Dosya Transfer Siteleri | Büyük Dosya Gönderme Araçları

Dosya Transfer Nedir?

Dosya transferi, en basit şekilde bir alıcı ile bir verici arasında dosya alışverişi olarak tanımlanıyor. İngilizce ismi “File Transfer Protocol” olan ve kısaca FTP olarak kullanılan terimin Türkçe karşılığı ise Dosya Transferi Protokolü olarak kullanılıyor. İnternet üzerinde iki bilgisayarın birbiri arasındaki dosya alışverişini dosya transfer protokolü sağlıyor. Bu anlamda yapılan işlemler bütünü FTP olarak adlandırılıyor.

hosting
dosya-transfer-siteleri

Örneğin bir web sitesi içerisinde yer alması istenen dosyalar sunuculara dosya transfer işlemi ile aktarılabiliyor. E-posta gibi alternatif uygulamalar için büyük olan dosyalar ise İnternet bağlantısı olan iki bilgisayar arasında FTP sunucuları sayesinde gönderiliyor. Bu protokol ile bir dizi komut kullanılarak iki bilgisayar arasındaki dosya transferi yapılıyor. Bilgisayarlar arası dosya alışverişi yapılırken, bilgisayarlar birbirleri ile etkileşim içerisinde oluyor.

Neden Dosya Transferi Yapılır?

Günümüzde bilgisayar ve İnternet kullanımının artması ile kişisel kullanıcıların sayısı oldukça hızlı yükseliyor. Neredeyse herkesin İnternete erişebilir duruma gelmesiyle dosya paylaşım ihtiyacı da artış gösteriyor. Kullanıcı sayısının fazla olması, kişilerin birbirleri ile etkileşimleri sırasında, çalışma uygulamaları, dosyaları, taslakları ve benzeri verileri sürekli şekilde alışveriş ilişkisi içerisinde tutmasına yol açıyor.

dosya-transferi-sitesi

Bu ihtiyaçların başında gelen dosya transferi, özellikle önemli boyutlara ulaşan verilerin alışverişi için geliştirilmiştir. Word, Excel ve PowerPoint sunuları gibi dosyalar e-posta aracılığı ile gönderilebiliyor. Fakat her şirket veya topluluk içerisinde böyle küçük boyutlu dosyalar kullanılmayabiliyor. İş akışı içerisinde özellikle 15-20 MB dosya boyutunu aşan gönderiler için ise servis sağlayıcıları sorun çıkarabiliyor.

Büyük Dosya Transferi Nasıl Yapılır?

Online dosya transferi sırasında verilerin boyutunun belirli bir kotayı aşması, e-posta ile gönderimlerde sıkıntı yaratabiliyor. Google, Yandex gibi şirketler mail servisleri özelinde sunucuların büyük bir yük altında kalmasını istemedikleri için, gönderi boyutunu sınırlayarak büyük dosya gönderme işlemlerini engelliyor. Yine de İnternet üzerinden dosya transfer yapmanın tek yolu, e-posta değil, çeşitli araçlar kullanılarak büyük dosyaların alışverişi yapılabiliyor.

buyuk-dosya-gondermek

Google Drive ile Dosya Transfer

Google şirketinin geliştirdiği, kullanımı oldukça popüler olan Google Drive, kullanıcılarına sunduğu özellikleri sayesinde internetten dosya gönderme işlemini rahatlıkla hallediyor. Google Drive ile dosya göndermek için, Gmail ile giriş yaptıktan sonra, sağ alanda bulunan “Yükle” butonu ile istenilen dosya yükleniyor ve alıcının e-postası yazılarak “Gönder” butonu ile dosya gönderilebiliyor.

Buraya yüklenen dosyanın boyutuna göre yüklenme süresi uzayıp kısalabiliyor. Gönderdiğiniz kişinin eklentileri açabilmesi için yetki vermek istemiyorsanız “Paylaş ve gönder” seçeneği ile bunu yapabiliyorsunuz. Google Drive üzerinde gönderdiğiniz dosyaların, alıcı tarafından yorum veya işlem yapılabilme yetkisini de aynı sekme üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.

google-drive-dosya-transferi

Yandex Disk ile Dosya Transferi

Yandex firması geliştirdiği ürün ve hizmetler ile oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Özellikle geniş bir depolama alanı olan Yandex Disk uygulaması, dosya transferi için sıkça kullanılıyor. Ücretsiz şekilde 10GB depolama alanı tanınan bu alanda depolama ve veri alışverişi yapılabiliyor. Gerektiğinde ise bu 10 GB depolama alanı 1 TB büyüklüğe kadar yükseltilebiliyor.

Yandex Disk ile büyük boyutlu dosya transfer işlemi yapabilmek için bir Yandex Disk alanınız olmanız gerekiyor. Bu ücretsiz hizmete Yandex’in kendi sitesi üzerinden kayıt yaparak ulaşabiliyorsunuz. Hesabınızı açtıktan sonra ise “Dosyaları Yükleyin” kısmından istenilen dosya disk üzerine gönderilebiliyor. Diske yüklenen dosyaya sağ tıklanarak “Bağlantıyı Paylaş” butonu ile dosya paylaşımı gerçekleştirilir.

yuksek-boyutta-dosya-transferi

Link kopyalandıktan sonra dosya transferi yapmak için istediğiniz kişiye linki göndermeniz yeterli olacaktır. Kişi bu link üzerinden Yandex Disk’e yönlendiriliyor ve dosyanızın .RAR uzantısını görüntüleyebilir hale geliyor. Dosyalarınızın boyutuna göre yüklenme süresi de değişebiliyor. Paylaşılan dosyalar ise rahatlıkla indirilebiliyor. Bu indirme işlemi ise alıcı kişinin İnternet bağlantı hızına ve dosyanın büyüklüğüne göre farklılık gösterebiliyor.

WeTransfer Dosya Gönderme

Dosya transferi konusunda özellikle kurumsal firmalar arasında popüler bir uygulama olan WeTransfer, 2 GB boyutuna erişebilen dosyaların gönderimini ücretsiz şekilde yapıyor. Gönderilen dosyalar bir hafta boyu WeTransfer sunucularında depolanıyor ve sonrasında dosyalar kendiliğinden siliniyor. Kullanıcı dostu yapısıyla hem bilgisayar üzerinden hem de akıllı telefonlar üzerinden kullanılabiliyor.

wetransfer-dosya-transferi

Dosya transferi için ise uygulamanın orta kısmında bulunan “Dosya gönderin” butonuna tıklamanız gerekiyor. Akıllı telefon ile kullanıldığı durumlarda dosyaların gerekli seçenekler kullanılarak işaretlenmesi gerekiyor. Dosyalar seçildikten sonra mesaj eklenerek WeTransfer sunucusuna yükleniyor. Son adımda ise bu dosyanın linki e-posta veya direkt olarak istenen alıcıya gönderiliyor. Alıcı ise bu linki kullanarak dosyayı indirebileceği sayfaya yönlendiriliyor.

Dropbox Dosya Transfer

Dropbox dosya transferi ve depolama sektöründeki popüler uygulamalardan birisi olmayı sürdürüyor. Kayıt olarak rahat bir şekilde kullanabileceğiniz dosya transfer uygulaması 2 GB boyutunda bir boş alan sağlıyor. Bu boş alana yüklediğiniz tüm dosyalarınız ve klasörleriniz ise gönderdiğiniz tek bir bağlantı ile alıcı tarafından indirilebiliyor.

dropbox-dosya-transferi

SugarSync Dosya Gönderme

Hesabınıza bağlı tüm cihazlar arasında senkronizasyon sağlayan SugarSync, belgelerin, fotoğrafların ve klasörlerin PC, MAC, iPad ve Android cihazlar arasında dosyaların paylaşılmasını sağlıyor. Kendi bulut sisteminde ise ücretsiz olarak 5 GB depolama alanına kadar verilerin depolanmasına olanak veriyor. Hızlı ve güvenli dosya aktarımı sayesinde kullanıcılarına kolaylık sağlıyor.

The Box Dosya Transferi

Büyük boyutlu dosyaların kişiler arası aktarımında bir başka önemli program ise The Box oluyor. Kullanıcılarına sunduğu 10 GB boyutundaki geniş depolama alanı ile diğer dosya transferi uygulamalarından sıyrılmayı başaran The Box’ın ücretli versiyonu da bulunuyor. Ücretsiz halde 250 MB büyüklüğünde dosyaların ve belgelerin aktarılmasına izin veren uygulama, Premium versiyonu ile bu sınırı artırıyor.

dosya-gonderimi-nasil-yapilir

Diğer Dosya Transfer Siteleri

  • MediaFire: MediaFire uygulaması da Dropbox ile benzer şekilde çalışıyor. 10 GB ücretsiz kullanım alanı sunan program kullanıcılarına depolama olarak rahatlık veriyor. Ücretsiz sürümünde ise 200 MB dosya boyutuna kadar paylaşımı sorunsuzca yapmanızı sağlıyor. Daha büyük boyutlu dosyalar için ise belirli bir ücret ödeyerek “FileDrop” özelliğini çalıştırabiliyor ve reklamsız şekilde uygulamayı kullanabiliyorsunuz.
  • Mail Big File: Mailbigfile sunucuları kullanıcı dostu yapısı ve güvenli dosya gönderimi seçenekleri dosya transferi konusunda kendisini diğer uygulamalardan öne çıkarıyor. 2 GB depolama boyutuna kadar tüm dosyaları ücretsiz şekilde paylaşmanıza olanak veren uygulamanın Premium üyeliği de bulunuyor. Bu üyelikle ekstra depolama alanı ve daha hızlı bir dosya gönderimi sağlanabiliyor.
dosya-transferi-nasil-yapilir
  • Adobe Send Now: Adobe şirketinin ürettiği bu uygulama özelikle grafik tasarım ve benzeri sektörde çalışan profesyonellerin tercihi haline geliyor. Sadece dosya ve belgeleri değil, çok büyük boyutlu fotoğraf, video ya da ses çalışma dosyalarının gönderilmesine de olanak veriyor. Yıllık bir ücret dahilinde kullanılan program, büyük dosaların hızlı bir şekilde iletilmesinde önemli bir rol oynuyor. Dosya takibi ile de güven yaratıyor.
  • EGNYTE: Egnyte programı diğer programlardan farklı olarak sadece kurumsal müşterileri hedefleyen bir uygulama olarak biliniyor. Kurumların tüm verilerini yedekleme, güvenlik ve izin sistemi kapsamında depolayan sistem, Premium özellikleri ile 1 TB depolama alanı ve tek seferde 2,5 GB veri transferi sunan uygulama, kurumsal ihtiyaçlara hızlı bir şekilde cevap veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale Nedir? İçerik Nasıl Yazılır? SEO Uyumlu Makale Yazmak

Robots TXT Dosyası Nasıl Oluşturulur? Robots.txt Kodları