Influencer Ne Demek? Influencer Marketing Kampanyası Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde bir noktaya ulaşmak artık daha kolay olmaktadır. Sadece fiziki olarak orda bulunmaktan ziyade sanal varlıkta artık söz konusu olmaktadır. Ulaşımın kolaylığı ise bizi ev ortamında üretmeye, sahip olmaya yöneltmektedir. Influencer ise bu gidişatın bir gerekliliği olarak ortaya çıkmıştır.

influencer

Günümüzde internet kullanımı oldukça artmıştır. Artık hemen hemen her evde ve her telefonda internet bulunmaktadır. İletişimi arttıran bu gelişme sosyal medya kullanımı da ileri bir seviyeye taşımaktadır. Sosyal medya kullanıcı sayısı günden güne artmaktadır. Yeni iletişim ağı olarak bu platformlar karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bu süreçlerin bir getirisi de alışverişlerin ve reklamların bu ortamlarda da gerçekleştirilmeye başlaması olmaktadır. Yeni meslek gruplarının ortaya çıkması, yeni gelir kapılarının aralanması, yeni üretimlerini ortaya çıkması ve daha sayılabilecek pek çok sonucu da beraberinde getirmiştir. Ev ortamından iş yapmak gibi bir kolaylık da sağladığı görülen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

İçerik üretmek, tanıtım videoları çekmek ya da kendi yaptığı bir ürünü tanıtmak gibi faaliyetler internet üzerinden yapılan işler olarak tabir edilmektedir. İnsanlar için oldukça faydalı olan tanıtımlar da böylece ortaya çıkmaktadır. Ünlü markalar da bu kolaylık ve kolay ulaşılabilirliği kullanmakta ve faydasını görmektedir. Bu işi de influencer ile başarmaktadır.

populer-influencerlar

Tüm bu anlatılanlara bakınca influencer hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Neler yaparlar? Nasıl para kazanırlar? Markalar bu durumdan nasıl faydalanılır? Siz de böyle bir iş ile gelir sağlayabilir misiniz? Bunun için ne yapmalısınız? Tüm bu sorulara cevap bulabileceksiniz. Influencer hakkındaki her konuda bilgi sahibi olacaksınız.

Influencer Nedir?

Teknolojinin bilişim ayağı oldukça genişlemiş olmaktadır. Bu da insanların bildiklerini kolayca yaymasına ve paylaşmasını olanak sağlamaktadır. Bilgiler bu teknoloji üzerinde yer alan farklı platformlarda paylaşılmaktadır. Bu durum ise bu alanlarda ön plana çıkan, bilgi paylaşan insanların yeni bir meslek grubu oluşturmasını sağlamaktadır.

Bu meslek grubuna ise günümüzde influencer adı verilmektedir. İnfluencerlik ise sık duyduğumuz bir tabir olmaktadır. Peki bu meslek grubu nedir? Tam olarak ne iş yapmaktadır? Herkes fenomen de denilen bu duruma gelebilir mi? Gelebilmek için ne yapması gerekmektedir? İnternet üzerinden para kazanmanın en yaygın yolu olarak görülen bu iş hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda bulunmaktadır.

influencer-kimdir

Influencer ne demek diye soruyorsanız İngilizce kökenli niş bir kelime olmaktadır. Kelime anlamı ise “etkilemek” demektir. Çok önceden de kullanılan bu yöntem internet aracılığı ile değil de diğer haberleşme araçları ile yapılmaktaydı. Yine ünlü ve çok tanınan insanlar tarafından tanıtılan markalar vardı. Günümüzde ise yöntem aynı iken iletişim kanalı değişmiştir. Artık Youtube, Instagram, Facebook gibi kanallar kullanılmaktadır.

Yüksek takipçisi olan bu kullanıcılar, firmaların ürünlerini tanıtmaktadır. Sosyal medya üzerinde yapılan bu pazarlama oldukça geniş kitlelere ulaşmaktadır. Influencer aracılığı ile ürünün reklamı yapılmaktadır. Sosyal medyayı genellik ile genç insanlar kullanmaktadır. Pazarlamada bu bilgi de dikkate alınmaktadır. Bu göz önünde bulundurularak onlara yönelik ürünlerin pazarlaması yapılmaktadır. Böylece rakip olan firmadan daha etkili şekilde tanıtım yapmış olmaktadır.

Influencer tarafından tanıtılan ürün, müşterilerin dikkatini ne kadar çekmekte ve satın alma işlemini ne kadar etkilemekte soruları akla gelmektedir.

Yapılan bir araştırmada 4000 kişiye bir anket uygulanarak sonuç incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre de ankete katılanların %85’i Influencer pazarlama çalışmalarından etkilendiğini söylemiştir.

Influencer Pazarlama Nedir?

Sosyalleşme artık medya üzerinden gerçekleşmektedir. Hemen hemen herkesin bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Hayatımızda artık büyük bir bölümü kapsayan bu platformlar üzerinden pek çok işlem yapılmaktadır. İnsanlara olan etkisinin bu kadar büyük olması sayesinde tanıtımlarda bir kanal görevi görmektedir. Büyük bir kesime ulaşmak için bir şans olarak görülebilir.

Oldukça güçlü bir alan olan sosyal medya, bu gücünü insanlardan almaktadır. Influencer gücü de yadsınamaz bir gerçek olmaktadır. İşbirliği olarak anlatılan bu tanıtımlar bir pazarlama türü olarak tabir edilmektedir. Hatta günümüzün en büyük pazarı haline gelmiştir. Influencer pazarlama nedir sorusunun cevabı da bu işbirliği olarak söylenebilir.

influencer-pazarlama-onerileri

Günümüzün popüler pazarlama stili olan influencer marketing hakkında bazı araştırmalar da yapılmaktadır. Fenomenlerin ve onların takipçilerinin nasıl bir ilişkileri olduğu merak edilmektedir. Bunu da bir anket ile ölçmek istenmiştir. 282 kişi cevap vermiştir. Bu araştırma sonucunda cinsiyet farklı Instagram’da fenomenler ile tanıtımı yapılan ürünleri satın almada etkili olmaktadır.

Kadınlar daha çok güvenmektedir. Eğitim seviyesi de bir diğer etkileyen faktör olmaktadır. İnstagram kullanıcıları daha çok 20-40 yaş arası olmaktadır. Bu neden ile de daha çok bu yaş aralığındaki insanlar olumlu bakmaktadır. Bu pazarlama yapılır iken hedef kitlenize uygun influencer tercih etmelisiniz. Bu araştırma ile bunları söylemek mümkün olmaktadır.

Reklam veren kişilerin yeni tanıtım alanlarından biri de Youtube olmaktadır. Burada videolar ile reklam yapılmaktadır. Bunu yaparken satışını yapmak istediğiniz ürünün hedef kitlesini belirlemelisiniz. Gençlere mi, yetişkinlere mi, orta yaşa mı yoksa yaşlılara mı hitap etmekte olduğuna karar vermelisiniz. Buna göre de hedef kitleniz ile eşleştirdiğiniz influencer bulmalısınız. Takipçilerinin sizin hedef kitleniz ile benzerlik göstermesine dikkat etmelisiniz.

Influencer Pazarlamadan Nasıl Yararlanılır?

Dijital dünya günden güne değişmekte, gelişmekte, yeni boyutlar kazanmaktadır. Bu da dijital ortamda pazarlama yapma işini ön plana çıkarmaktadır. İnsanlar artık televizyondan daha çok sosyal medyada vakit geçirmektedir. Çarşıdan ya da alışveriş merkezinden daha çok sanal marketlerden, sanal butiklerden ürün satın almaktadır. Evinin rahatlığında alışveriş yapmak için bu platformu tercih etmektedir.

Bu da bu ortamlarda geçirdiği sürenin oldukça fazla olmasına neden olmaktadır. Reklam verenler de buna dikkat etmekte, insanların yoğunlaştığı alanların tanıtım için daha uygun olduğunu fark etmektedir. Böylece pazarlama işine bir boyut daha kazandırılmıştır. Bu boyuta da influencer marketing adı verilmiştir. Sosyal medya kullanıcılarının da bu dikkatini çeken bir konudur.

influencer-marketing

İçerik üreten fenomenler ile yapılan tanıtım anlaşması olarak tanımlanabilir. Yani sosyal medyada çok takipçisi olan ünlü, fenomen, tanınan kişiler reklam verenler ile anlaşmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken influencer ile hedef kitlenin benzer olmasıdır. Bu fenomenin takipçi niteliği ile tanıtımdaki ürünü satın alması planlananların nitelikleri benzer olmalıdır. Aksi halde yapılan tanıdım dikkat çekmeyecektir.

İnfluencer pazarlamadan nasıl yararlanılır sorusu bu şekilde cevaplanmış olmaktadır. Bundan yararlanmak için göz önünde bulundurulması gereken çok takipçisi olan bir fenomen ile işbirliği yapmak ve kitlelerin uygunluğu olmaktadır. Özgün ve kendine has bir stili olan biri olmalıdır. Böylece daha çok dikkat çekecektir. İçten, samimi olup aynı zamanda da açık sözlü olmalıdırlar. Tüm bunlara dikkat ederek tanıtım anlaşması yapılmalıdır.

influencer_is_birligi

Bir influencer olmak istiyorsanız da yukarıdaki tüm noktalara yine dikkat etmelisiniz. Takipçileriniz gerçek, hemen hemen aynı kitlede olması önemlidir. Böylece internet üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Hiç tanınmaması rağmen takipçi sayısını arttıran ve oldukça yüksek paralar kazanan fenomenlerin olduğu da bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IDE Nedir? En iyi 6 IDE Editörü

Freelance Sitesi ile Evden Kolayca Para Kazanın