OpenCart ile Ücretsiz Site Açma | OpenCart Tema Seçimi

OpenCart Nedir?

İnternet artık hayatın çok önemli bir parçası ve firmalar da İnternet dünyasında yer almak zorundalar. Şirketler ürün ve hizmetlerini, internetin gücünden faydalanarak daha geniş bir ağ üzerinden müşterilerine ulaştırmayı amaçlıyor. Bu e-ticaret sistemi içerisinde OpenCart gibi ücretli site yazılımları şirketlere oldukça yüksek maliyetler yansıtabiliyor. Şirketler ise bu maliyetlerden kurtulmak için ücretsiz web sitesi açma çözümlerine yöneliyor.

opencart-nedir

Bu alanda en çok kullanılan yazılımlar genel olarak açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak kullanılan e-ticaret yazılımları oluyor. Bu yazılımlara Magento, WooCommerce, Prestashop ve WordPress gibi sık kullanılan yazılımlar örnek verilebilir. Bu yazılımların yanında ise en çok kullanılan, ücretsiz olarak web sitenizi kurabileceğiniz yazılım, dikkatleri üzerine çekiyor. OpenCart nedir sorusunu merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

OpenCart kolay kullanımı ve ücretsiz yapısı ile e-ticaret alanında en yaygın kullanılan web sitesi yazılımı olmayı başarıyor. Genel yazılımlara göre daha geniş bir araç skalası sunan bu yazılım, temaları ve üstün teknik desteği ile ayrışmayı başarıyor. Sık kullanılan bir yazılım olduğu için, İnternet üzerinde blog, forum ve benzeri platformlarda kullanım rehberi gibi destekleri bulunabiliyor. 

opencart-eticaret-sitesi

OpenCart site kurma süreci oldukça hızlı bir şekilde işliyor. Böylelikle sistem hakkında kullanım bilgisi edinmek oldukça kolay hale geliyor. 2005 yılında geliştirilen sistem 2006 yılında ilk kez Sourceforge platformunda v0.3 sürümü ile yayınlandı. Kullanıcılarına sunduğu yönetim paneli desteği sayesinde birden fazla web sitesinin aktif bir şekilde yönetilebilmesini mümkün kılan yazılım kullanıcıları tarafından büyük beğeni topluyor.

hosting

Açık kaynak kodu bir yapıya sahip olması ve kullanıcı dostu geliştirilen arayüz sistemi ile benzer ücretsiz e-ticaret yazılımlarından öne çıkıyor. Gelişmiş yönetim paneli sayesinde firmaların ihtiyaçlarına göre şekillenen mağazalar, web sitesi içerisinde esneklik sağlıyor. Bu yazılım ile kurulan siteler, tamamen yapılanmış ve sipariş almaya hazır bir hale gelmiş oluyor. Sadece bu özellikleriyle kalmayan OpenCart kullanıcılarına farklı özellikler de sunuyor.

OpenCart Özellikleri Nelerdir?

E-ticaret alanında bir web sitesi oluşturmak için ilk olarak PHP destekli bir hosting kullanmalısınız. Daha sonrasında şirkete ve projeye uygun domain seçilerek kuruluma başlanır. Tema uygulandıktan sonra, mağazanızı kişiselleştirmek için gerekli yapılandırmaları yapabilirsiniz. Son adımda ise siteniz üzerinden e-ticaret ile satışını yapmak istediğiniz ürün ve hizmetleri web sitenize yüklersiniz. Böylelikle web siteniz tamamen kullanıma hazır hale gelir.

Bu yazılımın size sunduğu eklenti bölümü sayesinde ihtiyacınıza uygun araçları web sitenize ekleyebilirsiniz. Daha fazla araca ihtiyacınız olursa da satın alma seçenekleri veya PHP developer yardımı ile arzu ettiğiniz araçları geliştirebilirsiniz. Sıklıkla profesyonel şirketlerde rastlayabilirsiniz. Orta ölçekli firmalar aynı şekilde OpenCart yazılımının sunduğu ekstra eklenti seçeneklerini sıklıkla kullanıyor.

ucretsiz-eticaret-sitesi-nasil-acilir

OpenCart yazılımının en önemli özelliklerinden bir tanesi kod yazma ve kullanma alanında bir tecrübesi olmayan kullanıcılara, rahat bir şekilde web sitelerini açabilme ve kullanabilme olanağı sağlamasıdır. OpenCart yazılımı ile açılan web siteleri kullanıcılarına hızlı bir ziyaretçi deneyimi sağlar. Sınırsız ürün eklemenize izin veren yazılım, sınırsız kategori ve alt kategori tanımlamanıza da olanak tanıyor.

Çok sayıda kategori oluşturarak kaydedebilen OpenCart yazılımı pek çok dilde kullanıcısına destek veriyor. Böylelikle dış ticaret işlemlerinizde de şirketinize destek sağlayan sistem, çeşitli para birimi destekleri ve kargo seçenekleriyle çalışabiliyor. Aynı zamanda web siteniz içerisindeki ürünlerinizin resim boyutlandırması, konumlandırması ve site düzenlemesinde size kolay arayüzü ile kolaylık sağlar.

opencart-eticaret-acmak

OpenCart Nasıl Kurulur?

OpenCart site açma yazılımı ücretsiz yapısıyla şirketlerin yatırım maliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor. Firmalar siteleri bu yazılım üzerinden basit şablonları kullanarak düzenleyebiliyor. Mevcut siteniz ise OpenCart yazılımı sayesinde rahat bir şekilde sitenizi bu platforma taşıyabilirsiniz. Yazılım her zaman web sitenizin ihtiyaçlarını saptayarak size yardımcı olur. Kullanıcılar için gerekli olan işlevler, modül tabanlı yazılım kodları ile yazılım sistemi üzerinde yapılandırılarak, en uygun şekilde işlenir.

Yazılım 11 parçalı bir sistemden oluşmaktadır. Sağladığı administrator yani yönetici paneli ile teslimat, ödeme ve anahtar kelime seçenekleri belirlenebiliyor. Kendi içerisinde 15’den fazla dil desteği sağlıyor. Böylelikle web sitenizi farklı dillerde rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz. İstediğiniz dil paketini OpenCart sistemine ekledikten sonra yönetim paneli ile aktif hale getirebilirsiniz.

ucretsiz-eticaret-nasil-acilir

Bu özelliği aktif hale getirdikten sonra, web siteniz üzerindeki bayraklara tıklayarak hızlı bir şekilde farklı dildeki kullanıcılar için de hizmet verebilirsiniz. OpenCart’ın sunduğu gelişmiş yönetim paneli birden fazla mağazanızı rahat bir şekilde kontrol edebilmenize olanak sağlıyor. Her mağazanız için farklı tema seçebilme seçeneği ise tüm mağazalarınıza özel ilgi göstermenize yardımcı oluyor. Yönetilen mağazalarınızda da farklı para birimleri kullanılabiliyor.

OpenCart yazılımı ile desteklediğiniz mağazalarınızda isterseniz toptan veya perakende satış şeklinde çalışabiliyorsunuz. Çoklu vergi oranları seçeneği ise size farklı şekillerde vergilendirme yapma olanağı sağlıyor. İhracat işlemi yaptığınız ülke ve bölgeye göre doğru vergilendirme yapabiliyorsunuz. SEO optimizasyonu özelliği ise, e-ticaret sektörü içerisinde bulunan profesyonel veyahut orta ölçekli tüm firmalar tarafından kullanılan önemli bir seçenektir.

Bu SEO optimizasyonu özelliği sayesinde arama motorlarının kullanıcıları için oluşturdukları sayfalarda mağazanız daha üst sıralarda çıkar. OpenCart ise bu özelliği kapsamında size ürününüzle alakalı en iyi anahtar kelimeyi seçmenizde yardım eder. Doğru anahtar kelimeyi kullanmanız ile popülerliği artan web siteniz daha fazla ziyaretçi çeker. Bu özellik ile tüm arama motorlarına web siteniz uygun şekilde optimize edilir.

OpenCart Ödeme Kanalları Nelerdir?

OpenCart sistemi üzerindeki ödeme kanalları ziyaretçilere güvenli bir ödeme deneyimi yaşatır. OpenCart’ın desteklediği ödeme kanalları ise; çek, banka havalesi, vadesiz ödeme, teslimatta ödeme, mağazada ödeme, PayPal, PayPoint, eWay, Moneybookers, WorldPay, BluePay, Paymate, Klarna, 2Checkout, AlertPay, LiqPay ve Realex ödemeleri olarak örneklendirilebilir. Bu sistemler üzerinden ödeme işlemleri hızlı şekilde gerçekleştirilebiliyor.

opencart-ucretsiz-site-acmak

OpenCart Sipariş Gönderim Seçenekleri

Web siteniz içerisindeki en önemli kriterlerden birisi sipariş gönderim seçeneklerinizdir. Gelen siparişlere uygun bir gönderim seçeneğinizin olması, taleplerinizin artmasını sağlar. OpenCart sisteminde, ihtiyaca göre özelleşebilen çeşitli gönderim seçenekleri bulunmaktadır. Web sitenize gelen ziyaretçiler, kendilerine göre en uygun olan gönderim seçeneğini sitem üzerinden seçebilirler.

Bu seçenekler arasında sabit fiyat, ürün başına gönderim, ağırlığa göre gönderim, mağazadan gel al teslimat, ücretsiz gönderim ve UPS gibi sistemlerle gönderim seçenekleri vardır. Web siteniz için bu gönderim seçeneklerinden herhangi birini veya birkaçını beraber işaretleyerek kullanabilirsiniz. Gönderim seçeneğinizi seçmek için sistem araçları içerisinde gönderim seçeneklerinden, istediğiniz türleri hizmet olanaklarınıza göre belirleyebilirsiniz.

opencart-e-ticaret-sitesi-nasil-acilir

OpenCart Satış Raporları

Satış raporları, site üzerinden yapılan satışların günlük, haftalık, aylık ve yıllık analizlerle size sunulmasını sağlar. Bu sistem üzerinden mağazanızın satış istatistiklerini ve çeşitli analiz tablolarını görebilirsiniz. Bu sistem içerisinde 3 farklı rapor türü bulunmaktadır. Bu raporlardan satış raporu ile satışı yapılan ürünlerin istatistiğini görebilirsiniz. İncelenen ürünler ise,  görüntüleme sayısı en fazla olan ürünleri incelemenize olanak tanır.

Satın alınan ürünler raporu, mağazanız içerisinde en çok tercih edilen ürünlerin istatistiğini size gösterir. Bu raporlar ile mağazanızın detaylı istatistiklerini inceleyebilir ve web sitenizin performansını değerlendirebilirsiniz. OpenCart üzerinden ulaşabildiğiniz bu istatistikler sayesinde, e-ticaret dünyasındaki verimliliğinizi artırmak için doğru adımları atabilir ve site üzerinde gerekli olan yapılandırmaları yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robots TXT Dosyası Nasıl Oluşturulur? Robots.txt Kodları

Bilgisayar Programı Nedir? Bilgisayar Programlama Nasıl Yapılır?