LiteSpeed Web Server Nedir?

LiteSpeed, internet dünyasının hızla geliştiği günümüzde kullanıcılarına hızlı ve güvenli yeni bir deneyimin kapılarını aralar. Web dünyasında, etkileşimin, yorumlama imkanlarının, paylaşımların artmasıyla sunucuların hizmeti daha fazla önem kazanır. İnternet sunucuları, zaman zaman gelen yoğun trafik, etkileşim ve tepkilere yanıt vermekte zorlanabilir. Bu sırada beklentileri LiteSpeed web server yazılım karşılar. 

hosting

Ziyaretçi sayısı ve kaynak tüketimi üst düzeyde olan sunucular için kullanılan web server, en güvenli ve sağlıklı server türleri arasında sayılır. Ücretli olan yazılım, özellikle yüksek performans gerektiren siteler için lüks değil bir zorunluluk halindedir. Onların performans için vazgeçilmezlerinden olan web server; Direct Admin, Plesk Panel ve cPanel üzerine kurularak çalıştırılabilir. 

LiteSpeed Nedir?

Litespeed ​​technologies tarafından 2003 yılında piyasaya sürülmüş yazılımdır. CloudLinux, Centos, Red Hat, Fedora, Debian işletim sistemleri ile uyum içinde çalışan bir web sunucudur. Linux sunucular için en iyi web sunucu olarak gösterilir. Web sitesinin görsel özelliklerini, fonksiyonlarını geliştirmek için ihtiyaç duyulan teknik desteği sağlar. 

litespeed-server-logo

LiteSpeed teknolojisi, sunucunun yükünü azaltmaya odaklı çalışır. LiteSpeed alırken kullanıcılar sunucularının ihtiyaçlarını, sitelerinin trafiğini, kaynak kullanımını hesaplar. Sunucuya uygun versiyon seçilerek kolaylıkla kurulur ve kullanıcılar siteleri için sunucuya destek olan LiteSpeed web server yazılımını hemen kullanmaya başlayabilir. 

hosting

Farklı altyapılı siteler için LiteSpeed kurulumu yapılabilir. WordPress, Joomla veya Drupal gibi farklı altyapılı web sitelerine uyumla çalışır. Yüksek güvenlik performansı ve hız vadeden yazılım, daha önce Apache web server gibi farklı destekler kullananları da yormaz. Herhangi bir değişikliğe gerek olmadan, tamamen uyumla, web sunucusuna destek olur. 

litespeed-server-kurulumu

LiteSpeed Web Server Kaynak Kullanımı ve Performans

LiteSpeed, sunucuda yoğun işlem olsa dahi minimum bellek CPU kullanımı sağlar. Bu sayede, sitede donma, yavaşlama, geç açılma, sayfalar arası geçişte zorlanma ve hata verme sorunları görülmez. Ziyaretçiler hız sorunu yaşamadan sitede gezinebilir, yorum bırakabilir, tepki verebilir. Memnun ziyaretçilerin siteyi yeniden ziyaret etme oranı bu sayede artar. 

LiteSpeed desteği, dolaylı olarak siteden çıkma süresini uzatır. Sayfalar arasında rahatlıkla dolaşan ziyaretçiler, siteden hata aldıklarında çıkma eğilimi gösterir. Bu da sitenin arama motoru sıralamalarında düşüşe neden olur. Oysa hata vermeyen, yavaşlamayan, hıza hız katan internet deneyimi sayfanın ziyaretçilerden tam not almasına yardımcı olur. 

litespeed-nedir

Yazılım, sahip olduğu anti-Ddos sistemi sayesinde IP üzerinden bağlantı, trafik gibi verilerin detaylarını sunar. Site sahipleri sitelerini kolaylıkla analiz ederek geliştirmeler yapabilir. Ziyaretçilerin davranışı, site içi hareket ve organik trafik hakkında kaydedilen veriler raporlanarak benzersiz bir kaynak oluşturur. Site analizleri onunla kolaylaşır ve pratik hale gelir. 

LiteSpeed Web Server Nedir?

LiteSpeed teknoloji markası sektördeki en yakın rakibine fark atarak alanının lider konumuna gelmiştir. Rakipleri, açık kaynak kodlu ve ücretsizken LiteSpeed lisans ücretlidir. İlk bakışta dezavantaj gibi görünen bu durum, özel anlaşmalarla kullanıcılara avantaj olarak dönebilir. Bazı hosting paketlerinde LiteSpeed server üzerine web barınma seçenekleri ücretsiz sunulabilir. 

litespeed-server-ayarlari

LiteSpeed lisans seçenekleri arasında farklı bellek, domain ve ücret aralıklarında alternatifler bulunabilir. Farklı ayarlar ve avantajlarla en uygun lisans seçilerek kullanılabilir. LiteSpeed kurulumu yapılan sitelerde performans yaklaşık %60 oranında yükselmiştir. Özellikle kaynak tüketimi ve site trafiği yüksek olan siteler için bir başarıyı ifade eden bu performans değişimi LiteSpeed’in tercih edilmesinin nedenidir. 

Endüstri 4.0 geliştirmeleri ile yazılımlar, daha az sistem kaynağı kullanarak daha etkili sonuç vermeye çalışır. LiteSpeed web sunucusu yazılımı, bu hedefe ulaşmanın en güvenli ve hızlı yollarından biridir. Performans, güvenlik, verim ve LiteSpeed cache arabirimleri sayesinde LiteSpeed web server mükemmel bir çözüm ortağıdır. Geleneksel ve ücretsiz çözümlerin sağlayamadığı hız ve performans onunla yakalanır. 

Önceliği müşteri memnuniyeti, ziyaretçi konforu, verim, hız ve performans olan site sahipleri, LiteSpeed desteği sunan hosting paketlerini tercih ederek bir adım öne çıkar. Büyük ölçekteki web siteleri kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmek için ondan yardım alır. LiteSpeed teknolojileri, günümüzde Google ve Facebook gibi %60’tan fazla site sahibinin tercihi olarak pazarının liderliğini sürdürmektedir. 

Yazılımın en önemli avantajlarından biri güvenliktir. Üst düzey tedbirler sunulur. IP başına bağlantı, istek ve bant genişliği konularında özenle tedbirler alınmıştır. Olası durumlarda IP adresleri engellenerek saldırıların önüne geçilir. Ölçeklendirilebilir sunucu, hem düşük hem de yoğun trafiğin yönetilebilmesine yardım eder. Web sitelerinin yayını güvenlik önlemleri alınırken hiçbir şekilde aksamaz, olağan işleyiş devam eder.

bulut sunucu

LiteSpeed Web Server Neden Daha Hızlıdır?

PHP işlemesi alanında rakiplerinden çok daha hızlı olan web server, teknik özellikleri ile kullanıcı deneyimini iyileştirir. En iyi performans için LiteSpeed Web Server’ın stabil şekilde cPanel/WHM üzerinde kullanımı önerilir. Sunucu yükü azalırken site performansı otomatik olarak yükselişe geçer. Daha az CPU kullanımı neticesinde hız kendiliğinden artar. 

litespeed-web-server-performansi

ModSecurty desteği vardır. Bu sayede, güvenlik duvarı ve kuralları minimum kaynak ihtiyacıyla güncellenir. Sunucu yüksek koruma altındayken minimum sistem kaynağı kullanılır. LSCache eklentisi, WordPress sitelerde hızın sırrıdır. Gelen sorgu ve talepler %80’e varan oranda önbellekten karşılanır. Bu da 10 kata kadar daha hızlı site açılışı anlamına gelir. 

HTTP 2 protokolü desteği LiteSpeed’in avantajları arasında sıralanabilir. Http 2 protokolü, sitelerin CSS ve JS dosyaları üzerinden yüklenme hızını mümkün olduğunca hızlandırır. Ağ kullanımı, kaynak kullanımı minimumda kalarak tek bağlantı yapısıyla hız kazanılır. Güncel Http 2 protokolü, Http 1.1 versiyonuna göre %66’ya varan oranda daha fazla hız sunar. 

litespeed-web-server-nasil-kurulur

Yazılım, organik trafik üzerinden siteye ulaşan kullanıcıların en güncel sayfalarla karşılaşması için arka planda hızla çalışır. Önbellekte biriken eski ve güncel olmayan sayfaları otomatik olarak süpürür ve güncel sayfayı çağırır. En güncel form önbelleğe geçirilerek ziyaretçinin önbellekteki eski kopya ile karşılaşması engellenir. Otomatik işlemler ziyaretçiye konfor, siteye hız kazandırır. 

Üstelik hangi sayfanın önbelleğe alınacağına LiteSpeed ayarları, üzerinden kullanıcı karar verebilir. Masaüstü veya mobil üzerinden siteye ulaşan kullanıcılara farklı gösterimler ayarlanabilir, trafik arasında ayrım yapılabilir. Özelleştirmeye açık bir yazılım olan LiteSpeed siteye özel beklentilere de yanıt verir. Dilenirse cache kapanabilir ancak bu özelliği devre dışı bırakmak tavsiye edilmez. 

Web sunucularında yer alan verilerin saklanmasını ve yayınlanmasını sağlayan LiteSpeed Hosting, farklı avantajlarla kullanıcıların en iyi deneyimi sunmasına yardımcı olur. Güvenilirlik, işlem önceliği, önbellek kullanımı, kişiselleştirme gibi avantajlarla öne çıkan hizmet, hosting sunucusu üzerinde LiteSpeed kurulu olmasına bağlıdır. 

LiteSpeed Kurulumu Nasıl Yapılır?

LiteSpeed kurulumu için öncelikle yazılımı destekleyen bir web hosting firmasından hizmet alınır. Hosting paketleri arasından dilenen seçilerek, gerekli lisans belirlenir. Paket kurulumu için 

litespeed-wev-server-kurulumu
  • cd /usr/src
  • wget http://www.litespeedtech.com/packages/cpanel/lsws_whm_plugin_install.sh
  • chmod 700 lsws_whm_plugin_install.sh
  • ./lsws_whm_plugin_install.sh
  • rm -f lsws_whm_plugin_install.sh 

komutu çalıştırılır. Komut çalıştırıldığınde web server panele otomatik olarak gelir  Eklentiler sekmesinden yazılımın eklenip eklenmediği kontrol edilebilir. 

Yazılım, OpenLiteSpeed Edition ve Enterprise Edition sürümleri bulundurur. OpenLiteSpeed, büyük sitelerin, yüksek trafiği kontrolü için önerilir. Cache özelliği içinde bulunur. Açık kodlu olan LiteSpeed server, dedicated ve cloud server servislerinde kullanılabilir. Enterprise ise Apache ile tam uyumlu olmasıyla diğer seçenekten ayrılır. Yüksek stabilite kazandırır. Sürümün kendi içinde farklı paketleri bulunur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jeff Bezos Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

CDN Nedir? En Çok Tercih Edilen CDN Servisleri Hangileri?