En Çok Kullanılan E-Posta Terimleri

E-Posta Nedir?

E-Posta internet üzerinden alıcıya belge, resim, medya bağlantıları olarak gönderilebilen dijital mektuplara verilen isimdir. Bilgisayarınız veya akıllı telefonlarınızda bulunan her türlü belgeyi E-Posta aracılığıyla alıcının bilgisayarına, akıllı telefonuna gönderebilirsiniz. Her gün dünya üzerinde milyonlarca insan iş arkadaşlarına, sevdiklerini E- Posta gönderirler. E-posta hizmetleri tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıcıya sunulmaktadır.

e-posta-nedir

Bir E-posta hesabınız kullanıcı adı, ileti işareti, E-Posta hizmeti aldığınız firmanın sunucusunun adı ve alan adresinin birleşmesiyle oluşur. E-posta yalnızca kişiler arası iletişim için kullanılmamaktadır, dünya genelindeki kurumların kurumlarla veya kişilerle iletişimini de sağlar. E-Posta adresiniz ile çeşitli sitelere üyelik açabilir, haber kaynaklarının haberlerini günlük olarak posta kutunuzda bulabilirsiniz.

E-Postanın Projeler İçin Önemi Nedir?

E-Posta adresiniz aracılığıyla metin, belge, resim gibi çeşitli medya uygulamalarını hem kişilere hem de kurumlara iletebilirsiniz. E-Posta iletim hızı oldukça yüksektir. Herhangi bir proje için çalıştığınız kurum veya bireye projenizin taslağını E-posta aracılığıyla hızlı ve güvenilir bir biçimde iletebilirsiniz. İletilerin yedeklenmesi ve arşivlenmesi için de E-Posta olanaklarını kullanabilirsiniz. 

e-posta-kullanim-klavuzu

Projelerinizin güvenliği için E-posta hizmeti veren firmalar güncel olarak önlemler almaktadır. Üzerinde çalıştığınız projelerin güvenli bir şekilde alıcıya ulaşması için E-Posta hizmetini kullanmak daha avantajlı olacaktır. E-posta üzerinden, çalıştığınız projenin detaylarını anlık olarak çalıştığınız kuruma veya bireye iletebilmenizi sağlar. Anlık gönderim, belge gönderimi, gönderilen iletilerin güvenle alıcıya ulaşması projeniz için fayda sağlayacaktır.

E-Posta Terimleri

E-Posta hayatımızda varlığını 1971 yılından beri sürdürmektedir. 1971 yılından beri bu hizmetle alakalı hayatlarımıza birçok terim girmiştir. Bu terimler E-Postayı daha verimli kullanmanızda size yardımcı olacaktır. E-Posta terimlerinden bazıları şunlardır: IMAP, POP3, SMTP, Disk Alanı, Mail İmzası, BCC, CC, Dosya ekleme, AntiSpam, WebMail, Adres defteri, ActiveSync, Outlook, ThinderBird ve E-posta Hosting’dir.

IMAP

IMAP aldığınız maillerin başarılı bir şekilde kullandığınız bilgisayar veya akıllı telefonlara indirilmesi işlemidir. IMAP işlemi sahip olduğunuz bütün elektronik cihazlara maillerinizin inmesi olarak da tanımlanabilir. Örneğin IMAP işlemi ile sayesinde daha önceden aldığınız bir maili, internet bağlantınız olmasa dahi akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Ayrıca IMAP’ akıllı telefonunuz ve bilgisayarınızda bulunan maillerin senkronizasyonunu da sağlamak için de kullanabilirsiniz.

hosting
POP3-ve-IMAP-Protokolleri-Nedir

POP3

POP3, Post Office Protocol kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir E-Posta terimidir. Türkçe karşılığı Postane Protokolüdür. POP3 mail üzerinden yaptığınız bir işlemin geçeceği süreçleri belirler. Mail aracılığıyla kurduğunuz iletişimde atacağınız mailin, iletişim için oluşturulan kurallara uygunluğu, gönderileceği ortamın güvenliği gibi süreçleri değerlendirir. POP3 internet üzerinden indirdiğiniz maillerin güvenle, sorunsuz bir şekilde bilgisayarınızda görüntülenmesini sağlar.

smtp-pop3

SMTP

SMTP’nin Türkçesi “basit aktarım protokolü” anlamına gelir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen mail akışını düzenlemek amacıyla en sık kullanılan sunuculardan biridir. Gönderdiğiniz her E-Posta bir SMTP sunucusuna aktarılır. SMTP’yi gündelik hayatta kullandığımız posta kutularına benzetebiliriz. Mailiniz bu posta kutusundan bir aracı tarafından göndermek istediğiniz adrese iletilir. Kısaca SMTP mailinizin gönderilmeden önce muhafaza edildiği sunucudur.

Disk Alanı

Elektronik posta hizmeti veren firmalar kullanıcılarına hesapları başına belirli bir miktarda saklama alanı hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde önemli maillerinizi saklama kapasitenizi doldurmayacak şekilde saklayabilirsiniz. Yedeklemek istediğiniz belgelerinizi, medyalarınızı, fotoğraflarınızı disk alan hacmini aşmayacak şekilde yedekleyebilirsiniz. Disk alanları mail hizmeti veren firmalar tarafından özenle ve dikkatli bir şekilde korunmaktadır.

Mail İmzası

Gönderilen veya alınan maillerin en altında bulunan kişiselleştirilebilen sabit metindir. Mail imzası bulunan maillerden, mail sahibi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Mail imzası, gündelik hayatınızda kullandığınız kartvizitlere benzer. Mail imzanızın içeriğinde isminiz, soy isminiz gibi kişisel bilgiler bulunurken, profesyonel hayatınızla ilgili de bilgiler bulunabilir. Aldığınız mailde, mail imzası bulunuyorsa, mailin size kimden, nereden geldiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

BCC

BCC (Blend Carbon Copy) yazılan maillerin alıcılarının adreslerini gizlemeye yaramaktadır. Cc’de yazılan mail adreslerini herkes görebilirken BCC seçilmesi durumunda alıcılar diğer gönderilen kişileri göremeyecektir. Başka birine e-posta gönderdiğinizde ilk alıcıların kopya gönderdiğinizi görmenizi istemiyorsanız BCC kullanabilirsiniz.  Başka bir yöntem de fazla sayıda kopya göndermek istediğiniz durumlarda geçerli olacaktır. Böylece kabalık bir liste görünümünden kurtulmuş olacaksınız.

mail-bcc-nedir

CC

CC (Carbo Copy) alanı e-postayı gönderen kişinin birincil alıcısına ek olarak başka bir alıcıya karbon kopyasını göndermesine olanak tanımaktadır. E-posta içerisinde bulunan CC alanı, alıcıları iletişim halinde tutmanıza da olanak tanımaktadır. Yani bir alıcıyı CC’ye eklediğinizde, hem alıcı hem de ek olarak diğer alıcılar birbirlerinin e-posta adresini görebilmektedir.

Dosya Ekleme

Maillerinizde bazen karşı tarafa gerekli belgeler, resimler ya da videolar iletmeniz gerekebilmektedir. İletiyi oluşturduğunuzda ileti şeridinin bulunduğu kısımda ekle butonuna basarak dosya ekle butonunu seçin. Daha sonra son kullanılan ögelerden, web konumlarına göz atarak ya da bilgisayarınızda bulunan dosyalardan seçerek mailinize dosya eklemiş olursunuz. Dosyayı ekledikten sonra alıcılar düzenleyebilir ya da görüntülenebilir seçeneklerinden seçiminizi yapabilirsiniz.

Anti Spam

Spam mail istenmeyen mail anlamına gelmektedir. Ticari amaçlı ve reklam amaçlı olan bu mailler müşterilere toplu olarak gönderilir. Spam mailler e-posta adresinin rızası dışında ve talebi olmadan gönderilmektedir. Kişisel olarak spamları engellemek için anti spam özelliği olan antivirüs programları tercih edilebilirsiniz. Engellemenin bir diğer yolu ise ticari sitelerle mail adresinizi paylaşmamak olacaktır.

spam-ne-demek

Web Mail

Web mail önceden oluşturmuş olduğunuz mail hesaplarınıza Outlook, ThunderBird gibi mail programları kurmadan, tarayıcınız üzerinden giriş yapabildiğiniz mail yönetim aracıdır. Mail adresinizi Outlook, Hotmail gibi benzeri programlarda oluşturduğunuzda, sadece hesabınızın kurulu olduğu cihazdan erişim sağlayabilirsiniz. Ancak web mail girişi yaparak tüm cihazlarınızdan mail adresinize erişim sağlayabilir, maillerinizi okuyabilir ve cevap verebilirsiniz.

webmail-nedir

Adres Defteri

Mail adres defteri maillerde de aynı günlük hayatta olduğu gibi bir kullanıma sahiptir. Ticari sayfaların satış mesajları, reklam görselleri, haber bültenleri ya da profesyonel firmaların müşterileri ve ekip arkadaşlarından oluşmakta olan adres defteri aslında bir veri tabanıdır. Bu listelerde bireylerin mail adresleri, abone oldukları yayınlar ve profil bilgileri bulunmaktadır.

Active Sync

Active Sync, Microsoft tarafından geliştirilmiş ve 1996’da piyasaya sürülmüş mobil bir veri senkronizasyon uygulamasıdır. Verileri telefon, tablet ve bilgisayarlar arasında senkronize eder. Birçok platformda çalışabilen program Windows Mobile, Android, Blackberry ve iPhone gibi akıllı cihazları da desteklemektedir. Windows Vista’nın çıkışından sonra ise yerini Mobil Aygıt Merkezi’ne bırakmıştır.

Outlook

Microsoft tarafından üretilmiş olan Outlook, kişisel bir bilgi yöneticisidir. Hem Windows hem de MacOS işletim sisteminde çalışmaktadır. Sıklıkla mail uygulaması olarak kullanılsa da içeriğinde takvim, görev yöneticisi, adres yöneticisi, not alma uygulaması ve internet tarayıcısı barındırmaktadır. Diğer Microsoft programları ile de senkronize olabilen Outlook kullanıcısının hayatını büyük ölçüde düzenli tutmasına olanak sağlamaktadır.

Outlook Mail

E-posta Hosting

Bu işlem temel olarak mailleriniz için sunucu görevi gören bir hizmettir. Alan adınıza bağlı olan mail adresinin genel kutusuna bir mail geldiğinde ileti size genelde web üzerinden yönlendirilmiştir ve alıcının sunucusunda saklanmaktadır. Sunucunun mevcut yöneticisi daha sonra yapılacak işleme karar verir, spam filtreleri oluşturur ve kara listeyi kontrol eder.

mail-hosting-nedir

Thunder Bird

ThunderBird, Mozilla ekibi tarafından 2004 yılında çıkarılan, farklı programlarda çalışabilen, açık kaynak kodlu bir mail, haber grubu, RSS ve sohbet işlemcisidir. Temel fikri Mozilla Firefox web tarayıcısını temel almaktadır. Ubuntu gibi birçok masaüstü Linux sisteminde varsayılan mail istemcisi olarak gelmektedir. C++ programlama dili ile yazılan sistemde çöp süzgeci, tehlikelere koruma ve etiketleme özellikleri bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cPanel: Web Hosting Kontrol Paneli Nedir ve Nasıl Çalışır?

Discord Nedir? Discord Uygulamasının Özellikleri