AdBlock Nedir? AdBlock Ayarları ve Avantajları Nelerdir?

Gazetelerin yaygın şekilde takip edildiği 1920’ler, televizyonun, insanların hayatına daha çok dokunduğu 1940’lar, ilgili platformlardaki ilk reklamların görüldüğü yıllar olarak kayda geçiyor. O yıllarda, bilgisayar kullanıcılarının yavaş yavaş keşfetmeye başladığı internet de 1990’ların başlarında, reklamlara kucak açmaya başlıyor. Artık rahatsız edici seviyeye gelen bu reklamları AdBlock reklam engelleyici ile engelleyebilir ve sadece içeriklere odaklanabilirsiniz.

google-reklam-engelleme

Web arayüzlerinin, 1990’lardaki ilkelliğinden kurtulmaya başlaması, internet reklamlarının yer yer dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici forma dönüşmesinde etkili oluyor. Başlarda statik ve tıklanabilir birer resimden ibaret olan internet reklamları, sonraları gif formatındaki hareketli resimlere, ilerleyen zamanlarda, kullanıcıların son dönemde kurtulduğu Flash formatındaki reklamlara evriliyor. Video formundaki reklamlar ise etkili olmaktan ziyade kullanıcılarda tepkilere neden olabiliyor.

Web sayfası sahiplerinin, biraz daha fazla kazanç uğruna sayfalarını reklamlarla doldurarak farkında olarak ya da olmayarak kullanıcıların internet deneyimini olumsuz etkilemeleri, AdBlock kavramının ve uygulamalarının kullanıcıların hayatına girmesine zemin oluşturuyor. Bugün yalnızca bilgisayarlarda değil akıllı cep telefonu ve tabletlerde bile kendine yer bulabilen AdBlockinterneti daha verimli kullanmayı hedefleyen teknoloji meraklılarının vazgeçemedikleri araçlardan birine dönüşüyor.

AdBlock Nedir?

Web sayfalarındaki, önceden tanımlanmış olan ya da kullanıcıların kendilerinin belirleyebildikleri sayfa ögelerini görmelerini engelleyen ve genel olarak reklam engelleme işlevi bulunan araçlar, AdBlock şeklinde isimlendiriliyor. Tarayıcılara birer uzantı olarak eklenebildiği gibi haricî uygulama yapısında da olabilen reklam engelleme araçları, geliştiricilerinin güncellemeleri doğrultusunda filtre sistemlerini geliştirebiliyor. Bu sayede web sayfalarında yeni ortaya çıkan reklamları engelleyebiliyor.

adblock-nedir

İlk örneği, 2000’lerin başlarında üretilen reklam engelleme araçlarının en ünlüsü, kullanıcılara sunulan sürümü, 2005 yılında yayımlanan AdBlock Plus olarak biliniyor. Danimarkalı yazılım geliştirici Henrik Aasted Sørensen imzasını taşıyan araç, ilk versiyonlarında Firefox adlı web tarayıcı için bir eklenti olarak hazırlanıyor. Bu aracın hem tarayıcı hem de platform bazında çok daha farklı sürümleri de kullanıcılarla buluşuyor.

Popülerlik konusunda bu araçla yarışabilecek bir diğer eklenti temelli reklam engelleme aracı ise yaptığı görevle aynı adı taşıyan AdBlock oluyor. Web sayfalarındaki içerikleri filtreme özelliğiyle öne çıkan ve Michael Gundlach tarafından geliştirilen araç, 2015 yılındaki şirket devrinden sonra “rahatsız edici olmayan” şeklinde nitelendirilen reklamları kullanıcılara göstermeye başlıyor. Ancak bu durum, kullanıcıların pek çoğunun hoşuna gitmiyor.

hosting satın al

AdBlock Neden Kullanılır?

Web sayfalarını işleten insanların birçoğu, geçmişten bugüne kadar geçimlerini, kendi sitelerine aldıkları reklamlar, advertorial içerikler ya da marka iş birlikleriyle gerçekleştirdikleri içeriklerle sağlıyor. Bu noktada, internet reklamları hâlâ, küçük ve orta ölçekli gelir elde edilebilmesi için web sayfalarını yönetenler tarafından tercih edilebiliyor. Ancak sunulan reklamlar, ya içerikleri ya da görselleri itibarıyla internet deneyimini olumsuz etkileyebiliyor.

adblock-reklam-engelleyici

Bu olumsuzlukların başında, internet sayfalarının yavaş yüklenmesi ve gereğinden fazla internet verisi kullanımı geliyor. Hareketli görselleri veya videoları reklam maksadıyla kullanan reklam verenler, özellikle internet hızı düşük olan kullanıcıların, web sayfalarını randımanlı kullanmasını engelliyor. Bilgisayarının donanım gücü zayıf olan kullanıcılar da web sayfalarını gezinirken zorluk çekebiliyor. Reklamların fazlalığı ise toplamda kullanılan internet verisinin artmasına neden oluyor.

Kötü niyetli reklamverenlerin son kullanıcı bazında yarattıkları olumsuzluklar da bulunuyor. Özellikle popüler sosyal ağlara, insanların kolayca tıklayabilecekleri nitelikte, merak uyandırıcı reklamlar veren şirket veya bireyler, reklamların yönlendirme linkleriyle kullanıcıların verilerini toplayabiliyor. Güvenlik endişeleri ve gizlilik gereksinimlerinin arttığı son yıllarda AdBlock indirme ve yükleme, gerekli hâle geliyor. Aksi durumda internet kullanım deneyimi olumsuz bir seyir alabiliyor.

Adblock-ne-ise-yarar

AdBlock Nasıl Kurulur?

AdBlock, AdBlock Plus ve AdGuard gibi farklı şirket ya da yazılım geliştiriciler tarafından kullanıcılara sunulan reklam engelleme araçları, popüler tüm web tarayıcılara kurulabiliyor. AdBlock Chrome adlı web tarayıcısında, “Uzantı” olarak değerlendiriliyor ve Google Chrome Web Mağazası üzerinden gerçekleştirilebilecek bir arama ile bu uzantıya ulaşılabiliyor. Sonraki adımda, “Chrome’a ekle” tuşuna basıp yönergeleri takip etmek yeterli oluyor.

adblock-nasil-kurulur

AdBlock Opera ve Firefox adlı web tarayıcıların ise “Eklenti” olarak geçiyor. Opera web tarayıcısının ”Opera addons” marketinden, Firefox tarayıcısının ise “Firefox Browser Add-Ons” marketinden AdBlock eklentileri indirilip kurulabiliyor. Tarayıcılara indirilip yüklenen reklam ve içerik engelleyiciler, AdBlock ayarları sayesinde kolayca kişiselleştirilebiliyor. Engellenen reklam sayısının görüntülenmesi, hangi filtrelerin etkin, hangilerinin devre dışı olabileceği gibi birçok değişken özelleştirilebiliyor.

AdBlock Android işletim sistemine gömülü olarak da kullanılabiliyor, kullanıcıların, mobil platformlarda başvurdukları web tarayıcılarına, aynen PC platformunda olduğu gibi eklenti veya uzantı mantığıyla da yüklenebiliyor. PC’lerdeki web tarayıcılarındaki kadar kapsamlı olmasa da kullanıcıların belirli oranda kişiselleştirebildikleri reklam engelleme araçları, Root gibi işlemlerle Android işletim sistemine entegre hâle getirildiğinde, yalnızca tarayıcı bazlı değil uygulama bazlı çalışabiliyor.

adblock-kurulumu-nasil-yapilir

AdBlocker Kullanmanın Avantajı Nedir?

Yıllardır kullanıcılarının internet kullanımının bir parçası hâline gelen AdBlock’un kullanım nedenleri ve kullanım avantajları arasında paralellikler bulunuyor. Ziyaret etmek istedikleri web sayfalarını onlarca saniye yerine birkaç saniye içerisinde görüntülemeyi isteyenler, girdikleri sitelerde dikkat dağıtıcı sayfa ögelerini tamamen engellemeyi arzu edenler, böyle araçlardan istifade ediyor. Bu noktada temel avantaj, hızlı ve kaliteli bir web gezintisi oluyor.

chrome-reklam-engelleme

Bazı reklamların, kullanıcıların aslında ihtiyaç duymadığı ürünleri ihtiyaçmış gibi sunarak onları, satın alma yönünde teşvik etmeleri nedeniyle yapılan gereksiz harcamalar, AdBlock araçlarıyla önlenebiliyor. Böylesi reklamlara daha az maruz kalan kullanıcılar, alışveriş sürecinde daha sağlıklı düşünerek adım atabiliyor. Tüketim çılgınlığı döneminin yaşandığı son yıllarda AdBlock araçlarından destek alanlar, bu araçları kullanmayanlara oranla daha avantajlı hâle gelebiliyor.

Veri güvenliğinin önem kazandığı son yıllarda tek amacı ürün pazarlamak olan reklamların yanı sıra birtakım kötü niyetli insanların ve şirketlerin sunduğu zararlı reklamlar, AdBlock reklam engelleme araçlarıyla ortadan kalkıyor. Veri, zaman ve daha ileri aşamalarda para kaybına kadar ulaşabilen gelişmelerin yaşanmasını önleme yönünde görev alan içerik engelleyiciler, kullanıcıların, temiz bir internet kullanmalarına yardım ediyor.

adblock-indirme

Her Reklamı Engelleyebilir mi?

Kullanılan işletim sistemi ve tarayıcının dili doğrultusunda AdBlock araçlarındaki filtreler etkinleşiyor. Bu sayede ziyaret edilen web sitelerinin dilleri ve kullanıcıların, işletim sistemi/tarayıcı dilleri doğrultusunda ilgili filtreler, içerik engelleme işlemine başlıyor. Geliştiricilerin önceden belirledikleri komutlar çerçevesinde web sayfalarındaki hareketli veya durağan görseller ve reklam barındıran tüm içerikler, tamamen görünmez kılınıyor.

Yalnızca web sayfalarındaki görseller değil YouTube gibi popüler video sitelerinde pop-up yapısındaki reklamları engelleyebiliyor. Ayrıca, videoların başlarında veya sonlarında ortaya çıkabilen video tabanlı reklamlar da kolayca engellenebiliyor. AdBlock YouTube ve benzeri platformlarda başarıyla çalışırken YouTube’un kendi algoritmasında yaptığı değişiklikler neticesinde, reklam/içerik engelleme araçları, güncellenene kadar YouTube reklamları tekrar görülebilir hâle gelebiliyor.

youtube-reklam-engelleme

Böylesi sıra dışı durumlar haricinde ve AdBlock kapama işlemleri dışında, reklam engelleme araçları, görevlerini başarıyla gerçekleştiriyor. Ancak kimi eklenti ve uzantı geliştiriciler, ortaya koydukları ürünlere, çeşitli şirketlerle iş birliğine girişerek bazı reklamları serbest bırakma gibi seçenekler ekleyebiliyor. Bu seçenekler, teknoloji tutkunlarına çoğu zaman değiştirilebilir bir ayar şeklinde sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nikola Tesla Kimdir? Buluşları ve Hayatı

Ping Süresi Nedir? Ping Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?