Hosting SEO Çalışmalarında Etki Eder mi? SEO Hosting Kalitesi

SEO Nedir?

Yeni bir web sitesi kurarken, herkes SEO terimi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Hemen hemen herkes bu kavramın detaylarını bilmek ister. Web sitenizi çevrimiçi dünyada görünür kılmak için bir dizi araştırmaya ihtiyaç vardır. Öncelikle “SEO nedir?” sorusunun cevabını bilmekte yarar vardır. SEO aslında İngilizce “Search Engine Optimization” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçede ise “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak ifade edilir.

hosting
seo-nedir

En kısa ve net haliyle tanımlanırsa SEO, internet sitelerinin arama motorlarında yüksek sıralara ulaşması ve organik olarak yüksek trafik akışı elde etmesi için yapılan çalışmaların genel adıdır. Bir başka deyişle SEO, herhangi bir internet sitesinin Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda görünmesi için site altyapısında sürekli olarak yapılan geliştirme sürecine denir.

SEO çalışması siteye daha fazla ziyaretçi çekmeyi amaçlar. Arama motorları aracılığıyla sitenin elde ettiği trafiğe organik trafik denir. Organik trafik, sitede aktif olarak bir şeyler arayan ve sık sık dönüşüm yapma eğiliminde olan kişileri ifade eder. Bu nedenle, bir web sitesinin doğal trafik çekebilmesi için belirli SEO standartlarını ve stratejilerini karşılayan işlevlere sahip olması gerekir.

hosting-seo-onemi-nedir

SEO İçin Hız Ne Kadar Önemlidir?

Bir web sitesinin sayfa hızı, SEO ve ziyaretçi sayısı için olumlu etkilere sahiptir. Bu nedenle, bir web sitesi sayfası ne kadar hızlı yüklenirse, web sitenizi ziyaret edenlerin diğer içeriklerinize göz atma olasılığı o kadar artar. Başka bir deyişle, kullanıcıda siteniz içerisinde bir sayfadan diğerlerine geçme isteği oluşur. Bu da ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği zamanı artırır.

Herhangi bir web sitesinin hızlı bir şekilde yüklenebilmesi, arama motoru botlarının söz konusu web sitesinde daha hızlı bir şekilde gezinmesini kolaylaştırır. Bu şekilde, botlar web sitesinin daha fazla sayfasını ziyaret edebilir ve web sitesinin daha hızlı bir şekilde indekslenmesini sağlayabilir. Çünkü bir web sitesinde ziyaretçilerin ve arama motorlarının en büyük beklentisi hızdır.

hosting
web-hosting-satin-almak

Özellikle, istatistiklerin, algoritma açıklamalarının ve arama sonuçlarının hızını gösteren göstergelerin kullanımından Google’ın web sitesi hızına verdiği önemi anlayabilirsiniz. Örneğin, Google’da arama yaptığınızda, dizin sayfasının üst köşesinde yapılan sorguların sayısını ve Google’ın bu sorguyu yürütme hızını göreceksiniz. Örneğin Google arama çubuğuna SEO yazdığımızda çıkan sonuç şu şekildedir: “Yaklaşık 688.000.000 sonuç bulundu (0.51 saniye)”

Hızlı Hosting’in SEO’ya Etkisi Nasıldır?

Google ve diğer arama motorları, internet ortamındaki milyonlarca internet sitesini taramak için örümcek kullanır. Bu tarama örümcekleri, internet sitesinin kullanıcı deneyimini ve kalitesini kontrol eder. Yazılımında bulunan algoritma sayesinde web sitesinin belirli bir sıralama puanı almasını sağlayabilir. Bu puan, arama motorlarında bulunan tek kriter olmasa da SEO kriterleri arasında en önemlisi olduğu için ciddiye alınmalıdır.

Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanın bir başka yolu da web sitesinin kalitesidir. Bunun için öncelikle yüksek kaliteli hosting seçmelisiniz. Bu nedenle tarama açısından her zaman erişilebilir olan ve kesintisiz hosting içerisinde barındırılan bir site avantajlıdır. Öte yandan sürekli olarak düşük performans, kesintiler ve güvenlik sorunları yaşayan SEO hosting, sitenin SEO performansını olumsuz etkileyebilir.

seo-hosting-nedir

Google gibi arama motorları, yeni güncellemelerinde hızlı web sitelerinin sıralamalarını üst sıralara koyduklarını ifade ederler. Bununla beraber, kullanıcılar web sitesinin yavaş yüklenmesi durumunda beklemez ve sayfayı kapatırBu nedenle kullanıcı deneyimi açısından yüksek kaliteli hosting SEO etkisi konusunda belirleyicidir. Çünkü kullanılan web hosting özellikleri ve hızlı hosting performansı, web sitesinin hızını etkileyen faktörlerdir.

Hızlı Hosting Nasıl Alınır?

İnternete erişmek isteyen herkesin yapması gereken ilk şey, siteyi barındıracak bir hızlı hosting almaktır. Ancak web hosting alma aşamasında sitenin amacı, içerik yoğunluğu, veritabanı gereksinimleri, tahmini trafik seviyesi ve kullanılan içerik platformu gibi birtakım özellikleri göz önünde bulundurmanızda yarar vardır. Bu standartlara göre, gelecekte olası performans düşüşünü ve kesintiyi önleyebilecek bir hosting seçimi yapılmalıdır.

Siteniz için tercih edeceğiniz hosting yalnızca web sitesini barındırmak için değil, aynı zamanda diğer faktörler ve SEO etkisi için de önemlidir. Sitenin yapısal gereksinimlerini karşılayabilecek yüksek kaliteli hosting kullanmak ve hatta hostingin mevcut site bağlantılarını etkilemeden başka siteleri barındırabilmesiönemlidir. Bu nedenle, nitelikli hosting hızı için web sitesinin ihtiyaçlarına göre aşağıdaki detayların seçilmesi önerilir:

Firma Seçimini İyi Yapın

Yurt içi ve yurt dışında hosting hizmeti veren birçok firma vardır. Hepsi hosting hizmetleri hakkında çeşitli vaatlerde bulunabilirler. Tercihinizde fiyat/performans dengesine dayalı değerlendirmeye ek olarak, 7/24 destek, barındırma şirketi tarafından sağlanan hizmetler, hosting firması düzenli veritabanı yedeklemesi, yönetim paneli, şirketin e-posta sağlama kapasitesi, IP adresi ve güvenlik sertifikaları gibi standartları göz önünde bulundurmalısınız.

seo-calismasi-ve-hosting

Web sitenizi ilk olarak başlangıç düzeyinde bir hosting ile yayınlamaya başlayabilirsiniz. Ancak zamanla ziyaretçi sayısı artarsa ​​aynı hosting paketin yeterli olmayabilir. Dolayısıyla performans ve hız açısından nitelikli barındırma imkanından yararlanmaya devam etmek için daha yüksek kaynak kullanımı sağlayan paylaşımsız bir hizmete geçmeniz iyi bir tercih olur. Bu nedenle hosting şirketi hakkında derinlemesine araştırma yapılmalıdır.

Sunucu Altyapısını Değerlendirin

Seçilen hostingin sunucu altyapısı iyi değerlendirilmelidir. Değerlendirmenin ilk adımı, bu bölgede kaç tane alan adının barındırıldığıdır. Örneğin, seçilen hosting yalnızca bir etki alanı adı içeriyorsa, hosting hızı epey yüksek olacaktır. Bu durum da web sitesinin hızına olumlu şekilde yansır. Altyapıda farklı siteleri barındırılırsa ve diğer sitelerin trafiği artarsa sizin ​​internet sitenizin hızı olumsuz etkilenebilir.

SEO araştırması konusunda nasıl bir hosting tercih ediliği çok önemli olduğu için web sitesinin trafik değeri de seçim yapmadan önce altyapı değerlendirmesinde standart haline gelebilir. Özellikle sunucu altyapısının siteniz için sunduğu SSD sabit disk kapasitesini, RAM ve işlemci fonksiyonlarını bilmelisiniz. Özellikle, SSD sabit diskinin hızlı okuma ve yazma işlevi, web sitesinin tepsi süresini olumlu etkiler.

Teknik Destek Hizmetine Dikkat Edin

İnternet sitenizin performansını ve SEO çalışmasını en çok etkileyen faktörlerden biri olduğu için hosting sunucusunu tercih ettikten sonra da satın aldığınız firma ile etkileşim kurabileceğinizden emin olmalısınız. Tercih ettiğiniz firma, satış sonrasında da kolay ulaşılabilir olmalı ve ortaya çıkabilecek olan aksaklıklar konusunda siteniz için hızlı ve etkili çözümler üretebilmelidir.

hosting-seo-performasi

Hosting Sunucusunun Donanım Özellikleri Önemlidir

Tercih ettiğiniz hostingin sunucusuna ait RAM boyutu internet sitenizin açılış hızını direkt etkileyen faktörlerden biridir. Sitenizin yoğun bir trafiği olmasını ve ziyaretçilerinizin verim almasını istiyorsanız RAM faktörüne ciddi şekilde dikkat etmelisiniz. Çünkü düşük RAM özelliklerine sahip bir hostingi tercih ederseniz yoğunluk durumunda sitenize giriş yapmak zorlaşır. Sitenizin gönderdiği sorgu sayısı arttıkça RAM’in yükü de artar.

hosting-seo-nedir

Bir diğer önemli donanım ise CPU’dur. Hosting tercih ederken bu faktöre yönelik araştırma yapmanızda yarar vardır. CPU kullanımı Türkiye’de kullanıcıların en çok problem yaşadığı durumlardan biri olarak web sitenizin performansı konusunda kritik bir yere sahiptir. Ülkenin genelinde internetin yoğun kullanıldığı saatlerde CPU kullanımı da artar. Hosting firmanızdan beklentiniz bu saatlerde CPU kullanım oranınızı düşürmesi olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kiralık Sunucu Nedir? Sunucu Kiralama Nasıl Yapılır?

PHP Nedir? PHP Kodlama Özellikleri ve Mucidi | PHP Öğrenmek