BTK’dan Sesli Mesaj Kararı

BTK, alınan bilgilere göre sesli mesaj hizmetinde ücretsiz olarak bilgilendirilmelerin olacağına karar verdi. Bir başka deyişle, BTK’dan sesli mesaj kararı ile sesli mesajların ücretsiz bir şekilde bırakılmasına izin verilmesine ve kullanıcının hattı kapalı, meşgul, mevcut olmadığında ve çağrıya herhangi cevap verilmediği takdirde, mesaj alınmasına ve dinlenmesine karar vermiştir.

Karara göre kullanıcılar, sesli mesaj bırakma ve alma aşamasında herhangi bir ücret talep etmeme durumu dışında, mesaj hizmetini basit ve kanıtlanabilir bir şekilde açma veya kapatma olanağına sahip olacaklardır. Kullanıcının mesaj servis hattını açıp kapatmaları ile ilgili olan karar 1 ay, diğer kararlar ise 6 ay sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

BTK-nedir-1024x724

Bilgi ve Teknolojileri İletişim Kurumu’ndan Sesli Masaj Konundan Önemli Karar

Sesli mesaj bırakılması/dinlenmesi ile bağlantılı olarak yapılacak ücretlendirmelerden önce, hizmet sebebiyle meydana gelebilecek ücret bilgisini yansıtan bilgilendirme anonsunun açık ve anlaşılır biçimde, ücretsiz olarak abonelere verilmesi planlanıyor. Anonsu takiben yapılacak tuşlama ya da benzeri işlemler üzerinde verilecek onay sonrasında ücretlendirme başlayacak. Uluslararası dolaşımda sesli mesaj bırakma/dinleme hizmetinden faydalanmak isteyen abonelerden, uluslararası dolaşımdan kaynaklanan ücretlendirmeler de olmak üzere hizmete ilişkin açık ve anlaşılır bilgilendirilmelerini takiben ispatlanabilir onayları alınacak.

hosting

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, mesaj hizmeti ile alakalı bilgilendirmelerin ücretsiz olarak gerçekleşmesi kararını aldı. BTK’dan sesli mesaj kararı alma ya da dinleme gibi özelliklere ilişkin ücret detaylarını içeren bilgilendirme anonsunun net bir şekilde ve ücretsiz olarak abonelere verilmesi uygun görüldü.

BTK Kararına Göre Sesli Mesajlar Nasıl Olmalı?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun kısaltılması olan BTK, Türkiye’de telekomünikasyon sektörünü düzenlemelerde ve denetlemelerde bulunan bir kurumdur. Türkiye’nin ilk sektörel düzenleyici kurumu olarak yer alır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) alınan bilgide, abonelerin hatlarının kapalı, meşgul, ulaşılmaz gibi çeşitli durumlar karşısında ve karşıdan gelen çağrının yanıtlanmadığı gibi durumlarda konuşmalı mesaj gönderilmesine ve bırakılan mesajların alınmasına ya da dinlenmesine fırsat veren sesli mesaj hizmetinin sunulması yönünde Kurul kararı alındı.

hosting kampanya

Alınan bu karara göre, abone mağduriyetinin yaşanmamasını takiben mesaj bırakılması ve sesli mesaj alma ya da dinleme süreçleri içinde herhangi bir ücret yansıtılması gibi bir durum olmayacağı aktarıldı. Böylece BTK’dan sesli mesaj kararı çıkmış oldu.

BTK’den Açık ve Anlaşılır Anons

Abonelere hatlarını basit ve ispatlanabilir teknikle sesli mesaj hizmetine açık ya da kapalı şekle getirebilmelerine yönelik imkân sunulması da gündemde yer aldı. Ses mesaj bırakılması ya da dinlenmesi amacıyla yapılacak ücretlendirmelerden önce, hizmet sebebiyle gerçekleşebilecek ücret bilgisini gösteren bilgilendirme anonsunun açık ve anlaşılır bir biçimde, ücretsiz olarak abonelere verileceği söylendi.

Anonsu takiben yapılacak herhangi bir tuşlama ya da onay verilmesi gibi durumlardan sonra ise kişilere yapmış oldukları işlemlerin ücretleri yansıtılacaktır. BTK’dan sesli mesaj kararı bu şekilde açıklandı.

Bilgi ve Teknolojileri Kurumu Nedir?

Başta cep telefonu dâhil olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan ya da kaybolan vatandaşlara hizmet vermek amacı ile kurulmuş olan BTK’dan mesai saatleri dışında da hizmet alınması mümkündür. Yasal mevzuatlara göre düzenlemelerde bulunan yapan BTK’nin elektronik ortamda tüketiciye sunmuş olduğu pek çok olanak vardır.

Şikâyette bulunma, zararlı içerik fark edildiği zaman ihbar etme, sabit abonelik sorgulama yapılması gibi işlemler kurumun internet sitesinden gerçekleşir. İnternet sağlayıcıları ile alakalı problemlere BTK çözüm getirir. Bir başka deyişle, internet sağlayıcı ile alakalı abonelikle ilgili bir sorun yaşandığı zaman başvurulması gereken resmi kurum BTK’dır. Kurum ayrıntılı hizmetlerine elektronik ortamdan yararlanabilme imkânları sağlar. BTK’dan sesli mesaj kararı bu sayede kişilere yardımcı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blue Origin Yakında Fırlatılacak: Jeff Bezos’da Uzaya Gidiyor

AMD’nin Yeni Amiral Gemisi – AMD RX 6900 XT LC Ekran Kartı