En İyi Bilgisayar Seçimi İçin Fiyat /Performans Metrikler

Belirli programların yükle olduğu programlama yolu ile komuta edilmiş bir dizi aritmetik veya mantıksal işlemi olarak otomatik çalışabilen ve bu işleri kendi başına otomatik yapabilen makinaya bilgisayar denir. Çok sayıda aritmetiksel ve mantıksal işlemleri kendi başına yapabilen sistem olarak programlanmış elektronik araç olarak da bilinir. İşlerin daha kısa sürede ilerlemesi ve gelişmesi için doğru bilgisayar seçimi oldukça önemlidir. Program ve performansları önceden yüklenmiş bu cihazlar sayesinde birçok oyun deneyimi, gündelik hayatta kullanım için, iş için kullanılan sistemler olarak pek çok alanda işe yarar.

bilgisayar-donanim-secimi

Bilgisayarların içinde programların düzenli bir şekilde yerleştirilmesi ve sistemsel olarak çalışması oldukça önemlidir. Yazılım ve programların düzenli olarak kaydedilmesi işlerin daha kısa sürede bitmesini sağlar. Bu yüzden bilgisayar seçimi önemlidir. Günümüzde program adı verilen genişletilmiş işlem sistemleri işlem yeteneğine sahip olmakla birlikte zamandan tasarruf etmeye yarar. İçine yerleştirilmiş olan programlar birçok çeşitli görevlerde kullanılır.

Bilgisayar Nedir?

Tarih boyunca çok farklı alanlarda karşımıza çıkan bilgisayarlar kullanım kolaylığı sağlayarak her alanda sıklıkla kullanılır. 20. yüzyılın ortalarında ki İlk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup çok fazla yer kaplamakta birlikte çok yavaş sisteme sahiptirler. Daha fazla güç kaybetmelerinin yanında ağır çalışan makineler 21. yüzyılın ortalarında gelişerek daha hızlı sistemler haline gelmiştir. 21 yüzyılda gelişmeleri ile birlikte bilgisayarlar bir kol saatine bile sağacak duruma getirildiler. Bu kadar küçük imar edilmelerinin temel nedeni yarı iletkenler ile birlikte alanlara sığdırılabilir.

İşlemci ünvana sahip olan bilgisayarların teknolojik hız kazanması günümüzde zaman tasarrufunun yanı sıra bütün işlerin kısa ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. Günümüzde birçok alanda kullanılan bilgisayarın hangi alanda kullanıldığını belirlemek oldukça önemlidir. Doğru bilgisayar seçimi yapıldıktan sonra sistem ve programların doğru bir şekilde kullanılması bilgisayarın verimliliğini arttırır. İstenilen yazılım ve sistemler kaydedilip zamanda çalıştırabilmeleri bilgisayarların çok yönlü ve daha hızlı çalışmalarını sağlar.

hard-disk-secimi

Böylelikle iş alanlarında kolaylık sağlayan uygulamalar ile birlikte işlerin kısa sürede bitmesi gerçekleştirilir. Sisteme yüklenen dosyaların bilgisayarların belirli görevlere göre uygulanacağı için dosya ve sistemlerde herhangi bir karışıklığın meydana gelmesini önler. Cep bilgisayarlarından süper bilgisayara kadar bellek ve zaman sınırı olmayan sistemlerin hepsi aynı görevleri hızlı bir şekilde yerine getirebilir.

Bilgisayar Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarların fiyatları kendi içerisinde değişmektedir. Günümüzde birçok bilgisayar çeşidinin olmasının nedeni insanların kafa karışmasına neden olmakla birlikte fiyat artışlarının yüksek meblağlara ait olması oldukça can sıkıcıdır. Gittiğiniz yere istediğiniz zaman bilgisayarlarınızı taşıyabilecek bir alanda veya işte çalışıyorsanız laptop bilgisayarları tercih etmeniz uygun olacaktır. Laptop bilgisayarlar kullanım ve çevresindeki uygulama hızına göre fiyat aralığı değişirken bilgisayarın kalitesi ve performans gücü oldukça önemlidir.

Bu yüzden bilgisayar alınır ve alırken taşınıyor olabilmesi veya taşınamıyor olabilmesine dikkat etmeniz gerekir. Laptop veya dizüstü bilgisayarların iki ana kategori altında fiyatlarının belirlenmesi ve incelenmesi önemlidir. Bu seçeneklerin arasında doğru karar vermek her zaman sizi bir adım öne taşıyacaktır.

bilgisayar-toplamak

Bilgisayar seçimi yaparken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu yüzden bilgisayar ağı almadan önce ilk olarak kullanım amacınızı göz önünde bulundurarak daha sonra bütçenize uygun fiyat belirlemesi yapmanız gerekir. Laptop ve dizüstü bilgisayarlar birbirinden fiyat farkı ile de ayrılmaktadır.

Laptop bilgisayarlar taşınabiliyor olmasının yanında işlemci gücünün ve performansının daha hızlı olması ile birlikte masaüstü bilgisayarlardan biraz daha pahalı olarak piyasada satılmaktadır. Fiyat belirlenirken bilgisayarın kalitesi gücü performans ve markası göz önünde bulundurarak belirli fiyat aralığı oluşur. Piyasada ikinci el bilgisayarlar da tercih edilerek kullanım alanlarına göre değişir. Örneğin iş alanlarınızda performans gücünün fazla olmasını istediğiniz bilgisayarda işlemci gücünün ve kapasitenin iyi olmasına bakılarak alacağınız bilgisayar iş alanlarında size her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

Bilgisayarların Kullanım Amacı

İşlemci kalitesine göre veya markasına göre alacağınız bilgisayarların ilk olarak hangi alanda kullanacağınızı belirlemeniz önemlidir. Alacağınız bilgisayara en çok nerede kullanacağınızı belirleyerek iş performansını ve kalitesini arttırabilirsiniz. Masaüstü ve laptoplar aynı performans gücünü sunmanın yanında laptoplar taşınabilir özelliği ile her alanda sizin yanınızda olur. İş alanlarında ve okullarda kullanılan masaüstü bilgisayarlar bu hizmette daha kullanışlıdırlar.

anakart-secimi

Masaüstü bilgisayarlar oyun oynamak için de ideal bilgisayarlardır. İstediğiniz yerde film izlemek ve taşınabilir özelliğine sahip olmak için kullandığınız laptopları internet sitelerinde rahatlıkla dolaşmak ve notebook olarak kullanmak için idealdir. Oyun, ders, iş, okul alanlarında rahatlıkla kullanılan bilgisayarlar sayesinde zamandan tasarruf ederek işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Bu alanlardaki kullanım amaçları farklıdır. İşlemci ve ekran kartı gibi hassas olan parçalara sahip olan bu sistemlerin kullanım alanlarına göre korunması da önemlidir.

Performans Metirkler ve Sistemi

Bilgisayar satın alırken, bilgisayarın performansı ve sistemi oldukça önemlidir. Yüksek performans yönetim sistemine sahip olması gereken bilgisayarların Microsoft un en son işletim sistemi olan Windows 10, kullanıcılarına en iyi şekilde imkân sunmaları gerekir. İşletim sisteminin oyun konsollarında, akıllı telefonlarda, tabletlerde ve diğer bilgisayarlardan etkileşim içinde çalışmalarına imkân vererek performans metrikler sistemine sahip olması ile birlikte bilgisayarlarda birçok özellik ve performans sunar.

İşletim sisteminde kullanılan bilgisayarlara göre çok daha fazla seçenek sunan Windows 10 işletim sistemi her alanda rahatlıkla kullanılabilir. Sistemde oyun deneyimi bilgisayar kullanımı gibi birçok deneyimi sağlayan bilgisayarların çeşitli sürümleri ile birlikte kullanılması önemlidir. İşletim sistemine sahip diğer cihazlarla birlikte uyumlu olması da çok fazla tercih ve imkân olanağı sunarak her alanda rahatlıkla kullanılır. Performans sisteminin her alanda uygun olması bilgisayar seçiminde size imkanlarınızı sunan cihazların seçimi ile karşınıza çıkar. Performans ve sistem açısından doğru bilgisayar seçimi her alanda önemlidir.

Bilgisayarların Ekran Boyutu ve Çözünürlüğü

Taşınabilirliği ile ve sistemin gücüne önem veriyorsanız laptop sistemlerini kullanmanız, sistem performansı ve kullanım açısından doğru bir tercih olacaktır. Laptoplar küçük ekran boyutuna sahip modellerini tercih ederek hangi alanda kullanmayı düşündüyseniz o alana uygun ekran boyutu tercihini yapabilirsiniz.

Ekran boyutları 14 inç den küçük olan laptoplar kullanıcısına taşınabilirlik ve kolay kullanım imkânı sunmanın yanında geniş sistem boyutları ile kullanıcıya her imkanı sunar. Günlük kullanımda laptop almak isteyen kişiler ise 15 – 16 inç notebook modelleri tercih ederek ideal kullanım alanları oluşturabilirler. Masaüstü bilgisayarlarda oyun deneyimini daha kaliteli veya işlerinizi daha düzenli bir şekilde yapmak için monitör sistemleri 19- 27 inç arasında kullanılır. Ekran çözünürlüğü ise ekran boyutları ile doğru orantılı olarak 15-16 inç ve altı dizüstü bilgisayar modelleri piksel çözünürlük farkı ile birbirinden ayrılır.

Full HD ekranlar ise yüksek görüntü kalitesi ile birlikte kullanım kolaylığı sunar. Donanım özellikleri de belirlenirken bilgisayarın performansı ve hızı işlemci gücüne göre belirlenir. Farklı işlemci modelleri ile kullanıcıya kolaylık sunan bilgisayarlar dizüstü ister masaüstü olarak her alanda rahatlıkla kullanılır. Kullanım alanlarınıza göre doğru bilgisayar seçimi her zaman kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arduino Nedir? Arduino UNO – Nano – Pro – Arduino Kurulumu

Bilişim Suçu Nedir? Bilişim Suçları ile Nasıl Mücadele Edilir?