Backend Developer Kimdir? Ne İş Yapar? Backend Developer Olmak

Backend developer, yazılım projelerinde arka planda çalışan sistemleri kurgulayan, kodlayan ve sistemin sorunsuzca çalışmasını sağlayan yazılımcılardır. Gün geçtikçe daha fazla karşılaşılan bir meslek grubu haline gelmeye başladı. Hem önemli arka plana atılamayan hem de oldukça fazla gencin severek yapmaya başladığı bir meslektir. Daha çok yazılım alanıyla ilgili olan bu meslek grubuna sahip kişiler aslında teknik bir iş yapıyorlar denilebilir. Web sitelerinin görünen yüzlerinin arkasında bir de başarıyı yakalamaya yarayan arka planlar mevcuttur.

backend yazılımcı

Yazılımların arka planlarında yapılması gerekenleri, teknik bir şekilde hayata geçiren ve uygulama, veri tabanları gibi sistemler üzerinde çalışan kişilere backend geliştiricisi adı verilir. İşler tamamen teknik olarak ele alınır. Web sitelerinde bulunması gereken serverleri, uygulamaları, veri tabanlarını, iletişim araçlarını ve kayıt alanlarını yerleştiren kişilerdir.

Yazılım üzerine okuyan ve bu süreçte tüm eğitimlerini eksiksiz bir şekilde tamamlayan kişiler backend geliştirici olabilirler. Bir diğer karşılığı Frontend developer olan bu meslekte her şey birbiriyle uyum içerisinde çalışır. Uygulamalar ve serverler arasında bağlantı kurulması zorunludur. Tüm bağlantıları bu meslek grubuna ait olan kişiler hayata geçirmektedir.

Backend Developer Nedir?

Her geçen gün daha fazla kişinin merakla adım attığı backend developer görevi açısından en çok merak edilen meslek grubudur. Bir web sitesinin kurulabilmesi için yazılım sahasının çok iyi bir şekilde çalışması gerekmektedir. Gerek temel yazılımın gerekse ara yüz gibi sahaların en iyi şekilde uyumla bağlantılanması gerekmektedir. Backend geliştiricinin görevi tam olarak burada başlar.

backend developer ne iş yapar

Kullanıcıların bir web sitesinde en iyi şekilde gezinebilmesi ve verim alabilmesi için ara yüzleri, mantıksal hesaplamaları ve programları hem doğrusal olarak hem dolaylı olarak yapması gerekmektedir. Tüm özellikleri göz önünde bulundurarak erişilmesi gereken alanları maddi ve fiziksel olarak hayata geçirirler.

hosting

Bir backend geliştiricinin görevi tam olarak web sitesinin arka planını kurmaktır. Aynı zamanda bu meslek sahibi kişiler programlamayı da en doğru şekilde yaparlar. Programlama becerilerini sergileyerek arka planda yer alması gereken tüm tıklama alanlarına yer verirler. Manipüle yeteneklerini kullanarak iş mantığını oluştururlar. Böylece web siteleri öncelikle bu kişiler sayesinde oluşmaya başlar.

Arka planda yapılması gereken tüm işlemler tamamlandıktan sonra artık front yani ön kısım ayarlamalarına daha rahat şekilde geçiş yapılır. Bir web sitesinin kalıcı olabilmesi, modern olabilmesi, teknolojiyi en yakın şekilde takibe alarak varlığını sürdürebilmesi için arka planda yapılan tüm işlemlerin kusursuz olması gerekmektedir.

Nasıl Backend Developer Ne İş Yapar?

Yazılım sahasında en önemli mesleklerden biri olan backend geliştirici, web sitesinin arka ve ara yüzleri ile ilgilenmesi gereken kişidir. Burada yapılan iş tamamen tekniksel bir iştir. Teknik becerilere ve teknik bilgilere sahip olmak zorundadırlar. Yaptıkları iş ise web sitesinin arka yüzünde ve ara yüzünde yer alması gereken programları hazırlamak ve yerleştirmektedir.

Ön yüzünde görülen bir tıklama alanının dahi arkasında bir backend geliştirici yer almaktadır. Bilgisayar ortamında çalışan backend geliştiriciler iş birlikçi olarak çalışma sergilerler. Veri tabanlarını yönetirler ve bu alanda en geniş bilgiye sahiptirler. Programlama dilinden en iyi şekilde anlayan backend geliştiriciler marka ve model ayrımı yapmaksızın çalışma sahalarını her geçen gün geliştirmeye devam ederler.

Nasıl Backend Developer Nasıl Olunur?

Web ara yüz geliştiricisi olarak adlandırılan backend developer olabilmek için elbette teknolojiyi yakından takip etmek ve yazılımla yakından ilgili olmak gerekmektedir. Yazılım üzerine olabildiğince erken bir dönemde eğitim almaya başlamak gerekir. Gerekli olan eğitimi aldıktan sonra ve sertifika ya da diploma gibi somut bir belge ile kanıtladıktan sonra artık backend geliştirici olarak sahada çalışmaya başlayabilirler. Ancak sürekli gelişim göstermek, yeniliğe ayak uydurmak ve mutlaka teknolojiyi her alanda takip etmek gerekmektedir.

yazılımcılar

Diploma ya da eğitim sertifikasını aldıktan sonra artık mesleğe başlamak için hiçbir engel teşkil etmez. Bundan sonra yapılması gereken en önemli aşama elbette meslekte kendini kanıtlamak, çok kaliteli veri tabanları ve web ara yüzleri oluşturmak, web sitesi hazırlanacak olan bireyleri hizmetten memnun etmektir.

Bir backend developer olduktan sonra artık iş mantığına ve ahlakına göre çalışmaya devam etmek gerekir. Ancak backend geliştirici olmak için gerekli eğitimin alınması gerektiğini ve mutlaka bu alana dair ilginizin olması gerektiğini unutmamalısınız. İlginin yanı sıra mutlaka teknik bilgileri kullanabileceğiniz, pratiğe dökebileceğiniz ve teknik işleri yürütebileceğiniz becerilerin de olması gerekir. Backend developer olduktan sonra aynı zamanda ayrıntılara daha fazla dikkat edilmeli, sorun çözme becerileri en üst seviyede olmalı ve verimli sonuçlara erişim sağlanmalıdır.

Backend Geliştiricinin Sorumlulukları

En çok merak edilen konulardan biri de yeni nesil olan backend developer maaşı ne kadar konusudur. Aslında mesleğe başlayan bir geliştirici ile deneyimli olan bir geliştiricinin aldığı maaş aynı değildir. Başlangıç maaşları oldukça idealdir. Meslekte adım adım başarı yakaladıkça, deneyimlerinizi arttırdıkça elbette maaşlarınızda da doğrudan bir artış meydana gelir. Aynı zamanda bir backend yazılımcı kamu ortamında ya da özel sektörde görev alabilir.

Özel sektörle kamu arasında da elbette maaş farklılıkları meydana gelebilir. Bu nedenle sabit bir maaş olduğu söylenemez. Çalışma sahasına göre, çalışma yaşına göre, çalışma deneyimine göre, programlama ve diğer tüm beceriler de göz önüne alınarak bir maaş skalası belirlenmektedir. Meslekte deneyim ve yaş grubu arttıkça maaşta da artış meydana gelir.

backend developer olmak

Ayrıca backend yazılımcı üzerinde belirli net sorumluluklar mevcuttur. Web ara yüzü hazırlanırken burada programlama sorumluluğu geliştiriciye aittir. Veri tabanı yönetiminde sorumluluk tamamen geliştiricinindir. Ayrıca ölçeklendirme, programlama dillerini hazırlama, erişilebilirlik ve güvenlik gibi alanlarda da sorumluluk backend yazılımcı ve ekibindedir.

Hazırlanacak olan web ara yüzünün net bir şekilde anlaşılması, uç dillerin bilinmesi ve ara yüze eklenmesi, kapsamlı bir şekilde iletişim ağlarının eklenmesi için elbette tüm sorumluluk bu şahsa aittir. Gereken veri tabanlarını ve diğer her alanı birbiriyle bağlantılı şekilde, aksatmadan ve karışıklık olmadan eklemek durumundadır. Aksi takdirde alınmayan sorumluluklar ve yapılamayan alanların aksaklıkları web sitesinin ön kısmına da yansır. Bu tür karışıklıkların meydana gelmemesi adına mutlaka baçken geliştirici üzerine düşen tüm sorumluluğu eksiksiz bir biçimde yerine getirmelidir.

Backend Geliştirme İçin İhtiyacınız Olan Araçlar

Gerekli olan eğitimi aldıktan sonra ve teknik bilgiye sahip olduktan sonra backend yazılımcı olarak ihtiyaç duyulan araçların da bilinmesi gerekir. Bu araçlardan temeli bir bilgisayar sahibi olmaktır. Program bilgisayarları işinizi çok daha rahat yapmanızı sağlar. Aynı zamanda JavaScript, PHP ve Ruby gibi arka plan programlarını ve nasıl hazırlandıklarına dair örnek detay bilgileri de bilmek gerekiyor.

backend yazilimci olmak

Fiziksel olarak çok fazla bir araca ihtiyaç duyulmaz. Ancak program olarak birçok araca ulaşım sağlayabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Kullanmak zorunda olduğunuz tüm program dillerine de hakim olmak gerekmektedir. Tüm teknik bilgilere, gerekli olan pozisyon ve eğitime sahip olduktan sonra backend yazılımcı olarak mesleği yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Kullanılan 10 PHP Kütüphaneleri

FrontEnd Developer Kimdir? Ne İş Yapar?