Android Emülatör Nedir? En İyi 5 Emülatör Programı

Bireysel olarak kullanılan bilgisayarlar, özel yazılımlar ile Android telefon ya da tablet formatına dönüştürülebilir. Bu yazılımlara, Android emülatör denir. Android emülatörler farklı içeriklere sahip olarak kişisel bilgisayarı tablet ya da akıllı telefona dönüştürerek, kolay kullanım imkânı sağlar. Dönüştürme esnasında BlueStacks, KOplayer gibi programlar kullanılır. Bu programlar ile kolay ve pratik bir şekilde kişisel bilgisayarı, tablete dönüştürebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok alanda kullanılmak üzere farklı yazılımlar kullanılır. Özellikle bilgisayarlar, insanlar için en önemli teknolojik ürünler sırasına girmiştir. Bunun yanı sıra tablet ve akıllı telefon kullanımı, her geçen gün artmakta birlikte bu cihazlarda insanların işlerini kolaylaştıracak farklı yazılımlar tasarlamıştır.

android-emulator-nedir

Android Emülatör Ne İşe Yarar?

Android emülatör bilgisayarların, tablet ya da bir Android telefon gibi kullanılmasını sağlayan özel bir yazılımdır. Dönüştürme işlemini sağlayan Android emülatör, bilgisayarın performansını olumsuz yönde etkilemez. Emülatör olarak kullanılan yazılımlar içerisinde bilgisayarın donanım özelliklerine uyumlu ve performansını olumsuz yönde etkilemeyen yazılım tercihi yapılabilir.

Bu yazılım, özellikle Android işletim sistemine sahip telefonlarda oynanabilen oyunları bilgisayar üzerinde oynayabilmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Bununla birlikte cep telefonunu işyerindeki ofis programları için kullanan bireyler emülatör yazılımını kullanarak kullandıkları bilgisayarları Android formatına dönüştürerek gereksinim duyduğu işlemleri yapabilir.

Android Emülatör Programlarının İçeriği

Android emülatör, içerik bakımından birçok özelliğe sahiptir. Klavye kısayolları, gamepad, fare gibi parçaların eşlenmesini sağlamakla birlikte cihaz üzerinde çoklu ekran kullanmaya imkân tanır.

Bu yazılımların diğer bir özelliği ise Android sürümlerinin son güncel versiyonlarını, bilgisayara yükleyebilirsiniz. Birçok kişi Android telefon üzerinden oyun oynamayı sevdiği için Android emülatörleri içerisinde oyun performansını yükselten çeşitleri de tasarlanmıştır. Ayrıca tüm mobil uygulamaları, Android formatına dönüştürülen kişisel bilgisayara yükleyip çalıştırabilirsiniz.

Android Emülatörler ile Hangi Programı Çalıştırabilirim?

Masaüstü bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarlarında çoğunlukla Windows işletim sistemi başta olmak üzere Mac OS, Linux gibi işletim sistemleri kullanılır. Android emülatörler, genel olarak Windows uyumlu olmak üzere hazırlanmış yazılımlardır ve Linux, Mac OS gibi işletim sistemleri içinde tasarlanan emülatörler mevcuttur. Android tabanlı telefonlar ve tabletlerle uyumlu olarak hazırlanmış mobil uygulamalarının tamamını, dönüştürme yaptığınız masaüstü ya da dizüstü bilgisayarına yükleyerek kullanabilirsiniz.

Burada dikkat edilecek husus, kullanılacak Android emülatör güncel halinin bilgisayara yüklenmesidir. Bu işlemle, yapılmak istenilen birçok önemli özellikten maksimum performansla kullanma imkânı elde edilebilir. Dönüşüm işlemine yarayan Android emülatörler ile yüksek performans elde edebilmek için kurulum yapılacak bilgisayarın donanım özelliklerinin iyi olması önem arz eder.

BlueStacks-android-emulator-1200x675

En İyi 5 Emülatör Programı

Yazılım firmaları tarafından farklı özelliklere sahip Android emülatör programları tasarlandığından, bu programlar içerisinde bilgisayar ile uyumlu performans açısından maksimum kullanım imkânı sağlayan yazılımlar tercih edilmelidir. Burada dikkat edilecek en önemli nokta, bilgisayarın donanımsal özellikleri ile uyumlu Android emülatör modelinin seçilmesidir. Kişinin tercihlerine göre ve sağlamak istediği işlevler bakımından en çok kullanılan Android emülatör programları özellikleri ile birlikte aşağıda belirtilmiştir.

  • KOplayer: Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen Android emülatörler arasında yer alan bir program olan KOplayer, tüm Android cihazları ile kolay bir şekilde eşleşerek rahat bir kullanım imkânı sunar. Bu programın sağladığı en önemli avantajlar ise bilgisayarın performansını olumsuz yönde etkilemeyen hafif bir yazılım olması ve tüm bilgisayarlar ile uyumlu olarak ideal bir çalışma imkânı sunmasıdır. Bir diğer önemli özelliği ise ücretsiz sürümünün olması ve kullanım sırasında kullanıcıyı rahatsız eden reklamların sayı bakımından az gösterilmesidir.
  • BlueStacks: Bilindiği üzere Android telefonlarda kullanıcılar için eğlence ve keyif sağlayan birçok oyunun oynanabilmektedir. Bluestacks programının; BlueStacks 3 ve BlueStacks 4 gibi güncel versiyonları tasarlanmıştır. Oyunseverlerin en çok tercih ettiği emülatörlerden biri olmakla birlikte, kısayollar ile oyun performansı maksimum seviyede sağlanır. Bu programın avantajlarından bir diğeri de rahatlıkla bilgisayara kurulabilmesidir.
  • MEmu: Android tabanlı tüm oyunları, bilgisayar donanımı fark etmeksizin kurulum imkânı sağlayan ve her türlü bilgisayar ile uyumlu özellikleri ile ön plana çıkan bir Android emülatörüdür. MEmu programı, yüksek özellikleri ile oyun severlerin yüksek performansta oyun oynamasını sağlar ve bu yazılımın AMD ile Nvidia desteği bulunur. Bu programın en önemli özelliklerinden bir diğeri de Android lolipop sürümünü temel almasıyla bu versiyona uyumlu oyunların tümünü çalıştırmasıdır.
  • Nox: Android emülatörleri içerisinde en çok tercih edilen bir program olan Nox yazılımı, oyunseverler için birçok oyunun oynanmasını sağlar. Özellikle klavye, gamepad gibi cihazları destekler. Ayrıca kullanım sırasında hiçbir reklamı göstermediğinden, tercih sebebi olmaktadır. Büyük kapasiteli oyunları, donma durumu ile karşılaşılmadan bilgisayarda oynanmasına imkân tanır.
  • Genymotion: Android emülatörleri içerisinde birçok kullanıcı tarafından en çok tercih edilen bu program, Android SDK ve Android studio ile mükemmel bir uyum gösterir. Profesyonel oyun ve uygulama geliştiricilerine yönelik olarak tasarlanan bu android emülatör, geliştirilen oyunda uygulamaların masaüstü bilgisayarlarda performansının test edilmesini sağlayan bir yazılımdır.

BlueStacks Nedir? Ne İşe Yarar?

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için en popüler Android emülatörlerinden biri olan BlueStacks programı, optimize edilmiş uygulamalarıyla Play Store dışında kendi mağazasından indirme seçenekleri mevcuttur. Özellikle daha iyi oyun performansı göstermesi açısından tercih edilen bu Android emülatör ile donma ve kasma olmadan ideal bir oyun oynama performansı yakalanabilir.

En önemli özellikleri arasında çok yönlü bir Android emülatörü olması, çoklu hesap desteği sağlaması ve özellikle teknik bilgi gerektirmeden kolay kurulum yapılması imkanının bulunması, bu programın tercih edilmesindeki en önemli etkenlerdir.

BlueStacks, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda oyun oynamak için tasarlanmış bir Android emülatörü olmakla birlikte kusursuz bir oyun deneyimi sunmasıyla ön plana çıkar. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki versiyonu bulunan bu program, ücretsiz versiyonunda reklam içerikleri mevcuttur. Blue yazılım şirketinin web sayfasına girilerek indirebilir ve kolay bir şekilde bilgisayara yükleyebilirsiniz.

BlueStacks Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Android emülatörü, bilgisayarların işletim sistemlerine göre farklı donanım özellikleri ve gereksinimlerine ihtiyaç duyar. Masaüstü bilgisayarı ya da dizüstü bilgisayarı, tablet veya Android telefon formatına dönüştürerek kullanabilmek için aşağıda belirtilen gereksinimlerin sağlanması gerekir.

  • Emülatör yüklenecek bilgisayarlarda, bilgisayarın kullanımı ile alakalı administratör hesabının açık olması, bu programın kurulumu için zorunludur. Konuk hesaplar üzerinden programın kurulumu yapılamaz.
  • Bilgisayarın en önemli bileşenlerinden biri olan RAM kapasitesinin en az 2 GB olması istenir. RAM kapasitesi ne kadar yüksekse, programın göstereceği performans da beraberinde artar.
  • BlueStacks emülatörün, yüksek performans gösterebilmesi için kurulumu yapılacak bilgisayarda sabit hard diskin kapasitesinde en az 4 GB boş alanının bulunması gerekir. Hard disk kapasitesi arttıkça, emülatörün sağlayacağı performans düzeyi de artacağından programın özelliklerinden maksimum seviyede faydalanılır.
  • Android emülatörleri içerisinde en çok kullanılan BlueStacks emülatörü, kurulacak bilgisayarın işlemcisinin AMD veya Intel olması istenir. Windows versiyonları için özel olarak tasarlanmış olan bu emülatör, Windows OS yüklü bilgisayarlara kurulabilir.
bluestatcks özellikleri

BlueStacks Dezavantajları Nelerdir?

Android emülatör olarak kullanılan BlueStacks emülatörü, bilgisayar açısından güvenli bir yazılım olmakla birlikte bilgisayara zarar vermez. Bu programın dezavantajı ise yazılımın kendisinden kaynaklı değildir.

Kurulum yapılacak bilgisayarın donanım özelliklerinin yetersiz olması halinde oyun oynanması sırasında kasma ve donmalar belirginleşir. Bu donmalar, özellikle büyük boyutlu oyunlar için geçerli bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

.COM Domain ile 1 Yıllık Ücretsiz Hosting Satın Al

Arduino Nedir? Arduino UNO – Nano – Pro – Arduino Kurulumu