram web

Telegram WebZ ve WebK uygulamaları arasında çok bir farklılık olmasa da neden tek bir uygulamada toplanmadıkları da merak konusu olmuştu. Sonrasında bu konuya dair sorular  uygulamanın geliştiricilerine  yazılım araştırmacıları tarafından yöneltildi. Bunun üzerine onlardan şirket içi gelişimi arttırmak için fikirlerini kıyasıya yarıştırdıkları hususunda bilgi alındı.

Bu yöntem Steve Job’ın çalışma prensibini hatırlatıyor. Şirketin aksiyonunu arttıracak bir hamle olabilme ihtimalinin yanı sıra ufak tefek yeniliklerin ikiye ayrılmasının kullanıcıda nasıl bir tepki uyandıracağı merak konusu oldu. Uygulamaya yeni özelliklerin  yakın zamanda  ekleneceği de Telegram mühendisleri tarafından açıklandı.

hosting

Telegram’ın  2018 yılında Rusya tarafından kullanımı ülke içinde teröristlerin haberleşmesine katkı sağlamasından dolayı yasaklanmıştı. Buna rağmen yakın zamanda yine kullanımına izin verildi. Bazı ülkelerde bu yasak geçerliliğini hala korumaya devam ediyor.

telegram-web-giris

Telegram WebZ ve WebK Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Anlık mesajlaşma uygulaması olan Telegram WebZ ve WebK aktif bir şekilde kullanımdadır . Web uygulamalarının arasında pek bir farklılık olmasa da  birbirinden önemli sayılacak nüanslarla ayrılmaktadır. Telegram WebZ ve WebK uygulamasının her ikisinde de canlı stikerler ve  sohbet özelliğinin yanı sıra karanlık mod özelliği de yer almaktadır. Bu da kullanıcının fazla ışıktan rahatsız olmasını önlemektedir.

hosting kampanya

WebZ’yi bilgisayardan kullanımda bildirimlerin  kullanıcıya aktif bir şekilde gelmesine henüz izin verilmemiş ama renkli arka plan seçenekleri ekleyerek kullanıcı kitlesini neşelendirmeye çalışmıştır.

Telegram WebK ve WebZ uygulamasını ayıran özellik, adres çubuğunda hızlı yüklemeyi sağlayan bir kısa yol alternatifi sunulmuş olmasıdır. Aktif kullanıcılara hız katacak bir yenilik olduğu gözlemlenmektedir.

Telegram WebZ ve WebK uygulamaları ile WhatsApp’tan Telegram’a geçenleri geri dönmemeleri için güzel özellikler getirildiği söylentiler arasında bulunmaktadır.

Telegram WebZ ve WebK Nasıl Kullanılır?

Bilgisayardan ya da mobil telegram uygulamalarından QR kod ya da sms olarak gelecek güvenlik kodu ile Telegram WebZ ve WebK  uygulamalarını kullanmaya başlamak mümkündür.

telegram-web-download

Telegram WebZ ve WebK uygulamalarına gelen bu yeni özellikler dışında günden güne artan kullanıcıların tercih  etme sebebi değişiklik göstermektedir. Geniş güvenlik ağının sayesinde Telegram uygulaması yazılımcıları bile kullanıcıların mesajlarını görememektedir. Diğer kaliteli bir özelliği ise belirli bir zamandan sonra kullanıcının mesajlarını her iki taraftan da silmesidir. Kişisel verilerin gizliliğine önem veren ve tüm mahremini gizli tutan bir uygulama olmasıdır.

Bu uygulamaların tercih edilme sebepleri bunlarla sınırlı değildir. Bu kadar zamandır piyasadan uzak duran Telegram WebZ ve WebK uygulamalarının özellikleri  arasında konuşmanın ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye bildiri gönderiliyor olması da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra son görülme zamanını kapatabilme özelliği, sesli ve görüntülü olarak kullanıcıların yakınlarını arayabilmesi, sınır tanımayan gruplar kurabilme özellikleri de bulunmaktadır.

telegram web özellikleri

Kullanıcılar dilediği zaman  sohbet kutusunun hemen üstünde hep görmek istediği bir mesaj varsa onu sabitleyebilmektedir. Mesajlaşma kısmına @gif yazıp yanına örneğin ‘tavşan’ yazıldığında, kullanıcıları için tavşan içerikli giflerini sunacaktır. Bu da WhatsApp’ta olduğu için istediğiniz içeriğe ulaşana kadar konunun değişme ihtimalini engellemiş olur.

Oldukça akılda kalıcı bu özelliklerle Telegram WebZ ve WebK uygulamalarının yazılımcıları kullanıcıların geri dönüşlerini beklemektedir.  Kullanıcılar da uygulamadan hata bildir diyerek görüşlerini iletebileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edge Canary Uygulaması Yeni Arayüzü ve Özellikleri ile Geliyor

Redmi İlk Oyun Telefonunun Fiyatı Sızdırıldı