AMD’nin Yeni Amiral Gemisi – AMD RX 6900 XT LC Ekran Kartı

AMD firması, uzun yıllardır bilişim sektöründe vermiş olduğu hizmetlerde de alışık olduğumuz gibi yeni ürünüyle iddialı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Amiral gemisi olarak adlandırabileceğimiz AMD RX 6900 XT LC ekran kartı modelini basına duyurdu. İçerisinde hibrit bir soğutma sistemi bulunduran kart hem oyun tarafını hem de iş tarafını düşünen bir teknolojiyi ortaya koyduğu görülüyor.

AMD RX 6900 XT

4K deneyimini rahatlıkla bu teknoloji sayesinde yaşayabileceksiniz.  AMD RX 6900 XT LC ekran kartı, bir önceki nesil ekran kartının daha iyi teknoloji ile birleştirilmiş hali olarak teknoloji severlere sunuldu. Bu ürünü diğerlerinden ayıran en önemli fark Liquid Edition olarak sunulmasıdır. Bu özellik sayesinde, sistemleriniz için daha iyi bir soğutma sistemi sağlandığı aktarıldı.

Firma yetkilileri şu ana kadar çıkarttıkları en hızlı ekran kartı modeli olduğunu söylüyor. Sunduğu bu teknolojiyle birlikte kullanıcılarını oldukça heyecanlandırdı. Herhangi bir ekran kartından beklenilen performanstan daha ötede yüksek saat hızına ve hız aşırtma boşluğuna sahip olması, kullanıcıların gözü kapalı tercih edebileceği bir model olduğu iletiliyor.

AMD RX 6900 XT LC ekran kartı kendi üzerinde bir sıvı soğutucu bulundurur. Bu yapı, ekran kartının sektör içerisinde bir hayli dikkat çekmesini sağlıyor.  Sahip olduğu özelliklerin yanında firmanın sunmuş olduğu kalite ve fiyat politikaları, insanları bu ekran kartı özelinde bir tercihe itmektedir.

AMD RX 6900 XT LC Ekran Kartı Özellikleri

AMD firmasının çıkarttığı bu yeni modelde, bellek kapasitesinin arttığını görebilmekteyiz. 80 işlem birimi bulunduran AMD RX 6900 XT LC, 16 GB video belleğine sahiptir. Ortalama saat hızı olarak nitelendirilen Game Clock özelinde yapılan gelişmeler de göz doldurmaktadır. 128 MB’lık ön bellek kapasitesi de oldukça yeterli gözükmektedir.

Modelin saat hızında yaşanan artış doğal olarak toplam kart gücü değerini 330W’a çıkartmıştır. Bir önceki modelle karşılaştırdığımızda yaklaşık 30W’lık bir artış gözükmektedir. 5120 çekirdek bulunduran ekran kartı, yüksek performans için üretildiğini bizlere göstermektedir. Üzerinde bulunan 240 milimetre boyutundaki radyatör, performans ve uyumluluğun dengelenmesinde önemli rol oynar.

AMD-RX-6900-XT-ekran-karti

AMD RX 6900 XT LC, adından da anlaşılacağı gibi tam kapsam sağlayan soğuk plaka bulundurmaktadır. Bu sayede GPU kalıbıyla beraber belleğe sıvı soğutma hizmeti verebilmektedir. Kullanıldığı sistemlerde uyumlu bir çalışma sağlaması için hibrit kontrolü bulunan fan başlığı bulundurmaktadır. Bulundurduğu soğutma blokları, ekran kartını ön plana çıkaran en önemli özelliğidir.

Son zamanlarda ekran kartının önemi sanal madencilik yüzünden oldukça artmıştır. Bu sebeple GDDR6 bellek türüyle üretilen bu ekran kartı, çıktığı günden bu yana popüler olarak satın alınmaktadır. AMD yetkilileri, ürünü 850W’lık güce sahip sistemlerde kullanılmasını önermektedir. VR desteği bulunduran ekran kartı, son teknolojiyi kullanıcıları ile buluşturabilmektedir.

AMD’nin Radeon RX 6000 Serisi Grafik Kartları

AMD firmasının oldukça iddialı bir şekilde duyurduğu Radeon serisi, teknoloji tutkunları için oldukça önemli gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Bu ekran kartı serisi, üç boyutlu testlerde oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Hem bilgisayar oyuncuları için hem de bilgisayar üzerinde grafik işleri gerçekleştiren kişiler, bu ekran kartı serisini beğeniyle tercih etmektedir.

amd-en-iyi-ekran-karti

Bu serinin son parçası olan AMD RX 6900 XT LC, diğerlerinden farklı özellikleriyle kendisini ön plana çıkartmayı başarmıştır. Donanımsal olarak bulundurduğu soğutma sistemi doğrudan performansı arttıran önemli bir etken olmuştur. Bu ürünü serinin diğer parçalarıyla karşılaştırdığımızda yaklaşık %12’lik bir performans artışını görmekteyiz. Piyasadaki çeşitli markaların amiral gemisi ekran kartlarıyla yarışan, oldukça iddialı bir ürünü karşımızda görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BTK’dan Sesli Mesaj Kararı

Çin Bitcoin Madencilerini Kovuyor