Boston Dynamics’in Yeni Robot Köpeği AlphaDog Tanıtıldı

Çinli bir şirket olan Welian, Boston Dynamics’in Spot robotunun yeteneklerine benzer yetenekleri barındıran “AlphaDog”u tanıttı. Üstelik Çinli robot AlphaDog, Spot’tan çok daha ucuz! Şirketin açıklamasına göre Spot’a benzeyen pek çok özelliğin yanı sıra robotun hızının saatte 14 kilometreye ulaştığı, ayrıca robotun ilerleyen zamanlarda birçok farklı yetenek de kazanacağı söyleniyor. Robot köpekler ilişkin merak edilen detaylar haberimizde yer alıyor.

AlphaDog spor köpekler

Boston Dynamics Robotu Spot Nedir?

Amerikan robot şirketi Boston Dynamics’in Robot köpeği Spot ortalığı toplayabilir, ip atlayabilir. Daha önceleri sadece özel bir tablet aracılığıyla kontrol edilebilen robot köpek Spot, artık Scout web tarayıcı tabanlı platformu sayesinde dünyanın her yerinden kumanda edilebilir.

Geliştiricilerin robot köpek Spot’u tanıdığı süreçte, Spot’un yeteneklerine göre yeni özellikler kazandırması ve Spot için değerli bir ekosistem oluşturulması adına çeşitli uygulamalar geliştirilmeye çalışılmaktadır. Pek çok kaynak Spot’un fiyatının önümüzdeki yıllarda düşmesine kesin gözüyle bakıyor. Spot’un farklı özelliklerinin vurgulandığı bazı videolar, geliştiriciler için bir ilham niteliği taşıyor.

Örnek olarak son günlerde popüleritesi artan bir uygulama olan, çevresindeki insanların ateşlerini ölçebilen ve bu verileri rapor haline getirebilen Spot verilebilir. Bu sayede insanların ateşinin tek tek ölçülmesine gerek kalmayacak. Bu uygulama içinde bulunduğumuz pandemi döneminde AVM girişlerine yerleştirilen robot köpek Spotlar sayesinde oldukça önemli bir gelişme olarak kabul edilebilir. Bunun gibi bir başka uygulama da Spot’un sosyal mesafeye uymayan kişileri uyarması şeklinde geliştiriliyor.

hosting kampanya

Amerikan şirketi olan BostonDynamics‘in Spot robotları fiyatı 74.500 dolar olarak sadece ABD sınırları içerisinde resmi internet sitesi üzerinden satılmaya başlarken, Spot Arm’ı sadece şirket robotlarına monte edebilir. Geçtiğimiz yıl videoları yoğun ilgi görmüş olan Spot’un 400 adet satıldığı şirket tarafından söyleniyor. Satılmış olan bu robotlar, inşaatlarda, derin madenlerde, nükleer santrallerde ve denizlerdeki petrol platformlarında kullanılmaktadır.

AlphaDog-spot-robot-kopekler

Robot köpek Spotlar, ABD ordusunun tatbikatında da yer aldı. Fiyatın yüksek olmasının sebebi ise robot köpek Spot’un piyasaya Spot Explorer olarak çıkması yani robotun bir gelişmiş versiyonu olması. Ayrıca robot köpek Spot çok çeşitli aksesuar ve yan ürünlere de sahip olan robot köpek, farklı kameralar, portlar, işlemci ve grafik kartları ile robot yeniden biçimlendirilebiliyor.

Boston Dynamics yakın zamanda Scout’a ek olarak Spot Arm‘ı tanıtmıştı. Robotun hareket kabiliyetini artıran Spor Arm, Spot’a eklenmiş uzunluğu 1 metre olan bir koldur. Robot bu kol aracılığıyla, vana açabilir, şalter indirebilir ve aynı zamanda beş metreye ağırlık kaldırma kapasitesine sahip. Ayrıca sahip olduğu termal kamera sayesinde de Spot merdiven çıkabiliyor, evde ortalığı toplayabilir, oldukça ilginç ama ip atlayabilir. Ancak bu aksesuarların da fiyatlarının uygun olduğu söylenemez.

Spot ile AlphaDog’un Benzer Özellikleri

Yukarıda bahsettiğimiz Boston Dynamics’in robot köpeği Spot, çeşitli çalışmalarda  denge ve hız konusunda kendisini göstermişti. Yine sözü edildiği gibi COVID-19 pandemisinde ve ordularda eğitimlerde kullanılmıştı.

Bugün, Welian isimli Çin merkezki bir teknoloji firması tıpkı Boston Dynamics’in Spot’una benzeyen AlphaDog ismini verdiği bir robotu tanıttı ve ardından satışa sundu. Burada dikkat çeken şey, Boston Dynamics’in Spot’u 74.500 dolara satılırken, ki bu 600.000 TL civarında bir paraya karşılık geliyor, Çinli robotun fiyatı bu değerin çok altında yer alırken, robot 16 bin yuanlık bir fiyat etiketine sahip, bu da 20.000 TL civarı bir para ediyor. Açıkça görülüyor ki AlphaDog’a sahip olmak Spot’a sahip olmaktan çok daha kolay.

AlphaDog robot köpekler

AlphaDog’un yetenekleri muhtemelen Spot’un yetenekleri kadar çeşitli olmasa bile yine de pek çok etkileyici özelliğe sahiptir. Ayrıca tıpkı gerçek bir köpeğe benzeyen tasarımı da oldukça güzel görünüyor. Bir köpeğin robota dönüştürülmüş haline benzeyen robot, çeşitli sensörler ve yapay zekayı kullanıyor. Robotun geliştirme hedefleri arasında görme engelli kişilere rehberlik edebilme, havlama ve sesli komutları yerine getirme gibi yetenekler bulunuyor.

Saatte 14 kilometre hıza ulaşabilme potansiyeli olan Çinli robot köpek, en hızlı robotlar arasında yer alıyor. Buna ek olarak Boston Dynamics’in robot köpek Spotlarında olduğu gibi, dışarıdan gelen etkilerde ve müdahalelerde, tekme atılması gibi, dengesini koruyarak yere düşmeden durabiliyor. Ayrıca sensörleri sayesinde içinde bulunduğu ortama ve sürtünmeye bağlı olarak da boyunu ve hızını ayarlamak suretiyle ortama adapte olma yeteneğine sahip.

5G teknolojisi de kullanılarak üretilmiş olan robot köpek AlphaDog, Çinli şirket Welian’ın açıklamasına göre 1 aydır satışta ve satılmaya başladığı ilk günden beri 1.800 adet sipariş aldı. Fiyat performans olarak değerlendirildiğinde ise, AlphaDog piyasanın enleri arasında yer alıyor. Bu da Çinli robotun yoğun bir ilgiye ve talebe maruz kalmasına sebep oluyor. Siparişi verenler arasında genel olarak teknoloji meraklıları, bilgisayar ve bilişim geliştiricileri ve çocuklar yer alıyor. Çinli robotun ilerleyen zamanlarda başka ne tür yetenekler kazanacağı da merakla beklenen bir konu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Yeni Rekora Daha İmza Attı: 64 Bin Dolar

Clubhouse Android Uygulaması Geliyor