Windows Kullanıcılarını Etkileyen Bir Sorun Keşfedildi! Defender Hatası

Teknoloji dünyasında adından sıkça söz ettiren Microsoft, Windows 10 işletim sisteminde ortaya çıkan sorunlar ile bugünlerde adından çokça söz ettiriyor. Neredeyse yayınlanan her Windows 10 güncellemesinde problemlerle karşılaşmakta olan kullanıcıların şikayetleri gün geçtikçe ciddi bir noktaya geliyor ancak bu şikayetlere Microsoft henüz bir çözüm getirilebilmiş değil. Son problem ise Windows Defender hatası oldu.

Windows Defender Hatası

Buna ek olarak bugünlerde yeni bir sorunun ortaya çıktığından söz ediliyor ve bu sorun yalnızca Windows 10 kullanıcılarını değil, daha eski sürümlere sahip olan kullanıcıları da etkiliyor. Birçok kullanıcı Windows Defender hatası ile karşılaştığını bildiriyor. Kullanıcıların yanıtını en çok merak ettiği soru “Microsoft Windows Defender hatası nasıl oluşur” olarak belirlendi. Microsoft Windows Defender hatasının nedenleri meraklı okurlarımız için haberimizde derlenmiştir.

Windows Defender Hatası Nedir?

Microsoft Windows Defender, Windows işletim sistemi ile çalışmakta olan bilgisayarların sahip olduğu işletim sisteminin kurulumu sırasında bilgisayara yüklenen güvenlik duvarı ve koruma yazılımıdır. Eski sürümlerde ücretsiz olarak yüklenebildiği gibi Windows 10 ve sonrasında gelen tüm sürümlerde Windows Defender, işletim sisteminin içinde yer almaktadır. Windows Defender yazılımının görevi, bir antivirüs veya koruma kalkanı yüklememiş olan kullanıcıların bilgisayarını tehdit oluşturabilecek malware ve spyware yazılımlara karşı korumaktır.

Microsoft-Defender

Son günlerde çeşitli forumlarda Microsoft’un güvenlik duvarı yazılımı Windows Defender’de bir hata ile karşılaştığını belirten pek çok kullanıcı mevcut. Kullanıcı raporlarına göre Microsoft Windows Defender hatası, sadece Windows 10’da değil daha alt sürümlerde de ortaya çıkabiliyor.

Sorunu basitçe açıklamak gerekirse, Microsoft’un kendi güvenlik ve antivirüs programı olan Windows Defender, tehdit olarak gördüğü binlerce dosyayı; C: \ ProgramData \ Microsoft \ Windows Defender \ Scans\ History \ Store klasörüne taşıyor. Bunun temel sebebi Windows Defender’in çok hassas bir inceleme yapıp basit içerikli dosyaları bile tehdit olarak algılaması olabilir.

Windows Defender Hatası Kullanıcıları Nasıl Etkiledi?

Virüs ya da tehdit olmayan dosyaların gereksiz olarak depolanmasının pek çok dezavantajı var. İlk olarak çok fazla yer kapladığı bir gerçek. Bir kullanıcı raporunda yer alana göre Microsoft Windows Defender problemi sebebiyle depolanan bu dosyalar 30 GB kadar depolama alanı işgal ederken, bilgisayarın yavaşlamasına ve performansının azalmasına sebep olabilir.

Ayrıca Windows 10 20H2 işletim sistemi ile çalışmakta olan bir bilgisayarda da bu sorun ile karşılaşıldı. Kullanıcıların hata raporunda yer alan ifadelere göre Microsoft Windows Defender hatası dolayısıyla, az önce sözü geçen klasöre 11000’e yakın dosya taşıdı. Bu sadece basit bir örneği tabii.  Kullanıcılar arasında depolanan dosya sayısının 950000’i geçtiğini iddia etmekte olanları da mevcut. Her Microsoft Windows Defender hatası ile karşılaşan kullanıcının da hata raporu ve geri bildirim bırakmadığını düşünürsek, sorun giderek büyümekte ve Windows kullanıcıları da bu durumdan oldukça tedirgin olmaktadır.

microsoft-defender-hatasi

Yine aynı şekilde kullanıcıların geri dönüşlerine dayanarak bilgisayarın performansının oldukça kötü etkilendiğini söylemek mümkün. Öyle ki, Microsoft Windows Defender hatası bulunan bilgisayarlarda yapılan senkronizasyon ve yedekleme işlemleri de normal süresinden çok daha uzun sürüyor. Bu durumda elbette hatanın bir sonucu olarak depolanan klasörlerin belleği çok fazla doldurmasının da payı var.

Ayrıca şunu eklemekte fayda var ki, Microsoft Windows Defender hatası sadece Windows 10 için geçerli değil. Windows 10’un yanı sıra Windows Server 2021 R2, Windows Server 2016 ve 2019 gibi diğer Windows sürümlerinden gelen geri bildirimlerde de Microsoft Windows Defender hatası ile karşılaşılmıştır.  

Bugün için Microsoft henüz bu hata ve çözümü ile ilgili resmi bir açıklamada bulunmuş değil. Ancak tahminlerimize göre bu sorunu çözmek için yapılacak yeni bir düzeltme güncellemesi de oldukça yakın görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Huawei Giriş ve Orta Seviye Akıllı Telefon Üretmeyeceğini Açıkladı

Bios Güncelleme | Bios Nedir?