Apple HomePod, Apple TV’ye Gömülebilir

Dünyanın en önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, popülerlik bakımından Google ve Amazon şirketlerinin sunduğu ürünlerin epey gerisinde kalan Apple HomePod cihazını Apple TV ile entegre edip işlevsellik kazandıracağını duyurdu.

Teknolojiye yön veren şirketler arasında yer alan Apple, HomePod isimli ürünü ile birlikte akıllı hoparlör sektörüne giriş yapmış ancak üst düzey kalitesi ve yüksek limitli işlevselliğine rağmen popülarite kazanamamış bir cihaz haline gelmiştir. Bloomberg tarafından yapılan haberde Mark Gurman’a göre Apple, HomePod akıllı cihazından tamamen vazgeçmiş sayılmamakla birlikte yeniden daha komple bir cihaz inovasyonu ile popüler hale gelmeyi amaçlamaktadır.

apple homepod

Gurman’ın yapmış olduğu açıklamaya göre teknoloji devi şirket, FaceTime destekli bir kamera ile HomePod’u Apple TV’ye gömecek fikirleri gözden geçiriyor. Yapılan açıklamalarda Apple, Apple Tv ile entegre olmuş bir HomePod hoparlörü ve bir kamera desteği ile kullanıcılarının karşısına çıkmayı planlıyor. Yapılacak olan bu inovasyonla birlikte Apple kullanıcıları, Apple TV ile bağlandıkları televizyonlardan videolu konferans görüşmelerine katılabilecek ve görüşmelerini kolay bir şekilde Apple TV üzerinden gerçekleştirebilecek.

hosting

HomePod akıllı hoparlörünün Apple TV’ye entegre olacağının kesinliği net olmamakla birlikte, söylentilerin gerçekleşmesi durumunda HomePod cihazının desteklediği tüm işlevsellikler Apple TV ile kullanıcılara sunulabileceğini söyleyebiliriz. Tüm bunların yanında entegrasyon işlemi başarılı bir şekilde geçekleşmiş olursa Apple TV ile müzik dinleme ve kumanda olmadan Siri ile iletişime geçebilmek mümkün olacak.

Bloomberg’ten Gurman yine yaptığı açıklamada, akıllı hoparlör sektörünün lider konumunda olan Amazon ve Google ile sert bir rekabet düzeyine girişebilmek için Apple, HomePod cihazının dokunmatik bir ekrana sahip olması için çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Bu inovasyonla birlikte HomePod ve iPad bir araya getirildi ifadesini kullanabiliriz. Geliştirilecek bu üründe yine kullanıcıların videolu görüşmeler yapmalarını sağlayacak bir kamera da olabileceği ihtimalleri üzerinde duruldu.

hosting kampanya
apple tv özellikleri

Gurman, henüz net olmayan bu geliştirmeler için her iki ürün de erken geliştirme aşamasında ifadelerini kullanmıştır. Tüm bu açıklamalarla birlikte HomePod gömülü bir Apple Tv ya da yeni geliştirilmiş dokunmatik ekrana sahip HomePod akıllı hoparlörün piyasa sürülüp sürülmeyeceği hakkında fikir beyan etmek için çok erken. Ancak Apple şirketinin, iPhone akıllı telefonların yüzdesel bazda gelir yükünün azaltılması için değişik sektörlerde ya da alanlarda gelirlerini arttırmak istendiği de düşünüldüğünde, yeni özellikler kazandırılış bir HomePod ile piyasaya keskin bir dönüş yapabilme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

HomePod Nedir?

Apple, WWDC’de resmi olarak tanıtımını gerçekleştirdiği Apple HomePod akıllı hoparlörün en göz alıcı özelliği iOS destekli olması ve teknik özellikleri bakımından diğer akıllı hoparlörden ayrılmasıdır. Apple’ın kullanıcılarına sunduğu HomePod cihazına yan taraftan bakıldığı zaman ızgaralı bir görüntüye sahip olduğu görülmektedir. Akıllı cihazın üst tarafında dokunmatik bir panel yer almakta olup “Hey Siri” diye seslenildiği takdirde, bu panelde hoş bir Siri animasyonu göze çarpmaktadır. HomePod cihazının ayarlamalarının yapılmasında dokunmatik panel kullanıcılara yardımcı oluyor.

Apple’ın piyasaya sürdüğü HomePod, gücünü Apple A8 yonga setine borçlu. Üzerinde 6 adet mikrofon bulunan akıllı hoparlör, çok kanallı eko önleme özellikleri ile bezenmiştir. Cihazın içinden gelen sesin daha canlı ve temiz çıkmasını sağlayan bu ürün, bulunduğu yerin konumunu hissederek ses çıkışını bu duruma göre gerçekleştiriyor. Kısacası HomePod kullanarak Apple Music ile müzik dinlenmek istendiğinde, ses bulunulan ortamda dengesiz olarak dağılmak yerine sanki ortamda bulunan her bir köşede hoparlör varmış gibi bir müzik deneyimini kullanıcına sunuyor.

apple homepod özellikleri

Akıllı bir evde oturuyorsanız HomePod, HomeKit ile entegre olarak kullanıcısına birçok yeniliği sunabilir. HomeKit ile kontrol edilebilen evlerde, HomePod üzerinden verilen sesli komutlar sayesinde bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir şekilde ifade edecek olursak, akıllı cihazla dolu bir eve sahipseniz HomePod çok fazla işinize yarayacak ve işlemlerinizi kolaylaştırabilecek bir cihaz.

HomePod Ürün Özellikleri Nelerdir?

Akıllı ev hoparlörü tipi ile piyasaya sürülen Homepod akıllı cihazına bağlanmak için kablo kullanmaya gerek yok. Kablosuz bağlantıya imkan tanıyan cihazın, bir adet uydu sayısı bulunuyor. Multiroom, Derin Bas, Dokunmatik Kontrol, Hoparlör Eşitleme, Siri Asistan ve Zengin Bas özellikleri HomePod akıllı hoparlöre eklenen ve kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen özellikler arasında yer almaktadır.

Siri sadece Apple Music platformunun desteklemekte ancak Spotify, Pandora ve diğer müzik uygulamaları da HomePod uygulamasında kullanılabilirken cihazda dahili mikrofon özelliği bulunuyor. Kısacası kullanıcı; cihazı, telefon görüşmesinde hoparlör olarak kullanılabilmekte ya da mesaj gönderimi yapılabilmektedir. Stereo ses çıkışının bulunması ve gücünü AC/ DC’den alan HomePod cihazının Wi-Fi kablosuz bağlantı desteği bulunuyor. 

802.11ac Wi-Fi standardı sunulmasıyla birlikte Bluetooth’un 5.0 versiyonun cihaza entegrasyonu Apple tarafından sağlanmaktadır. Gri ve siyah olmak üzere iki farklı renk seçeceğinin sunulduğu akıllı hoparlörün ağırlığı 2.5 kilogramdır. 142 mm genişliğe, 172 mm yüksekliğe ve 142 mm derinliğe sahip olan cihaz bulunduğu ortamda fazla yer kaplamıyor. Faydalı üretkenlik özelliklerini bünyesinde barındıran akıllı hoparlörde; hatırlatıcılar, notlar ve listeler oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır? Mail Marketing’de Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bitcoin Yeni Rekora Daha İmza Attı: 64 Bin Dolar