Mobil İşletim Sistemleri – iOS ve Android (Benchmark)

Mobil İşletim Sistemi Nedir?

Gelişen teknolojiyle beraber kullanılan her türlü elektronik üründe mutlaka donanımı kontrol eden bir yazılım çalışmaktadır. Teknolojik ürünlerin,  gün geçtikçe gelişerek karmaşık hale gelmesiyle birlikte teknolojik donanımları kontrol eden yazılımlar da gelişerek karmaşıklaşmıştır. Teknolojinin hızla gelişimiyse önceleri daha basit bir yapıda olan yazılımları, karmaşık işletim sistemlerine dönüştürmüştür.

hosting
mobil işletim sistemleri

Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, akıllı saatler gibi hayatın her alanında sıklıkla kullanılan elektronik cihazlar için basit kodların karmaşıklaşarak oluşturdukları sistemlere mobil işletim sistemi denmektedir. Günümüzde akıllı telefonlarla, tablet bilgisayarlarla, akıllı saatlerle beraber kullandığımız üç adet mobil işletim sistemi varlığını sürdürmektedir. Bunlar Android, iOS ve Windows Phone’dur.

Mobil İşletim Sistemi Neden Önemlidir?

Mobil işletim sistemleri cihazın içerisindeki yazılımların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için uygun bir ortam yaratmaktadır.  Kullanılan cihazın sorunsuz bir şekilde kullanılmak istenilen uygulamayı açabilmesi için cihazda herhangi bir teknik arızası bulunmayan bir mobil işletim sistemi çalışıyor olmalı. Mobil işletim sistemi düzgün bir işleyişte çalışmayan akıllı telefon, tablet ve akıllı saatlerde kullanıcı istediği uygulamayı düzgün bir şekilde açamaz.           

Mobil işletim sistemleri yalnızca tüketici için değil, ürün sahibi firmalar içinde oldukça önemlidir. Yapılan pazar araştırmaları sonucunda çoğu tüketicinin akıllı telefon, tablet, akıllı saat seçerken mobil işletim sistemleri tercihini birinci sıraya koyduğu gözlemlenmiştir. Sıklıkla değişikliler gösteren tüketici hareketleri mobil işletim sistemleri geliştiren firmaların sürekli yenilikler yapmasını sağlarken, teknolojinin gelişmesine de önemli bir katkı sağlamaktadır.

hosting

iOS Nedir?

Geliştiricisi Apple olan mobil işletim sistemidir. Apple iOS’u 2007 yılından 2010 yılına kadar yalnızca iPhone kullanımı için geliştirmiştir. Sistem başlangıçta başka yazılımcıların kodladığı uygulamalara kendi ürünlerinde erişime izin vermiyordu ancak 2008 yılında geliştirilen sürümüyle diğer yazılımcıların kodladığı uygulamalara erişim engeli ortadan kalktı. 2014 yılında geliştirilen sürümüyle iPad’lerde de kullanıma uygun hale gelmiştir.

ios-isletim-sistemi

App Store ise Apple ürünleri kullanıcılarının istedikleri uygulamayı indirebildikleri bir sanal mağazadır. App Store da uygulamaların bir kısmı ücretliyken bir kısmı ise ücretsizdir. iTunes ve Apple Music ise Apple’ın mobil işletim sistemi kullanıcılarının diledikleri müzikleri dinleyebilmeleri için geliştirilmiş bir müzik, podcast, zil tonu ve video uygulamasıdır. Bu iki uygulamada da bazı içerikler ücretliyken bazı içerikler ücretsizdir.

iOS işletim sistemine bir uygulama geliştirme isteyen yazılımcıların Apple’ın bilgisayarları için geliştirdiği macOS işletim sistemine sahip bir ürün yardımıyla bu uygulamayı yazmaları gerekmektedir. Apple ürünlerinin Java ve Flash desteği bulunmamaktadır. Sistem yalnızca kendi ürünle-rinde geliştirilen veya macOS yüklü bir bilgisayarla geliştirilmiş olan bir uygulamayı destekleyen bir mobil işletim sistemidir.

iOS Özellikleri Nelerdir?

iOS’un en önemli özelliklerinden biri Siri’dir. Siri iPhone, iPad ve Apple Watch kullanıcılarının sanal asistanlığını iOS işletim sistemi ara yüzüyle yapan bir PDA’dır. Apple iOS 7 sürümünde Siri’ye erkek ve kadın sesi özelliği eklemiştir. Siri 2016 yılına kadar üçüncü parti uygulamalarına erişemezken, onuncu sürümün geliştirilmesiyle, üçüncü parti uygulamalara da erişebilmeye başlamıştır.         

ios-14-surumu-ve-ozellikleri

iMessage, Apple kullanıcılarının kendi aralarında sözlü ve yazılı şekilde, bir internet bağlantısı aracılığıyla mesajlaşmasına imkân sağlayan bir uygulamasıdır. iMessage’a benzer bir görevi de FaceTime uygulaması yapmaktadır. FaceTime Apple kullanıcılarının kendi aralarında sesli ve görüntülü bir şekilde arama yapmasını sağlayan bir Apple uygulamasıdır.

iOS günlük kullanımda kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran bazı uygulamalar geliştirmiştir. News ve iBooks kullanıcıların gazetelere ve kitaplara iOS arayüzüyle ulaşmasını sağlamaktadır. Wallet ise kullanıcıların telefonları ve akıllı saatleri aracılığıyla ödeme yapmasını sağlamaktadır. Home Kit ve Car Play ise iOS ürünlerinin evdeki ve arabadaki akılı ürünlerle senkronize çalışmasını sağlamaktadır. Akıllı evleri, evden uzaktayken kontrol edebilme özelliğine sahiptir.

iOS multitasking özelliğine sahip bir mobil işletim sistemidir. Bu özellik arkada herhangi bir uygulama çalışırken kullanıcının başka bir uygulamaya da erişimine izin vermektedir. Haritalar özelliğiyle kullanıcılara başka bir uygulama yükletmeden harita ve pusula özelliği sunmaktadır. Notlar kısmındaysa işletim sistemi kullanıcıya sadece sanal klavyeden değil elle veya cihaza uygun bir kalemle yazma ve çizme imkânı vermektedir.

Android Nedir?

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından 2008 yılında ücretsiz erişime açılmış Linux tabalı mobil işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemi olduğundan piyasaya sürüldüğü günden bugüne üçüncü parti yazılımcılar tarafından geliştirilmiş yazılımları desteklemektedir. Google işletim sisteminin desteklediği yazılımların uzantısı APK’dır. Serbest yazılımları desteklediği için Google’da bir milyondan fazla uygulama bulunmaktadır.

android-isletim-sistemi

Google Play Store, Android mobil işletim sistemini kullanan kullanıcıların istedikleri uygulamayı akıllı telefonlarına, akıllı tabletlerine indirebildikleri tamamen ücretsiz bir sanal mağazadır. Bu mağazada geliştirilmiş uygulamalar Java programlama diliyle yazılmış olan mobil uygulamalardır. Ücretsiz olduğundan dolayı Google Play Store uygulamada verdiği reklamların görüntülenmesiyle para kazanmaktadır. Ayrıca Google işletim sisteminde yazılımsal hataları bulan kullanıcılarına para ödülü vermektedir.

Android’in Özellikleri Nelerdir?

Android mobil işletim sisteminin kullanıcıya sunduğu en önemli hizmetlerden biri Google programlarının telefonlara veya tabletlere yüklü bir şekilde gelmesidir. Bu uygulamalar Youtube, Gmail, Google Chrome, Google Drive gibi uygulamalardır. Microsoft uygulamaları, Google yazılımlı telefon, tabletlere yüklemiş bir biçimdedir.  Animasyonlu ekran görüntüleri ve ekran ayarlarının çoğullu kullanıcının kendi istediği ekran görüntüsünü oluşturmasına büyük bir katkı sağlamaktadır.

android-ozellikleri-ve-surumleri

iOS ve Android Karşılaştırılması

Mobil işlerim sisteminin kararlılığı bakımından Android yayınladığı ilk yıllarda iOS’dan daha kararlıyken. Apple’ın işletim sisteminin yaptığı son güncellemelerle dezavantajı lehine çevirerek, yıllar sonra Android’den kararlı mobil işletim sistemi olmayı başarmıştır. Google işletim sisteminin arayüzü iOS’a göre daha karmaşıktır. Uygulamalar için ayrı menü bulunduran Android’e göre Apple’ın işletim sistemi daha kullanıcı dostu olan bir mobil işletim sistemidir.

Yazılım güncelleme bakımından ise Android iOS’a göre daha sık bir şekilde güncelleme geliştirmektedir. iOS’un yazılım güncellemeleri saatler sürerken Android’de dakikalar sürmektedir. Yazılım güncellemeleri Android’e göre daha fazla alan kaplamaktadır. Ancak hız bakımından iOS, Android’den daha hızlı bir mobil işletim sistemi olabilmektedir. Kullanıcıların oldukça dikkate aldığı bu faktörde Android’den daha gelişmiş bir sisteme sahiptir.

androidi-ios-karsilastirmasi

Uygulama çeşitliliğinde ise Google Play Store, AppStore’dan oldukça ileridedir. Bütün uygulamalar ücretsizdir ancak Apple mobil işletim sisteminde çoğu uygulama ücretlidir. Android maddi açıdan daha fazla kullanıcı dostudur. Android ile senkronize şekilde çalışan birden fazla akıllı telefon, tablet markası olduğundan Android kullanıcıya geniş bir yelpazede fiyat aralığı sunarken Apple ürünleri bu konuda yetersiz kalmaktadır.

Android mobil işletim sistemi daha kişiselleştirebilir, iOS mobil işletim sistemi ise bu konuda Android’in gerisinde kalmaktadır. Android’de uygulama açılma hızını, uygulama kullanma simgesini değiştirme işlemini mobil işletim sisteminin arayüzüyle ayarlayabilirken iOS mobil işletim siteminde bu sayılan işlemleri yapmak için telefona veya tablete başka bir uygulama indirme gerekliliği bulunmaktadır.

iOS mobil işletim sistemi güvenlik bakımından Android’den daha fazla tercih edilen br mobil işletim sistemidir. Google’ın mobil işletim sistemine dışarıdan APK uzantısıyla uygulama yükleyebilirken bu işlem iOS tarafından desteklenmemektedir. iOS güvenlik ve virüs koruma yazılımlarını kendi işletim sisteminde bulundururken, Android için bu uygulamaları Google Play Store’dan indirilebilmektedir. Güvenlik konusunda Android’e göre daha kullanıcı dostudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil Uygulama Nedir? Mobil APP Geliştirmek

.COM Domain ile 1 Yıllık Ücretsiz Hosting Satın Al