Linux ve Windows Hosting Özellikleri

Linux ve Windows hosting web sitesi barındırma aracı olarak tanımlanabilir. Hosting hizmetinde kullanıcılara web sitesi barındırma hizmeti pratik ve düşük maliyetli olarak sunulur. İnternet sitesi için hosting paketlerinden en popüler olanı Linux ve Windows hosting paketleridir. Kod mimarisi, beklenen ziyaretçi sayısı, işlemci ve RAM değeri gibi özelliklere dikkat edilerek sistemsel gereksinimlere göre hosting paketi seçilir.

Linux ve Windows Hosting

Linux ve Windows Hosting kişi ve organizasyonların web siteleri ve sayfalarının devamlı olarak internette yayınlanmasını sağlar. Güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşiminden oluşmuş bir web sitesi yayınlama hizmetine hosting denir.

Web sayfaları kontrol paneli üzerinden farklı dosya transfer yazılımlarıyla gelişmiş web sunucularına yüklenir ve domain tanımlamalar yapılır. Böylece yayına hazır hale getirilir. Hizmetin diğer adı da bu yüzden barındırma hizmeti olarak adlandırılır. Web sitesi tasarımcılarının ve webmasterların arasında web hosting olarak da geçer.

Web sitesi yayınlamak ve erişilebilir hale getirmek için hosting hizmetlerine ihtiyaç vardır. Bu hosting hizmetlerinden en çok kullanılanlardan olan Linux ve Windows hosting özellikleri gelişmiştir. Microsoft yazılım teknolojileri kolay ve esnek web yazılımı tasarlamak için idealdir. Bu teknolojilerle geliştirilen web siteleri, aynı teknolojiler ile oluşturulmuş barındırma altyapısı üzerinden hizmet verir. Linux Hosting de sayfaların hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayan ve açık kaynaklı araçlarla tasarlanmış olan web siteleri için uygun çözümü sağlayan hizmettir.

Linux Nedir?

Linux nedir sorusunun cevabı en temel şekilde bilgisayarlar için en bilinen iletişim sistemlerinden biridir olarak verilebilir. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Linux kullanıldığında kişiler bilgisayar arkasında dönen her şeyden haberdar olabilir. İşletim sistemi kendi kendini düzenleyebilir ve geliştirebilir.

Linux Nedir?

Linux nedir sorusunun cevabı en temel şekilde bilgisayarlar için en bilinen iletişim sistemlerinden biridir olarak verilebilir. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Linux kullanıldığında kişiler bilgisayar arkasında dönen her şeyden haberdar olabilir. İşletim sistemi kendi kendini düzenleyebilir ve geliştirebilir.

linux nedir

Linux ve Windows hosting sistemleri açık kaynak kodlu sistemlerdir. Farklı yazılım seçeneklerinin olduğu Linux dağıtımlarına sahip olması da diğer işletim sisteminden farklı olan özelliğidir. Özelleştirilebilir bir sistem oluşu, yalnızca uygulamaları değil grafikleri de gösterebilmesini sağlıyor. Kullanıcı ara yüz bileşenlerinin değiştirilebilir olması da Linux işletim sistemini tercih edilir yapıyor.

İnternet sitelerinin çoğu Linux tarafından oluşturulan sunucuları içinde barındırıyor. Aynı zamanda birçok şirketin de kullandığı işletim sistemi, diğerlerine göre çok daha güvenlidir. Esnek ve rahat kullanım sunması da Linux geliştiren büyük bir topluluğun olması sayesindedir.

Windows Nedir?

Windows nedir sorusunun cevabı Microsoft tarafından üretilen işletim sistemi grubudur. Windows 32 bit ve 64 bit için sürümleri vardır ve grafik kullanıcı arabirimi, sanal bellek yönetimi, çoklu görev işlemleri gibi çevresel aygıtlar için destek sağlar. İstemci ve sunucu sürümlerini oluşturan Windows işletim sistemlerinden bazıları Windows 98, ME, Vista ve 7’dir. 2015 yılında çıkarılan Windows 10 ise son sürümdür.

windows hosting

Linux Hosting Özellikleri Nelerdir?

Linux hosting, Linux işletim sisteminin alt yapısıyla kurulan web sitesi barındırma aracıdır. Hosting hizmeti verenler kullanıcılara site barındırmaları için pratik ve düşük maliyetli hizmet sunarlar. Bu hizmeti verenlerden biri olan Linux hosting özellikleri nelerdir diye merak edenler için birçok özellik sayılabilir.

Öne çıkan en önemli özelliği açık kaynak kodlu bir sistem olmasıdır. Joomla, Drupal ve WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini yüksek performans ile çalıştırmak için PHP desteği sunar. Aynı zamanda MySQL, JavaScript, Java, Solid ile de güçlü iletişim kurulumu sunar.

linux hosting

Açık kaynak kod sistemi olmasından birçok geliştiricinin Linux hosting kullanmasına sebep olur. Dışarıdan gelecek saldırılara karşı da güçlü savunma altyapısına sahip sistemde uptime oranı da yüksektir.

Linux web hosting paketi seçilirken dikkat edilmesi gereken şey barındırılacak web sitesi sayısıdır. Aynı zamanda disk boyutu, sunucu altyapısı, e-mail hesap sayısı ve boyutları, trafik boyutu gibi noktalara da dikkat edilmesi gerekir.  

Windows Hosting Özellikleri Nelerdir?

Windows hosting, Windows işletim sisteminin çalıştırdığı hosting hizmetidir. Ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik özelliklerine sahip olan sistem, işletmeleri internet ile entegre edebilir. Active Server Pages gibi özel uygulamaları kullanmak için de Windows hosting tercih edilebilir.

Linux ve Windows hosting açık kaynak kodlu işletim sistemleri değildir ancak yine de dünyada en çok kullanılan işletim sistemleridir. Yüksek fiyatlara satılan windows hosting özellikleri nelerdir sorusunun birçok cevabı vardır.  

windows hosting

HTML, Java, Flash ve Javascript dillerini destekler. PHP tabanlı projeleri çalıştırır ancak en yüksek verimi ASP tabanlı projelerde gösterir.  PHP tabanlı projelerin Windows hosting sisteminde kullanılması önerilmez. Çünkü PHP tabanlı projelerde karışık yetkilendirme ve izin özellikleri sorun yaratır.

Linux ve Windows Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Linux ve Windows hosting en çok tercih edilen hosting hizmetleridir. Linux ve Windows hosting arasındaki fark nedir sorusunun belirgin cevabı sunucuların kullandıkları işletim sistemleridir. ASP Windows işletim sistemi kurulu olan sunucularda; PHP ise Linux işletim sistemi kurulu sunucularda çalıştırılır.

Kullanıcı arayüzü konusunda da belirgin farklar vardır. Linux komut satırındaki sözdizimi ve işlevler, Windows üzerindeki menülere tıklamaya benzemez. Linux’a geçiş yapan Windows kullanıcılarını bu komu satırı şaşırtabilir. Linux sunucularını yönetmek, kullanıcıları daha çok zorlayabilir. Windows hosting, Linux hostinge göre daha kolaydır.

linux ve windows hosting

Yeniden başlatmak istenildiğinde Linux hosting kullanılıyorsa yükseltme yapılması gerekmez. Bu da Linux sunucularını daha istikrarlı yapar. Aynı zamanda bu hizmetin büyük yararlarından biri maliyet avantajının olmasıdır. Linux hosting açık kaynaklı olduğu için lisans ücreti ödenmesine gerek yoktuır.

Güvenlik açısından da Windows sunucular daha savunmasızdır. Linux ve Windows hosting arasındaki belirgin farklardan biri de budur. Çünkü desktop pazarının hakimiyeti, Windows cihazlarını online saldırıların hedefi haline getirir. Microsoft her ne kadar çaba gösterse de güvenlik açısından saldırılara karşı açıktır.

Donanım ve yazılım konusu da işletim sistemine özgü önemli farklardandır. Kurumlarda kullanılan Windows programlarının yoğunluğu sunucu seçiminde belirleyicidir. Lisanslı olan ve sürekli olarak güncellenen bir işletim sistemi olan Windows hosting, Linux hostinge göre bu özelliğiyle öne çıkıyor.

Sistem yöneticilerinin işletim sistemini bilmesi de Windows hosting sistemini daha kolay kullanılabilir yapar. Daha az eğitim ve daha az kurum içi destek gerektirmesi de daha tercih edilir yapıyor. Bir kriz anında görevi kolayca üstlenen bir ekibin olması aynı zamanda iş akışının da sürekliliğine katkı sağlıyor.

Linux ve Windows hosting kullanımı en çok kişisel web siteleri, online satış siteleri veya blog siteleri içindir. Linux hosting bu tür kullanıcılar için ideal iken Windows hosting özellikle büyük şirket ortamları için uygundur. Aynı zamanda Sharepoint ya da Exchange olarak da kullanılır.

linux hosting satın al

Windows ve Linux hosting arasındaki farklardan biri de Linux hostingin deneyimli web geliştiricileri için iyi bir seçim olmasıdır. Kullanım zorluğu açısından daha zor olan Linux hosting ile geliştirme araçları kullanılabilir ve büyük bir destek altyapısı vardır. Ayrıca Cpanel ve DirectAdmin, Windows hosting Plesk ile yönetilir.

Kurumsal ağ iletişimi, internet barındırma, kurumsal mesajlaşma gibi işlevler için Windows hosting tercih edilirken kişisel web siteleri için Linux hosting tercih edilebilir. Aynı zamanda karmaşık web uygulamalarının çalıştırılması konusunda da Windows ve Linux hosting farklılık gösterir. Linux hosting kritik web uygulamalarının çalıştırılması için daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hosting Firması Seçiminde Önemli Püf Noktaları

Dark Web (Deep Web) Nedir? | İnternetin Karanlık Dünyası