Adobe XD Nedir? Özellikleri Neler? AdobeXD Ücretli mi?

Adobe XD, Windows ve MacOS platformlarında çalıştırılabilen ve web ve mobil arayüzü tasarımlarının yapılmasını sağlayan programdır. Arayüz görünümünün basitliği sayesinde kullanımı kolaydır. Devamlı güncellemeler yapılması ve rakibi olan SketchApp programının yalnızca MacOS platformunda çalıştırılabilmesi gibi sebeplerle önemli bir uygulamadır.

Adobe forumlarında, kullanıcılar yorum yapabiliyor ve bu yorumlara Adobe XD ekibi cevap veriyor. Programa daha büyük yatırımlar yapmak ve geliştirmek için yorumlara önem veren uygulama, Photosop ve Illustrator ile de uyumlu olarak çalışıyor.

adobe-xd

Adobe XD Nedir?

Adobe XD web ve mobil uygulamalarda kullanılan ve kullanıcı deneyimi etkinliği üzerine çalışan bir araçtır. Web sitelerinin Google aramalarında üst sıralarda çıkabilmeleri için bazı nitelikler taşıması gerekiyor bu nitelikler de Adobe XD sayesinde mümkün oluyor.

Adobe XD vektörel tasarımlarla web sitesi için etkileşimli protipler oluşturur. Basit düzene sahiptir ve çizim haritaları sayesinde site ve uygulama zerinde tüm hareketleri simüle etmeyi sağlar. Kullanıcı deneyimine odaklanmış olan program, hazırlanan çalışmaları etkileşimli sunum olarak çevrimiçi yayınlamaya da olanak tanır.

adobe-xd-nedir

Vektörel tabanlı program, diğer programlarla uyumlu çalışırlar ve UI/UX olarak adlandırılan tasarımcıların tercih ettiği bir program olma özelliğine sahiptirler. Uygulama hayata geçmeden önce animasyonlu olarak prototip sunmaya yardımcı olarak yapılan tasarımların son hali müşterilerin gözünden görülebilir. Buna göre bilgilendirmeler yapılabilir.

Arayüzünün diğer tasarım programlarına göre kolay ve minimalist olması da programı tercih edilebilir yapıyor. Akıcı bir şekilde tasarımların yapılabilmesine olanak tanıyor.

Adobe XD ile çalışma sayfası üzerinde istenilen sayıda arayüz tasarımı yapılabilir. Farklı bir çalışma dosyası açarak birleştirme yapılmasına gerek kalmaz. RAM tüketiminin de düşük olması sayesinde kasma ve donma yaşanmaz. Kullanımının kolay ve pratik olması, tasarımdan anlamayan kişilerin bile programı kullanabilmesine kapı açıyor.

hosting

Adobe XD Özellikleri Nelerdir?

Adobe XD kullanımı kolay olan bir araçtır ve diğer araçlarda olduğu gibi kalem aracı, seçim aracı gibi kullanımlara sahiptir. Birden fazla çalışma alanı kullanmaya olanak taınr. Ücretsiz olarak edinilebilen programda canlı önizleme de yapılabilyor. Adobe XD özellikleri incelendiğinde kullanıcıları tatmin edecek özellikler göze çarpıyor.

Component ve Assets: web sitesi hazırlarken birçok sayfada kullanılan Header, Sidebar, Banner, Buton ve Footer gibi tasarım parçalarını component olarak tanımlamaya ve component içerisinde yapılan değişikliklerin tüm sayfalarda otomatik yapılmasına olanak tanıyor.

adobexd-tasarim-yapmak
  • Assets içine tanımlanan renkler ve fontlar da değiştirildiğinde o rengin ve fontun kullanıldığı yerlerin tümünde otomatik değişiklik yapılabiliyor. Web tasarımcılarına ciddi zaman kazandıran bu özellik sayesinde elle uğraşmadan kolayca değişiklik yapılmış oluyor.
  • Otomatik İçerik Düzenleme: birçok elementin bulunduğu layer grubundaki metin ve boyut değişikliğinin otomatik olarak yapılması Adobe XD programının otomatik içerik düzeltme özelliği sayesinde mümkün oluyor. Bu özellik ile otomatik hizalamalar ile hızlı revizeler yapılabiliyor.
  • Tek Dosyada Tüm Site: web siteleri için büyük kolaylık sağlayan tek dosyada tüm site özelliği tek dosya ve tek ekran üzerinde birden fazla sayfanın oluşturulması ve düzenlemesini sağlar. Aynı zamanda sayfalar arası geçişler çok hızlı yapılabilir.
  • Adobe Fonts Kullanımı: font ihtiyaçları için Adobe Fonts kullanılabilir. Bu özellik, projelerin çalışma dosyalarında Adobe fontların kullanılması durumunda otomatik aktif olduğu gibi elle de aktif hale getirilebiliyor.
  • Element Çoğaltma: haberler, dosyalar ve ürün siteleri gibi elementlerden grup oluşturarak dikey ve yatay yönlü element çoğaltma yapılmasını sağlar. Elementler arasındaki hizalamanın yapılması ve boşlukların ayarlanması bu özellik sayesinde daha kolay şekilde yapılabilir. Ana element üzerinde yapılan değişikler de tüm elementlere otomatik olarak uygulanır.
  • Animasyonlar Yapma ve Sayfalar Arası Bağlantılar Oluşturma: hazırlanan mobil veya web projeleri sunulurken proje çalışıyormuş gibi butonlar ve geçiş linkleri konulabilir. Geçişler arası ve sayfaların içinde farklı basit seviye animasyonlara da yer verilebilir.
  • İnceleme İçin Paylaşma: Adobe XD programının bir diğer özelliği olan inceleme için paylaşma sayesinde hazırlanan proje birine link oluşturarak gönderilebilir. Gönderilen kişi bu proje üzerinde düzenleme yapabilir ve sayfalara notlar yazabilir.
  • Buluta Taşı ve Takım Oluştur: Projenin buluta taşınarak sürekli güncel olmasını sağlar. Güncel versiyonuna online olarak erişebilmek bu özellik sayesinde mümkündür. Aynı zamanda buluta yedeklenen proje, takım üyeleriyle paylaşılabilir ve herkes eş zamanlı olarak güncel dosyaya ulaşabilir. Aynı dosya üzerinde takım olarak çalışmaya imkân tanır.
adobe-xd-nasil-kullanilir

Adobe XD Ücreti Ne Kadar?

Adobe yazılımları Creative Cloud üzerinden aylık veya yıllık abonelik şeklinde kullanılabiliyor. Bu yazılımlardan biri olan Adobe XD aracı ücretsiz hale geldi ve kullanıcıları şaşırttı. Programın yalnızca başlangıç planı ücretsiz hale geldi ve bu planda tek seferde yalnızca tek bir tasarım yapılabiliyor. Çevrimiçi paylaşımı destekliyor. Daha fazla özelliğe sahip olmak için ise aylık 10 dolar ödeme yapılması gerek.

adobe-xd-fiyatlari

Ücret ödendiğinde, aynı anda birden fazla prototip ve tasarım üzerinde çalışma yapılabiliyor. Nisan 2020 tarihi itibariyle ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 farklı plan şeklinde sunulan program için Adobe XD ücreti ne kadar olduğu incelenecek olursa;

Adobe XD Starter Plan sınırsız tasarım ve prototip oluşturulabilir. Sınırsız bulut belgesine sahip olunur ve 1 aktif paylaşılan belge, 1 ekin paylaşılan bağlantıya izin verilir. Aynı zamanda Adobe Fonts ücretsiz olur ancak font seti sınırlıdır. 2 GB da bulut depolama alanı verilir.

Adobe XD Single App ise sınırsız tasarım ve prototip oluşturmanın yanında sınırsız bulut belgesi, sınırsız paylaşılan belge ve bağlantı, sınırsız Adobe fonts seti, 100 GB depolama alanı sağlıyor. Bu plan için aylık 29,95 TL ücret alınıyor.

Adobe XD’ye Benzer Programlar

Adobe XD görevi gören benzer programlar da varıdr. Bunlardan en yaygını ve Adobe XD’nin en güçlü rakibi Sketch programıdır. Yalnızca MacOS işletim sistemi için geliştirilen program, özel bir arayüz tasarım sunar. Bir diğer program da Figma. Diğerleriyle aynı işlevlere sahip bir tasarım programıdır. Ancak tüm programların kendisine göre avantajları ve dezavantajları bulunur.

adobexd-tasarim-yapmak

Bri diğer uygulama da InVision programıdır. Diğerlerinden farklı kılan özelliği ömür boyu ücretsiz olarak sunulmasıdır.  Kişisel amaçlı ve küçük ekipler için sunulan ücretsiz versiyonu diğer paketlerdeki tüm önemli özellikleri içeriyor. Yalnızca aktif kullanıcılar belge sayılarında bir sınırlama bulunuyor.

Bu programların yanında tasarımcılar, arayüz tasarımlarını Adobe Photoshop üzerinden yapabiliyorlar. Programların arayüz tasarımı görevi görmemesinden dolayı yalnızca bunlar yeterli olmuyor. Bu uygulamalarda prototip oluşturulamıyor. Aynı zamanda bir yerde değişiklik yapmak için tek tek müdahale etmek grekiyor. Bunun için Adobe XD kullanılması daha mantıklı bir tercih oluyor.

Adobe XD’yi Kimler Kullanır?

AdobeXD tasarım sektöründeki kişiler tarafından kullanılır. Tasarım kurallarına hâkim olan ve diğer programları da kullanmayı bilen tüm tasarımcılar Adobe XD programını rahatlıkla kullanabilir. Basit bir arayüze sahip programı sektöre uzak olan ve tasarımın ne olduğunu bilmeyen kişiler bile kullanabiliyor. Ancak etkin şekilde kullanmak için bazı kuralların elbette ki bilinmesi gerekiyor. Adobe XD Mobil uygulama tasarımı veya web site tasarımı ile ilgilenen kişiler tarafından kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Webmaster Kimdir? Webmaster Ne İş Yapar?

Google Maps API Nedir? Maps API Key Nasıl Alınır?