Blue Origin Yakında Fırlatılacak: Jeff Bezos’da Uzaya Gidiyor

Uzay geçmişten günümüze her daim insanların ilgisini çekmiştir. Eski dönemlerde uzay hakkında birçok tahmin yapılıyordu. Günümüzde her ne kadar geçmişe nazaran birçok belge ve bilgiye sahip olsak da uzay halen bilinmezliğini koruyan bir yer. Uzayı görmeyi isteyen insan sayısı ise her geçen gün artıyor. Devletlerin hatta dev şirketlerin uzay yarışı da son derece kızışmış durumda. Bu isimlerin en güçlü olanlarından bir tanesi ise Jeff Bezos.

Blue-Origin-jeff-bezos

Koltuğu Müzayede İle Satışa Çıkartmıştı

Amazon şirketinin kurucusu ve aynı zamanda dünyanın en zengin insanlarından bir tanesi olan Jeff Bezos’a ait olan Blue Origin, uzay yolculuğuna gidecek olan bir kişilik koltuğu müzayede ile satışa çıkardı. 5 Mayısta Instagram üzerinden açılan müzayede verilen teklifler canlı olarak izlenebiliyor.

Şirket Gelen Rekor Teklifi Açıkladı

5 Haziran’da başlayan müzayede 12 Haziran’a kadar sürecek. Açılan müzayedede verilen teklifler ise inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Koltuğu en yüksek teklifi veren kapacak. Blue Origin ile uzaya gidecek şanslı isim 12 Haziran’da sona erecek olan müzayedenin ardından açıklanacak. Müzayedede verilen teklifler canlı bir şekilde takip ediliyor.

Herkesin istediği kadar teklif edebildiği koltuğu kimin kazandığı müzayedenin hemen ardından açıklanacak. Müzayede sürerken Blue Origin ile uzaya gitmek için verilen en yüksek teklifi kamuoyu ile paylaştı. Tek kişilik koltuğa teklif edilen fiyat ise dudak uçuklatacak cinsten. Koltuk için şu ana kadar verilen en yüksek teklif ise 2,6 milyon dolar.

jeff-bezos-uzaya-gidiyor

Bezos Blue Origin ile Uzaya Gidecek Mi?

Ünlü milyarder Jeff Bezos’un Blue Origin ile uzaya gidip gitmeyeceği en büyük merak konularından bir tanesi haline gelmişti. Herkes bu sorunun cevabını merak ederken açıklama ilk ağızdan geldi ve Jeff Bezos uzaya gideceğini açıkladı.

Jeff Bezos Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ’20 Temmuz’da kardeşimle birlikte yola çıkacağım. En iyi arkadaşımla birlikte en büyük macera’ dedi.

Blue Origin Ne Zaman Fırlatılacak?

Uzay Turizmi geleceğin en çok kazanç sağlayacak ve en popüler mesleklerinden bir tanesi olarak düşünülüyor. Blue Origin ise uzay turizminin ilk adımlarından bir tanesi olarak değerlendiriliyor. Blue Origin şirketine ait olan ilk uzay turizmi roketi Nem Shepard20 Temmuz’da fırlatılacak.

uzay-turizmi-basliyor

Jeff Bezos’tan İnanılmaz Bir Strateji

Blue Origin şirketi yaptığı hamle ile uzay turizminin ilk adımlarını atıyor. Jeff Bezos ise açık artırma ile bir kişilik koltuk ayırmış durumda. Müzayedede en çok teklifi veren koltuğu kapacak olsa da Bezos’un farklı bir planı olduğu düşünülüyor. Her ne kadar geleceğin en gözde mesleklerinden bir tanesi uzay turizmi olsa da bu meslek şu an emekliyor demek yanlış olmaz.

Bu nedenle uzaya gidecek kişilere bir fiyat belirlenmesi son derece zor. Bezos’un koltuğu açık arttırma ile satmak istemesinin de altında uzaya gitmek isteyenlerin aklında ki fiyatı öğrenmek olduğu düşünülüyor. Bu sayede Blue Origin şirketi biletlere en uygun fiyatı belirleyebilecek.

Şirket Müzayede İle İlgili Bilgileri Açıkladı

Blue Origin tarafından uzaya gidecek olan şanslı kişinin belirlenmesine yönelik olan müzayede 12 Haziran tarihinde sona erecek ve talihli kişinin ismi tüm dünya ile paylaşılacak. Müzayede devam ederken müzayede ile ilgili detaylar paylaşıldı. Müzayede toplam üç aşamadan oluşuyor. 3-16 Mayıs tarihleri arasında kapalı çevrim içi teklif verme, açık arttırma sitesi üzerinden. Bu şanslı kişi olmak isteyen herkes istediği kadar teklif verebilir. 19 Mayıs’ta ise teklifler görünür hale geldi. Katılımcılar verilen en yüksek teklifi aşmaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin’den En Çok Para Kazanan Ülkeler

BTK’dan Sesli Mesaj Kararı