Cache Nedir? Cache Temizleme Nasıl Yapılır?

Cache tıpkı bir zihin gibi ziyaret edilen web sitesine dair detayları belleğinde tekrar kullanmak üzere saklar. Saklanan veriler yardımı ile daha önce ziyaret ettiğiniz web sitesini tekrar ziyaret ettiğinizde cihazınız aynı verileri tekrar indirmek zorunda kalmayabilir. Cache temizleme ile cihaz hafızası korunabilir ve verilere erişim kolaylaşabilir.

cache-nedir

Web tarayıcınız bir web sitesine ilk kez giriş yaptığınızda sitede bulunan bilgileri cache olarak adlandırılan önbelleğe depolar. Yeni bir web sitesine giriş yaptığınızda tarayıcınız otomatik olarak sitede bulunan verileri indirir. Siteye farklı bir zamanda tekrar girdiğinizde cache depolama sistemi sayesinde tarayıcı web sitesini tekrar indirmek zorunda kalmayabilir.

Cache’e kopyalanan veriler daha önce kullandığınız sitede daha hızlı işlem yapmanızı destekleyebilir. Bu sayede performansını artırabilir ve işlem süresini kısaltabilirsiniz. Depolanan bellek büyük oranda yararlıdır ancak uzun vadede veriler temizlenmediğinde cihazınızda bazı problemlere sebep olabilir. Dolayısıyla doğru yöntemlerle doğru zamanda cache önbellek temizliği yapmak oldukça önemlidir.

Cache Ne İşe Yarar?

Cache, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde veya bir uygulamayı kullandığınızda belirli verileri bünyesinde depolayarak çalışır. Aynı web sitesine tekrar girmek istediğinizde ilk ziyaretinize oranla cihazınızın daha hızlı çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Bu durum cache’te biriken veriler sayesinde gerçekleşir. Günün büyük bir bölümünü internette geçirmenizi gerektiren bir hobiniz veya işiniz varsa büyük bir cache önbelleğe sahip olabilirsiniz.

cache-ne-ise-yarar

Cache önbellek size daha hızlı ve yüksek performansta hizmet sunabilir. Ancak farklı sitelerden veri depolama işlemi devam ediyorsa bilgisayarınızın hızı ve performansı olumsuz etkilenebilir. Önbellek temizleme işlemiyle cihazınızda tekrar yer açabilir ve işlemleri hızlandırabilirsiniz. Başkaları ile ortak bir bilgisayar kullanıyorsanız cache dosyası size kendi dosyalarınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.

Cache önbellek depolama sistemi ile önceden depolanmış ve hesaplanmış verilere tekrar hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Öte yandan yaptığınız işlerin diğer kullanıcılar tarafından görülmesini istemiyorsanız dilediğiniz verileri depolayabilir ve geri kalanı temizleyebilirsiniz. Cache dosya silme işlemi ile yavaş açılan web sitesi, hata mesajları ve yüklenmeyen sayfaların sebep olduğu problemleri en aza indirebilirsiniz.

Cache Dosyası Kullanmamanın Zararları

Cache olarak bilinen önbellek depolama işlemi yapılmadığı takdirde, bir web sitesi ziyaretiniz yaklaşık 10 saniye sürebilir. Hız ve pratikliğin odak noktası olan bu çağda 10 saniye gibi bir süre motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Zaman kaybını en aza indirmek için cache dosyasının depolama işlevi size büyük oranda yardımcı olabilir.

Cache; konum, çerezler, tarama verileri ve şifre gibi bilgileri içerebilir. Bu bilgiler kaydedildiği için, sık kullandığınız şifreli web sitelerine her defasında kullanıcı adı ve şifre girmek zorunda kalmazsınız. Cache ön bellek bir sonraki ziyaretinizi kolaylaştırmak için resim, video gibi multimedya ögelerini kaydeder. Cihazınızın önbelleğini belirli aralıklarla temizlemek; yer açmak ve cihazı hızlandırmak için oldukça önemlidir.

cache-temizleme

Cihazınızdan aldığınız verimliliği en üst düzeye taşımak için daha önce kullandığınız ve tekrar ihtiyacınızın olmayacağı web sitelerini ön bellekten silebilirsiniz. Kullandığınız programlara, web sitelerine bağlı olarak cihazınız çok fazla cache verisine sahip olabilir. Önbellek ne kadar çok dosya biriktirirse cihazınız da o oranda yavaşlayabilir. Cache temizleme ile cihazınızın performansını artırabilir ve kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

hosting

Cache Temizleme Nasıl Yapılır?

Cache önbellekte bulunan veriler otomatik olarak oluşturulduğu için işinize yaramayan verileri dilediğiniz gibi temizleyebilirsiniz. Cache temizleme işleminden sonra bir web sitesi ziyaretinizden sonra veriler tekrar en baştan depolanmaya başlar. Bu sayede internette daha hızlı ve problemsiz gezinti yapabilirsiniz. DNS önbelleği, RAM Önbelleği ve tarayıcı önbelleklerini temizleyerek cache temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

DNS Önbelleği Temizleme

DNS önbelleği, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin IP adreslerini depolar. Gezinti sırasında çok fazla HTML 404 hata kodu ile karşılaşırsanız DNS önbelleği temizleme zamanınız gelmiş demektir. Windows 10 ve 7 DNS önbelleği temizlemek için; başlata tıkladıktan sonra arama kutusuna ‘Komut İstemi’ yazabilirsiniz. Komut İstemine sağ tıklayıp ‘Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçebilirsiniz. Çıkan ekrana ipconfig /flushdns komutunu yazabilirsiniz.

bilgisayar-cache-temizleme

Windows 8 kullanıcısıysanız; Win ve X tuşuna aynı anda basarak Komut İstemini açabilirsiniz. Yönetici olarak çalıştır ve Windows 10 ile 7 için yazılan ipconfig /flushdns komutu ile temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. İşlemden sonra karşınıza ‘Windows IP configuration successfully flushed the DNS Resolver Cache’ yazısı çıktığı takdirde temizleme işleminin başarılı olduğunu anlayabilirsiniz.

RAM Önbelleği Temizleme

Kullandığınız cihazda gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri yürüten yazılımlar öncelikle RAM üzerine yazılır. Bu nedenle, cihazınızın performansını büyük oranda temizle ve güçlü bir RAM işletmesi sağlar. Tüm cihazlarda belirli bir kapasiteye sahip RAM önbelleği bulunur. Kullandığınız programlar RAM üzerine yazıldığı için RAM belirli aralıklarla RAM önbelleği temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. RAM önbelleği temizlemek için birkaç yol bulunur:

  1. Cihazınızı yeniden başlatarak RAM önbellekte bulunan arka plan verilerini sona erdirebilirsiniz.
  2. Cihazınızın RAM kullanımını görüntülemek için Görev Yöneticisi veya Ctrl + Shift + Esc kısayolunu kullanabilirsiniz. Açılan ekranda arka planda kullanılan uygulamaları denetleyebilirsiniz.
  3. Kullanmadığınız uygulamaları Denetim Masası üzerinden silerek RAM önbelleğini yavaşlatan unsurları ortadan kaldırabilirsiniz.
  4. RAM önbelleğinde çok fazla yer kapladığını düşündüğünüz uygulamaları kaldırabilir ve o uygulamalara alternatif olabilecek programları kullanabilirsiniz.
  5. Cihazınızla farkında olmadan güvenli olmayan web sitelerine giriş yapmış olabilirsiniz. Cihazınızı ve RAM önbelleğini korumak için belirli aralıklarla virüs taraması yapabilirsiniz.
bulut-sunucu

Google Chrome Cache Temizleme

Google Chrome cache temizliği için, Chrome web tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde bulunan üst üste üç noktaya tıklayabilirsiniz. Açılan pencerede Ayarlar ve daha sonra Gizlilik ve Güvenlik bağlantısına tıklayabilirsiniz. ‘Tarama Verilerini Temizle’ seçeneği ile geçmişi, çerezleri, önbelleği temizleyebilirsiniz. Ekranda bulunan kutucukları işaretleyerek temizliği detaylandırabilirsiniz. Yapılan temizlik ile sitelerde oluşan biçimlendirme, yükleme problemleri en aza indirilebilir.

google-chrome-cache-temizleme

Mozilla Firefox Cache Temizleme

Firefox, diğer web tarayıcıları gibi tarama deneyimini ve cihazdan alınan performansı artırmak için ziyaret edilen web sitelere dair bilgileri depolar. Firefox cache temizliği için; Mozilla Firefox’u açtıktan sonra tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde bulunan üst üste üç noktaya tıklayabilir ve Seçenekler kısmını seçebilirsiniz. Açılan pencerenin sağ kısmında bulunan Gizlilik ve Güvenlik sekmesine tıklayarak Verileri Temizle komutuna ulaşabilirsiniz.

firefox-cache-temizleme

Safari Cache Temizleme

Safari kullanıcısıysanız zaman zaman güvenilir bir web sitesinde oturum açma problemiyle karşılaşabilirsiniz. Öte yandan, bazı resimler, videolar ve diğer multimedya ögelerinin görüntülenmediğini fark edebilirsiniz. Bunun sebebi Safari önbelleğinin dolu olması olabilir. Safariyi başlatıp ana menü üzerinde bulunan Tercihler seçeneğine tıklayabilirsiniz. Daha sonra, Gelişmiş seçeneğine tıklayabilir ve Önbellekleri Boşalt seçeneğini tercih edebilirsiniz.

safari-cache-temizleme

Depolanan resim, video ve benzeri dosyalar tarayıcının yüksek performansla çalışmasını engelleyebilir. Farklı tarayıcılar ile kullandığınız cache önbellek zaman içerisinde ister istemez dolabilir. Önbelleğin dolması yapmak istediğiniz işi yapma sürenizi uzatabilir. Yavaş ve zor ilerleyen bir sistem de hem motivasyonunuzu hem de yaptığınız işten aldığınız verimi olumsuz etkileyebilir.

Cache hafızasının fazlasıyla dolması ile cihazınızda büyük oranda alan işgal edebilir. Ziyaret ettiğiniz web siteleri çeşitlilik gösterebilir ve sık sık kullanılmayabilir. Kullanılmayan ancak cache dosyasında biriken bu veriler, cihazınızı ve yaptığınız işlemleri yavaşlatabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla, ihtiyaç duyduğunuz dönemlerde cache önbellek temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

A/B Testi Nedir? A/B Test Teknikleri

Linux Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? | Linux Server Özellikleri